Ασθένειες Το καναρίνι μου μαζεύει τα ποδαράκια του

Ιφιγένεια

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2021
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Το καναρινάκι μου τις 5 τελευταιες μερες μαζεύει τα ποδαράκια του, τα ειδα κοκκινα και αρχισα να βαζω epithol, αλλά δεν βλεπω βελτίωση. Απο χθες ειδα και κατι άσπρα εξογκώματα. Τι μπορει να ειναι?20210220_154442.webp
 
Δες το κατάλογο των Πτηνιάτρων
Καλό θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον να το εξετάσει.
 
@Stavros 10 μηνων
[automerge]1613840444[/automerge]
18 Ιανουαριου το ειχα παει σε κτηνιατρο γιατι καθόταν φουσκομένο. Μου ειπε να του δωσω αντιβίωση για 10 μέρες , δεν ειχε ομως καμια βελτιωση, παρατηρουσα πως άνοιγε το στομα και ακουγα ενα τσικ τσικ, ετσι πηρα την πρωτοβουλία και του εβαλα ακαρισιν( την επομενη βδομαδα, ειναι να επαναλάβω). Και αυτη την εβδομαδα ξεκινησαν τα ποδαρακια.
Θα σκασω απο στεναχώρια. Με αυτο τον κτηνιατρο δεν εμεινα ευχαριστημενη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πόδια του είναι κάπως ταλαιπωρημένα για την ηλικία του. Από όσο μπορώ τουλάχιστον να διακρίνω, υπάρχουν και κάποια σημεία φλεγμονής σε αρχικό στάδιο.

Αν είναι εύκολο, ανέβασε σε παρακαλώ μερικές φωτογραφίες του κλουβιού που να φαίνεται ολόκληρο, από την πρόσοψη αλλά και η κάτοψη (από την πάνω πλευρά).
 
Τα ασπρα εξογκωματα που αναφερεις ειναι ακαρεα και φευγουν με την epithol.
Eισαι σίγουρη οτι την χρησιμοποιεις οπως πρεπει,γιατι με λαθος χρηση μπορει να κανει εγκαυματα.

Και τα 2 σηκωνει?
 
@Stavros δεν μπορω να ανεβάσω αλλες φώτο, μου βγαζει μεγαλο αρχείο.
Την πατηθρα που κάθετε τωρα την τύλειξα πριν λιγες ωρες με βαμβακερο σπάγκο για να ειναι πιο μαλακα.
[automerge]1613842714[/automerge]
@Tony Forpus βαζω μια φορα την ημερα απο την Δευτέρα.
 

Συνημμένα

  • 20210220_192640.webp
    20210220_192640.webp
    105,5 KB · Προβολές: 24
@Stavros δεν μπορω να ανεβάσω αλλες φώτο, μου βγαζει μεγαλο αρχείο.
Την πατηθρα που κάθετε τωρα την τύλειξα πριν λιγες ωρες με βαμβακερο σπάγκο για να ειναι πιο μαλακα.
[automerge]1613842714[/automerge]
@Tony Forpus βαζω μια φορα την ημερα απο την Δευτέρα.
 

Συνημμένα

  • 20210220_193217_1024x618.webp
    20210220_193217_1024x618.webp
    101,9 KB · Προβολές: 12
παρατηρουσα πως άνοιγε το στομα και ακουγα ενα τσικ τσικ, ετσι πηρα την πρωτοβουλία και του εβαλα ακαρισιν
Μην επαναπαύεστε με το ακαρισίν.
Υπάρχουν άλλες αρρώστιες που έχουν τα ίδια συμπτώματα.
Πρέπει να γίνουν μικροσκοπικές και μικροβιολογικές εξετάσεις στις κουτσουλιές για να διαπιστωθεί το πρόβλημα και να δοθεί η ενδεδειγμένη θεραπεία.
Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές ? έχεις παρατηρήσει διάρροια ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ οχι δεν εχω παρατηρήσει διάρροια, μονο που τις 2 τελευταιες μερες μου φαίνονται μεγαλες.
Θα ψαξω για αλλο κτηνίατρο.
Σ αυτον που το πηγα, ουτε καλλιέργεια εκανε ουτε το ακροαστικε το πουλάκι, το μονο που εκανε ηταν να δει με φακο τα ματακια του. Και ειπε " εχει ιο το πουλι, δωσε 10 μερες αντιβιωση, φουσκωνει γιατι εχει πυρετο και ανοιγοκλείνει το στομα του γιατι δεν μπορει να αναπνευσει"
Οταν είδα πως τα συμπτώματα δεν υποχώρησαν τον ξανα ενοχλησα και μου ειπε πως θα κάνει τον κυκλο του!
 
Θα ψαξω για αλλο κτηνίατρο.
Δες τον κατάλογο στο post 4 και τις αξιολογήσεις που έχουν κάνει μέλη που τους έχουν επισκεφτεί.
Αναλόγως των ευρημάτων μάλλον θα χρειαστεί να γίνει θεραπεία και στα δύο αφού βρίσκονται στο ίδιο κλουβί.
Αν θες γράψε σε ποια περιοχή βρίσκεσαι για να σου προτείνουμε κάποιον κοντά σου.
 
Επικοινώνησε τηλεφωνικά με όποιον γιατρό διαλέξεις και εξήγησε ότι εκτός από την εξέταση θέλεις να γίνουν μικροσκοπικές και μικροβιολογικές εξετάσεις στις κουτσουλιές.
Επίσης ενημέρωσε για το ακαρισιν και για την αντιβίωση που έχει ήδη πάρει το πουλάκι.
Φυσικά να ενημερωθείς και για το κόστος της επίσκεψης.

Εύχομαι τα καλύτερα!
 
Καλημερα σας, ευχομαι να είστε όλοι καλά!
Θα ηθελα να σας αναφέρω και την χθεσινή μου εμπειρία
Ψαχνω στην Google για πτηνιατρο και πηγαινω σ εναν στην Καισαριανή.
Μου λεει, ευλογια!
Ο ιδιος τους έριξε ακαρισιν και μου
εδωσε μια αντιβίωση σε σύριγγα για 7 μερες να τη βαζω στο νερακι τους.( Δεν μου ειπε πια ειναι, αλλα και εμενα εκείνη τη στιγμη δεν μου κοψε να ρωτησω).Μαζι με την αντιβιωση μου ειπε να ριχνω στο νερό Vitamix Plus της Tafarmκαι μετα τις 7 μέρες να δώσω Teniazine .
Παω σε pet να παρω τη βιταμινη, δεν την ειχε και με ρωτησε τι εχει το πουλάκι.
Του εξηγώ και με αρχησε στην κατσαδα
Ποτε δεν βαζουμε βιταμινη μαζι με αντιβιωση και τι αντιβιωση σου εδωσε, πως θα δωσεις κατι που δεν ξερεις?(δεν ειχε αδικο σ αυτο) προβιοτικα σου εδωσε? Παει το συκώτι των πουλιων και ποτε δεν αφηνουμε την αντιβιωση πανω απο 4 ωρες μεσα στο νερο!
Και μου δινει ενα φάκελο doxy cyclin t για 5 μερες και για μετα liviferm προβιοτικα.
Γκουγκλαρω το doxy cyclin t , βλεπω για περιστέρια! Σπαζοκεφαλισα! Δεν εδωσα καμια αντιβίωση , το μονο που εκανα ηταν να βαλω λιγο προβιοτικο στο νερακι τους και betadine στα ποδαρακια τους.
Αυριο παω Νεο Ηρακλειο σε μια που βρηκα απο το forum. Εντωμεταξύ τα καναρινακια, μπαλονακια!
 

Συνημμένα

  • 20210222_151110_1024x768.webp
    20210222_151110_1024x768.webp
    39,1 KB · Προβολές: 20
Για την ευλογια (αν είναι ευλογια) δεν υπάρχει θεραπεία.
Κάνει τον κύκλο του ο ιος και φεύγουν και τα συμπτώματα.

Τα petshops δεν είναι ιατρεία,θα πρέπει να το έχεις υπ'οψιν σου αυτό γενικά.
 
Back
Top