Ασθένειες Το καναρίνι μου ο Λάζαρος τραυματίστηκε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Γεια... Εχω ενα κακό νεο.. Όταν επέστρεψα απο την δουλεια.. Είδα τον Λαζαρο όλο αίματα.. Πληγές παντού.. Αίματα παντού ☹
 
Δεν πεθανε.. Είναι μέσα στα αίματα. Έβαλα μπετατιν με νερό.. Αλλά δεν βλέπω φως
 
Εντοπισες απο που τρεχει το αιμα; Μηπως ειναι καποιο σπασμενο φτερο; Τι εννοεις πληγες παντου, βλεπεις ανοιχτα τραυματα; Ζει με αλλα πουλια που μπορει να το εκαναν;

Αν ναι το χωριζεις αμεσα το πλενεις με νερακι να φυγει ολο το αιμα και μετα βαλε μπεταντιν στις πληγες αραιωμενο με νερο. Ρωτα κι εναν γιατρο ισως χρειαστει κι αντιβιωση.

Αν τον ταιζεις ακομη στο στομα θα ειναι καλυτερα και για να παρει υγρα και τροφη αλλα και το φαρμακο αν του χορηγηθει αντιβιωση.
 
Συμφωνώ απόλυτα με Ανέστη... Το είχες έξω; Καποιο αρπακτικο την έκανε τη δουλειά; Μήπως κάποια γάτα; Λυπάμαι πολύ.. ☹
 
Τον εβαλα μαζι με αλλους.. Πλεον δεν τον ταιζω εγω.. Πιστευω πως τα αλλα καναρινια φταινε., τον εβαλα σπιτι για να τον εχω απο κοντα αλλα τωρα δεν ειμαι σπιτι.. Θα περασω μια φωτο που εβγαλα πριν ερθω μαθημα.

Μια βαστικη φωτο.

t20141024_150846.webp
 
Κάνε κάτι για τα αρπακτικα αυτό δεν είναι από αθώα καναρίνια..
 
Είναι φανερό ότι έχει δεχτεί λυσσαλέα επίθεση από ''κάτι''. Υπάρχει ένα μοβ σπρέι που ψεκάζουμε για να απομονωθεί η πληγή από πιθανές μολύνσεις. Δε θυμάμαι ονομασία. Ελπίζω να τα καταφέρει, έχει όμως χτυπηθεί πολύ άσχημα ☹
 
Ουφου.. Οταν παω σπιτι να δω τι θα κανω.. Θα παρω τα κοκκινα καναρινια στο μεγαλο κλουβι.. Που ειναι καλυτερο..
 
περνα απο φαρμακειο και παρε φακελακια almora plus. Να εχεις μονιμα στην ποτιστρα μεχρι νεοτερας.σιγουρα εχασε πολυ αιμα. Βαλτο καπου μονο του και σε θερμοκρασια 30 βαθμων. Πλυνε με τρεχουμενο χλιαρο νερο καλα την φτερουγα του να δεις απο που βγαινει αιμα. Το καλυτερο θα ηταν να το πας αποψε κιολας σε πτηνιατρο.
 
Αριάδνη κατι κάνεις λάθος δεν γίνεται όλο να χάνεις πουλάκια άδικα...
Κοίταξε αυτό που σου λέω να μην πάνε και άλλα χαμένα...
 
Τα κλουβιά τα εχω με διπλό συρμα.. Δεν ξέρω .. Δεν μπορω να σκεφτω κάτι. Αλλά αυτό εδώ. Εγώ το μεγάλωσα.. Εγώ το τάισα.. Εγώ όλα.. ☹
 
Τι να πεις τώρα, δεν υπάρχουν λόγια, τόση προσπάθεια γι' αυτό το ταλαίπωρο πουλάκι... κρίμα.
Μην στεναχωριέσαι βρε Αριάδνη μου έχεις πολλά ζώα και συμβαίνουν πολλά. Κρίμα ☹
 
Μα να τα καταφερνω.. Να τρώει μονο του και να το χάσω έτσι; δεν το δεχομαι!
 
Τον εβαλα μαζι με αλλους.. Πλεον δεν τον ταιζω εγω.. Πιστευω πως τα αλλα καναρινια φταινε...

Εδώ είναι η απάντηση. Είναι ακριβώς αυτό.
Ενα πουλάκι καθυστερημένο στην ανάπτυξη και χωρίς την δυνατότητα άμυνας απέναντι στα υπόλοπα μιας και δεν μεγάλωσε με γονείς και ανταγωνιστές (αδέλφια),ώστε να αναπτύξει τα αντίστοιχα αντανακλαστικά, είχε την κατάληξη που θα είχε ένα αντίστοιχο πουλί στην φύση. Μια συνεσταλμένη συμπεριφορά και αρχίζει η "περιέργεια" των άλλων. Μια υποτονική αντίδραση στο πρώτο τράβηγμα ενός φτερού και η αρχή έγινε. Αν μάλιστα υπήρχε και κάποια, έστω και μικρή, αλλαγή πτερώματος, η συνέχεια ήταν συνεχή τραβήγματα των κινητηρίων και της ουράς. Εκεί η αιμορραγία είναι πολύ μεγάλη και το τέλος κοντά. ☹
 
Είναι φανερό ότι έχει δεχτεί λυσσαλέα επίθεση από ''κάτι''. Υπάρχει ένα μοβ σπρέι που ψεκάζουμε για να απομονωθεί η πληγή από πιθανές μολύνσεις. Δε θυμάμαι ονομασία. Ελπίζω να τα καταφέρει, έχει όμως χτυπηθεί πολύ άσχημα ☹
pulvo47
Δυστυχώς, ο Λάζαρος ήταν ο αδύναμος κρίκος. Μόλις κατάλαβαν ότι είναι του χεριού τους(και δεν αντιδρά, δεν αμύνεται), του φέρθηκαν όπως οι Σπαρτιάτες στους ''ανάπηρους'' ... Τον έστειλαν στον Καιάδα. Νόμος της φύσης!
 
Ππππφφφ πίστευα ότι θα τα καταφέρει ρε γαμώτο! Πέρασε τόσα πολλά, μεγάλωσε, άρχισε να τρώει σποράκια και έφυγε έτσι... ☹ Λυπάμαι πραγματικά πολύ! Καλό σου ταξίδι Λαζαράκο!

Πάντως έχω και εγώ έναν μπόμπιρα που μεγάλωσα εγώ (αυτό στη φώτο άβαταρ - ο Άγγελος μου) και δεν είναι καθόλου κοινωνικοποιημένος και ούτε που ξέρει τη γλώσσα των καναρινιών, και τα φετινά μικρά από περιέργεια άρχισαν να τον πλησιάζουν και να τον τσιμπάνε λιγάκι, αυτός δεν ήξερε οπότε δεν έφευγε αλλά μόλις παρατήρησα το όλο σκηνικό αμέσως τον έβγαλα από την κλούβα και τώρα είναι μόνος του και κελαηδάει και καλοπερνάει πασάς στην κλουβάρα του! Πιστεύω ότι αν τον είχα αφήσει μαζί με τα υπόλοιπα όντως θα του είχαν κάνει ζημιά! Αλλά να τον σκοτώσουν; Ναι το δέχομαι ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά δε γίνεται αυτό να έγινε μέσα σε λίγες ώρες;!; Δεν είχες δει κάποια περίεργη κίνηση από τα υπόλοιπα; Να τον τσιμπάνε ή να του τραβάνε την ουρά;
 
Back
Top