Ασθένειες Το καναρίνι μου πετάει πέρα δώθε εκνευρισμένο και δεν κάνει ούτε "τσίου"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ad8742
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ad8742

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
24
Πόλη
Ξάνθη
Καλησπέρα σε όλους! Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: Εδω και 6 μερες το καναρινι μου ειναι πολυ ανησυχο και δεν βγαζει μιλια... Πεταει περα δωθε εκνευρισμενο, δεν κελαηδαει καθολου και ουτε "τσιου" δεν μου κανει οταν του μιλαω... Σαν να εκλεισε ο λαιμος του κανει... Βγάζει μονο εναν πολυ συντομο ηχο σαν "τσιρ" ! Επισης (απο την 3η μερα απο την αρχη του φαινομενου) γυρναει το κεφαλακι του προς τα πισω (σαν να θελει να ξυθει στην πλατη) τοσο πολυ που χανει την ισιρροπια του και παραλιγο να πεσει προς τα πισω. Κουναει και τα φτερα του οπως οταν ειναι βρεγμενο ή σαν να εχει κατι στην πλατη και να θελει να το διωξει!
Ταυτοχρονα με αυτα άλλαξε και ο καιρος και το εβαλα πια μεσα στο σπιτι. Μηπως κρυωσε; Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να του συμβαινει; Μήπως έχει κανενα παράσιτο ή ψείρα και το ενοχλεί; Που και που προσπαθει να ξυθει και τιναζει τα φτερα του σαν ενα σκυλακι που τιναζει τα νερα οταν βρεχεται! Το εχω σε ξυλινο κλουβακι -ιδιοκατασκευη. Παιζει ρολο; Μπορω να παρω προληπτικα κανενα φυτικο αντιπαρασιτικο;
 
Η περιγραφή παραπέμπει σε ακάρεα της τραχείας.
Με την χορήγηση ιβερμεκτίνης,υπάρχει θεραπεία.
Μιά σταγώνα στο δέρμα της πλάτης(ανάμεσα στους δυό ώμους)
τρεις φορές την εβδομάδα, για μια εβδομάδα και επανάληψη αν χρειαστεί.
-Αν υπάρχει καινούργιο κλουβάκι βάλτο εκεί.Αν όχι, απολύμανση στο υπάρχον και σε όλα τα σκεύη.
 
Το κλουβάκι το καθαρισα και το επλυνα διεξοδικά την 3η μερα που εντοπισα το φαινομενο... Εχω και αλλο ενα πουλακι στα 2 μετρα αποσταση, υπαρχει περιπτωση να κολλησει;
 
Δοκίμασε το Pulmosan Anti-windpipemite, ένα πολύ καλό φάρμακο με βάση την ιβερμεκτίνη για τα ακάρεα της τραχείας.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεταλλικό κλουβί με πλαστικό πάτο για το καναρίνι σου. Καθαρίζονται ευκολότερα και δεν αφήνουν μέρη για να φωλιάσουν μικρόβια και παράσιτα. Διάλεξε ένα παραλληλόγραμμο (με επίπεδη οροφή) χωρίς εσοχές και διάφορες καμπύλες που το μόνο που προσφέρουν είναι άχρηστο χώρο και μη χρησιμοποιείς κούνιες καθρεφτάκια και άλλα τέτοια αξεσουάρ.

Δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει το άλλο πουλάκι από αυτή την απόσταση εκτός εάν τα σκεύη του ενός τα χρησιμοποιείς και στο άλλο χωρίς σχολαστικό καθορισμό. Είναι καλύτερα είτε υπάρχει πρόβλημα είτε όχι, να χρησιμοποιείς συνεχώς τα ίδια σκεύη για κάθε πουλί.
 
Απλά μου ειναι δύσκολο να του αλλάξω κλουβακι διοτι το εφτιαξα μονος μου... Τέλοσπαντων! Αύριο θα παω να αγορασω το φαρμακο που μου προτεινες και θα του αρχισω θεραπεια... σημερα εκανε ζεστη και του εκανα μπανακι και το χαρηκε πολυ! Υπαρχει τιποτα αλλο που πρεπει να προσεξω με την θεραπεια;
 
Υπαρχει τιποτα αλλο που πρεπει να προσεξω με την θεραπεια;
Όχι μπάνιο για καναδυό μέρες αφού κάνεις τη θεραπεία και ακολούθησε με ακρίβεια τις οδηγίες εφαρμογής.
 
πήγα στην "καλή κυρία" του pet shop η οποία δεν έχει το συγκεκριμένο φάρμακο... αλλά μου είπε ότι μάλλον έχει τρομάξει το πουλάκι με κάτι και για αυτό συμπεριφέρεται παράξενα. Επίσης μου είπε ότι πιθανόν να αλλάζει φτέρωμα και για αυτό να συμπεριφέρεται έτσι... εγώ πάντως συνεχίζω να ανησυχώ, μια που ήταν από τα πιο "ζωηρά" πουλάκια και δεν σταματούσε να κελαηδάει ποτέ... Τώρα ούτε καν με "χαιρετάει" (τσίου!)
Υπάρχει και ένα άλλο pet shop με μια "κακιά κυρία" , η οποία ενδεχομένως να έχει το φάρμακο... Θα πάω το απόγευμα και θα σας πώ τα νεότερα...
Υπάρχει περίπτωση, η χορήγηση του φαρμάκου να προκαλέσει πρόβλημα στο πουλί, εάν δεν έχει την ασθένεια αυτή;
 
Υπάρχει περίπτωση, η χορήγηση του φαρμάκου να προκαλέσει πρόβλημα στο πουλί, εάν δεν έχει την ασθένεια αυτή;
Όχι. Χορηγείται και προληπτικά ούτως ή άλλως.
 
OK. Θα παω να το παρω τοτε σημερα εστω και προληπτικα! Εχω χασει ηδη ενα καναρινι και δεν θελω να χασω και αλλο, ηταν πολυ οδυνηρο!
 
Πηγα λοιπον και προμηθευτηκα το φαρμακο που μου ειπατε! Του εβαλα κιολας την σταγονιτσα του! Τρομαξε ομως λιγακι που το κυνηγουσα να το πιασω και σαν να ξεθαρεψε και εκανε κανα δυο τσιου τσιου! Μου ειπατε οτι θα το βαζω μια σταγονα μερα παρα μερα. Για ποσο καιρο; και ποτε θα πρεπει να "απολυμανω" το κλουβακι και τον εξοπλισμο του;
 
Απάντηση: Πολυ παραξενη συμπεριφορα καναρινιου

Διάβασε με προσοχή το Pulmosan Anti-windpipemite και θα βρεις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς. Αν εξακολουθείς να έχεις απορίες μετά από αυτό, τα λέμε...
 
yeap! Τα διαβασα προσεκτικα αλλα δεν λεει για ποσο καιρο... Ουτε λεει για ειδικη φροντιδα ή μεταχειριση ή καθαρισμο κατα την διαρκεια της θεραπειας!
 
Τι ακριβώς διάβασες Άγγελε; Είπαμε με προσοχή... :)
Pulmosan είπε:
Οδηγίες χορήγησης
Στην περίπτωση που διαπιστωθεί η παρουσία ακάρεων της τραχείας, το φάρμακο θα πρέπει να χορηγηθεί σε όλα τα πτηνά της εκτροφής. Η δοσολογία είναι 1 σταγόνα ανά πτηνό...

Επανάληψη θεραπείας
Για την αποφυγή της μετάδοσης του ακάρεος σε όλα τα άλλα πτηνά, από ένα πτηνό το οποίο σας διέφυγε της προσοχής, συνιστάται η επανάληψη της θεραπείας μετά από 4 εβδομάδες. Δεδομένου ότι οι ταΐστρες και οι ποτίστρες αλλά και οι λεκάνες στις οποίες τα πτηνά κάνουν μπάνιο, ενδέχεται να αποτελούν πηγές νέας μετάδοσης της νόσου, συνιστάται ο εξονυχιστικός καθαρισμός και η απολύμανση αυτών των δοχείων.
 
Καλησπέρα, Άγγελε.

Σου εύχομαι περαστικά και ελπίζω ο φτερωτός μας φίλος να γίνει καλά το συντομότερο.

Συμφωνώ απόλυτα με όλους τους ανωτέρω.

Το εν λόγω φάρμακο που συστήνει ο administrator σου το συνιστώ και εγώ ανεπιφύλακτα. Είναι από τα καλύτερα φάρμακα και έχει σώσει πουλάκια και πουλάκια.

Και εμένα η άποψή μου είναι ο σωστός καθαρισμός του κλουβιού και ο σχολαστικός καθαρισμός των σκευών. Εγώ τον τελευταίο καιρό πλένω τα σκεύη τους με το υγρό πιάτων της Προδέρμ ( υπάρχει στα ράφια των σούπερ - μάρκετ, στα υγρά πιάτων ) το οποίο έχει φυσικό πράσινο σαπούνι, είναι πολύ αγνό γιατί χρησιμοποιείται για τα σκεύη των μωρών και έχει ειδική σύνθεση που δεν κάνει πολύ αφρό, δεν αφήνει κατάλοιπα και ξεβγάζεται πολύ εύκολα.

Επίσης, εγώ χρησιμοποιώ άμμο πάντοτε στον πάτο τους, πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο από άποψη υγιεινής.

Όντως, όταν χρησιμοποείς το φάρμακο αυτό, αφήνεις για λίγες ημέρες το μπανάκι, αλλά φροντίζεις ώστε το πουλάκι να έχει σωστό αερισμό, προσοχή όμως μακριά από ρεύματα, και θέλει ηρεμία. Στην ανάγκη, εάν είναι ανήσυχο, το βάζεις σε μια γωνιά, ώστε να ηρεμήσει.

Φυσικά, το φρέσκο νερό είναι απαραίτητο καθημερινά και υπάρχει και άλλη μία λύση όταν κάτι δεν πάει καλά. Εγώ όταν βλέπω ότι είναι αδιάθετα, τους χορηγώ το Sivotine της Bogena, είναι λίγο δυνατό και πρέπει να προσέχεις πολύ τη δοσολογία του αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Φιλάκια :)
 
Ευχαριστω πολυ παιδια για την συμπαρασταση και την βοηθεια και τις συμβουλες! Σε καμια βδομαδα πιστευω να εχουμε αποτελεσματα θετικα και να αναρρωσει ο Johnny!
 
Καλησπερα! Σήμερα εβαλα για δευτερη φορα το φαρμακο στον Johnny αλλα διαπιστωσα οτι τον ενοχλει! Την πρωτη φορα που του εβαλα ηταν ολα καλα και ολα ωραια, σημερα τιναζε τα φτερα του και ξυνοτανε με το ποδαρακι του στο πισω μερος του λαιμου-εκει που εβαλα την σταγονα! Ειναι φυσιολογικο αυτο;
 
Απολύτως!
-Την πρώτη φορά φένεται δεν το έβαλες σωστά πάνω στο δέρμα.
Τώρα που έπεσε σωστά είχε την φυσιολογική αντίδραση.
 
Άγγελε ξεκίνα από την αρχή και διάβασε παρακαλώ τα πάντα προσεκτικά.

Οι οδηγίες λένε για 1 σταγόνα εφ άπαξ, άντε και μια ακόμη μετά από 4 εβδομάδες "για το φόβο των Ιουδαίων". Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι έπρεπε να του χορηγήσεις 2 δόσεις σε λιγότερο από 48 ώρες;

Άφησε το πουλάκι και το φάρμακο ήσυχα από δω και πέρα να κάνουν τη δουλειά τους.
 
Στην πρωτη απαντηση που πηρα απο τον mgerom ελεγε για χορηγηση 3 φορες την εβδομαδα! Και στο pet shop που το προμηθευτηκα μου ειπε μερα παρα μερα! Γιαυτο προβληματιστηκα και ρωτουσα τοσο εντονα για ποσο και ρο θα το δινω! Τελοσπαντων! Θα το αφησω τωρα στην ησυχια του να δουμε τι θα γινει!
 
Τα διάβασα εγώ αυτή τη φορά προσεκτικά και διαπίστωσα ότι είχαν απαντηθεί πολύ νωρίτερα τα ερωτήματα από το Μάκη.

Συγνώμη :)
 
Back
Top