Ασθένειες Το καναρίνι μου σπάει τα καινούρια του φτερά, μπορεί απο ζήλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν μπορώ να επισυναψω γτ μου λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο, το κλουβί είναι το ίδιο απλά έχω μεταφέρει τα κλαδάκια λίγο πιο μέσα για να μη υπάρχει κανένα ενδεχόμενο η ουρά να ακουμπάει τα κάγκελα το πουλάκι φανταστείτε ότι στα πόδια δεν έχει αφήσει τίποτα από φτερά τα έχει σπάσει όλα η ουρά έχει μείνει ίδια έχουν αδειάσει αρκετά τα πούπουλα στο πισινό του και τα φτερά του έχουν πολύ λίγα φτεράκια, είναι κυρίως τα "κόκαλα" των φτερών δλδ είμαι σχεδόν σίγουρη πως αν άφηνα το πουλί ελεύθερο δεν θα μπορούσε να πετάξει καθόλου
[automerge]1613485530[/automerge]
@Tony Forpus προσπαθώ αλλά μου βγάζει συνέχεια μεγάλο αρχείο, δεν ξέρω γιατί, απλές φωτογραφίες είναι...τι μπορώ να κάνω για να ανέβουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάφερα να ανεβάσω αυτήν, χρειάζεται να τις επεξεργαστώ και να τις κάνω περικοπή κατά πολύ για να μικρύνει το μέγεθος του αρχείου όμως εννοείται πως έτσι χαλάει η ανάλυση των φωτογραφιών οπότε προσπαθώ τώρα
[automerge]1613490511[/automerge]
εντάξει δεν έχουν την τέλεια ανάλυση αλλά από το τίποτα κάτι κάνουν... ελπίζω να φαίνεται το πρόβλημα... ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον
 

Συνημμένα

  • IMG_20210216_174010.webp
    IMG_20210216_174010.webp
    154,6 KB · Προβολές: 35
  • IMG_20210216_174438.webp
    IMG_20210216_174438.webp
    129,9 KB · Προβολές: 35
  • IMG_20210216_174521.webp
    IMG_20210216_174521.webp
    143 KB · Προβολές: 35
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ λοιπόν το φύλο του είναι ένα θέμα 🙄 αχ..όταν πήγα να αγοράσω καναρίνι είχαν φέρει στο πετ σοπ αρκετά μικρά καναρίνια πριν μια βδομάδα και δεν είχαν ξεχωρίσει ακόμα τα θηλυκά από τα αρσενικά αλλά με διαβεβαίωσαν για τέσσερα πουλάκια ότι είναι αρσενικά, αυτό εδώ το μικρούλη με το που το είδα το ερωτεύτηκα και το πήρα κατευθείαν αλλά τελικά δεν είμαι σίγουρη για το αν είναι αρσενικό...δεν έχω καθόλου εμπειρία από θηλυκά αλλά τα προηγούμενα χρόνια είχα δύο αρσενικά και αυτό που έχω τώρα δεν τραγουδάει όπως αυτά που είχα παλιότερα, το κελάηδισμα του κρατάει πολύ λίγο για αυτό δεν είμαι σίγουρη αν είναι αρσενικό το οποίο δεν είναι καλό στο κελάηδισμα ή αν είναι ομιλητικό θηλυκο.
Πολύ βιταμίνες όχι δεν έδωσα, για την ακρίβεια δεν γνωρίζω για αυτές...
 
Που να τραγουδάνε όχι
[automerge]1613497423[/automerge]
Παπαγαλάκια έχω δύο, ένα ζευγάρι
[automerge]1613497803[/automerge]
Είχα αγοράσει μια κατασκευή για να έχω πάνω και τα δύο κλουβιά και είχαν
πάνω τα παπαγαλάκια κάτω το καναρίνι, επειδή φοβήθηκα ότι μπορεί αυτό να επηρεάζει το καναρίνι το καναρίνι εδώ και μια βδομάδα το πήρα από εκεί και το πήγα σε μέρος που να μην έχει καν οπτική επαφή με τούς παπαγάλους, επίσης επειδή η μαμά είναι καθηγήτρια το πρωί χρειαζόταν να μεταφέρουμε το σύστημα με το κλουβια γτ μόλις την άκουγαν να μιλάει φώναζαν και δεν μπορούσε να λειτουργήσει το διαδικτυακό μάθημα, εδώ και τρείς βδομάδες έπαψα να μεταφέρω το καναρίνι γτ σκέφτηκα ότι ακόμα και αυτό μπορεί να το στρεσαρει. Να σημειώσω όμως ότι το πουλάκι από τότε που ήταν στο πετ σοπ είχε σπασμένα φτερά οπότε δεν θεωρώ ότι όλα αυτά τον προκάλεσαν να αντιδράσει έτσι αλλά ίσως είναι επιπλέον στρες
 
Τελευταία επεξεργασία:
λοιπόν το φύλο του είναι ένα θέμα
Η εικόνα του πουλιού και το φαγωμένο σουπιοκόκκαλο με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για θηλυκό (που ίσως έχει αρχίσει να πυρώνει, είναι ένας λόγος μαδήματος)
Πολύ βιταμίνες όχι δεν έδωσα, για την ακρίβεια δεν γνωρίζω για αυτές...
Στο post 12 σου είχα προτείνει μια από τις παρακάτω
8. Πολυβιταμίνες στο νερό (Μuta-vit ή Nekton-biotin ή Tabernil-muda) ακολουθώντας τις οδηγίες του σκευάσματος
Συνεχίζω να πιστεύω πως χρειάζεται ενίσχυση με πολυβιταμίνες, και αν το κλουβί του είναι μικρό καλό θα είναι να το αλλάξεις με ένα μεγαλύτερο.
Ποια είναι η νέα τροφή που του δίνεις ?
 
Την Manitoba που μου είχες προτείνει έχω, θα κοιτάξω και για πολυβιταμινες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω το φύλο του πιο σίγουρα εκτός από την επίσκεψη στον κτηνίατρο που θα προσπαθήσω να την κάνω όσο συντομότερα γίνεται;
 
σε τι ηλικία μπορεί να κάνει αυγό;
Μετά την ηλικία των 9 Μηνών.
Αν γίνει κάτι τέτοιο εγώ πως να το διαχειριστω;
Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, πρέπει να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί (εκτός από ασβέστιο περιέχει και άλλα χρήσιμα στοιχεία), επίσης η τροφή που δίνεις το καλύπτει πολύ καλά διατροφικά.
 
Γεια σας έκανα λίγο μια έρευνα για κτηνίατρο και έχω καταλήξει στον κύριο Σαντοριναίο, στο πολυιατρείο μικρών και εξωτικών ζώων με τον κύριο Άγγελο Θωμά και στον κτηνιατρικο κέντρο Πεύκων. Αν υπάρχει κάποιος που έχει επισκεφτεί κάποιο από αυτά τα ιατρεία και μπορεί να μου πει την γνώμη του είτε θετική είτε αρνητικη για να μπορέσω να πάω όπου είναι καλύτερα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα 🙏
 
Αν υπάρχει κάποιος που έχει επισκεφτεί κάποιο από αυτά τα ιατρεία και μπορεί να μου πει την γνώμη του είτε θετική είτε αρνητικη για να μπορέσω να πάω όπου είναι καλύτερα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα 🙏
Διάβασε τις αξιολογήσεις:
 
@Stavros ευχαριστώ τα είχα διαβάσει απλά στο κύριο Άγγελο Θωμά δεν έχει αξιολόγηση και στο κέντρο Πεύκων έχει μόνο μία, για αυτό ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος αλλιώς θα επικοινωνήσω με τον κύριο Σαντοριναίο που έχει πολλές θετικές
 
επιτέλους καταφέραμε να βρούμε ελεύθερο χρόνο να πάμε στον κτηνίατρο, την Παρασκευή έχουμε ραντεβού. Απλά σήμερα είδα να έχει ματώσει κάτω από ένα φτερό 😥 μάλλον όπως έσπαγε τα φτερά πληγώθηκε και έκανε και πιο υγρές κουτσουλιές πρώτη φορά...
 
Χθες πήγαμε στο γιατρό αρχικά μας είπε ότι είναι θηλυκιά και μάλιστα πάρα πολύ πυρωμενη, το γεγονός ότι κελαηδεί σαν αρσενικό είναι σπάνιο αλλά μία στις τόσο συμβαίνει, ο λόγος που σπάει τα φτερά της είναι οι ορμόνες και τα οιστρογόνα, στην εξέταση κουτσουλιας την βρήκε πάρα πολύ καλά και μας είπε ότι την καθαρίζουμε και την ταιζουμε όπως πρέπει απλά έχει αυξημένο ασβέστιο και ίσως της δημιουργήσει θέμα στα νεφρά και για αυτό δεν έχει κάνει ακόμα αυγό, δεν είναι κάτι κακό απλά σταματήσαμε την οποιαδήποτε πηγή ασβεστίου, επίσης είπε να δούμε μήπως έχει και ψείρες (βάλαμε ένα χαρτί κουζίνας στο πάτο του κλουβιου και αν αύριο δούμε μικρά μαύρα σημαίνει ότι έχει) οπότε αν έχει θα της βάλουμε ένα φάρμακο στον λαιμό και κοντά στην ουρά
 
Έτσι για να σας ενημερώσω η μικρούλα μας τα πάει πολύ καλύτερα 😊 τραγουδάει σαν να μην υπάρχει αύριο και έχει μειώσει κατά πολύ το σπάσιμο των φτερών της, την βγάζω και από το κλουβί για να ασχολείται με διάφορα πράγματα και να ξεχνιέται, δεν μπορεί να πετάξει αλλά κάνει βόλτες στο πάτωμα και επιστρέφει μόνη της στο κλουβί, νομίζω προσπαθεί να φτιάξει φωλιά στην ταιστρα αλλά δεν είμαι σίγουρη επίσης λατρεύει το μπάνιο και κάνει πολλές φορές την ημέρα 😂
 
Γεια σας ξανά ανοίγω το θέμα μετα από καιρό, η καναρα έχει τσουρομαδηθει για τα καλά, παρόλο που είχε δείξει βελτιωση κάποια στιγμή άρχισε χωρίς σταματημό να σπάει ξανά τα φτερά της.έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ που είναι έτσι.το ενδεχόμενο για ψείρες έχει αποκλειστεί πλήρως (κάναμε θεραπεία προληπτικά αλλά είναι και κοντά στους παπαγάλους οι οποίοι δεν έχουν θέμα). Γενικά είναι ευδιάθετη κελαηδεί χοροπηδάει τρώει πίνει νερό κάνει μπάνιο και πλέον βγαίνει και από το κλουβί και κάνει βόλτες, εννοείται δεν πετάει αφού φτερό δεν έχει 🙄, δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή. Έτσι πως την βλέπω είναι πυρωμενη πολύ...είναι πρισμενη στην περιοχή και παρατήρησα ότι όταν κουτσουλαει κάνει και κίνηση σαν να κουνάει-τιναζει τον πισινό τής (διάβασα κάπου αλλού ένα καναρίνι που είχε το ίδιο θέμα αλλά εκείνο είχε δυστοκία, εμένα δεν παίζει να έχει γτ είναι πολύ καιρό έτσι). Επίσης το ράμφος μεγαλώνει λίγο πιο γρήγορα από το φυσιολογικό. Εγώ αποφάσισα να αγοράσω ένα αρσενικό καναρίνι για να έχω και ένα ακόμα να τραγουδήσει αλλά και αν όλα πάνε καλά την ερχόμενη άνοιξη να προχωρήσω σε ζευγάρωμα μήπως και της κάνει καλό. Μέχρι τότε τι μπορώ να κάνω; Πώς να ξεπυρώσει; Θα της πάρω και βιταμίνες τώρα που είναι σε πτερορια μπας και βοηθήσει λίγο
 
Back
Top