Γενικά Το καναρίνι μου σταμάτησε να κελαηδάει

kostellou Elen

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2023
Μηνύματα
141
Πριν λίγο καιρό είχα εκφράσει την επιθυμία μου να πάρω και μια θηλυκια για να ζευγαρώσω το αγορι μου που χάλασε τον κόσμο Όλο με το κελαηδήματα του αλλά από Μάρτη! Την έφερα λοιπόν σπίτι την έβαλα σε ένα όμορφο κλουβι και την έβαλα στο ίδιο μπαλκονι σε σημείο λίγο μακρινό από αυτόν αλλά έχουν οπτική επαφή.ε λοιπόν το αγόρι μετά από λίγες μέρες σταμάτησε να κελαηδα και όλο μιλάει με την νύφη! Πολύ φλυαρία λέμε.κεάηδημα γιοκ.τωρα έχω πολλές απορίες.αυτη τελειώνει την πτεροροια είναι 5 μηνών κι αυτό 8 μηνών και δεν μπήκε ακόμα στην φθινοπωρινή. Τι θα γίνει μέχρι τον Μάρτη?υπάρχει θέμα αν τα έχω το ένα κλουβί πάνω στο άλλο?λέτε να μου πυρωσει καμία θηλυκια νωρίτερα και να θέλει να κάνει αυγά?για πείτε μου ρε παιδιά οι έμπειροι τι πρέπει να κάνω....
[automerge]1692360410[/automerge]
Όταν λέω να βάλω το ένα κλουβί πάνω στο άλλο εννοώ το χειμώνα με τα κρύα που θα τα βαλω μέσα.εως τότε έξω όπως είναι
[automerge]1692360700[/automerge]
1000033237.webp1000033236.webp
 

Συνημμένα

  • 1000033236.webp
    1000033236.webp
    74,2 KB · Προβολές: 6
  • 1000033237.webp
    1000033237.webp
    95,7 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πουλιά αυτή την εποχή περνούν πτεροροια άρα το σταμάτημα του κελαιδηματος δικαιολογείται. Τα πουλιά είναι μικρά οπότε δεν μπορούν να ζευγαρώσουν αυτή την στιγμή (πέραν της πτερορροιας!!) Η πτεροροια, θεωρητικά, τελειώνει τέλος Σεπτεμβρίου και ο αρσενικός τότε θα αρχίσει πάλι να καλαιδα.Να τα βάλετε πάνω κάτω να μην βλέπονται και να τα αφήσετε έτσι μέχρι την άνοιξη οπότε και μπορείτε να τα ζευγαρωσετε .για την εποχή και τον τρόπο διαχείρισης του ζευγαριού έχει κατατοπιστικά άρθρο το φόρουμ τα οποία καλό θα ειναι διαβάσετε
 
Τα πουλιά αυτή την εποχή περνούν πτεροροια άρα το σταμάτημα του κελαιδηματος δικαιολογείται. Τα πουλιά είναι μικρά οπότε δεν μπορούν να ζευγαρώσουν αυτή την στιγμή (πέραν της πτερορροιας!!) Η πτεροροια, θεωρητικά, τελειώνει τέλος Σεπτεμβρίου και ο αρσενικός τότε θα αρχίσει πάλι να καλαιδα.Να τα βάλετε πάνω κάτω να μην βλέπονται και να τα αφήσετε έτσι μέχρι την άνοιξη οπότε και μπορείτε να τα ζευγαρωσετε .για την εποχή και τον τρόπο διαχείρισης του ζευγαριού έχει κατατοπιστικά άρθρο το φόρουμ τα οποία καλό θα ειναι διαβάσετε
Ευχαριστώ
 
@Scoros άμα ξεκινήσει ο μικρός να κελαιδαει έστω κ λίγο, υπάρχει περίπτωση να πυρωσει το κορίτσι επειδή θα τον ακούει;
 
@MARY58 έχω βρει μεγάλο μπελα χαχχα...μόλις τον πάω σε άλλο μπαλκονι φωνάζει όλη την ώρα ασταματητα .όταν παίρνω αυτήν από εκεί που τους έχω γυρίζει με κοιτάζει και φωνάζει δυνατά...αύριο το πρωί λέω να μην την εμφανίσω καθόλου όταν ξυπνήσουν να δω τι θα κανει
 
μόλις τον πάω σε άλλο μπαλκονι φωνάζει όλη την ώρα ασταματητα .όταν παίρνω αυτήν από εκεί που τους έχω γυρίζει με κοιτάζει και φωνάζει δυνατά.
Ακούς τα σχόλιανά σου! 🤭 Ακόμα κ τώρα που λογικά μιλώντας περνάει πτερόροια; Χαράς το κουράγιο του.
 
Που τον είδε τον ανταγωνιστή; 😅
[automerge]1692376931[/automerge]
Την έφερα λοιπόν σπίτι την έβαλα σε ένα όμορφο κλουβι και την έβαλα στο ίδιο μπαλκονι σε σημείο λίγο μακρινό από αυτόν αλλά έχουν οπτική επαφή.ε λοιπόν το αγόρι μετά από λίγες μέρες σταμάτησε να κελαηδα και όλο μιλάει με την νύφη!
Ελπίζω να κράτησες καραντίνα. Που σημαίνει για σαράντα μέρες το νέο πουλάκι θα έπρεπε να είναι σε άλλο χώρο. Όταν φέρνουμε ένα νέο πουλάκι είναι καίριας σημασίας να κρατάμε καραντίνα το νέο πουλάκι ώστε με τον τρόπο αυτό να μην κινδυνεύσει κανένα από τα δύο.
Δες αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 ναι η αλήθεια είναι ότι δεν κράτησα 40 μέρες καραντίνα μια εβδομάδα....όμως το πουλί είναι πεντακάθαρο υγιέστατο ζωηρή ομιλητικη ...τι να πω έχω εμπιστοσύνη σε αυτόν που μου το έδωσε είναι πολύ σχολαστικος
Ο ανταγωνιστής προς το παρόν είμαι εγώ χαχαχα.
 
@kostellou Elen έχε το νου σου, να τα παρατηρείς κ ελπίζω ότι όλα θα είναι καλά. Να ξέρεις όμως, την καραντίνα την κρατάμε κ για να προστατέψουμε το πουλάκι που έχουμε ήδη αλλά κ το νέο πουλάκι ώστε να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον.
Όπως αναφέρει απόσπασμα του άρθρου

Αν το νέο πουλί δεν τεθεί σε καραντίνα και βομβαρδιστεί απευθείας με εκατομμύρια μικρόβια που υπάρχουν στο νέο χώρο εγκατάστασης όπου ζουν και τα υπόλοιπα πουλιά, είναι πολύ πιθανόν να μην μπορέσει να αντιμετωπίσει όλο αυτό το μικροβιακό φορτίο και να ασθενήσει, καταλήγοντας στο μοιραίο τις περισσότερες φορές.
 
Το πύρωμα έχει να κάνει κυρίως με τον χρόνο διάρκειας του φωτός και της θερμοκρασίας. Αν πιάσουν πάλι οι ζέστες και επειδή η φωτοδοσια είναι γύρω στις 13,5 ώρες αν δεν κάνω λάθος όλα γίνονται. Εμένα με το θηλυκό σε μπαλκόνι μόνο του μακριά από τα αρσενικά και με λιγότερο φωτισμό έκανε δύο αυγά πριν 3 εβδομάδες και αναγκάστηκα να το βάλω μέσα στο σπίτι. Και πριν από 1 εβδομάδα μου έκανε το άλλο που είχα αφήσει στην ίδια θέση στο μπαλκόνι. Τώρα αν αυτό δεν γίνεται λόγω της ηλικίας της πραγματικά δεν το γνωρίζω. Οι πιο έμπειροι τα γνωρίζουν αυτά. Πάντως αν άρχισε η πτερόρροια στη μικρή θεωρώ ότι θα λειτουργήσουν αυτοματισμοί που δεν θα επιτρέψουν το πυρωμα. Καλούς απογόνους από το ζεύγος. Του χρόνου φυσικά!!
 
@Kostas Pyl μακαρι.αλλα αυτό που είπες με τα αβγά με προβλημάτισε λίγο γτ αντιλαμβάνομαι ότι όταν μεγαλώσει θα κάνει αβγά και χωρίς ζευγαρωμα.αρα τα θηλυκα θέλουν περισσότερη φροντίδα από τα αρσενικά λόγω και δυστοκιας όπως έχω διαβάσει μερικές φορές.
 
@kostellou Elen Ισχύει και εγώ το ανακάλυψα στην πορεία. εξαντλούνται πιο πολύ από τα αρσενικά λόγω των αυγών τουλάχιστον στο πρώτο μέρος της διαδικασίας μέχρι και λίγο μετά την εκκόλαψη μέχρι να αναλάβει το τάισμα ο αρσενικός. Και θέλουν πολύ καλή προετοιμασία. Πάντως μόνο για την δυστοκία μπορείς να βάλεις κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου καλού κακού και βέβαια πάντα σουπιοκοκαλο και grit με κοχύλια. Αν δε τρώει σουπιοκοκαλο λόγω ηλικίας κάντο πούδρα και το δίνεις με αυγοτροφή
 
Back
Top