Ασθένειες Το καναρίνι μου σταμάτησε να κελαηδά και έχει πτερόρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pit7kal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pit7kal

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Καλαμάτα
Καλημερα στην ομαδα σε προηγουμενη αναρτηση μου ειχα μιλησει για τα 2 καναρινια που εχω.Το ενα ειχε ακαρεα και μετα απο επαλειψη με epithol τα ποδαρακια του επανηλθαν.Εχει ομως σταματησει να κελαηδαει εχει πτερορεια και θελω να μου πει καποιος εμπειρος αν αυτο ειναι φυσιολογικο ενω πριν χαλαγε τον κοσμο τωρα μουγκα.Μηπως τον εχει επηρεασει οτι τον επιανα για να του βαλω την αλοιφη παραλληλα με την πτερορεια.Την αβγοτροφη που του δινω φτιαχτη δικη μου(αβγο-ριγανη-φρυγανια-τσοφλι) την τσακιζει την ξηρα τροφη μπορω να πω οτι τρωει λιγο λιγοτερο.Υπαρχει προβλημα???
 
Μηπως τον εχει επηρεασει οτι τον επιανα για να του βαλω την αλοιφη παραλληλα με την πτερορεια
Όταν τα πουλιά έχουν πτερόρροια δεν κελαηδούν, οπότε η απορία σου δεν ισχύει. Το θέμα είναι ότι έχει ακόμη πτερόρροια. Διάβασε λιγάκι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/ και προσπάθησε να καταλάβεις τι μπορεί να φταίει.

Επίσης, ανέβασε φωτογραφίες του κλουβιού μαζί με το πουλάκι και πες μας ποιο είναι το πρόγραμμα φροντίδας του, χώρος, διατροφή κλπ.
 
Back
Top