Ασθένειες Το καναρίνι μου χτύπησε το πόδι του

Vivi firfirikos

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
12
Πόλη
Κοζάνη
Καλημέρα σας! Εγινα μόλις μέλος γιατί χρειάζομαι την βοήθεια σας! Το καναρίνι μου.. Ο Φιρφιρικος μου χτύπησε το πόδι του χθες βράδυ, δεν το πατάει καθόλου και έχει μαυρίσει! Τι να κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία και δεν μπορώ. Μουλεει πως είναι μεγάλο αρχείο. Μου έφυγε από τα χέρια και προσπαθώντας να τον κρατήσω φοβάμαι πως εγώ τον τραυμάτισα. Επειτα προσπαθώντας να τον πιάσουμε χτύπησε στην τηλεοράση. Δεν ξέρω ποτέ τραυματίστηκε. Πρηστηκε κατευθείαν στον αστράγαλο και μαύρισε.

Από τότε το έχει μονίμως μαζεμένο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρηστηκε κατευθείαν στον αστράγαλο και μαύρισε
Αυτό το μαύρισε δεν είναι καλό..
Βάλε όσο πιο γρήγορα μπορεί τι φωτογραφίες και αναζήτησε κάποια λύση με γιατρό...
που για την Κοζάνη προσωπικά δεν ξέρω κάποιον.
 
11DBA0AE-2042-402C-A3D2-F2444E2BC83B.webp

099EF39F-D1A3-43EC-9D6E-B3E3F0DAE30F.webp

Αυτό το μαύρισε δεν είναι καλό..
Βάλε όσο πιο γρήγορα μπορεί τι φωτογραφίες και αναζήτησε κάποια λύση με γιατρό...
που για την Κοζάνη προσωπικά δεν ξέρω κάποιον.

Ο κτηνιατρος που τον πηγαίνω είναι Θεσσαλονίκη ο κος ΓΚΙΟΥΡΤΖΙΔΗΣ.
Μη μου λέτε τέτοια γιατί τον λατρεύω

Μπορώ να κάνω κάτι εγώ. Καποιο φάρμακο ίσως;
 

Συνημμένα

  • E294077C-3780-46BE-B906-88F764A599E1.webp
    E294077C-3780-46BE-B906-88F764A599E1.webp
    28,2 KB · Προβολές: 8
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν είναι και τόσο μαύρο..

Κουνάει τα δάχτυλά του;
Αν τα ανοίξεις τα κλείνει;
Τα ανοίγει;

Σεληνιασμένο είναι... όχι όμως (υποθέτω) νεκρό και άρα πολύ επικύνδυνο.
Νομίζω πως είναι κάτι πιο επιπόλαιο...
Όταν με το καλό γίνει καλά θα κόψουμε και τα νύχια...
 
Όχι το έχει ακούνητο.Χθες το βράδυ του έβαλα πάγο και ανακουφίστηκε αρκετά. Τοτε κούνησε και τα δάχτυλα και κατάλαβα πως δεν είναι εντελώς σπασμένο.

Τα νύχια μου απαγόρευσε ο γιατρός να τα κόψω μέχρι να του φύγει η ποδάγρα. Εχουμε ΚΑΙ ποδάγρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν εχεις το φυτο στεβια, κοψε ενα φυλλο στην μεση παρε το τζελ που βγαζει το φυτο και κανε μαλαξεις στην μαυρη περιοχη.

Παρε τηλεφωνο τον κτηνιατρο πες του τι εγινε ετσι ωστε να σου προτεινει και καποια κρεμα. Μπορει να χρειαζεται και κορτιζονι.

Αν δεις το ποδι να μυκραινει σε ογκο σημαινει πως νεκρωνει σιγα σιγα και πως το καλυτερο που εχεις να κανεις για να το σωσεις ειναι ακρωτηριασμο. Ξερω σου ακουγεται τραγικο αλλα δεν ειναι τοσο επιπονο για το καναρινι.

Εγω τωρα φυσικα σου ειπα την χειροτερη περιπτωση. Ξεκινα με τζελ στεβια και παρε τον κτηνιατρο να σου προτεινει κρεμα!

Ευχομαι περαστικα!
 
Ο κτηνιατρος που τον πηγαίνω είναι Θεσσαλονίκη ο κος ΓΚΙΟΥΡΤΖΙΔΗΣ.
Στείλε και σε αυτόν τη φωτογραφία. Έστω και έτσι, ίσως βλέπει κάτι περισσότερο και μπορεί να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις.
 
Πήρα πριν λίγο και τον κτηνίατρο και δεν μου είπε να βάλω κάτι. Ηταν στο δρόμο και μόλις δει τις φωτό που του έστειλα θα με πάρει να μου πάρει. Μπορει να χρειαστεί να πάμε Θεσσαλονίκη. Δυστυχως αν είναι άσχημα δεν θα αποφύγουμε τον ακρωτηριασμό.
Προς το παρόν τρέχω για στέβια. Σε τι βοηθάει;
Ας ευχηθούμε όλοι να γίνει καλά ο Φιρφιρικος μου!

Και πραγματικά σας ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προς το παρόν τρέχω για στέβια. Σε τι βοηθάει;
Βοηθαει στο να κινηθεο το αιμα και να αιματωθει καλυτερα η περιοχη. Αν βριες τζελ ετοιμο νομιζω πως θα σε βολεψει καλυτερα. Αν δε βρεις και το φυτο μια χαρα δουλεια κανει και θα σου μεινει και σενα. Κανει σε πολλα κολλα η στεβια.

Ολοι αυτο ευχομαστε! Μπραβο σας που κανετε τοσα πολλα για το φτερωτο σας φιλο!
 
Έχω πάρει σε καμία δεκαριά φαρμακεία και δεν έχουν τζελ στέβιας. Για τα ανθοπωλεία μη μιλήσω... Είναι νωρίς ακόμα λένε και δεν έχουμε. Μηπως κάνει η αλόη;

Μελανιασμένο. Παιδιά... (ο δαίμων όχι εγώ)
χαχααα κατάλαβα τι ήθελες να πεις

Μήπως μπορώ να βάλω αλόη αντί για στέβια. Δεν βρίσκω ούτε σε φαρμακείο ούτε σε ανθοπωλείο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βοηθαει στο να κινηθεο το αιμα και να αιματωθει καλυτερα η περιοχη
Σε έναν πρόσφατα σχηματισμένο μώλωπα, το πρώτο μέλημα είναι να περιορισθεί η έντονη κυκλοφορία αίματος. Αυτό γίνεται με την ψύξη. Όταν σταματήσει η αιμορραγία, (γιατί το μαύρισμα είναι η αιμοσφαιρίνη που έχει οξειδωθεί στο σημείο που έγινε η μικροαιμορραγία εσωτερικά) και αφού σταματήσει αυτό, δηλαδή μετά από 3-4 μέρες, ξεκινούν θεραπείες με ζεστά και προϊόντα που αυξάνουν την κυκλοφορία του αίματος προκειμένου να απορροφηθούν όσα δημιουργήθηκαν τις προηγούμενες ημέρες.

Εν πάση περιπτώσει, αφού έχει ενημερωθεί ο γιατρός, είναι καλύτερα να μην μπερδεύουμε περισσότερο την κοπέλα.

Βιβή, σου προτείνω να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού χωρίς να κάνεις οτιδήποτε άλλο.
 
Back
Top