Γενικά Το καναρίνι να το έχουμε μέσα μέχρι την άνοιξη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimitrisd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimitrisd

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Μπαίνω σε έναν εντελώς καινούργιο κόσμο, όντας παντελώς άσχετος με τα καναρίνια.
Πήραμε ένα καναρίνι την παραμονή των Χριστουγέννων και έχουμε ξετρελλαθεί οικογενειακώς (ειδικά τα παιδιά).
Λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών στην Αθήνα το έχουμε μέσα, και από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ, πρέπει να το έχουμε μέσα μέχρι την άνοιξη.
Κάτω έχουμε βάλει ειδική άμμο για καναρίνια. Το καναρινάκι τρώει κανονικά και κελαηδάει πάρα πολύ συχνά!
Σήμερα έμεινε αρκετή ώρα στον πάτο του κλουβιού, κακόκεφο.
Του αλλάξαμε την άμμο και καθαρίσαμε το κλουβί (δεν το είχαμε καθαρίσει από τη Δευτέρα που το αγοράσαμε). Αμέσως ξεθάρρεψε και επέστρεψε στους ρυθμούς του.

Δημήτρης
 

Συνημμένα

  • 12.webp
    12.webp
    78,2 KB · Προβολές: 87
  • 123.webp
    123.webp
    53,1 KB · Προβολές: 80
Το καναρίνι σας είναι πολύ όμορφο. Θα πρέπει όμως να ακολουθήσετε κάποια βήματα για την καλύτερη διαβίωση του. Βγάλτε την κούνια και βάλτε λίγο μέσα προς το κέντρο του κλουβιού τις πατήθρες. Θα πρέπει όταν κάνει στροφή να μην βρίσκει στα κάγκελα η ουρά του. Την ποτίστρα να την βάλετε παράλληλα σε μια πατήθρα.

Καθημερινά αλλαγή νερού στην ποτίστρα. Προσοχή μεγάλη στο φαγητό του. Αγοράζουμε μόνο συσκευασμένη τροφή (εταιρείας ) Θα πρέπει να αποφασίσετε αν το καναρίνι θα μείνει σε εσωτερικό χώρο ή εξωτερικό. Η αλλαγή, μέσα - έξω δεν του κάνει καλό.

Σίγουρα με μια αναζήτηση στο forum θα βρεις απαντήσεις σε πολλά θέματα.

<Link Removed>
Σουπιοκόκκαλο στα πουλιά
<Link Removed>
<Link Removed>

<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>

<Link Removed>

Καλό διάβασμα και ότι χρειαστείς ρωτάς!
 
πρέπει να το έχουμε μέσα μέχρι την άνοιξη.
Κάτω έχουμε βάλει ειδική άμμο για καναρίνια.
Γεια σου Δημήτρη.
Όπου και να το βάλεις να θυμάσαι μερικά βασικά.
Όχι αλλαγή του χώρου, αλλά όσο το δυνατό μονιμότερο σημείο.
Μακρυά από κουζίνα, τσιγάρα κλπ.
Αν και είναι δύσκολο να μην το επηρεάζουν τα ανθρώπινα φώτα ή τουλάχιστο να έχουν όσο το δυνατό σταθερές ώρες φωτισμού.
Συσκευασμένο μείγμα σπόρων, μια φορά τη βδομάδα λίγα φρούτα ή λαχανικά.
Σήμερα έμεινε αρκετή ώρα στον πάτο του κλουβιού, κακόκεφο.
Αυτό δε γίνεται αναίτια.. Ούτε οι αλλαγές μπορεί απαραίτητα να του άλλαξαν διάθεση...
Σίγουρα κάτι το ενόχλησε. Για παράδειγμα ένα φως αναμμένο για περισσότερες ώρες δεν του επιτρέπει να κοιμηθεί όσες ώρες χρειάζεται... κι αυτό μπορεί να του βγει έτσι σαν αντίδραση...
Όπως και να χει, πρέπει να παρακολουθείς συνεχώς και να ενημερώνεις για να υπάρξει βοήθεια.

Ακολούθησε και τις συμβουλές του @theodr
 
Καλώς ήρθες χρόνια πολλά Δημήτρη και να χαίρεστε το πανέμορφο καναρινάκι σας!
Τα παιδιά που γνωρίζουν καλά από καναρίνια στα είπαν όλα, το μόνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι οι πατήθρες να είναι στο ίδιο επίπεδο, η μία απέναντι από την άλλη, σε μια σχετική απόσταση για να γυμνάζεται το πουλάκι.
Για την τοποθέτηση του κλουβιού διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ .
Και επίσης αυτήν την εποχή όσο καλό καιρό και αν έχει, η διαφορά θερμοκρασία του μέσα-έξω είναι πολύ μεγάλη και είναι ρίσκο η βόλτα στο μπαλκόνι.
Το καλοκαίρι αν αποφασίσεις να το αφήσεις έξω, θα πρέπει να λάβεις μέτρα προστασίας από τον ήλιο, τα κουνούπια και τα αρπακτικά αλλά έχουμε καιρό γι' αυτό.:)
 
Καλησπέρα Δημήτρη! Καλως ήρθες στην παρεα μας με τον όμορφο φτερωτο σου φίλο!
Οι προλαλησαντες καλυψαν σωστά και διεξοδικά τις απορίες σου. Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι οτι η διαδικασία καθαριότητας του κλουβιού μπορεί να είναι μια στρεσσογονα κατάσταση για τα πουλιά. Το γεγονός ότι την ώρα που διεξάγεται η καθαριότητα το πουλί κάθεται στον πάτο του κλουβιού δεν θα πρέπει να σε προβληματισει. Τρομάζουν πιθανων λίγο απο την μετακίνηση του κλουβιού απο την αφαίρεση των πατηθρων και των σκευων για την υγιεινή τους, κλλά όπως πρόσεξες και εσύ πολύ σύντομα επανέρχονται στην αρχική κατάσταση τους. Για αυτό η διαδικασία θα πρέπει να είναι οσο το δυνατόν συντομότερη και να εκτελείται με σταθερές κινήσεις από ενα σταθερό προσωπο αναφοράς.

Τα παιδιά πάντα ενθουσιαζονται με την ύπαρξη ζώων στο σπίτι, πιστεύω ότι θα πρέπει να συζητήσετε τους " κανόνες" που θα διεπουν την συνύπαρξη ολως σας. Για παράδειγμα αν τα παιδιά είναι μικρά να μην τους επιτρέψεις να ανοίγουν το κλουβί και να παίζουν με το πουλί προς αποφυγή ατυχημάτων. ( να ξεχαστεί κάποιο πορτάκι ανοιχτό, να τρομάξει το πουλί και τα τραυματιστεί φτεροκοπωντας ατσαλα κτλ).
Εύχομαι μια αρμονικη συμβίωση και εδώ είμαστε για τις όποιες απορίες σας.
 
Το καναρίνι σας είναι πολύ όμορφο. Θα πρέπει όμως να ακολουθήσετε κάποια βήματα για την καλύτερη διαβίωση του.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μόλις έβγαλα την κούνια και διόρθωσα τις θέσεις από τις πατήθρες.
Την ποτίστρα την έβαλα ανάμεσα στις δύο ταϊστρες, νομίζω ότι θα καταφέρει να πιει νερό, έτσι;
Το κακό είναι ότι τον έχουμε στην κουζίνα -ευτυχώς δεν μαγειρεύουμε συχνά- αλλά είναι το μόνο διαθέσιμο δωμάτιο.
Το άλλο κακό είναι ότι έχω τρία μικρά παιδιά στο σπίτι και καταλαβαίνετε τι γίνεται από φασαρία.
Σήμερα κλείσαμε το φως στην κουζίνα πιο νωρίς και ο μικρός κοιμάται ήδη- ίσως αναστατώθηκε που είχαμε κόσμο προχθές στην αλλαγή του χρόνου και του αλλάξαμε και θέση για αρκετές ώρες επειδή στην κουζίνα μαγειρεύαμε.

Υ. Γ. Ευχαριστώ και για τα links, θα τα μελετήσω σχολαστικά!

Γεια σου Δημήτρη.
Όπου και να το βάλεις να θυμάσαι μερικά βασικά.

Νομίζω ότι ήταν το φως τελικά, έχεις δίκιο.
Φρούτα και λαχανικά δεν του δώσαμε ακόμη, ψιλοφοβάμαι να σου πω την αλήθεια (σκέφτομαι να πάρω βιολογικό μαρούλι γιατί αυτά της λαϊκής είναι τίγκα στο φυτοφάρμακο).
Πήρα από pet shop μία μικρή πλαστική ζαρντινιέρα με σπόρους που έχουν γίνει ήδη μικρά χορταράκια και αύριο θα του δώσουμε να φάει.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Καλώς ήρθες χρόνια πολλά Δημήτρη και να χαίρεστε το πανέμορφο καναρινάκι σας!

Στο ίδιο ύψος οι πατήθρες; Κάπου διάβασα ότι πρέπει να μην είναι στο ίδιο ύψος.
Αν τις βάλω στο ίδιο ύψος θα πρέπει να είναι χαμηλά ή ψηλά στο κλουβί;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Καλησπέρα Δημήτρη! Καλως ήρθες στην παρεα μας με τον όμορφο φτερωτο σου φίλο!

Σήμερα που το καθαρίσαμε για πρώτη φορά, το καναρινάκι γαντζώθηκε ψηλά στο κλουβί. Του καθαρίσαμε την άμμο από τις κουτσουλιές και τους σπόρους και έπλυνα το κάτω μέρος του κλουβιού με μία βρεγμένη χαρτοπετσέτα. Μας πήρε 4-5 λεπτά η όλη διαδικασία και την κάναμε στο μπαλκόνι που είχε ήλιο και 12 βαθμούς (μέσα έχουμε 22-23 με το καλοριφέρ).
Την επόμενη φορά θα πρέπει να το καθαρίσω όχι με απλό νερό, έχω διαβάσει τόσα που ίσως έχω μπερδευτεί.
Τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα. Οι κόρες (13 και 8 ετών) είναι πιο προσεκτικές, πρέπει όμως να εκπαιδεύσω και τον μικρό που είναι 3 ετών και είναι πολύ... Ενθουσιώδης με το καναρίνι.
 
Δημήτρη ομολογώ οτι εγώ όταν κανω την καθαριότητα στο μπαλκόνι τρέμει το φυλοκαρδι μου... εχω μια φοβια μην κανω κάποια γκάφα ξεχάσω καμιά πόρτα ανοιχτή και χασω το πουλί. Οταν θέλω να κανω γενική καθαριότητα του κλουβιού μεταφερω το πουλί (πάντα εντός σπιτιού) σε ενα μικρότερο κλουβάκι και σαπουνιζω καλα τον πάτο του κλουβιού, τον ξεπλένω στη ντουζιέρα μετά ψεκαζω με λίγο μυλοξυδο και αφού πλυνω σαπουνισω και ξεβγαλω τα σκευη τα στεγνωνω και τα βαζω στο κλουβί. Αυτή η διαδικασία γίνεται ανα δεκαπενθηρο περίπου ενω η αλλαγή χαρτιού στον πάτο γίνεται κάθε 3 μέρες σχεδόν. Όταν μεταφέρω το πουλι στο κλουβί πολλές φορές ανασκελωνεται στον πάτο του κλουβιού σαν ψόφιος κοριος... Είμαι σίγουρη οτι και ο μικρός σου έχοντας τόσο καλά παραδείγματα στην οικογένεια θα γίνει και εκεινος πολυ προσεκτικός.
 
Στο ίδιο ύψος οι πατήθρες; Κάπου διάβασα ότι πρέπει να μην είναι στο ίδιο ύψος.
Ο ιδανικός τρόπος περιγράφεται εδώ Page Not Found . Ναι μπορείς να τις αφήσεις σε διαφορετικά επίπεδα.
 
Δημήτρη ομολογώ οτι εγώ όταν κανω την καθαριότητα στο μπαλκόνι τρέμει το φυλοκαρδι μου... εχω μια φοβια μην κανω κάποια γκάφα ξεχάσω καμιά πόρτα ανοιχτή και χασω το πουλί. Οταν θέλω να κανω γενική καθαριότητα του κλουβιού μεταφερω το πουλί (πάντα εντός σπιτιού) σε ενα μικρότερο κλουβάκι και σαπουνιζω καλα τον πάτο του κλουβιού, τον ξεπλένω στη ντουζιέρα μετά ψεκαζω με λίγο μυλοξυδο και αφού πλυνω σαπουνισω και ξεβγαλω τα σκευη τα στεγνωνω και τα βαζω στο κλουβί. Αυτή η διαδικασία γίνεται ανα δεκαπενθηρο περίπου ενω η αλλαγή χαρτιού στον πάτο γίνεται κάθε 3 μέρες σχεδόν. Όταν μεταφέρω το πουλι στο κλουβί πολλές φορές ανασκελωνεται στον πάτο του κλουβιού σαν ψόφιος κοριος... Είμαι σίγουρη οτι και ο μικρός σου έχοντας τόσο καλά παραδείγματα στην οικογένεια θα γίνει και εκεινος πολυ προσεκτικός.

Το να μεταφέρω το καναρίνι σε άλλο κλουβί, με δεδομένη την απειρία μου, είναι αυτή τη στιγμή σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Σήμερα του έδωσα πρώτη φορά χορταρικά, αυτή τη μικρή ζαρντινιέρα με τους σπόρους της Vitakraft και έχει ξετρελαθεί, ενώ τραγουδάει συνέχεια!
 
Δημήτρη μου κανε όπως εσύ νιώθεις πιό άνετα! Το οτι τραγουδάει συνέχεια είναι δείγμα οτι ο φιλαράκος σας είναι πολύ χαρούμενος!
Μια πολύ ωραία ιδέα είναι να φυτεψεις σε γλαστράκια δημιουργώντας ένα μικρό δικό σου φυτώριο χρήσιμα φυτά για το καναρίνι σου όπως μαρουλάκια, βασιλικό, ρόκα, ρίγανη, θυμάρι κτλ...
 
αγαπητέ φίλε και συνονόματε Δημήτρη, καλή χρονιά σου εύχομαι.. Τόσο σε σένα και στην οικογένεια σου,όσο και στον φτερωτό σας φίλο!
διάβασα με πολύ προσοχή το θέμα σου και την πολύ όμορφη, από κάθε άποψη, κουβεντούλα με όλους τους φίλους μας στο φόρουμ,το χάρηκα πολύ..σίγουρα θα κατέληξες σε πολλά συμπεράσματα για το καλύτερο δυνατό που θα ήθελες να προσφέρεις στο καναρίνι σας!
εμένα πάντως, αυτό που μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ στην κουβεντούλα αυτή είναι το ότι βλέπεις το καναρίνι σας ως το 6ο μέλος της οικογένειας! Η αγάπη σας και το ενδιαφέρον γι αυτή την ψυχή φανερώνεται σε όποιον διαβάσει το θέμα.. Μπράβο!👍

και το δικό μου σχόλιο.
''φίλε Δημήτρη.. Κράτα αυτή την αγάπη για τα καναρίνια καλά, πολύ καλά μέσα σου! Μετέδωσέ την στα παιδιά σου.. Κάποια στιγμή θα σε ευγνομωνούν γι αυτό που τους μετέδωσες! Να σαι σίγουρος, πως και το καναρινάκι σας νιώθει, με τον δικό του βέβαια τρόπο, αλλά θα έρθει η στιγμή που θα σας ανταμείψει κι αυτό!'';):)
όσο για όλα τα υπόλοιπα.. Τόσο εγώ όσο και όλη η παρέα του ΡΒ(το κατάλαβες ήδη..) θα είμαστε στο πλευρό σου, ανά πάσα ώρα! Και.. Καλό διάβασμα,υπάρχουν πολλά θέματα και άρθρα από πολύ έμπειρους φίλους για τα πρώτα σου βήματα.
για την ώρακαι μέχρι την Ανοιξη, κράτα το μέσα.. Το μέσα-έξω τα επιρρεάζει αρνητικά πολύκαι αν θέλεις ρώτα από εκεί που το πήρατε αν έχει περάσει την πτερόρροια,ώστε τουλάχιστον μέχρι τις αρχές της Ανοιξης να ακολουθήσεις μια καλή αλλά συντηρητική διατροφή..
 
Δημήτρη, τα πουλιά και ιδιαίτερα τα καναρίνια είναι πολύ απλά αλλά συγχρόνως και πολύ πολύπλοκα και ευαίσθητα πλάσματα. Το σημαντικότερο είναι να αποφύγεις όσο το δυνατό πιό σύντομα λάθη που μπορούν να επιβαρύνουν την υγεία του πουλιού. Πάνω από όλα καθαριότητα, σταθερή θερμοκρασία και καλή διατροφή. Στο site και με την καθοδήγηση των ειδικών θα βρείς πληθώρα άρθρων που θα σε βοηθήσουν να προσφέρεις στο φτερωτό σου φίλο όλα όσα χρειάζονται για καλή υγεία και μακροζωία. Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Λίγο διάβασμα λοιπόν, καλή χρονιά και καλά κελαηδήματα.
 
Δημήτρη μου κανε όπως εσύ νιώθεις πιό άνετα! Το οτι τραγουδάει συνέχεια είναι δείγμα οτι ο φιλαράκος σας είναι πολύ χαρούμενος!
Μια πολύ ωραία ιδέα είναι να φυτεψεις σε γλαστράκια δημιουργώντας ένα μικρό δικό σου φυτώριο χρήσιμα φυτά για το καναρίνι σου όπως μαρουλάκια, βασιλικό, ρόκα, ρίγανη, θυμάρι κτλ...

Ρίγανη και θυμάρι έχω σε ζαρντινιέρες στο μπαλκόνι. Τα τρώει;

αν θέλεις ρώτα από εκεί που το πήρατε αν έχει περάσει την πτερόρροια,ώστε τουλάχιστον μέχρι τις αρχές της Ανοιξης να ακολουθήσεις μια καλή αλλά συντηρητική διατροφή..

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όλων σας. Με τίποτα δεν ήθελα να κάνω κάποιο ολέθριο λάθος που θα στοίχιζε τη ζωή σε ένα αθώο πλάσμα. Γι'αυτό και θεώρησα υποχρέωσή μου να ενημερωθώ υπεύθυνα. Και μόνο που του μετακίνησα τις πατήθρες και στρίβει χωρίς να βρίσκει η ουρά του, σε συνδυασμό με την αφαίρεση της κούνιας, βλέπω ότι είχε ευεργετικά αποτελέσματα στη διάθεση και στην κίνηση του μικρού.

Δεν το αγοράσαμε, μας το έφερε συγγενής από το Αγρίνιο. Του το έδωσε κάποιος που το απέκτησε μέσω ζευγαρώματος. Μας είπε ότι είναι αρσενικό και ηλικίας δύο μηνών περίπου. Την πτερόρροια πότε θα την περάσει περίπου; Θα μπω να ενημερωθώ φυσικά στο φόρουμ.
 
Αν ειναι 2 μηνων οπως λες... σε ενα μηνα θα περασει την πρωτη, οταν θα ναι 6 μηνων τη δευτερη και την κανονικη ετησια τελη αυγουστου...
Κανονικα οταν τα πουλια αναπαραγονται σωστα (την ανοιξη) η δευτερη πτερορροια στους 6 μηνες συμπιπτει σχεδον με την ετησια, οποτε δεν ταλαιπωρουνται κ αλλο.

Θεωρω αδικο να αναπαραγονται πουλακια εκτος εποχης, αν ειναι 2 μηνων σημαινει οτι εγινε σεπτεμβρη-οκτωβρη η αναπαραγωγη.. απορω αυτοι οι γονεις πως (αν) αντεξαν..

Φιλε μου ενημερωσου οσο μπορεις, ειναι ενα ιδιαιτερο και ταλαιπωρημενο μικρακι.. Πλουσια διατροφη γιατι τοσες πτερορροιες θα το εξαντλησουν! Οτι θελεις εμεις εδω ειμαστε!
 
Επειδή βλέπω άνοιξη ως εποχή αναφοράς, ήθελα να επισημάνω πως πουλιά που περνούν τον χειμώνα μέσα, δεν τα βγάζουμε μόνιμα έξω αν η θερμοκρασία δεν έχει φθάσει τόσο ώστε να φοράμε εμείς κοντομάνικα.
 
Φιλε μου ενημερωσου οσο μπορεις, ειναι ενα ιδιαιτερο και ταλαιπωρημενο μικρακι.. Πλουσια διατροφη γιατι τοσες πτερορροιες θα το εξαντλησουν! Οτι θελεις εμεις εδω ειμαστε!
πολύ πολύ σωστά! φίλε Δημήτρη.. Μπες στο φόρουμ και διάβασε,υπάρχουν σχετικά θέματα, θα βοηθηθείς πάρα πολύ!
 
τα μελη τα ειπαν ολα
θελουν σταθερο χωρο και οχι πολλες αλλαγες
απλα κατι μου εκανε εντυπωση ειπες με 3 μικρα παιδια δε μαγειρευεις συχνα! Παντως το καναρινι νομιζω δε πρεπει να ναι στην κουζινα
 
Να χαίρεστε το νέο σας μέλος! Πολλές πληροφορίες και σωστές από όλους!

Εγώ μόνο 2 πραγματάκια θα πω:
  1. Μας πήρε 4-5 λεπτά η όλη διαδικασία και την κάναμε στο μπαλκόνι που είχε ήλιο και 12 βαθμούς (μέσα έχουμε 22-23 με το καλοριφέρ).
    Ακόμα και αυτό ενέχει κίνδυνο για την υγεία του... Ο εβδομαδιαίος καθαρισμός να γίνεται μέσα στο σπίτι (αφού έχει μάθει τις θερμοκρασίες εντός σπιτιού). Αλλάζεις τον πάτο (εγώ βάζω χαρτί κουζίνας) και με ένα βρεγμένο πανί ή σφουγγάρι καθαρίζεις τα κάγκελα του πάτου. Για την γενική που λένε τα κορίτσια πρέπει να μπαίνει σε άλλο κλουβί αλλά αν το καθαρίζεις εβδομαδιαίως δεν νομίζω ότι επείγει γενική καθαριότητα... εγώ γενική κάνω πριν την αναπαραγωγή και πριν και μετά την πτερόροια. 2-3 φορές το χρόνο δηλαδή. Αν κάθε μέρα καθαρίζεται την ποτίστρα με μια παλιά οδοντόβουρτσα, ανανεώνεται με καθαρό νεράκι, παρέχετε μια ισορροπημένη διατροφή και τον εβδομαδιαίο καθαρίσμο που είπα πιο πάνω θα σας κρατάει παρέα με το τραγούδι του για πολλά χρόνια ακόμα!
  2. Ίσως πρέπει να βρείτε άλλο χώρο... η κουζίνα ενέχει κινδύνους.. είναι πολύ ευαίσθητα... επίσης ζωτικής σημασίας για την υγεία τους είναι να κοιμούνται με την δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την ανατολή! Με ηρεμία και χωρίς ξυπνήματα και φασαρίες γιατί στρεσάρονται και το στρες δεν κάνει καλό..
  3. Για πατήθρες πάρε από φυσικό ξύλο:
    Τα φρούτα τα δίνουμε με ρέγουλα εκτός του μήλου. Επίσης μπορείς να δίνεις και βότανα (χλωρά ή αποξηραμένα). Κάνουν πολύ καλό στο συκώτι τους!
    Τώρα που είναι αδιάθετος δίνε βότανα ή για λίγες μέρες δώστου τσάι βοτάνων! Θα του κάνε πολύ καλό!

    Τέταρτον, αν θες μπορείς στις περιόδους αναπαραγωγής και πτερόροιας να προσθέτεις στη διατροφή τους και βλαστωμένους σπόρους που θα φτιάξεις εσύ!

Πέμπτον, δε δίνουμε φάρμακα προληπτικά... Αν μια φορά τον μήνα δίνεις τσάι βοτάνων , μηλόξυδο, σκορδόνερο ( https://community.petbirds.gr/threads/Σκορδόνερο-στα-πουλιά.266/ ) δεν υπάρχει καμία ανάγκη να δίνεις φάρμακα ή βιταμίνες στο νερό.. αυτές τις βιταμίνες τις δίνουμε μετά από αντιβιώσεις ή σε περιόδους που τις έχουν ανάγκη (αναπαραγωγή και πτερόροια).
Με όλα αυτά θα αναπτύξει ένα ισχυρό ανοσοποιητικό και να είσαι σίγουρος πως δε θα αρρωσταίνει εύκολα! 😉

Υ. Γ.: Ουπς τελικά είπα παραπάνω από 2 πραγματάκια! Συγχωρέστε με! 😛
 
Υπάρχουν και γιαγιάδες @boukefalas ρώτα να μαθαίνεις :)

Διάνα! Εμείς δουλεύουμε όλη μέρα και τα παιδιά σχολείο και παππούδες. Αργίες και Σ/Κ μαγειρεύουμε, όμως όχι τηγανητά κλπ, οπότε ο Πανέτος (έτσι ονομάζεται η μασκότ του Παναιτωλικού) μυρίζει κανα μπρόκολο ή μακαρόνια...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top