Ασθένειες Το καναρινάκι μου νομίζω ότι χάνει φτερά από το λαιμό του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xristianc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Είναι μερικές μέρες (ίσως 10-15 ) που έχω την αίσθηση πως ο Ασπρούλης μου χάνει φτερά από το λαιμό του.
Όταν είναι όρθιος στο κλαδί, τότε όλα φαίνονται ΟΚ, αλλά όταν στρίβει το λαιμό του, τότε φαίνεται το δέρμα του.
Μπερδεύομαι γιατί αυτό νομίζω πως συμβαίνει σταδιακά...
Σήμερα λοιπόν, σκέφτηκα να τον πιάσω και να τον φωτογραφίσω ανάποδα, ώστε να στρίψει το λαιμάκι του και να δείτε κι εσείς... είναι κανονικό με κάποιες κινήσεις να φαίνεται γυμνό το δέρμα του;
Από κέφι είμαστε μια χαρά! Κελαηδάει πρωί και μεσημέρι με πολύ χαρά, τρώει κανονικά, και χοροπηδάει ολημερίς!
Μπανάκι κάνει σχεδόν κάθε μέρα.
Τρώμε σπόρους manitoba canary και ovomix goldgiallo της padovan ή φρέσκο αυγό.
2-3 φορές την εβδομάδα του βάζω λίγους σπόρους Sing Perlen της vitakraft
Μαρουλάκι και μήλο σχεδόν καθημερινά
...
είμαστε για γιατρό?
 

Συνημμένα

  • asproulis.webp
    asproulis.webp
    7,5 KB · Προβολές: 41
Με την ευκαιρια που το επιασες, κοιταξες αν εχει φυσιολογικο βαρος;
Το πουλακι ειναι σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο;
Τον βγάζω στο μπαλκόνι 2-3 ώρες το πρωί. Όλες τις υπόλοιπες ώρες είναι μέσα.
Στο μπαλκόνι έρχονται σπουργίτια, αλλά τις ώρες που είναι ο μικρούλης έξω, έχω και την μπαλκονόπορτα ανοιχτή (ακούνε που πλένω πιάτα, μαγειρεύω κλπ και δεν πλησιάζουν ιδιαίτερα)
Τώρα, όσον αφορά το βάρος του... Τι να σου πω ... μια σταλίτσα μου φαίνεται έτσι κι αλλιώς 🙂
αλλά αν εννοείς αν ένιωσα κόκκαλα ή αν μου φάνηκε πιο αδύνατος : μάλλον ίδιος μου φαίνεται...
 
Όχι, δεν είναι φυσιολογικό να φαίνεται το δέρμα του λαιμού του, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να σου πω και σε τι οφείλεται.
Πες μας:
  • Ολοκλήρωσε πτερόρροια φέτος; Αν ναι, πότε την ολοκλήρωσε;
  • Βλέπεις πουπουλάκια στο κλουβί ή στα πέριξ αυτού;
  • Η θερμοκρασία του χώρου στον οποίο βρίσκεται ποια είναι περίπου;
  • Είχατε ξαφνική αλλαγή θερμοκρασίας προς το θερμότερο; Με άλλα λόγια το πουλάκι σε πρόσφατο χρόνο μπήκε μέσα στο σπίτι, ενώ πιο πριν βρισκόταν μόνιμα σε εξωτερικό χώρο και η θερμοκρασία του σπιτιού ήταν αρκετά μεγαλύτερη από την εξωτερική;
Αυτή η ιστορία με τα σπουργίτια δεν μου αρέσει καθόλου. Συγκεκριμένα, αν ανεβαίνουν πάνω στο κλουβί του ή ακουμπούν στα κάγκελα, θα μπορούσαν να μεταδώσουν πολλές ασθένειες. Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις την οποιαδήποτε επαφή μαζί τους;
Σκέφτεσαι να επισκεφτείς κτηνίατρο ειδικευμένο σε πτηνά;
 
@ianos,
- Ναι, ολοκληρώσαμε πτερόρροια γύρω στα τέλη Σεπτέμβρη.
- πουπουλάκια... 5-6 την εβδομάδα περίπου...
- είναι μέσα στο σπίτι γενικώς, οπότε δεν είμαστε ποτέ κάτω από 18 (το χειμώνα) και πάνω από 32 (το καλοκαίρι...)
- αν νομίζετε ότι πρέπει να επισκεφτούμε γιατρό = τότε θα το κάνουμε. Αν δεν υπάρχει λόγος (και είναι δικές μου υπερβολές) τότε όχι. Γι΄ αυτό ξεκινάω από εδώ. Τους φίλους καναρινάδες που δεν γελούν (όπως οι περισσότεροι από τους φίλους μου) όταν τους λέω τον πόνο μου για τον Ασπρούλη 🙂

Στην πραγματικότητα προσπαθώ να αποφασίσω:
είναι πρόβλημα που έχασε πουπουλάκια από το λαιμό;
τα έχασε πραγματικά ή είναι δική μου αίσθηση (μήπως δε βγήκαν μετά την πτερόρροια όλα και δεν το κατάλαβα;
μπορεί το πουλάκι να είναι τόσο κεφάτο, και παρόλα ταύτα να έχει πρόβλημα;
πρέπει να πάμε σε γιατρό ή να περιμένω λίγο ακόμα;
 
Στον ηλιο αν το βγαζεις για 15 λεπτα της ημερας ειναι αρκετο για να απολαυσει τις ευεργετικες ιδιοτητες του.

Περα απο τα σπουργιτια που μεταφερουν ασθενειες αλλα και βαδιστικα παρασιτα, κινδυνεύει και απο αρπαχτικα.
Μη σου κανει εντυπωση που εισαι στο Μαρουσι,υπαρχουν και στο κεντρο της Αθηνας και αρκει ενα λεπτο για να γινει το κακο.
Ρωτω για το βαρος τους γιατι ισως απο την φωτο να βλεπουμε λιπος στο λαιμο που σημαίνει οτι θα υπαρχει λιπος γενικοτερα.
Περίσσια λιπους εννοω γιατι ως ενα σημειο ειναι φυσιολογικο.
Αν μιλαμε για κατι τετοιο μπορει να δημιουργησει ορμονοπαθολογικα θεματακια.
 
Σχετικά με τα αρπακτικά... έμαθα με το δύσκολο τρόπο.
γι΄ αυτό κι είμαι στα 2 μέτρα και με οπτική επαφή όταν τον έχω έξω ...
τα σπουργίτια δεν τα φοβόμουν τόσο, αλλά από ότι καταλαβαίνω : έκανα λάθος.
τώρα σχετικά με το λίπος : πραγματικά @Tony Forpus με αιφνιδίασες!
κι εγώ το βλέπω το κίτρινο χρώμα στο λαιμό.
οκ
θα παρατηρήσω για λίγο καιρό ακόμα τη διάθεση του και θα το δω για πτηνίατρο...
σας ευχαριστώ πολύ!
 
Αν απλα ειναι παχουλο μπορεις να του εφαρμοσεις δίαιτα κι εσυ ανευ ιατρου.

Πχ το μηλο μερα παρα μερα ειναι υπερβολη, εχει πολλα σακχαρα που ειναι παχυντικά.
Θα πρότεινα να το πιασεις και να παραμερισεις με νοτισμενα στο νερο δαχτυλα τα πουπουλα σε στερνο, κοιλιά και λαιμο για να δουμε αν οντως ειναι παχυ.
 
Καλησπέρα!
Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό.
o λαιμός του έχει γίνει πλέον αρκετά κόκκινος, αλλά δεν θέλω να τον πιάσω πάλι σήμερα... (κουράστηκε αρκετά με την εξέταση)
μας είπε πως έχουμε κάποια εκτοπαράσιτα (τα οποία δεν προσδιόρισε, αλλά η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν ρώτησα...) και
- μας έβαλε μια σταγόνα pinex (της tafarm) στην πλάτη. Αυτό θα το κάνουμε 2 φορές την εβδομάδα
- έκανε επάλειψη dermine gel στην πληγή (στο λαιμό, εκεί που δεν έχει πούπουλα. Αυτό θα το κάνουμε κάθε μέρα
- μας έδωσε pterofene color (σκόνη για να διαλύεται στο νερό) για να τονώσουμε λίγο το πτέρωμα του που έχει θαμπώσει

Μου σύστησε να αλλάξω κλουβί κλπ εξαρτήματα και μου είπε να προτιμήσουμε ένα με λευκή επικάλυψη, κι όχι χρυσό, σαν αυτό που είχα.
σας δείχνω μια φωτογραφία από τα κάγκελα του κλουβιού. το κλουβί αυτό το έχω 2 χρόνια (μέσα στο σπίτι) και έχει αυτή τη φθορά...

Αύριο λοιπόν αγοράζουμε νέο κλουβάκι και έχουμε και πάλι ραντεβού με το γιατρό την επόμενη Παρασκευή

Αυτά...
όταν έχω νεότερα, θα σας ενημερώσω :)
 

Συνημμένα

  • cage.webp
    cage.webp
    19,4 KB · Προβολές: 20
3η μέρα μετά την έναρξη της θεραπείας και είμαστε σε αυτή την κατάσταση.
κεφάτος, φαγανός, τραγουδάει σαν να μη συμβαίνει τίποτα, αλλά το λαιμάκι του είναι γυμνό και αρκετά κόκκινο...
 

Συνημμένα

  • asproulis-3h-mera.webp
    asproulis-3h-mera.webp
    34 KB · Προβολές: 16
Βλεπεις να εχει χασει επιπλεον πουπουλα;
Θα παρει καποιο καιρο η αποκατασταση της περιοχης
 
όχι, άλλες απώλειες δεν έχει
το καταλαβαίνω ότι θέλει κάποιο διάστημα για την αποκατάσταση...
Ευτυχώς έχει πολύ καλή διάθεση, κι αυτό με καθησυχάζει
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου Αντώνη! 😌
 
Καλημέρα!
ενημερώνω για την κατάσταση μας (επειδή μου αρέσει όταν το κάνετε κι εσείς 🙂 )
Σήμερα μπήκε στην μπανιέρα, και το κατευχαριστήθηκε!
Πλατσούρισε, πιτσιλίθηκε και έγινε όλος μούσκεμα!
και... σας τράβηξα κι εκείνο το "κλικ" που σας χρωστούσα...
Έτσι βρεγμένος που είναι, φαίνεται το κενό στο πτέρωμα, σε όλο του το μεγαλείο...

Σχετικά με τις πατήθρες: μετά την αλλαγή όλου του εξοπλισμού μας, μείναμε με τις πλαστικές πατήθρες στο καινούριο κλουβί. Σκέφτομαι να πάρω και πάλι ξύλινα κλαδάκια, αφού ολοκληρώσουμε τη θεραπεία, ώστε να αποφύγω νέες επιμολύνσεις στο μέλλον.
 

Συνημμένα

  • asproulis-5hmera.webp
    asproulis-5hmera.webp
    44 KB · Προβολές: 28
Καλησπέρα!
Έχουν περάσει αρκετοί μήνες από την τελευταία φορά που σας μίλησα για το προβληματάκι με τα φτερά του Ασπρούλη στο λαιμό.
Όλα πήγαιναν πολύ καλύτερα, με άριστη διάθεση του πουλιού, πολύ κελάηδημα (τόσο που μου με σταματούσαν οι γείτονες, κυρίως από Μάρτιο μέχρι και τέλος Μαίου για να μου πουν πόσο όμορφα και ασταμάτητα κελαηδάει ο Ασπρούλης).
Ο λαιμός του είχε γεμίσει ο μισός περίπου με φτεράκια = δεν είχαμε πλήρη αποκατάσταση, αλλά μου αυτό δεν έμοιαζε να είναι πρόβλημα.
Εδώ είναι πριν από τις 31 Μαίου (πριν από 20 μέρες) που έκανε το μπανάκι του (το βίντεο είναι παλιό και οι φωτογραφίες είναι σημερινές)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
104484806_271747617397444_394625346226302830_n.jpg104675345_269834484255824_2536101462024001482_n.jpg
...
όμως: την τελευταία εβδομάδα... σαν να έπεφτε σταδιακά η διάθεση του, και τις τελευταίες 2 μέρες πια, δεν κελαηδάει σχεδόν καθόλου, και ο λαιμός του άδειασε και πάλι...
Από όρεξη πάμε καλά (!)
Το μπάνιο δεν το κάνει κέφι τις τελευταίες 4 μέρες (διάστημα ρεκόρ για τον Ασπρούλη, που έκανε καθημερινά το μπανάκι του)
Προχθές ξεκίνησα πάλι την επάλειψη με dermine gel στην πληγή.
Χθες γύρισα από τη δουλειά και τον βρήκα στο κλαδάκι του να στέκει λίγο σαν μπαλίτσα στο ένα πόδι... αυτό κράτησε περίπου για καμιά ώρα (7-8 το απόγευμα). Μετά πάλι, σαν να ξύπνησε : έφαγε, χοροπήδησε και όλα σχεδόν κανονικά...
Σήμερα 3η μέρα του ξαναέβαλα dermine gel (δεν του έβαλα μπάνιο). Τρώει, πίνει, χοροπηδάει, και αρχίσαμε τα πρώτα χαμηλόφωνα τσιριτρί...

Φαντάζομαι σε καμιά εβδομάδα θα το έχουμε ξεπεράσει και αυτό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω: πια μπορεί να είναι η αιτία;

Να είστε καλά και να χαίρεστε τους φτερωτούς σας φίλους!
 
Μήπως να επισκεφτείτε κάποιον άλλον γιατρό;
 
Γενικα βρισκεις και μεγαλυτερα πουπουλα/φτερα στον πατο του κλουβιου ή ειναι αποκλειστικα απο το λαιμο;
 
Back
Top