Ασθένειες Το καναρινι εχει ποδαγρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Flock

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
245
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας σήμερα το πεωη είδαν ότι το ένα πόδι του καναρινιού μου έχει γίνει καφέ. Τι ειναι;
 
Εξαρταται τι εννοεις. Δεν νομιζω οτι μπορει να απαντηθει το ερωτημα σου χωρις φωτογραφιες καθαρες.
 
Σήμερα το πρωι

Δεν θύμα με πως βάζουμε φωτογραφιες
 
Σημερα εγινε ετσι; Μηπως μαζευει το ποδι του και ειναι χτυπημα; Η ποδαγρα εξελισσεται σιγα σιγα οχι σε μια ημερα.
 
Δεν μαζεύει το ποδι και αυτό το έχει εδώ και μια εβδομάδα απλώς σήμερα το πρωί το είδα πιο καθαρα

Μπορειτςι νέα βοηθησετε

Σας παρακαλό βοηθήστε με
 
Φιλε μου κανε λιγο υπομονη, δεν ειναι ολοι απικο στο φορουμ.Αν δε βαλεις φωτογραφιες δεν προκειται να βγει ακρη..
 
Θα πρέπει να ανεβάσεις σίγουρα μια καθαρή κοντινή φωτογραφία ή και παραπάνω. petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πως βαζω;

δεν γινεται μου λεει οτι το αρχειο ειναι μεγαλο
 
Διαβασε μεχρι κατω το αρθρο εχει παρα πολλους τροπους να ανεβασεις φωτογραφια. Αν μετα απο ολα αυτα ακομα δε μπορεις να τις βαλεις, στειλε τες στο [email protected]
 
Το ποδι του
 

Συνημμένα

  • rsz_120150918_104029.webp
    rsz_120150918_104029.webp
    22,1 KB · Προβολές: 107
Φοβαμαι οτι θα χρειασει να το πιασεις και να βγαλεις μια πιο κοντινη.
 
Δεν γινεται

φενεται καφε δεν το βλεπετε

😡δεν γίνεται πιο κοντά σας λέω τι να κανω😱
 
Δεν τον έχω ξαναπαίξει και φοβάμαι στον πετσοπα που ρώτησα είπε ότι έχει ποδαγρα

Δεν τον έχω ξαναπιασει
 
Δεν τον έχω ξαναπαίξει και φοβάμαι στον πετσοπα που ρώτησα είπε ότι έχει ποδαγρα
Κοιταξε να δεις... Οταν ζηταμε λεπτομερειες και φωτογραφιες δεν το κανουμε για να σας βασανισουμε. Το κανουμε γιατι προκειμενου να συμβουλευσουμε χωρις να ειμαστε γιατροι χρειαζομαστε κατι ξεκαθαρο. Το τι σου ειπε ο πετσοπας με οποιες γνωσεις εχει δεν αφορα κανενα. Ή βαζεις φωτογραφιες κοντινες και καθαρες να σου πουμε γνωμες, ή πας στον πετσοπα να σου μεταλαμπαδευσει τις γνωσεις του, ή το πας σε γιατρο απευθειας.
 
Ελπίζω να είναι καλή αυτη👍D;)
 

Συνημμένα

  • rsz_20150918_112518.webp
    rsz_20150918_112518.webp
    23,4 KB · Προβολές: 81
Για το ποδαρακι του δε βλεπω κατι το τοσο ανησυχητικο. Μπορεις να αγορασεις κρεμα epithol (6€) και να του κανεις λιγες μερες επαλειψη στα ποδια με μασαζ. Προσοχη να μην ακουμπαει τα φτερα του. Τη βαζεις σουρουπο πριν κουρνιασει.

Αλλες παατηρησεις φιλικες.
Να προτιμας κλουβια που εχουν ισια οροφη. Οχι τριγωνακια ημικυκλια κτλ. Ειναι ομορφα μεν, αχρηστα δε, καθως χανουν πολυτιμο χωρο πτησης.

Το κλουβι ειναι πολυ μικρο. Μια ζευγαρωστρα οπου θα εχει χωρο να πετα και να γυμναζεται ειναι ιδανικη.

Πατηθρες παρε στρογγυλες και ξυλινες αν μπορεις. Οι τυπου κλαδακι μακροπροθεσμα θα δημιουγησουν προβλημα στα ποδια του καναρινιου αφου δεν κλεινουν σωστα τα δαχτυλα.

Κιτρινα κοκκινα και πολυχρωμα σκευασματα να μην ξαναπαρεις. Ειναι προιοντα αρτου που μονο παχαινουν και δεν προσφερουν τιποτα. Και προς θεου δεν ειναι βιταμινες.

Τροφη παντα συσκευασμενη και χωρις μπισκοτα για τον ιδιο λογο που ειπα παραπανω.

Κουνια δε χρειαζονται. Τη χρησιμοποιουν ως ασφαλεια επειδη ειναι ψηλα. Τους κοβει χωρο πτησης.

Μπανακι καθε μερα, θα το αφηνεις ενα τεταρτο με εικοσι λεπτα μεσα και μετα θα το αφαιρεις.

Επισης το χαρτι ως υποστρωμα θα το βαζεις κατω απο τη σχαρα. Δεν πρεπει το πουλι να ερχεται σε επαφη με τα περιττωματα του.

Δεν ξερω αν εχεις σουπιοκοκκαλο στο κλουβι, αν δεν εχεις να βαλεις και να ειναι παντα διαθεσιμο.
 
Μπορεις να αγορασεις κρεμα epithol (6€) και να του κανεις λιγες μερες επαλειψη στα ποδια με μασαζ. Προσοχη να μην ακουμπαει τα φτερα του. Τη βαζεις σουρουπο πριν κουρνιασει.
να ξερεις παντος Flock πως για να κανεις την θεραπεια με την κρεμα πρεπει να το πιασεις το καναρινακι
δεν ειναι τιποτα δυσκολο αν δεν το εχεις ξανακανει ζητα βοηθεια απο καποιον να σε βοηθησει
 
Back
Top