Ασθένειες Το καναρινι μαλλον εσπασε το ποδι του, τι κανω;

Ιωάννα, με την ευκαιρία βγάλε και το δαχτυλίδι από το πόδι του. Δεν χρειάζεται να το έχει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
πηγα πρωι πρωι σε πολυ γνωστο μαγαζι με ειδη για κατοικίδια και το πηρα το epithol. Και μου χάρισαν ενα αρσενικο κοκκινο καναρινι 2-3 μηνων. Μου ειπαν οτι ακομη μικρο για να κελαιδα και εχει μπλε δακτυλίδι. Ειναι ετσι οπως μου ειπαν; Και καθε ποτε θα βαζω epithol?
 
Να το χαιρεσαι το νέο πουλάκι και να κρατήσεις 40 ημερες καραντίνα οπωσδήποτε!
Epithol, πρωί-βράδυ για 7-10 ημερες, το βράδυ μάλιστα λίγο πριν κοιμηθεί. Βάζεις ελάχιστη κρέμα σε αντίχειρα και δείκτη, και τρίβεις τα ποδαράκια του, δάχτυλα και έως και τα καλάμια. Κοιτάς να μην πάει στο φτερωμα του πουλιου και το λαδώσει. Επισης για όλο, αυτο το διάστημα πρέπει να καθαρίζεις ενδελεχώς τις πατηθρες, ακόμα και αυτές των ταιστρων, και γενικά όπου ακουμπούν τα πόδια του πουλιου.
 
Μην αμελήσεις την καραντίνα.
οχι δεν αμελω τιποτα ολα ειναι υπο ελεχγο

Να το χαιρεσαι το νέο πουλάκι και να κρατήσεις 40 ημερες καραντίνα οπωσδήποτε!
Epithol, πρωί-βράδυ για 7-10 ημερες, το βράδυ μάλιστα λίγο πριν κοιμηθεί. Βάζεις ελάχιστη κρέμα σε αντίχειρα και δείκτη, και τρίβεις τα ποδαράκια του, δάχτυλα και έως και τα καλάμια. Κοιτάς να μην πάει στο φτερωμα του πουλιου και το λαδώσει. Επισης για όλο, αυτο το διάστημα πρέπει να καθαρίζεις ενδελεχώς τις πατηθρες, ακόμα και αυτές των ταιστρων, και γενικά όπου ακουμπούν τα πόδια του πουλιου.
ευχαριστω για ολα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top