Ασθένειες Το καναρινι μου δεν τρώει ούτε πίνει νερό

emmanouela02

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα! Το καναρινι μου απο χθες το πρωι δεν τρωει ουτε πινει νερακι. Ξεκινησα απο χθες το απογευμα να του δινω aviomycine διαλυμενο σε νερο 3 φορες την ημερα. Αυτο που με ανησυχει ειναι πως δεν τρωει καθολου. Υπαρχει καποιος τροπος να το ταισω?
 
Κράτησε την σε ένα ζεστό σημείο του σπιτιού.
Η καλύτερη λύση θα ήταν να την εξετάσει ένας Πτηνίατρος:
 
Μπορείς να βάλεις κοντά της ένα ρηχό πιατάκι με σπόρους και λίγο βραστό αυγό ή αυγοτροφή, επίσης βάλε και την ποτίστρα κοντά της στο εσωτερικό του κλουβιού.
υπαρχει καποιος τροπος να την ταισω
Μπορείς να δοκιμάσεις να κρατήσεις κοντά της λίγο βραστό αυγό και να δεις αν θα φάει.
Την έχεις δει να τεντώνει τα φτερά της νευρικά στον πάτο του κλουβιού ?
[automerge]1611666728[/automerge]
Οι κουτσουλιές της είναι κανονικές ή μεγάλες και νερουλές ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τα φτερα τα τεντωνει νευρικα μονο αφου της εχω δωσει το νερακι με την αντιβιωση. Μετα ηρεμει
[automerge]1611670060[/automerge]
@Elli το στομα δεν το ανοιγοκλεινει. Με το ζορι της δινω το νερακ της. Η ανασα της ειναι καπως βαρια
 
Το πουλάκι θέλει άμεσα γιατρό καθώς αυτά που περιγράφεις είναι ξεκάθαρα σημάδια ασθένειας. Δες την λίστα που σου έδωσε ο Γιάννης πιο πάνω. Όσο αργείς τόσο αυξάνεται το ρίσκο να το χάσεις.
 
καλησπερα! Το καναρινι μου απο χθες το πρωι δεν τρωει ουτε πινει νερακι. Ξεκινησα απο χθες το απογευμα να του δινω aviomycine διαλυμενο σε νερο 3 φορες την ημερα. Αυτο που με ανησυχει ειναι πως δεν τρωει καθολου. Υπαρχει καποιος τροπος να το ταισω?
Μην περιμένετε να φάει μονο του. Θελει άμεσα πτηνιατρο. Ειναι άρρωστο.
 
Back
Top