Γενικά Το κελαηδημα στα lovebirds εχει να κανει με το φυλο τους;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω δυο lovebirds ficher. το ενα κελαηδαει και βγαζει ηχους γενικοτερα ολη μερα. το αλλο τιποτα. σημαινει κατι αυτο;
εχει να κανει μηπως με το φυλο τους;
 
Ναι, το πιθανότερο, τα αρσενικά είναι πιο ομιλητικά από τα θηλυκά. Αντιστοιχεί και έτσι όπως πιστεύεις πως είναι τα φύλα τους;
 
οπως μου ειπε ο φιλος που μου τα εδωσε το ενα -αυτο που τραγουδαει- ειναι το αρσενικο και το αλλο ειναι το θηλυκο. ειναι 4 μηνων ακομα. το υποτιθεμενο αρσενικο ειναι τρελλα περιεργο για τα παντα και ελαφρως μεγαλυτερο σωματικα απο το αλλο.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου παντως
 
ετσι και κανουν μωρακια θα τρελλαθω απο τη χαρα μου. απο τοτε που τα πηρα εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου
 
Να τα χαιρεσαι!
Λες οτι στα έδωσε φίλος σου και οτι ειναι 4 μηνών. Υπάρχει περίπτωση να έχουν συγγένεια, πχ να ειναι αδέρφια;
 
οχι καμια συγγενεια, ειναι απο διαφορετικους γονεις σιγουρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
σε ποια ηλικια ζευγαρωνουν;
Γύρω στους 6 μήνες είναι έτοιμα αναπαραγωγικά αλλά μέχρι την οργανική βιολογική τους ολοκλήρωση, δηλαδή μέχρι να γίνουν ενός έτους, δεν συνίσταται να ζευγαρώνουμε κανένα είδος πουλιού.
 
... Το υποτιθεμενο αρσενικο ειναι τρελλα περιεργο για τα παντα και ελαφρως μεγαλυτερο σωματικα απο το αλλο.
..

O "κανόνας" λέει το αντίθετο, ότι τα θηλυκά είναι ελαφρώς μεγαλύτερα με λίιιγο μεγαλύτερο ράμφος. Επίσης δαγκώνουν πιο δυνατά κι είναι πιο κτητικά.

Να τα χαίρεσαι! Είναι μικρά ακόμη οπότε δώσε βάση στην καλή τους διαβίωση και η αναπαραγωγή αν γίνει σωστά και στην κατάλληλη ώρα θα σου δώσει μεγάλη χαρά. 😉
 
Back
Top