Το κλουβί μαζί με τα παιχνίδια που έφτιαξα για 2 ringneck

Fathergkav

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
168
Πόλη
Αλιβέρι
Μετά από πολύ κόπο και προσωπικό χρόνο σας παρουσιάζω το σπιτάκι μαζί με τα παιχνίδια που έφτιαξα για να φιλοξενήσει αλλά κ να διασκεδάσει τα 2 υπέροχα ringneck που θα πάρω αρχές του επόμενου μήνα.
20200608_221646_compress19.jpg20200608_221638_compress80.jpg20200608_221619_compress92.jpg20200608_221533_compress84.jpg20200608_221521_compress60.jpg
 
@Tony Forpus σ Ευχαριστώ πολύ.. μου πήρε η αλήθεια πολύ χρόνο να το φτιάξω (κυρίως διότι είχα έλλειψη χρόνου λόγω δουλειάς αλλά κ λογω καθηκόντων ως πατερας αλλά οταν μου είπε ο γιος μου ότι του αρέσει αξίζε τον κόπο μου).. Με βοήθησε μεταξύ μας πολύ το pinterest έχει φανταστικές ιδέες κ ότι μένω σε περιοχή που συνδυάζει βουνό κ θάλασσα οπότε βρήκα ότι ήθελα από υλικά για να το διαμορφωσω.. Και το κόστος ΚΑΜΙΑ σχέση αν το αγόραζα κ ειδικά άμα το "επιπλωνα "..
 
Πραγματικά πολύ ωραίο. Έφτιαξα κι εγώ ένα παρόμοιο αλλά από ξύλο γύρο γύρο ώστε να είναι πιο ελαφρύ. Η διαφορά μας βέβαια είναι ότι εσύ βάζεις τα παπαγαλάκια σε άλλο κλουβί και με το πιεστικό το κάνεις καινούργιο... Εγώ τρίβω με την βούρτσα και διαφορά δεν βλέπω...
 
@Stavros Ναι Σταύρο κ το κλουβί κ τις πατηθρες κ γενικά ολα
[automerge]1591718778[/automerge]
@seemsfunny ακριβώς γι'αυτό το έφτιαξα έτσι κ επέλεξα γαμβανιζε ώστε να μην το χαλάνε οι κουτσουλιες κ είναι κ πιο ελαφρύ σε σχέση με το ξυλο
[automerge]1591718945[/automerge]
@Giorgos_finches κάνω ότι μπορώ Γιώργο κ ότι δεν μπορώ προσπαθώ να το φέρω στα μέτρα μου. Γτ μεταξύ μας το θεωρώ κοροϊδία να αγοράζω κάτι διότι ποιοτικά δεν λένε κάτι Όχι όλα βέβαια τα περισσότερα κ είναι κ πανάκριβα κ το πιο σημαντικό για μένα το φτιάχνω στην διάσταση που βολεύει εμενα
 
Ναι Σταύρο κ το κλουβί κ τις πατηθρες κ γενικά ολα
Μπράβο Βασίλη, πολύ καλή δουλειά.

Αν θέλεις, κάνε ένα κόπο και γράψε μας δύο πράγματα για τη διαδικασία της κατασκευής και τα υλικά που χρησιμοποίησες. Δηλαδή, από τι υλικά αποτελείται το κλουβί, το χρώμα που χρησιμοποίησες, το κόστος των υλικών και οτιδήποτε νομίζεις ότι θα φανεί χρήσιμο σε κάποιον που ενδιαφέρεται να φτιάξει κάτι αντίστοιχο.
 
@Stavros Ευχαριστώ Σταύρο,
Εννοείτε λοιπον:
Αρχικά να σας πω τις διαστάσεις του κλουβιού.. Ολικό ύψος 160 μαζί με τα πόδια κ τα ροδάκια.. Καθαρό όμως δηλ χωρος για τα πουλια είναι 130χ80χ65 (Ύψος Χ Μηκος Χ Πλατος)
Το υλικό που χρησιμοποίησα είναι στραντζο γαλβανισμενο 1,5cm σε όλη την κατασκευή κ κουνελοσυρμα, μεντεσεδες 4τεμ γιατί έχω 2 πόρτες μια μικρή κ μία μεγάλη κ 2 κλειδαριές με ελατήριο για να ανοίγει εύκολα κ σαν ασφάλεια έχω κολλήσει κ 2 υποδοχές για λουκέτο... Επέλεξα γαλβανισμενο όπως είπα γιατί αντέχει στην οξύτητα της κουτσουλιας κ δεν χαλάει κ πλένεται εύκολα.. Τώρα η σκαφη-ταψη από κάτω είναι 80Χ65 Όσο δηλ το κλουβί..
Όσο αφορά την διακοσμηση όπως έχω αναφέρει πηρα φανταστικές ιδέες από το pinterest κ χρησιμοποίησα ξύλα που βρήκα στην θάλασσα τα οποία έτριψα κ τα αποστείρωσα με ξύδι κ νερό.. Πατηθρες κ κούνια δηλ.. Πηρα σχοινί από μαγαζί με ειδη χρωμάτων κ ναυτικά κλειδιά για να τα κρεμάσω.. Ταιστρες από pet shop .. Κ ψάθινα ταψάκια για φωλιές άμα θέλουν να ξεκουραστούν.. Κ Τέλος παιχνίδια από τα παιδιά μου που δεν χρησιμοποιούν..
Τώρα το κόστος:
Υλικά κλουβιού 50ευρω
Ξύλα τσάμπα Αφού τα μάζεψα
Ταιστρες 14ευρω
Σχοινιά κλπ 6 ευρώ
Άρα συνολικό κοστος χοντρικά 70με 75 ευρώ.
Ότι απορία εχετε η αν δεν εξήγησα κάτι καλά πείτε μου να το αναλύσω καλυτερα
[automerge]1591725328[/automerge]
@Fathergkav ααα ξέχασα κ σπρει γαλβανι ψυχρό για τις κολλήσεις που έκανα.. Τώρα η τιμή εξαρτάται αλλά γύρο στα 5με 6 ευρώ κανει
 
Πολύ ωραία όλα και νομίζω θα αρέσουν και στα πουλάκια (τα καλαθάκια μονο μην παρεξηγησουν για φωλιά και έχετε θέματα, αν και λογικά θα τα χουν φάει μέχρι να μεγαλωσουν αρκετά για τέτοια 😛 )
Εγώ εχω απορία σχετικα με τα γαλβανιζέ, εχω ξαναδεί να τα χρησιμοποιούν αλλά γενικά θεωρούνται τοξικά λόγω επίστρωσης που περιέχει ψευδάργυρο, είναι θεμα ποιότητας; Είναι ασφαλές για υλικό κλουβιού τελικά;
 
@takis1964
Από όσα διαβάζω βλέπω πως υπάρχουν ποιότητες (που παιζει μεγάλο ρόλο στο ποσο ψευδάργυρο έχουν, αν και όλα έχουν κάποια ποσότητα) και εχει σημασία και το τρίψιμο, καθαρισμα και "παλαίωμα" που θα κάνει κανείς σε καινούριο σύρμα, γιατί το καινούριο έχει κάποια λάδια και "λεκέδες" απο ψευδάργυρο που πρέπει να φύγουν.
 
Όταν έφτιαξα κι εγώ το κλουβί με γαλβανιζέ διάβασα μετά στο ίντερνετ ότι δεν κάνει για παπαγάλους. Μπήκα στο γοογκλ και πήρα τηλέφωνο σε 56 καταστήματα στα Γιάννενα που μου έβγαλε το γοογκλ. Δεν πουλάει ούτε ένας απλό σύρμα για κλουβί σε τέτοιες διαστάσεις σαν κουνελόσυρμα.
 
Καλημέρα σε όλους μας!
Το γαλβανισμενο σίδερο εγώ κ αρκετοί φίλοι το χρησιμοποιούμε σε κατασκευές για ζώα είτε κότες είτε πουλιά κλπ χωρίς κάποιο πρόβλημα..Αρκετά που λένε κατά την δική μου γνώμη μαγαζιά που εμπορεύονται κλουβια, τα λένε επειδή θέλουν να πουλήσουν κ δεν τους συμφέρει να αρχίζει ο καθένας να φτιάχνει ότι θέλει από το πιο ευκολο έως κ το πιο δυσκολο.. Τώρα όσο αφορά το ΙΝΟΧ εννοείτε ότι είναι καλύτερο σ όλα του κ αθάνατο αλλά δύσκολο σε κολλήσεις κλπ κ θέλει κατάλληλα εργαλεία..
Τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι υπάρχουν πολλά τοξικά η μη υλικά στο εμπόριο που ουσιαστικά ούτε εμείς οι ίδιοι ξέρουμε κ χρησιμοποιούμε.. Ένα απλό παράδειγμα είναι το ελενιτ που είχαν όλοι οι παππούδες-πατεράδες μας στα κοτέτσια τους κ το χρησιμοποιούσαν για σκεπή κ είναι καρκινογόνο... Πόσα ζωντανά αρρώστησαν η πέθαναν από αυτό;
 
Το γαλβανισμενο σίδερο εγώ κ αρκετοί φίλοι το χρησιμοποιούμε σε κατασκευές για ζώα είτε κότες είτε πουλιά κλπ χωρίς κάποιο πρόβλημα..
Οι κοτες,τα καναρινια και τα υπολοιπα ζωα δεν χρησιμοποιουν τα καγκελα των κλουβιων με το ραμφος τους, εκει ξεκινα το προβλημα.
Ο παπαγαλος μονιμα "δοκιμαζει" τα καγκελα.

Ένα απλό παράδειγμα είναι το ελενιτ που είχαν όλοι οι παππούδες-πατεράδες μας στα κοτέτσια τους κ το χρησιμοποιούσαν για σκεπή κ είναι καρκινογόνο... Πόσα ζωντανά αρρώστησαν η πέθαναν από αυτό;

Πολλοι αρρωστησαν και πεθαναν και απο την ρυπανση του αμιαντου, γι αυτο και εχει απαγορευθει!
 
@Tony Forpus ακριβώς αυτό εννοώ ότι επί χρόνια χρησιμοποιούσαν υλικά που δεν ξέραμε ότι είναι επιβλαβή.. Το κάγκελο που είναι κ τονθεωρητικα πιο επικίνδυνο είναι μικρό 1,5 cm κ δεν μπορεί να έρθει εύκολα σε επαφή πιστεύω αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.. μόνο τονκαγκελο -πλέγμα δηλ θα είναι καθημερινή η επαφή τους, αλλα πιστεύω για να το δίνουν σε ζώα θα είναι ελεγμενο κ ακίνδυνο για τα ζώα...
 
@Tony Forpus ακριβώς, οι παπαγάλοι διατρεχουν πολυ υψηλότερο κίνδυνο λόγω του τρόπου που χρησιμοποιούν το ράμφος τους (και ακομα περισσοτερο όσοι εχουν μεγαλύτερο, δυνατότερο ράμφος ή απλα μασουλάνε πολύ) οπότε η εμπειρία από αλλά πτηνά ή γενικά άλλα ζώα δυστυχώς δεν βοηθάει πολύ οσον αφορά την ασφάλεια των υλικών όπως μέταλλα, μπογιές, κόλλες, βερνίκια κλπ γιατι ειναι εκτός συναγωνισμού...
 
@myr Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο αποφάσισα να μην βάψω το κλουβί γιατί φοβάμαι όλα αυτά που αναφέρεις.. Αλλα κατά την γνώμη μου που μπορεί να είναι κ λάθος δεν είμαι απόλυτος δηλ δεν ειχα πολύ εμπιστοσύνη στα κλουβια του εμπορίου ειδικά για τους παπαγάλους μου. Για τα αλλά ειδη πτηνών που έχω είναι όλα του εμπορίου.. Διότι δεν ξέρουμε τις πραγματικές προδιαγραφές αλλά κ επεξεργασίες που έχουν υποστεί πραγματικά τα κλουβια που αγοραζουμε πάρα μόνο την "αλήθεια " των μαγαζιών που τα εμπορεύονται.. Διότι αυτά θέλουν απλά να τα πουλήσουν.. Κ επειδή έχω επιχείρηση που εκτός από Τεχνική είναι κ Εμπορική έχουν δει πολλά τα μάτια μου κ κυρίως έχω αλλάξει πολλούς προμηθευτές που ο προκάτοχός μου(ο πατέρας μου δηλ) συνεργαζόταν χρόνια χωρίς κάποιες φορές να είχε καταλάβει αντιληφθεί κάτι.
 
Back
Top