Ασθένειες Το κοκατίλ μου έκανε εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 6irdy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

6irdy

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Έχω ένα κοκατιλ τεσσάρων χρονών, το οποίο την Παρασκευή έκανε μια φορά εμετό(δίαφανο υγρό με αμάσιτα σποράκια). Το ξαναέκανε άλλη μια φορά χθες. Γενικά του δίνω να φάει φρουτα, λαχανικά, millet, σουπιοκόκαλο και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Η τροφή του είναι της Manitoba (Parakeets universal). Μήπως ξέρετε τι μπορεί να έχει και πως μπορεί να αντιμετωπιστει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Φίλε μου καλησπέρα . Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό θα ήταν να ρωτούσες έναν πτηνίατρο μήπως ο παπαγάλος σου έχει κάποια αλλεργία
[automerge]1617022619[/automerge]
Κάποτε είχα έναν παπαγάλο που είχε αλλεργία στους ηλιόσπορους
 
Θα ήθελα επίσης να σου υπενθυμίσω πως το λαχανικά πρέπει να τα αποφεύγεις . Λίγες φορές την εβδομάδα μετά από σχολαστικό πολύσημο
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Τι μπορεί να είναι άραγε; Η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει καθόλου και τρώει κανονικά. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Ευχαριστώ πάντως.
 
Μήπως γνωρίζεις τι ασθένεια μπορεί να είναι;
 
Ευχαριστώ για την βοήθεια! Και κάτι τελευταίο, υπάρχει περίπτωση να είναι απειλητικό για την ζωή του; (συγγνώμη που σας ζάλισα)
 
Το είδες να κάνει εμετό; Τα πετούσε δεξιά αριστερά τινάζοντας το κεφάλι ή χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και κάπως "στοχευμένα";

Δώσε και λίγο καρβουνάκι αν έχεις, μήπως μάσησε τίποτα τοξικό, και , αν είναι κάτι, θα κάνει θεραπεία και θα του περάσει.

Ο γιατρός σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η καλύτερη λύση.
 
Το είδα στον πάτο του κλουβιού του όταν πήγα να το καθαρίσω, δεν το είδα όταν συνέβη.
Και την δεύτερη φορά το ΄πρωί, το βρήκα όταν τον έβγαλα από το κλουβί.
[automerge]1617038817[/automerge]
Το καρβουνάκι μπορεί να τον επιρρεάσει αρνητικά με κάποιον τρόπο ακόμη και αν δεν έχει καταπιεί κάτι τοξικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θέλω να σε ηρεμήσω, εξακολουθώ να πιστεύω ότι πρέπει να πάτε σε γιατρό, αλλά τα αμάσητα σποράκια τα βλέπω ως καλό σημάδι. Πιθανόν να προσπάθησε να ταϊσει κάτι/καποιον.
Δίνε μόνο σποράκια και νερό προς το παρόν, και πηγαίνετε σε ένα γιατρό να το εξετάσει συνολικά.
 
Όχι δεν έχουμε. Έχει μόνο ένα κουτάκι που υπερλατρεύει(έξω από το κλουβί), σε σημείο που δεν μπορεί να το φτάσει για να δαγκώσει. Λέτε να προσπάθησε να το ''ταίσει'';
 
Όχι δεν έχουμε. Έχει μόνο ένα κουτάκι που υπερλατρεύει(έξω από το κλουβί), σε σημείο που δεν μπορεί να το φτάσει για να δαγκώσει. Λέτε να προσπάθησε να το ''ταίσει'';
Θα έλεγα να το παρατηρήσεις λίγο, γιατί μπορεί όντας μόνο του και στην αναπαραγωγική περίοδο να προσπαθεί να ταΐσει κάτι. Και στο κλουβί των δικών μου (budgie) για παράδειγμα είχα βρει την προηγούμενη εβδομάδα αυτό που περιγράφεις και τρόμαξα μην είναι εμετός ή περιττώματα με αμάσητη τροφή...μετά όμως που είδα το ένα αρσενικό να ταΐζει τα κάγκελα και να σκορπίζει παντού ¨τέτοια σπόρια¨ άλλαξα γνώμη😂.
Ωστόσο αν τυχόν αυτό δεν ισχύει, πρέπει οπωσδήποτε να το πας σε έναν πτηνίατρο.
 
Back
Top