Ασθένειες Το κοκατίλ μου έκανε εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 6irdy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα! Πήγα τον παπαγάλο στον κτηνίατρο και αφού τον εξέτασε μου είπε να του δώσω το teniazine tafarm για μια εβδομάδα για την περίπτωση που έχει παράσιτα στο έντερο. Ακόμη και αν δεν έχει κάτι στο έντερο, υπάρχει περίπτωση το φάρμακο να του επιβαρύνει την υγεία;
Ευχαριστώ!
 
Πήγα τον παπαγάλο στον κτηνίατρο και αφού τον εξέτασε μου είπε να του δώσω το teniazine tafarm για μια εβδομάδα για την περίπτωση που έχει παράσιτα στο έντερο
Σε ποιον γιατρό πήγες αν επιτρέπεται; Είπε "σε περίπτωση που έχει" ή κοίταξε στο μικροσκόπιο τις κουτσουλιές και δήλωσε ότι έχει;
 
Πήγα σε ένα γιατρό εδω στην περιοχή μου (δεν υπάρχει στην λίστα με τους κτηνιάτρους) και μας είπε να του δώσουμε αυτές τις σταγόνες για αποκλείσουμε την πιθανότητα ότι έχει κάτι παθολογικό. Και όχι, δεν κοιταξε τις κουτσουλιες στο μικροσκόπιο, είδε μόνο ότι είναι νερουλές και ότι η αμάρα του είναι λίγο λερωμένη.
 
δεν υπάρχει στην λίστα με τους κτηνιάτρους
Σε ρώτησα για να τον εντάξουμε στη λίστα αν δεν υπάρχει και αν υπάρχει για να σου προτείνω να κάνεις την αξιολόγηση σου στην παρουσίαση του.

Εν πάση περιπτώσει, αν θέλεις την άποψή μου, ως μη ειδικός θα σου πω ότι τα εντερικά σκουλήκια δεν χρειάζεσαι καν μικροσκόπιο για να τα δεις. Αν έχεις έναν μεγεθυντικό φακό, ή ακόμη και με το μάτι αν έχεις μία σχετική εμπειρία, μπορείς να τα δεις.

Περισσότερα

είπε να του δώσουμε αυτές τις σταγόνες για αποκλείσουμε την πιθανότητα ότι έχει κάτι παθολογικό
Επομένως, εφόσον δεν βρέθηκαν σκουλήκια στην εξέταση, η πιθανότητα να υπάρχει κάτι παθολογικό εξακολουθεί να υφίσταται διότι το teniazine προορίζεται αποκλειστικά για τη θεραπεία των εντερικών σκουληκιών και για τίποτε άλλο.

Τέλος, η δοσολογία του teniazine είναι χορήγηση άπαξ (μία φορά για μία μέρα) και επανάληψη προληπτικά κάθε 2 μήνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top