Φροντίδα Το κοκατίλ μου ανεβαίνει στο φωτιστικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το κοκατιλ μου μεταξυ αλλων "αγαπησε" και το φωτιστικο, και τελευταια ανεβαινει εκει πανω.Φυσικα τον κατεβαζω κατω αλλα φοβαμαι τι θα γινει αν το κανει αυτο καποια στιγμη που η λαμπα θα ειναι αναμμενη. Γινεται καπως να του κοψω τη συνηθεια αυτη;
Δεν ειναι το αγαπημενο του μερος, "αραζει" περισσοτερο σε αλλα σημεια, αλλα αμα του ερθει και πεταξει εκει και η λαμπα ειναι αναμμενη θα εχουμε προβλημα.
 
Δεν ειμαι ειδικη, αλλα το πιο λογικο ειναι να συνδιασεις το ανεβασμα του με κατι που δεν του αρεσει. Ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα, ανεβαινε και ετρωγε τα καλώδια 3-4 φορες τον εδιωξα ή απλα με το χερι ή με μια πετσετα που την τιναζα διπλα στο φωτιστικο και δεν ξανα ανέβηκε απο τοτε. (ο δικος μου δεν ειναι απολυτως ημερος και ετσι φοβαται αμα πας κοντα του με σκοπο να αναιβει πανω σου και γι αυτο ειχε αποτελεσμα το να τον διωχνω απλα απο εκει)
 
Δεν ειμαι ειδικη, αλλα το πιο λογικο ειναι να συνδιασεις το ανεβασμα του με κατι που δεν του αρεσει. Ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα, ανεβαινε και ετρωγε τα καλώδια 3-4 φορες τον εδιωξα ή απλα με το χερι ή με μια πετσετα που την τιναζα διπλα στο φωτιστικο και δεν ξανα ανέβηκε απο τοτε. (ο δικος μου δεν ειναι απολυτως ημερος και ετσι φοβαται αμα πας κοντα του με σκοπο να αναιβει πανω σου και γι αυτο ειχε αποτελεσμα το να τον διωχνω απλα απο εκει)


Εμενα ειναι ημερος οποτε τον πλησιασω δε τον πλησιασω δεν του κανει καμοια αισθηση 🙄
Φοβαμαι πως αμα του κανω αυτο με την πετσετα ή κατι αντιστοιχο θα τρομοκρατηθει και χαλασει η "σχεση εμπιστοσυνης" που εχουμε..😳
 
Θα έλεγα να του μάθεις να έρχεται πάνω σου με εντολή οπότε αν πάει να τον πάρεις έτσι από εκεί.
Βέβαια το θέμα είναι ότι μέχρι να τον πάρεις θα έχει γίνει η ζημιά αν η λάμπα είναι αναμένη.
Μήπως όταν πηγαίνει εκεί να λες ένα κοφτο "μη" και να τον βάζεις στο κλουβι;
Δεν ξέρω κι εγώ ιδέες λέω.
 
Θα έλεγα να του μάθεις να έρχεται πάνω σου με εντολή οπότε αν πάει να τον πάρεις έτσι από εκεί.
Βέβαια το θέμα είναι ότι μέχρι να τον πάρεις θα έχει γίνει η ζημιά αν η λάμπα είναι αναμένη.
Μήπως όταν πηγαίνει εκεί να λες ένα κοφτο "μη" και να τον βάζεις στο κλουβι;
Δεν ξέρω κι εγώ ιδέες λέω.

Αυτο με το κλουβι μου φαινεται καλη ιδεα, ισως ετσι καταλαβει οτι αυτο που κανει δεν πρεπει να το κανει χωρις ομως να τρομαξει!
 
Νομίζω ότι τα κοκατιλ δεν συμπαθούν αλλαγές,όταν θα νιώσει το φως κ την θερμότητα της λαμπας, θα αλλάξει γνώμη... Τα κοκατιλ κοιμούνται μόλις γίνει δύση ηλίου,το βλέπουν κ το νιωθουν! Θα έχεις παρατηρήσει ότι μόλις νυχτώνει το κοκατιλ σου, δεν έχει όρεξη για παιχνιδια αλλά ειναι ετοιμο για νανι κ αν ενοχληθει, πιο πολύ εκνευρισμό θα εκδήλωση.. Οπότε η λάμπα δεν θα σου δημιουργεί πρόβλημα...
 
Νομίζω ότι τα κοκατιλ δεν συμπαθούν αλλαγές,όταν θα νιώσει το φως κ την θερμότητα της λαμπας, θα αλλάξει γνώμη... Τα κοκατιλ κοιμούνται μόλις γίνει δύση ηλίου,το βλέπουν κ το νιωθουν! Θα έχεις παρατηρήσει ότι μόλις νυχτώνει το κοκατιλ σου, δεν έχει όρεξη για παιχνιδια αλλά ειναι ετοιμο για νανι κ αν ενοχληθει, πιο πολύ εκνευρισμό θα εκδήλωση.. Οπότε η λάμπα δεν θα σου δημιουργεί πρόβλημα...

Οντως τωρα που το λες οση ωρα το εχω εξω παντα ειναι μερα και δεν εχω αναμμενα τα φωτα, αλλα ΑΝ τυχει και για καποιο λογο ειναι ανοιχτο το φως και παει ο μικρος εκει πανω...
 
Μην φοβάστε, ΑΣΕ το πουλάκι να εξερεύνηση τα πάντα, ηλεκτροπληξία δεν πρόκειται να πάθει, ο ηλεκτρολογος εχει γηωση το φωτιστικό σου(με προδιαγραφες ηλεκτρολογικης εγκαταστασης μετα το '85) ή αίσθηση αλλαγής πάνω στο αναμμένο φωτιστικό, δεν θα του παρέχει ασφαλή θεση για να κάτσει, δίνω πολλές πιθανότητες να μην του αρέσει, χρησιμοποίησε ένα μικρό t stant με λιχουδιές δεμένες με μικρό βαμβακερό σχοινακι, καθώς κ μερικούς κόμπους στο σχοινακι... Κάπου κοντά σε τοίχο αλλά να είναι σε ύψος πάνω από 1,5m ύψος στην αρχη, όταν κάτσει εκεί κ παρατηρήσει το μέρος, χωρίς να το ενοχλήσεις,θα φάει τους σπόρους κ αν του δώσεις χρόνο θα ξεκινήσει να παίζει με τους κόμπους, έτσι δημιουργεις εσύ την θέση που θα επιλέξεις να κάθετε κ να χαλαρώνει το πουλάκι σου..

Λάθος 1,5μ κ πάνω το ύψος του tσταντ
 
Μην φοβάστε, ΑΣΕ το πουλάκι να εξερεύνηση τα πάντα, ηλεκτροπληξία δεν πρόκειται να πάθει, ο ηλεκτρολογος εχει γηωση το φωτιστικό σου(με προδιαγραφες ηλεκτρολογικης εγκαταστασης μετα το '85) ή αίσθηση αλλαγής πάνω στο αναμμένο φωτιστικό, δεν θα του παρέχει ασφαλή θεση για να κάτσει, δίνω πολλές πιθανότητες να μην του αρέσει, χρησιμοποίησε ένα μικρό t stant με λιχουδιές δεμένες με μικρό βαμβακερό σχοινακι, καθώς κ μερικούς κόμπους στο σχοινακι... Κάπου κοντά σε τοίχο αλλά να είναι σε ύψος πάνω από 1,5m ύψος στην αρχη, όταν κάτσει εκεί κ παρατηρήσει το μέρος, χωρίς να το ενοχλήσεις,θα φάει τους σπόρους κ αν του δώσεις χρόνο θα ξεκινήσει να παίζει με τους κόμπους, έτσι δημιουργεις εσύ την θέση που θα επιλέξεις να κάθετε κ να χαλαρώνει το πουλάκι σου..

Λάθος 1,5μ κ πάνω το ύψος του tσταντ



Σημερα εκανα αυτο που μου ειπες!
Ανεβηκε ο μικρος στη λαμπα, εγω τον αγνοησα, κι αφου ειδε οτι δεν τρεχω να τον κατεβασω αρχισε να φωναζεικαι μετα απο λιγο κατεβηκε μονος του.Απο το πρωι δεν ξαναανεβηκε:D
 
Πολύ χαίρομαι! Να εμπιστευεσε το πουλάκι σου, να μην κάνεις απότομες η βιάστηκες κινησεις... (λόγος που οδηγεί τα κοκατιλ στα φωτιστικά κ κουρτινοξυλα..)
 
να μην κάνεις απότομες η βιάστηκες κινησεις... (λόγος που οδηγεί τα κοκατιλ στα φωτιστικά κ κουρτινοξυλα..)

Εννοειται αυτο, ο μικρος απλα εψαχνε για καποιο ψηλο σημειο οπως συνηθιζουν 🙂
 
Τις τελευταιες μερες αρχισε παλι τις πτησεις στο φωτιστικο... Τι κι αν αναψα τη λαμπα μπας και απο τη θερμοκρασια και το φως αλλαξει γνωμη,τιποτα.😳
 
Έχεις την δυνατότητα να κρεμάσεις στο ταβάνι κάτι άλλο να κάθεται ψηλά; Π.χ κούνια;
 
Έχεις την δυνατότητα να κρεμάσεις στο ταβάνι κάτι άλλο να κάθεται ψηλά; Π.χ κούνια;

Μονο απο κανα κουρτινοξυλο, αλλα δεν ξερω,θα παει εκει;
Μου φαινεται οτι και παλι θα προτιμησει το φωτιστικο..
 
Μπα όχι, εννοούσα κατευθείαν από το ταβάνι. Στο κουρτινόξυλο δεν νομίζω να πάει.

Απο το ταβανι να το κρεμασω δυσκολο...

Βασικα, εχω ενα παιχνιδοτοπο-σταντ. Για μενα θα ηταν το ιδανικο να καθεται εκει οταν βγαινει απο το κλουβι, κυριως για να μην ψαχνω απο δω κι απο κει κουτσουλιες.
Αλλα αυτος αν και καθεται λιγο παντα καταληγει στο φωτιστικο.
Πως θα τον κανω να προτιμησει τον παιχνιδοτοπο;
Σκεφτηκα να του βαλω εκει καμοια λιχουδια, αλλα δεν εχει και σε τιποτα ιδιαιτερη προτιμηση..
 
Σκεφτηκα να του βαλω εκει καμοια λιχουδια, αλλα δεν εχει και σε τιποτα ιδιαιτερη προτιμηση..
Ναι στο σταντ πρέπει να του έχεις και φαγητό, κεχρί ή κάποιο φρούτο.
 
Ναι στο σταντ πρέπει να του έχεις και φαγητό, κεχρί ή κάποιο φρούτο.

Το κεχρι δεν τον συγκινει και ιδιαιτερα, και τα φρουτα προς το παρον ουτε που γυρναει να τα κοιταξει..
Μονο οι ηλιοσποροι του αρεσουν πολυ!
Λετε ενα μπολακι με ηλιοσπορους να τον κρατησουν απασχολημενο;
(Ποσους ηλιοσπορους κανει να φαει; 😛)
 
Η έξοδός του από το κλουβί πρέπει να έχει την αίσθηση του παιχνιδιού και της επικοινωνίας μαζί σου. Δεν έχει νόημα να το βγάζεις και απλώς να μένει κάπου όπως θα έκανε αν ήταν στο κλουβί του.
 
Η έξοδός του από το κλουβί πρέπει να έχει την αίσθηση του παιχνιδιού και της επικοινωνίας μαζί σου. Δεν έχει νόημα να το βγάζεις και απλώς να μένει κάπου όπως θα έκανε αν ήταν στο κλουβί του.

Γι' αυτο ακριβως Μαρια μου κανω αμαν να κατεβει απο το φωτιστικο 😉
 
Back
Top