Φροντίδα Το κοκατίλ μου ανεβαίνει στο φωτιστικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ξέρω πως είναι ''μπελάς'' αλλά εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής για κάποιο διάστημα.
Θα τύλιγα το φωτιστικό μ΄ένα πανί (πριν βγει το πουλάκι έξω).
Δεν είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις, μπορείς ακόμα να στερεώσεις το πανί σ΄ένα σημείο του φωτιστικού (σταθερά) και να ανοίγεις-τυλίγεις το φωτιστικό όταν βγαίνει έξω το πουλί και μετά να το μαζεύεις σε μια μεριά (κάπου που δεν θα είναι κοντά στις λάμπες) για να το ανάβετε το βάδυ χωρίς κίνδυνο...
Το πουλί θα αναγκαστεί να ξεχάσει αυτή τη θέση σε λίγες μέρες και να αποκτήσει κάποια άλλη αγαπημένη θέση...
Τι να πω, πενία τέχνας κατεργάζεται 😛
 
Να κάνω κι εγώ μια πρόταση...
Με λίγα ευρώ... αγοράζεις λάμπα led ... ίδιας έντασης φωτισμού...
Και οικονομία στο ρεύμα θα έχεις...
Και χαμηλές έως ανύπαρκτες θερμοκρασίες στο φωτιστικό...
Και δε θα χαλάσεις το παρατηρητήριο του κολλητού σου...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ξέρω πως είναι ''μπελάς'' αλλά εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής για κάποιο διάστημα.
Θα τύλιγα το φωτιστικό μ΄ένα πανί (πριν βγει το πουλάκι έξω).
Δεν είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις, μπορείς ακόμα να στερεώσεις το πανί σ΄ένα σημείο του φωτιστικού (σταθερά) και να ανοίγεις-τυλίγεις το φωτιστικό όταν βγαίνει έξω το πουλί και μετά να το μαζεύεις σε μια μεριά (κάπου που δεν θα είναι κοντά στις λάμπες) για να το ανάβετε το βάδυ χωρίς κίνδυνο...
Το πουλί θα αναγκαστεί να ξεχάσει αυτή τη θέση σε λίγες μέρες και να αποκτήσει κάποια άλλη αγαπημένη θέση...
Τι να πω, πενία τέχνας κατεργάζεται 😛

Σισσυ μου, μεχρι κι αυτο το χω δοκιμασει!
Μαλιστα με στεντονι το τυλιξα το φωτιστικο, μπας και του φανει "τρομαχτικο" και το εγκαταλειψει, αλλα καθοταν πανω χωρις προβλημα!

Να κάνω κι εγώ μια πρόταση...
Με λίγα ευρώ... αγοράζεις λάμπα led ... ίδιας έντασης φωτισμού...
Και οικονομία στο ρεύμα θα έχεις...
Και χαμηλές έως ανύπαρκτες θερμοκρασίες στο φωτιστικό...
Και δε θα χαλάσεις το παρατηρητήριο του κολλητού σου...

Καλη ιδεα μεχρι να του περασει η μανια, να χω το κεφαλι μου ησυχο οτι δε θα καει καμοια μερα, αλλα γενικα θα ηθελα να αφησει το φωτιστικο και για αλλους λογους, πχ ετσι οπως καθεται το στραβωνει, λερωνεται και το φωτιστικο παρα τις πετσετες που βαζω..
Δεν διαλεξε καλο σημειο! 😛
 
Μήπως στο πάρκο να βάλεις χαρτάκια που να κάνουν χρατς χρουτς να του κινείς την περιέργεια και να παίζει να ασχολείται;
 
Μήπως στο πάρκο να βάλεις χαρτάκια που να κάνουν χρατς χρουτς να του κινείς την περιέργεια και να παίζει να ασχολείται;

Θα το δοκιμασω!
Του αρεσει να παιζουμε και με αυτες τις μπαλιτσες με το κουδουνακι μεσα(για γατες αλλα εμας μας αρεσει😛) , λεω να του βαλω κανα τετοιο στον παιχνιδοτοπο μπας και βρει ενδιαφερον και σ'αυτον σιγα σιγα! 🙂
 
Ναι, χαρτάκια από καραμέλες με λίγο αμύγδαλο μέσα, ίσως καμιά σταφίδα, να ανοίγει και να βρίσκει, δοκίμασε τέτοια να περιμένει να βγει γι' αυτά.
 
Ναι, χαρτάκια από καραμέλες...
πολύ καλή δουλειά κάνουν τα χαρτιά (για φαγητό) λαδόκολλας και δεν έχουν χρώμα (με τον Μάριο μ΄έχουν πολύ βολέψει)
 
Back
Top