Φροντίδα Το κοκατίλ μου δαγκώνει και βγάζει τα φτερά του

Δημήτρης πα.

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2018
Μηνύματα
27
Πόλη
Πάτμος
Γειά σας και πάλι! Έχω ένα κοκατιλ..
Το πρώτο είναι ότι κάποιες φορές τρώγεται ολόκληρο, δαγκώνει καί βγάζει τα φτερά του μόνο του..
Κάποιες φορές τρώει πολύ γρήγορα..
Δεν φωνάζει σχεδόν καθόλου.. Νομίζω πώς είναι 3 μηνών..
 
Καλημερα! Πες μας καποια πραγματακια! Ποσο καιρο το εχεις, απο που το πηρες, φοραει δαχτυλιδι στο ποδι; Ποια ειναι η διατοφη του;
Επσης βαλε μας φωτο απο το πουλι και το κλουβι του για να μπορεσουμε να καταλαβουμε καποια πραγματα!
 
Από ιδιώτη, όχι δεν φοράει, αυτά μου τα έστειλε το παιδί. Τον έχω 6 μέρες
[automerge]1544953646[/automerge]
 

Συνημμένα

  • received_973696272831023.webp
    received_973696272831023.webp
    33,3 KB · Προβολές: 30
  • received_348417059224545.webp
    received_348417059224545.webp
    47,8 KB · Προβολές: 32
  • received_500784653743094.webp
    received_500784653743094.webp
    44 KB · Προβολές: 38
  • received_2336382406434053.webp
    received_2336382406434053.webp
    177,7 KB · Προβολές: 37
  • received_338948143353520.webp
    received_338948143353520.webp
    77,5 KB · Προβολές: 33
Καταρχην θα σου ελεγα να παρεις συσκευασμενη τροφη μαρκας για κοκατιλ! Τα αυπολοιπα που σου εχει στειλει τι ειναι; Γενικα το εχεις που λιγο διαστημα! Θελει χρονο να ηρεμησει και να συνηθισει το νεο περιβαλλον! Απο κει και περα δε μπορεις να ξερεις αν ειναι 3 μηνων ουτε ενος χρονου ουτε 2! Απο τη στιγμη που δε φοραει δαχτυλιδι δε ξερουμε το ετος γεννησης! Οχι τοι αυτο σημαινει οτι δε σου ειπε αληθεια! Μεα στην ημερα περιποιουνται το φτερωμα τους, το καθαριζουν, το φτιαχνουν! Δεν ειναι κατι ασυνηθιστο! Μηπως γενικα χανει φτερακια/πουπουλα; Μηπως αλλαζει φτερωμα; Τελος καλο θα ηταν να διαβασεις στο φορουμ τα αντιστοιχα θεματα για διατροφη κτλ!
 
Καταρχην θα σου ελεγα να παρεις συσκευασμενη τροφη μαρκας για κοκατιλ! Τα αυπολοιπα που σου εχει στειλει τι ειναι; Γενικα το εχεις που λιγο διαστημα! Θελει χρονο να ηρεμησει και να συνηθισει το νεο περιβαλλον! Απο κει και περα δε μπορεις να ξερεις αν ειναι 3 μηνων ουτε ενος χρονου ουτε 2! Απο τη στιγμη που δε φοραει δαχτυλιδι δε ξερουμε το ετος γεννησης! Οχι τοι αυτο σημαινει οτι δε σου ειπε αληθεια! Μεα στην ημερα περιποιουνται το φτερωμα τους, το καθαριζουν, το φτιαχνουν! Δεν ειναι κατι ασυνηθιστο! Μηπως γενικα χανει φτερακια/πουπουλα; Μηπως αλλαζει φτερωμα; Τελος καλο θα ηταν να διαβασεις στο φορουμ τα αντιστοιχα θεματα για διατροφη κτλ!
Κάνει σαν να έχει ψυλους.. όταν τρώγεται..
Επίσης πότε πρέπει να τον κάνω μπάνιο;
[automerge]1544954632[/automerge]
Τους ηλιόσπορους πρεπει να του βγάλεις είναι αρκετά παχυντικοι
Να του βάζω λιγότερου; Μου είπαν να του δίνω κάθε μέρα αυγό λυόμενο με φρυγανιά
 
Μπανιο μπορεις να τον κανεις πρωινη ωρα και φυσικα να ειναι προστατευμενο απο ρευματα αερα! Ειναι ημερο πουλακι; Εγω θα ελεγα να περιμενεις λιγες μερες για να ηρεμησει! Ναι καθαριζονται οπως σου ειπα παραπανω! αν θες μπορεις να τραβηξεις ενα βιντεακι και να μας το βαλεις!
 
Καλώς ήρθες Δημήτρη. :)

3 μηνών πουλάκι δεν μαδάει μόνο του τα φτερά του ότι και να το κάνεις. Εάν πέφτει κανένα πουπουλάκι όταν τα περιποιείται είναι φυσιολογικό. Εάν εννοείς τη σκόνη φτερών που πετάει στον αέρα όταν φτιάχνει τα φτερά του είναι πάλι φυσιολογικό. Επίσης 3 μηνών είναι λίγο νωρίς για την πρώτη του πτερόροια εκτός κι αν το έχεις κοντά σε πηγή θερμότητας.

Η κούνια δεν χρειάζεται του κόβει πολύτιμο χώρο, οι ηλιόσποροι σκέτοι επίσης δεν χρειάζονται, στα είπανε ήδη αυτά. :) Του λείπουν παιχνίδια για να ασχολείται και να του δίνεις λαχανικά για να μάθει να τα τρώει απο μικρός.
 
Όχι δαγκώνει καί βγάζει μεγάλα φτερά με το στόμα του..😔.. Οκ θα την βγάλω.
Έχω παραγγείλει καθρέφτη με καμπανάκι θα πάρω και παιχνίδια.
[automerge]1544983944[/automerge]

[automerge]1544984299[/automerge]
Και τα φαγητά είναι: αυγοτροφη με μπισκότο
Βρώμη,royal τροφή για παπαγαλακι με φρούτα, τα σπορακια, κάποιες φορές αυγό με φρυγανιά και στάχυ..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι δαγκώνει καί βγάζει μεγάλα φτερά με το στόμα του..😔.. Οκ θα την βγάλω.
Έχω παραγγείλει καθρέφτη με καμπανάκι θα πάρω και παιχνίδια.
[automerge]1544983944[/automerge]

[automerge]1544984299[/automerge]
Και τα φαγητά είναι: αυγοτροφη με μπισκότο
Βρώμη,royal τροφή για παπαγαλακι με φρούτα, τα σπορακια, κάποιες φορές αυγό με φρυγανιά και στάχυ..

Το παιχνιδι με το καθρεφτη αν προλαβαινεις ακυρωσε το! Δε βαζουμε καθρεφτες στα πουλακια! Οποιαδηποτε τροφη περιεχει μπισκοτα κτλ καλο θα ηταν να την αποφευγεις!
 
Δεν βάζουμε; Ούτε μπισκότο;
οχι δε βαζουμε καθρεφτακια! τους σπορους τους τους βαζουμε και απο κει και περα μπορεις να δοκιμσεις πελλετ να του δωσεις, φρουτα, λαχανικα, αυγο βραστο, αυγοτροφη!
 
Όχι δαγκώνει καί βγάζει μεγάλα φτερά με το στόμα του..😔.. Οκ θα την βγάλω.
Έχω παραγγείλει καθρέφτη με καμπανάκι θα πάρω και παιχνίδια.
[automerge]1544983944[/automerge]
Για το καθρέφτη σου είπε ο Ζαχαρίς... Πρόσεξε και τα καμπανάκια και γενικά ότι μεταλλικό βάζεις στο κλουβί του.συνήθως είναι από υλικό που σε λίγο καιρό οξειδώνεται και μπορεί να προκαλέσει κακό στο πουλάκι σου. Προτίμησε παιχνίδια από ξύλο και όσο γίνεται στη φυσική τους μορφή.
[automerge]1544984299[/automerge]
Και τα φαγητά είναι: αυγοτροφη με μπισκότο
Βρώμη,royal τροφή για παπαγαλακι με φρούτα, τα σπορακια, κάποιες φορές αυγό με φρυγανιά και στάχυ..
Ένα καλό μείγμα σπόρων από επώνυμη εταιρεία συσκευασμένο (του 1 κιλού) είναι το καλύτερο. Σακκουλάκια με χύμα τροφές και μεμονομένους σπόρους μη τους προτιμας.. Δε μπορείς να ξέρεις τη παλαιότητα τους και πόσο εκτεθειμένοι ήταν(ανοιχτα σακκια στο πετ σοπ) πριν μπουν στο σακουλάκι.
Το αυγό δοκίμασε να το κόψεις στα 2 ή στα 4 και να το προσφέρεις όπως είναι σφικτό(βρασμένο πέτρα), χωρίς φρυγανιές και πρόσθετα. Επίσης φρέσκα λαχανικά θα ήταν το καλυτέρο για το πουλάκια να τρώει 3-4 φορές την εβδομάδα.
 
Εχτές και προχθές το πρωί μπόρεσα και το έβγαλα έξω από το κλουβί..
Σήμερα από το πρωί όσες προσπάθειες έκανα μόλις ανέβει στο ξυλάκι κατεβαίνει άμεσος.. Τι μπορεί να φταίει;
 
Μπορει να μη θελει, δε σημαινει οτι φταει κατι! Πολλες φορες θα κανουν κατι διαφορετικο απο αυτο που εμεις θελουμε! Θα κανουν αυτο που θελουν αυτα με λιγα λογια! ακομα ειναι και νωρις δε ξερει το χωρο καλα ουτε εσενα!
 
Back
Top