Γενικά Το κοκατίλ μου δείχνει να είναι πολύ ταλαιπωρημένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης b@bis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

b@bis

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Αθήνα
σας ευχαριστώ πολύ για τα καλωσορίσματα!

το φιλαρακι μου δειχνει να ειναι πολυ ταλαιπωρημενο και στρεσαρισμένο, έχει αράξει στον πάτο της νέας του γκαρσονιέρας και έχει "φουσκώσει" τα πουπουλά του(ελπίζω να μην είναι σημαδι καποιας ασθενιας).

προσπάθησα πολυ διακριτικα να τραβήξω 2-3 φωτο χωρις να τον/την ενοχλησω.

αν μπορει κάποιος ας μου πει το φύλο(πρεπει να του/της δώσω και ενα ονοματακι) και την ηλικια κατα προσεγγιση.
 

Συνημμένα

  • cockatiel157864.webp
    cockatiel157864.webp
    25,7 KB · Προβολές: 74
  • cockatiel257864.webp
    cockatiel257864.webp
    21,6 KB · Προβολές: 74
δυστυχως δεν εχει δαχτυλιδι στο ποδαρακι του...
μου ειπαν στο pet-shop οτι του το πηγε ενας πελατης του οποιου τα cockatiels ειχαν γεννησει...
 
Babis,

pote epine theleftea fora nero o filos sou ;

Signomi pou sou leo etsi...ala an abrio to proi fenete akoma etsi, prepei na pas oso pio grigora na to blepei ena ptiniatro ton filos sou.
 
ααα μηπως ειχε καμια μερα να πιει νερο και ειπιε αποτομα; Γιατι αν συμβαινει κατι τετοιο θα πρεπε να του χεις βαλει μεσα στο νερο λιγη ζαχαρη η λιγο αλατι!
 
αλάτι και ζαχαρη για να ειναι ισοτονο το διαλλυμα, κατι σαν τα ισοτονικα των ανθρωπων.

το φιλαρακι παντως δεν ξερω αν ηπιε και ποτε ηπιε νερο:bad

θα τον/την δουμε αυριο
 
χμμ δεν θυμαμαι ακριβως γιατι! Παντως απο εδω μεσα το χω διαβασει! Το χω δει και στα δικα μου! Μια φορα ειχα ξεχασει να τους βαλω νερακι και για μια μερα δεν ειχαν και τους το βαλα ετσι και φουσκωσαν επεσαν κατω και νομιζα οτι θα ψωφουσαν:D! Αλλα απο τοτε οταν μου συμβαινει κατι τετοιο βαζω ζαχαρη και ολα ειναι οκ!
 
δες αυτο που σου δειξα και θα σου λειθει η απωρια για το φυλο!
 
δες αυτο που σου δειξα και θα σου λειθει η απωρια για το φυλο!

δεν μπορεσα να καταλαβω...
θα περιμενω την πρωτη πτερορια για να δω, και αν εχει ηδη γινει η πρωτη; δεν ξερω καν την ηλικια του!

με το χρωμα του λοφιου και το κοκκινο στα μαγουλα δεν βλεπω να βγαζω ακρη, εμενα ολα τα λουτινο ιδια μου φαινονται...
 
μα δεν ειδες αυτο για την ουρα που χει στην σελιδα 6?
 
αλλα απο τοτε οταν μου συμβαινει κατι τετοιο βαζω ζαχαρη και ολα ειναι οκ!

Φωτη μου ομως να μην συμβαινει τακτικα ελπιζω... Οκ; Εννοω το να ξεχνας να βαλεις νερο...
Ενταξει, ανθρωποι ειμαστε, ξεχναμε καμια φορα, αλλα εμεις ειμαστε υπευθυνοι γι'αυτα και απο μας περιμενουν! Γι'αυτο και ολοι συμμετεχουμε σε αυτο το σαιτ, για να μαθαινουμε και να κανουμε ετσι οτι καλυτερο μπορουμε!
 
Den selo na xalao tin orea zitisi sas, ala alati kai zaxari einai dilitirio gia ta poulia mas.
Distixos den exoune to idio sistima xonepsis pou exei o anthropos. Kai an baleis alati kanonika to pouli den pini katholou oso tipsai.

@Fotis an esei seleis na baleis zaxari kai alati, den boro na se stamatao. Ala na dinis tetoio plirofories, an den eisai sigura gia kati, den kanei.

@Babi to pouli sou, mou fenete exei elipsi nerou, gia afto rotisa pote epine thelefteo fora.
 
μα δεν ειδες αυτο για την ουρα που χει στην σελιδα 6?

το ειδα για την ουρα και τα μεγαλα φτερα στις φτερουγες, δεν ξερω ομως αν εχει περασει την πρωτη πτερορια...

τεσπα, δηλαδη ο μονος τροπος για τον καθορισμο του φυλου στα λουτινο ειναι αυτος;

απο αυριο(κοιμαται τωρα!) θα κανω μια αυτοψια στην ουρα και τα φτερα και βλεπουμε...
 
Pigaki
οκ υπερεβαλα λιγο αλλα μην ανυσηχεις! Τους δινω πολυ αγαπη και δεν τους λειπει τιποτα! Οσο μπορω βεβαια! Αλλα εχει γινει κανα 2 φορες που η επεσε η ποτιστρα η ειχε ζεστη!

Alexandros
θα εψαχνα να στο βρω που το διαβασα αλλα το διαβασα οταν πρωτογραφτηκα εδω! Που να το ξαναβρω τωρα, δεν νομιζω να ναι δηλητηριο η ζαχαρη! Μην τρελαθουμε τελειως... Εκτος κι αν εννοεις οτι δεν κανει καλο! Τοτε ναι! Γιατι εσυ ετσι οπως το λες οταν βαζουμε στικ στα πουλια μας θα πρεπε να τα βρισκουμε ψωφια!


αυτα τα λεω εντελως φιλικα! Μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις!
 
Foti,

kai ego milao filika. To stik exei meli kai oxi zaxari. Kai to stik den kanei kalo sta poulia, mono stin zepi tou Pet-Shop.

Mipos den egrapse zaxari mipos itane Glykosei i Frutozaxaritses ; Kamia skesei to ena me to alo.
 
το ξερω οτι δεν κανει καλο! Εγω το εφερα ως παραδειγμα! Θα σου πω κατι αλλο... Οι 'βιταμινες' αυτες με τα χρωματα εχουν ζαχαρη μεσα! Δηλαδη τωρα εγω επρεπε να χω βρει τα πουλια μου ανασκελα;:D
 
θα σου πω κατι αλλο... Οι 'βιταμινες' αυτες με τα χρωματα εχουν ζαχαρη μεσα!

Afto einai tora to katalilo paradixma gia pragmata pou DEN dinoume ta poulia mas. Exo tin etiposei den kserei kanenas ti exoune afta ta pragmata meza.

Sou elega gnoritera, esei boris na dinis ta poulia sou oti seleis, ala an den eisai sigura min protimas tous alous.
 
στο θεμα της ζαχαρης και του αλατιου, πιστευω οτι ισχυει οτι και στους ανθρωπους(ασχετα αν δεν εχουμε το ιδιο πεπτικο συστημα).

και γι'αυτο το λογο ειναι επικινδυνο να χορηγουμε στα κατοικιδια μας ζαχαρη και αλατι, μιλαμε ομως παντα για ακραιες περιπτωσεις...

και εμεις αν τρωμε πολυ ζαχαρη + αλατι καθημερινα και σε μεγαλες ποσοτητες θα την "ακουσουμε"!

και οι δυο εχετε δικιο λοιπον.

παντα ομως υπαρχουν και εξαιρεσεις στους κανονες, ειχα ενα κοκερακι το οποιο τρελαινοταν για σοκολατα και του εδινε σχεδον 200γρ τη μερα, μεχρι που διαβασα οτι σε μερικα σκυλια πανω απο 150γρ σοκολατας ειναι ικανα να επιφερουν το θανατο.

ας μην γινομαστε λοιπον υπερπροστατευτικοι με τα ζωακια μας, η φυση μπορει να τα ρυθμιση ολα απο μονη της...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top