Γενικά Το κοκατίλ μου δείχνει να είναι πολύ ταλαιπωρημένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης b@bis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Nερό με ζάχαρη ή αλάτι ή και τα δύο μαζί δίνουμε σε πουλάκια που κινδυνεύουν να πεθάνουν από αφυδάτωση ώστε να αποθηκεύσουν γρήγορα κάλιο και ηλεκτρολύτες. Το έχω διαβάσει κι εγώ στο φόρουμ αλλά και σε άλλα sites σχετικά με πρώτες βοήθειες σε πουλιά!
 
πολυ σωστα! Ειναι το ισοτονο ροφημα που ελεγα πιο πανω.
 
σας ευχαριστώ πολύ για τα καλωσορίσματα!

το φιλαρακι μου δειχνει να ειναι πολυ ταλαιπωρημενο και στρεσαρισμένο, έχει αράξει στον πάτο της νέας του γκαρσονιέρας και έχει "φουσκώσει" τα πουπουλά του(ελπίζω να μην είναι σημαδι καποιας ασθενιας).

προσπάθησα πολυ διακριτικα να τραβήξω 2-3 φωτο χωρις να τον/την ενοχλησω.

αν μπορει κάποιος ας μου πει το φύλο(πρεπει να του/της δώσω και ενα ονοματακι) και την ηλικια κατα προσεγγιση.
Εγω έτσι όπως βλέπω το παπαγαλάκι δεν μου αρέσει... Θα σου έλεγα το συντομότερο δυνατόν να το πας σε ένα γιατρό... Οι φωτογραφίες δείχνουν ένα άρρωστο παπαγαλάκι...☹ Πήγαινέ το στο γιατρό μη το αμελήσεις! Περιμένω νέα σου και μακάρι να είναι ευχάριστα και περαστικά. :)
 
Σε περιπτώσεις καταπόνησης του οργανισμού χρησιμοποιούμε ηλεκτρολύτες και πάντως αποφεύγουμε αυτοσχεδισμούς γιατί μάλλον θα κάνουμε κακό παρά καλό.

Σε κάθε περίπτωση, οι ηλεκτρολύτες θα βοηθήσουν πρόσκαιρα στην τόνωση του πτηνού, ωστόσο απ' ότι βλέπω το πουλί αυτό δεν είναι απλώς καταπονημένο αλλά άρρωστο που χρειάζεται αγωγή για να αποφύγεις τα χειρότερα.
 
Θα συμφωνησω με τουςυπολοιπους. Οταν ενα πουλι καθεται παρατεταμενα στο πατωμα του κλουβιου με φουσκωμενα φτερα, κατι δεν παει καλα και αυτο ειναι που εχει προτεραιοτητα να βρουμε και οχι το φυλο... 😉

για πτηνιατρο δες εδω https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Καλημερααα!

το φιλαρακι δειχνει να ειναι μια χαρα! από το πρωι πινει νερο κανονικα, τρωει, πηδαει απο κλαδακι σε κλαδακι και σκαρφαλωνει στα καγκελα ζωηρότατα!

πριν λίγο κελαηδησε κιολας!

εγω το βλεπω να ειναι ενταξει τελικα, θα το παρατηρησω λιγες μερες ακομα και βλεπουμε...

ευχαριστω πολυ για το αμμεσο ενδιαφερον που δειξατε.
 
το ζωακι μου δειχνει να ειναι εθισμενο στο μαρουλι...
την πατησε! τωρα που βρηκα ενα απο τα κουμπια του, μολλις γνωριστουμε λιγο καλυτερα, μπαινει σε προγραμμα εκπαιδευσης! 😉

κρατουσα το μαρουλι στα καγκελα, και μολις το πηρα αρχισε να κανει κατι παραπονιαρικους ήχους
 
Να μας κρατας ενημερους! Ευχομαι απλως να ηταν απο στρες λογω αλλαγης περιβαλλοντος και οχι κατι σοβαροτερο:)
Και προσεκτικα το μαρουλι, δεν κανει καθε μερα!
 
παρατηρώντας τα φτερα της ουρας, είδα τα ακριανά (δεξια και αριστερα) να εχουν ραβδώσεις (οπως η ζέβρα) σε ασπρο-κίτρινο ενω τα υπολοιπα ειναι απλα ασπρα.
αρα κοριτσακι. Αν ναι, τοτε το ονομα αυτης...

debbi 😛

ορίστε και ένα βιντεακι με την debbi να διεκδικει το μαρούλι της! 🙄
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
εμενα οι ηχοι που βγαζει με παραπεμπουν σε μικρης ηλικιας πουλακι, μπορει καποιος που εχει αναπαραγει cockatiels να μου πει αν ισχυει αυτο. Αν μπορει να προσδιορισει και την ηλικια(εστω εμπειρικα), θα με εβγαζε απο αυτη την απορια..
 

Σχετικά θέματα

Back
Top