Φροντίδα Το κοκατίλ μου δεν με εμπιστεύεται και δεν με αφήνει να το χαϊδέψω

Εγγραφή
28 Οκτ 2018
Μηνύματα
88
Δεν εισαι καλα με το πουλακι; δεν ειναι μια χαρα; Προς τη τοση επιμονη για την ηλικια και το φυλο(το οποιο στο ειπαμε)!
απλα "δαγκωνει" και δεν με αφηνει πολυ να το χαιδεψω αλλα και δεν με εμπιστευεται

επισης δεν ερχεται κοντα μου με τιποτα παντα φευγει μακρια ειδικα οταν ειναι στο πατωμα
 
δεν υπαρχει χρονικο διαστημα για να σου πει καποιος τοσο θα παρει για να σε εμπιστευτει η να σε πλησιασει! Χρειαζεται υπομονη και επιμονη και πολυ διαβασμα! Εξαρταται και απο το χαρακτηρα του καθε πουλιου βεβαια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιώργο το πουλάκι έχει αλλάξει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα δύο σπίτια, είναι λογικό να αργήσει λίγο να προσαρμοστεί.

Αυτό που χρειάζεται εσύ να κάνεις είναι να μην το πιέζεις και να του δώσεις το χρόνο που χρειάζεται.

Ξεκινά το διάβασμα, ενα πολύ καλό άρθρο που περιέχει μέσα τα πάντα είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/ μέσα θα βρεις πάρα πολλές παραπομπές σε άλλα άρθρα και χρήσιμα θέματα.

Διάβασε και ότι απορία έχεις με την εκπαίδευση μπορείς να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=88 να το συζητήσουμε.
 
κοκατιλ μου το εχω εδω και 3 μηνες. Τα παμε αρκετα καλα με αφηνει να το χαιδεψω απλα εχει ενα θεμα. Δεν δαγκωνει αλλα κανει αυτο το επιθετικο δαγκωμα χωρις να με τρυπαει. Το κανει συνεχεια και εκει που το χαιδευω μετα απο λιγο καιρο τσαντιζεται ειναι σε μονιμη υπερενταση και οποτε παω να το χαιδεψω το κανει αυτο. Ξερετε τροπο να το σταματησει;Ειναι θηλυκια 1 ετους και δυστιχως υπαρχουν περιοδοι που ειναι ολα οκ ακομα και για αγκαλιτσες οταν ξαπλωνω ερχεται και τωρα τιποτα δεν θελει καν να την χαιδευω. Ευχαριστω.

Mod edit: Μεταφορά από το θέμα Κοκατίλ σε υπερένταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπορούμε να δούμε σε βίντεο τι κάνει; Υπάρχει περίπτωση να διανύει μια ορμονική φάση, απέφευγε να χαϊδεύεις την πλάτη της.
οκ δεν την χαιδευω ουτως η αλλως απλα πειτε μου πως να ανεβασω βιντεο λογω ποιοτητας γιατι στις φωτογραφιες θελει καποιο εντιτ
 
οκ δεν την χαιδευω ουτως η αλλως απλα πειτε μου πως να ανεβασω βιντεο λογω ποιοτητας γιατι στις φωτογραφιες θελει καποιο εντιτ
Το ανεβάζεις στο youtube και μετά κάνεις κοπι πειστ το λινκ εδώ.
 
το ανεβαζω
Ναι μπορείς να το ανεβάσεις κι εδώ στο φόρουμ στα Μedia. Πάτα πάνω στη γραμμή εργαλείων εκεί που λέει Media και θα το βρεις σκαλίζοντας το λίγο, είναι εύκολο.
και σας το στελνω
[automerge]1547318029[/automerge]
Ναι μπορείς να το ανεβάσεις κι εδώ στο φόρουμ στα Μedia. Πάτα πάνω στη γραμμή εργαλείων εκεί που λέει Media και θα το βρεις σκαλίζοντας το λίγο, είναι εύκολο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιώργο φοβαμαι πως αυτή τη συμπεριφορά την έχεις δημιουργήσει εσυ. Δεν παίζουμε έτσι με τα δάχτυλα με τους παπαγάλους διότι όπως και με τα αλλά ζώα αν ενθαρρύνεις το δάγκωμα τότε γίνεται συνήθεια. Επίσης βλέπω ένα πουλάκι που φεύγει από κοντά σου διότι δεν θέλει να το ακουμπήσεις εκείνη την ώρα. Είναι λογικό λοιπόν αν επιμένεις και με τον τρόπο που το κάνεις να ανταποκριθεί ακριβώς έτσι. Ακόμη παρατηρώ μια σκοτεινή γωνία η οποία ίσως του ξυπνάει το αναπαραγωγικό ένστικτο και το κάνει πιο οξύθυμο. Το ημίφως δεν είναι κατάλληλο για παπαγάλους. Το κλουβί και το σταντ πρέπει να βρίσκονται σε πολύ φωτεινά δωμάτια κι είναι καλό αν δείχνει τέτοια σημάδια και μέσα στο κλουβί να κοιμάται νωρίς σε σκοτεινό δωμάτιο έως και 14-15 ώρες.
 
Γιώργο φοβαμαι πως αυτή τη συμπεριφορά την έχεις δημιουργήσει εσυ. Δεν παίζουμε έτσι με τα δάχτυλα με τους παπαγάλους διότι όπως και με τα αλλά ζώα αν ενθαρρύνεις το δάγκωμα τότε γίνεται συνήθεια. Επίσης βλέπω ένα πουλάκι που φεύγει από κοντά σου διότι δεν θέλει να το ακουμπήσεις εκείνη την ώρα. Είναι λογικό λοιπόν αν επιμένεις και με τον τρόπο που το κάνεις να ανταποκριθεί ακριβώς έτσι. Ακόμη παρατηρώ μια σκοτεινή γωνία η οποία ίσως του ξυπνάει το αναπαραγωγικό ένστικτο και το κάνει πιο οξύθυμο. Το ημίφως δεν είναι κατάλληλο για παπαγάλους. Το κλουβί και το σταντ πρέπει να βρίσκονται σε πολύ φωτεινά δωμάτια κι είναι καλό αν δείχνει τέτοια σημάδια και μέσα στο κλουβί να κοιμάται νωρίς σε σκοτεινό δωμάτιο έως και 14-15 ώρες.
οποτε τι να κάνω; Εκτος του υπνου τι αλλο γινεται;της αρεσει να κριβεται πισω απο την οθονη του υπολογιστη χωρις να την βλεπω
[automerge]1547332370[/automerge]
Γιώργο φοβαμαι πως αυτή τη συμπεριφορά την έχεις δημιουργήσει εσυ. Δεν παίζουμε έτσι με τα δάχτυλα με τους παπαγάλους διότι όπως και με τα αλλά ζώα αν ενθαρρύνεις το δάγκωμα τότε γίνεται συνήθεια. Επίσης βλέπω ένα πουλάκι που φεύγει από κοντά σου διότι δεν θέλει να το ακουμπήσεις εκείνη την ώρα. Είναι λογικό λοιπόν αν επιμένεις και με τον τρόπο που το κάνεις να ανταποκριθεί ακριβώς έτσι. Ακόμη παρατηρώ μια σκοτεινή γωνία η οποία ίσως του ξυπνάει το αναπαραγωγικό ένστικτο και το κάνει πιο οξύθυμο. Το ημίφως δεν είναι κατάλληλο για παπαγάλους. Το κλουβί και το σταντ πρέπει να βρίσκονται σε πολύ φωτεινά δωμάτια κι είναι καλό αν δείχνει τέτοια σημάδια και μέσα στο κλουβί να κοιμάται νωρίς σε σκοτεινό δωμάτιο έως και 14-15 ώρες.
Μπορειτε να μου πειτε ακριβως τι να κάνω; Πως να το χαιδευω και τετοια;
 
Το να φτασει να κάθεται να την χαϊδέψεις λογικά προϋποθέτει κάποια αλλα πραγματα με τα οποια εχει εξοικειωθεί Πχ ανεβαίνει στο χέρι σου και να καθισει πανω σε αυτο ήρεμη για καποιο διαστημα; Απ οτι ειδα στο βίντεο πλησιαζεις λαθος πχ γρηγορα και κουνωντας το δαχτυλο ισως να τρομαζει. Δοκιμασε πιο σιγα εχοντας στο χερι σου κανενα σπορο να φαει και μετα προσπαθεις να την αγγιξεις.
 
οποτε τι να κάνω; Εκτος του υπνου τι αλλο γινεται;της αρεσει να κριβεται πισω απο την οθονη του υπολογιστη χωρις να την βλεπω
[automerge]1547332370[/automerge]

Μπορειτε να μου πειτε ακριβως τι να κάνω; Πως να το χαιδευω και τετοια;

Να μην το αφήνεις να κρύβεται σε σκοτεινά ιδίως σημεία. Τα μπάνια βοηθάνε αν του αρέσουν και ο ύπνος όπως σου έγραψα πιο πριν.

Εαν είναι ήμερο πουλί και το χαιδεύεις άλλες ώρες τότε να περιορίζεσαι μόνο στο κεφάλι και στο λαιμό.
πχ γρηγορα και κουνωντας το δαχτυλο ισως να τρομαζει.

Δεν τρομάζει αλλά προκαλείται να κάνει αυτό ακριβώς που κάνει.
 
Να μην το αφήνεις να κρύβεται σε σκοτεινά ιδίως σημεία. Τα μπάνια βοηθάνε αν του αρέσουν και ο ύπνος όπως σου έγραψα πιο πριν.

Εαν είναι ήμερο πουλί και το χαιδεύεις άλλες ώρες τότε να περιορίζεσαι μόνο στο κεφάλι και στο λαιμό.


Δεν τρομάζει αλλά προκαλείται να κάνει αυτό ακριβώς που κάνει.[/QUOTδηλαδη πιο ηρεμα και με σπορους;ουτως η αλλως στο κεφαλι την χαιδευα μονο. Αυτο το "δαγκωμα"πως θα την κανω να το σταματισει;
[automerge]1547370419[/automerge]
Το να φτασει να κάθεται να την χαϊδέψεις λογικά προϋποθέτει κάποια αλλα πραγματα με τα οποια εχει εξοικειωθεί Πχ ανεβαίνει στο χέρι σου και να καθισει πανω σε αυτο ήρεμη για καποιο διαστημα; Απ οτι ειδα στο βίντεο πλησιαζεις λαθος πχ γρηγορα και κουνωντας το δαχτυλο ισως να τρομαζει. Δοκιμασε πιο σιγα εχοντας στο χερι σου κανενα σπορο να φαει και μετα προσπαθεις να την αγγιξεις.
αγορασα μπανιερα μεγαλη θα ηθελα να μου πειτε που την βαζω τι ωρα και γενικα να με βοηθισετε ε αυτο το θεμα αλλα και πως να την κανω να σταματισει το "δαγκωμα"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να μην το αφήνεις να κρύβεται σε σκοτεινά ιδίως σημεία. Τα μπάνια βοηθάνε αν του αρέσουν και ο ύπνος όπως σου έγραψα πιο πριν.

Εαν είναι ήμερο πουλί και το χαιδεύεις άλλες ώρες τότε να περιορίζεσαι μόνο στο κεφάλι και στο λαιμό.


Δεν τρομάζει αλλά προκαλείται να κάνει αυτό ακριβώς που κάνει.
επισης δαγκωνει συνεχεια τα παντα τετραδια καλωδια απο ακουστικα ξυλα και μετα ξεσπαει και πανω μου χωρις να ποναω
 
επισης δαγκωνει συνεχεια τα παντα τετραδια καλωδια απο ακουστικα ξυλα
αυτό ακριβώς κάνουν οι παπαγάλοι όλες τις ώρες σχεδόν... Δαγκώνουν-δοκιμάζουν τα πάντα. Για αυτό θα πρέπει να προσέχεις όταν είναι εκτός κλουβιού γιατί δεν είναι όλα τα πράγματα κατάλληλα για το στοματάκι τους.

παιχνιδάκια της έχεις;ασχολείται;

αγορασα μπανιερα μεγαλη θα ηθελα να μου πειτε που την βαζω τι ωρα και γενικα να με βοηθισετε
εγώ πολύ σπάνια βάζω μπανιέρα στα κοκατίλς. Προτιμούν το ψέκασμα.
όμως αυτό δεν σημαίνει ότι το δικό σου δεν θα μάθει.
τι μπανιέρα πήρες; Μπορείς να την κρεμάσεις στα κάγκελα του κλουβιού; Εάν μπορείς,θα την βάλεις σε ένα σημείο, μακριά από την ταΐστρα (δεν κάνει να μένουν βρεγμένοι οι σπόροι τους)το κλουβί δεν θα είναι σε ρεύματα και θα είναι πρωινή ώρα. Εάν δεν κάνει μπανάκι μέσα σε μισή ώρα, την βγάζεις την μπανιέρα. Πιθανότατα δεν θα κάνει τις πρώτες φορές γιατί δεν της είναι κάτι οικείο. (εάν αντιμετωπίσεις πρόβλημα, το ξανά συζητάμε)

κάθε πουλάκι έχει το χαρακτήρα του. Δεν θέλουν όλα χάδια και ούτε όλες τις ώρες. Το ότι κάνει κίνηση να σε δαγκώσει, σημαίνει ότι κάτι το ενοχλεί. Θα πρέπει να μάθεις να "διαβάζεις" τις κινήσεις της.
και αφού λες ότι είναι κορίτσι χρονιάρικο πιθανότατα περνάει τα ορμονολογικά της. Και όπως σου είπε ο Ανέστης το ημίφως και οι σκοτεινές γωνίες δεν είναι ότι καλύτερο.

της αρεσει να κριβεται πισω απο την οθονη
και του δικού μου του αρέσει, αλλά δεν τον αφήνω . Πολύ απαλά τον σπρώχνω πιο πέρα.
 
τι να κανω για να σταματησει να με "δαγκωνει"νευιασμενο χωρις να με τρυπαει. Ειναι θηλυκο 1 ετους και επειδη τα πηγαιναμε καλα και τωρα ξαφνικά εχει νευριασει σκευτμαι να την δωσω γιατι δεν την ευχαριστιεμαι

Mod edit: Μεταφορά από το θέμα Κοκατίλ με δαγκώνει νευριασμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@douke-soula, ειναι μονιμως τσαντισμενη οποτε παω να την ακουμπισω ακομη και με ηρεμο τροπο. Πλεον οτι και να γινει απο εκει που οταν ξαπλωνα ερχοταν στην μουρη μου για να την χαιδευω τωρα απλα φευγει. Μπορειτε να μου πειτε εναν τροπο να την κανω να σταματησει το δαγκωμα;Ναι η μπανιερα κρεμιεται στα καγκελα
[automerge]1547392575[/automerge]
τα ορμονολογικα θα περασουν καποια στιγμη; Εχω φτασει σε επιπεδο αν σκευτομαι να την χαρισω και να παρω αρσενικο 2 μηνων ημερο απο ιδιωτη
 
σκευτμαι να την δωσω γιατι δεν την ευχαριστιεμαι
Φίλε χρειάζεται και σ΄ αυτές τις περιπτώσεις λίγη υπομονή... Μπορεί να φταίνε πολλά.. Ορμονικά, έλλειψη ύπνου κτλ... Κατά πάσα πιθανότητα είναι παροδικό.
Το πουλάκι σου είναι πανέμορφο και...ψυχούλα... Κάνε υπομονή και όλα θα στρώσουν.
 
Back
Top