Φροντίδα Το κοκατίλ μου δε με γουστάρει

Marinakion

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας και χαίρομαι που θα μπω στην πολύτιμη παρέα σας. Έχω ένα κοκατιλ (μάλλον κοριτσάκι) την Κότα. Είναι κακιά, φωνακλού και επιθετική. Της παρέχω ποικιλία τροφών, με άφθονο το παρλαμέντο το οποίο λατρεύει, της έφτιαξα σκαλίτσα με ξύλα που μάζεψα από το δάσος, της διακόσμησα το κλουβί της με κούτσουρο που φορτώθηκα από το γειτονικό κόψιμο των δέντρων, έκοψα το χέρι μου πριονίζοντας μια πατήθρα-φέτα ξύλου, της έχω φρέσκο νερό, καθρέφτη, σουπιοκόκκαλο και καθημερινή μονόωρη σύνδεση με youtube και ήχους συντρόφων της. Δυστυχώς κατάφερα να την ταΐσω ελάχιστες φορές από το χέρι μου. Της άφησα πολλές φορές την πόρτα ανοιχτή για να κάνει τις πτήσεις της αλλά και πάλι αρνείται. Σε γενικές γραμμές έχω καταλάβει ότι δε με γουστάρει. Ελπίζω κάποτε να τα βρούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Marinakion καλώς ήρθατε!
αρχικα βγάζουμε τον καθρέπτη και δεν ξανά βάζουμε ήχους συντρόφων από το YouTube, αυτά τα πράγματα κάνουν τα περισσότερα (αν όχι όλα) επιθετικά προς τον άνθρωπο. Ποσο καιρό την έχετε; Σε τι κλουβι μένει; Ποσο χρόνο ασχολείστε καθημερινά; Δεν βγαίνει από το κλουβι είτε από φόβο είτε δεν έχει εξοικειωθεί ακόμα με τον χώρο. Μόνο με υπομονή και σεβασμό απέναντι της θα καταφέρετε να κερδίσετε την συμπάθεια της!
 
Την έχω από το Σεπτεμβριο και ασχολούμαι πάνω από μια ώρα αποκλεστικά μαζί της και την έχω στο δωμάτιο μου, σχεδόν όλη μέρα μαζί. Το κλουβί της είναι σχετικά μεγάλο 35χ28χ46 και σίγουρα δε βγαίνει λόγω φόβου. Όποτε πλησιάζω κάνει ένα μικρό κρα και ανοίγει το στόμα να με δαγκώσει.
 
Το κλουβί της είναι σχετικά μεγάλο 35χ28χ46
Καλησπέρα
Το κλουβί είναι ιδιαίτερα μικρό για κοκατίλ, με τις πατήθρες και την σκαλίτσα σίγουρα θα έχει στριμωχτεί και μάλλον για αυτό τον λόγο γίνεται ''κακιά''.
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω ο καθρέφτης στο κλουβί είναι μεγάλο λάθος γιατί το πουλί δένεται με ένα άλλο πουλί (την εικόνα της) που δεν υπάρχει.
Οι φωνές από το youtube επίσης πρέπει να αποφεύγονται γιατί ξυπνάνε ένστικτα που δεν θέλουμε σε πουλιά που είναι μόνα τους, αν ξυπνήσει το ένστικτο της αναπαραγωγής θα αρχίσει να σου κάνει αυγά και μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα αφου δεν θα έχει προετοιμαστεί διατροφικά κατάλληλα για αυτή την διαδικασία.
Αν θες ανέβασε φωτογραφίες της Κότας και του κλουβιού για να σου προτείνουμε βελτιώσεις που πιστεύω θα αλλάξουν την συμπεριφορά της προς το καλύτερο.
 
@Marinakion συμφωνω απόλυτα με τον @ΙΩΑΝΝΗΣ@ το κλουβι και η διατροφή επηρεάζει την συμπεριφορά του παπαγάλου. Δεν είναι και μεγάλο χρονικό διάστημα αυτό, απλά χρειάζεται υπομονή και σίγουρα ένα μεγαλύτερο κλουβάκι συν τα υπόλοιπα που είπαμε, δοκίμασε τα και παρατήρησε αν θα αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά της.
 
F70171FC-5876-4F84-AC8D-A00F89B0F956.jpg3e3dfce4-938c-4c08-8b12-94eb6dbd68af 2.jpg6C8BDCE4-3AE2-4173-9889-2B4A76828FAD.jpg
[automerge]1604514013[/automerge]
Από το κλουβί αφαιρέθηκε ο καθρέφτης της πριν από λίγο..

F70171FC-5876-4F84-AC8D-A00F89B0F956.jpg3e3dfce4-938c-4c08-8b12-94eb6dbd68af 2.jpg6C8BDCE4-3AE2-4173-9889-2B4A76828FAD.jpg

Από το κλουβί αφαιρέθηκε ο καθρέφτης της πριν από λίγο..
53A2E631-F993-47A6-9B31-ECC469C05FD1.jpg

.
 

Συνημμένα

  • 53A2E631-F993-47A6-9B31-ECC469C05FD1.webp
    53A2E631-F993-47A6-9B31-ECC469C05FD1.webp
    323 KB · Προβολές: 12
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το κλουβι...ας το πουμε νορμαλ στην παρουσα φαση
Το κούτσουρο δεν εχει καμια χρησιμότητα.

Θα πρεπει να αφιερωσεις περισσοτερο χρονο και να προσεγγιζεις το πουλακι με καποια λιχουδιά οπως το Millet.
Δεν βαζεις χερι μεσα στο κλουβι για να κανει πραγματα με το ζορι.

Ποια τροφη δινεις,μοιαζει φτωχο το μειγμα απο την φωτο τουλαχιστον.

Το σουπιοκοκκαλο το εχεις αναποδα,γυρνας το μεσα εξω.
 
Οταν σου τελειωσει αυτη η τροφη πηγαινε σε ενα επωνυμο συσκευασμενο μειγμα για οπως αυτο

 
Καλησπέρα Μαριάνα, καλώς ορίσατε με την Κότα, μήπως είναι "κακιά, φωνακλού και επιθετική" επειδή τη φωνάζεις...Κότα;
(αστειεύομαι) , παρότι προσωπικά θα σε συμβούλευα να της αλλάξεις όνομα, θα βοηθήσει και εσένα την ίδια να την αντιμετωπίσεις διαφορετικά. (κάτι που θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στη σχέση σας)

Από ότι καταλαβαίνω είσαι αρκετά νέα και λογικό είναι να θέλεις να δεις αποτελέσματα γρήγορα, δυστυχώς όλα τα όμορφα πράγματα αποκτούνται με κόπο. Η συνέχεια όμως θα σε ανταμείψει.

Υπομονή , κατανόηση και αγάπη!
 
Διόρθωση με λένε Μαρίνα και ναι.. είμαι νεότατη στα 38! 😂 Έχω απίστευτη υπομονή απλά δε θέλω να τη στεναχωρήσω και να της κάνω κακό. Τη θέλω χαρούμενη και να ζήσει μια υγιή και κελαϊστή ζωή. Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθάτε τόσο πολύ.
 
Δεν ξέρω καν αν είναι κοριτσάκι, τη βρήκα στο δρόμο να περπατάει (ναι περπατούσε) τη διάβαση. Και επειδή θα την πατούσε αυτοκίνητο, σταμάτησα την κυκλοφορία, με έβρισαν, τους μούτζωσα, την πήρα και τη μοσχοαναθρέφω.
 
@Marinakion καλά εννοείται! Είναι μέλη της οικογένειας και αυτά! Τα αγαπάμε με τα θέματα τους και όλα μετά γίνονται από μόνα τους πιο απλά! Όπως ακριβώς με τους ανθρώπους! Περιμένουμε την εξέλιξη της σχέσης σας! 🙂
 
Πρώτη επαφή μετά την αφαίρεση του καθρέφτη και το ξαλάφρωμα του κλουβιού.. της μιλάω και με κοιτάζει σαν χάνος
 

Συνημμένα

  • FF5C03A8-CE7A-493E-AFBC-21AFEB5EACF7.webp
    FF5C03A8-CE7A-493E-AFBC-21AFEB5EACF7.webp
    148,6 KB · Προβολές: 14
Είναι ΚΟΥΚΛΑ... 2η φορά βλέπω τόσο όμορφο τσουλούφι (μετά από έναν αρσενικό που ξέρω καλά)...

Υπομονή, αργά και σταθερά βήματα, της αφήνεις την πρωτοβουλία και το ιδιότροπο κοτοπουλακι θα γίνει αγγελούδι.

Κούκλα 😍
 
Back
Top