Γενικά Το κοκατίλ μου μας άφησε

Irene V

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2014
Μηνύματα
82
Παιδια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τη βοηθεια σας κ τις συμβουλες σας.. Αλλα η μικρουλα μας αφησε πριν λιγο..
Το χρώμα στην καρινα της ήταν προς το μπλε, τουλάχιστον ότι κ αν είχε έπαψε να υποφέρει..
 
Λυπάμαι βαθύτατα, το πάλεψε πολύ και είχα ελπίσει πως παρά τις ενδείξεις ίσως και να τα κατάφερνε.
Κρίμα το πουλάκι ☹
Στεναχωριέμαι και για την στεναχώρια σου και την λύπη που θα νιώθεις...
Ναι ξεκουράστηκε από την ταλαιπωρία της τουλάχιστον.
 
Έχω χάσει κ άλλο πουλάκι στο παρελθόν, αλλά ήταν άγριο στο κλουβί, ενώ αυτή την είχα απο 2 μηνών κ ήταν ήρεμη, όσο ήμασταν σπίτι την είχαμε έξω απο το κλουβί κ ήταν η παρεούλα μας.. Το ότι ηρέμησε είναι το μόνο που με παρηγορεί κάπως.. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είναι πολυ ευαίσθητα πουλάκια, με την πρώτη υποψία πρέπει να κάνουμε στοχευμένη θεραπεία αλλιώς τα ταλαιπωρούμε τσάμπα..
 
Εγω το πρώτο που είδα ήταν υδαρες κουτσουλιές, χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα, ήταν χαρούμενη έτρωγε κ κελαηδούσε.. Την επόμενη μέρα της άρχισα aviomycine κ όμως δεν έκανε τίποτα..
Δεν μου κανει εντύπωση γιατι κ για το προηγούμενο κοκατιλακι μου πάλι το ίδιο φάρμακο μου είχαν δώσει, ενώ πρέπει να είχε δυστοκία..
 
Το έχασες κι εκείνο;
Ναι την προηγούμενη κοκατιλινα την είχα παλιότερα, την είχα για 3-4 χρονια. Ούτε εκείνη ξέρω τι είχε σιγουρα, αλλά είχε εμφανίσει ενα εξόγκωμα στην αμαρα της αρκετά μεγάλο. Η αυγό είχε η κάποιο όγκο.. Ο κτηνίατρος έδωσε aviomycine, κ το πουλάκι κατέληξε μετά απο ενα μικρό διάστημα, τωρα δεν θυμάμαι ακριβώς ποσο.
Ενα χρόνο μετά πήρα την τωρινή μου απο μικρούλι κ με υπομονή κατάφερα κ την "εξημέρωσα".
Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές κ για τη συμπαράσταση..
 
Λυπαμε παρα πολυ πιστεψεμε και η παπαγαλινα οου εχασα πριν καπιους μηνες ηταν ημερη και μονο1χρονων. Μαλλον απο δυστοκια η καιμενη👎
 
Ειρήνη μου είναι νωρίς γι αυτήν την κουβέντα αλλά αν και όταν αποφασίσεις να αποκτήσεις άλλο πουλάκι, πριν το πάρεις, να μιλήσουμε να οργανωθείς καλά και για να διαλέξεις το πουλάκι αλλά και για να έχεις τις κατάλληλες προμήθειες και την ιατρική υποστήριξη έστω και από μακριά σε περίπτωση ανάγκης.
 
Λυπαμε παρα πολυ πιστεψεμε και η παπαγαλινα οου εχασα πριν καπιους μηνες ηταν ημερη και μονο1χρονων. Μαλλον απο δυστοκια η καιμενη👎
Κ μένα η μικρή μου η Άρια που εχασα σήμερα ήταν 1 έτους κ κατι. Πέρσι τον Απρίλιο είχε γεννηθεί..

Ειρήνη μου είναι νωρίς γι αυτήν την κουβέντα αλλά αν και όταν αποφασίσεις να αποκτήσεις άλλο πουλάκι, πριν το πάρεις, να μιλήσουμε να οργανωθείς καλά και για να διαλέξεις το πουλάκι αλλά και για να έχεις τις κατάλληλες προμήθειες και την ιατρική υποστήριξη έστω και από μακριά σε περίπτωση ανάγκης.
Έχεις δίκιο Μαρια μου. Καλό θα ήταν να ανοίξετε ενα θέμα για ενημέρωση.
Επισης θα ήταν καλό με κάποιο τροπο να γινόταν σε ανάγκη συνεργασία γιατρών, όπως σε τέτοιες περιπτώσεις που κάποιος εξειδικευμένος βρίσκεται μακριά κ δεν έχει εικόνα απο το πουλάκι.
 
Καλό θα ήταν να ανοίξετε ενα θέμα για ενημέρωση.
Τι είδους ενημέρωση εννοείς Ειρήνη μου; Τα άτομα που βρίσκεστε μακριά, ανήκετε σε πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους περιπτώσεις. Γενικά οι εξειδικευμένοι γιατροί είναι λίγοι και στην Αθήνα, δεν ξέρω αν υπάρχουν πάνω από 5-6. Όταν όμως κάποιος όπως εσύ έχεις βιώσει δύο απώλειες πουλιών που θα μπορούσες να τα έχεις παρέα τουλάχιστον 20 χρόνια, αν συνυπολογίσεις έξοδα και κυρίως θλίψη, θα διαπιστώσεις ότι η σωστή οργάνωση και η εκ των προτέρων επαφή με κάποιον γιατρό συνεργάτη (και για τις αμοιβές βρίσκονται λύσεις και για τις εξετάσεις, αν έχεις προνοήσει), θα είναι λιγότερο δαπανηρή και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εσύ όταν θα είσαι έτοιμη θα ανοίξεις ανάλογο θέμα και τότε θα τα συζητήσουμε όλα.
Αθήνα δεν έρχεσαι που και πού;
 
🙁Ναι το χειμώνα έρχομαι Αθήνα καμια φορα! Εγω σκέφτηκα πως εννοούσες τι χρειάζεται απο προμήθειες να έχει κάποιος για πρώτες βοήθειες απο φαρμακευτικά σκευάσματα για να μπορέσει να τις χορηγήσει άμεσα σε περίπτωση που αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα! Πάνω σε αυτό εννοούσα την ενημέρωση.
Κάποια στιγμή θα παρω παλι κοκατιλακι Μαρια μου, τα λατρεύω αυτά τα πουλάκια, τωρα με την Άρια έτσι όπως την είχα τα λάτρεψα ακόμα περισσότερο.
Επειδή έχει ο φίλος μου ενα εξημερωμένο αρσενικό (που όμως δεν θελει κανέναν άλλο!) θα πάρουμε ενα θηλυκό να τα βάλουμε μαζι κάποια στιγμή. Αυτό ήταν το σχέδιο ☹
 
Εγω σκέφτηκα πως εννοούσες τι χρειάζεται απο προμήθειες να έχει κάποιος για πρώτες βοήθειες απο φαρμακευτικά σκευάσματα για να μπορέσει να τις χορηγήσει άμεσα σε περίπτωση που αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα! Πάνω σε αυτό εννοούσα την ενημέρωση.
Όχι προμήθειες φαρμάκων για αυθαίρετη χρήση. Προμήθειες κάποιων σκευασμάτων όπως το καρβουνάκι, ζεόλιθο, κάποιες βιταμίνες ίσως. Αλλά κυρίως προληπτικές φυσικές θεραπείες, για την καλή υγεία των πουλιών μας.
Επίσης, καλό είναι να πάρεις το πουλάκι από ένα καλό και καθαρό εκτροφείο και όταν είσαι Αθήνα, να κάνεις μια πρώτη επίσκεψη και γνωριμία με κάποιον γιατρό, που θα μπορείς στην συνέχεια να επικοινωνείς μαζί του σε περίπτωση ανάγκης, αχρείαστος να είναι.
Ταυτόχρονα βέβαια θα διαβάζεις και θα ενημερώνεσαι μέσω των άρθρων του φόρουμ για την σωστή φροντίδα του.
Έτσι θα ελαχιστοποιήσεις τα περιστατικά που μπορεί να συμβούν, στα αναπόφευκτα.

Επειδή έχει ο φίλος μου ενα εξημερωμένο αρσενικό (που όμως δεν θελει κανέναν άλλο!) θα πάρουμε ενα θηλυκό να τα βάλουμε μαζι κάποια στιγμή. Αυτό ήταν το σχέδιο
Δεν είναι καλό σχέδιο. Δεν ζευγαρώνουν έτσι βεβιασμένα οι παπαγάλοι όπως τα καναρίνια και άλλα μικρά πουλάκια.
Απαιτείται γνωριμία και δέσιμο του ζευγαριού.
Δεν έχει και νόημα όλο αυτό, η γέννα ενέχει κινδύνους που καλύτερα να αποφεύγουμε αν δεν υπάρχει λόγος.
Αν πάρεις ένα μόνο πουλάκι, καλύτερα να είναι αρσενικό, για να αποφύγεις τις άσπορες ωοτοκίες και τυχόν δυστοκία.
 
Δεν είναι καλό σχέδιο. Δεν ζευγαρώνουν έτσι βεβιασμένα οι παπαγάλοι όπως τα καναρίνια και άλλα μικρά πουλάκια.
Απαιτείται γνωριμία και δέσιμο του ζευγαριού.
Δεν έχει και νόημα όλο αυτό, η γέννα ενέχει κινδύνους που καλύτερα να αποφεύγουμε αν δεν υπάρχει λόγος.
Αν πάρεις ένα μόνο πουλάκι, καλύτερα να είναι αρσενικό, για να αποφύγεις τις άσπορες ωοτοκίες και τυχόν δυστοκία.

Το προηγούμενο που πήρα ήταν μικρό, τυχαία βγήκε θηλυκό κ του φίλου μου που παλι το πήρε μικρό ειναι αρσενικό.
Δεν είναι ότι θελουμε να γίνουν ζευγάρι για αναπαραγωγή, απλά να έχουν παρεα μεταξύ τους..
 
Αυτό που λες Μαρια να παρω απο καλό εκτροφείο απο Αθηνα κ να έρθω εκ των προτερων σε επαφή με πτηνιατρο. Όταν καταφέρω να έρθω Αθηνα με αυτοκίνητο νομίζω ειναι καλό σχέδιο.

Συγγνώμη δεν θέλω να γίνω αδιάκριτη, πως να κάνουν παρέα, μαζί μένετε;
Μετά το καλοκαίρι θα μείνουμε μαζι κ θα γνωρίζαμε κ τα παπαγαλάκια..
 
Να σας ρωτήσω κατι άλλο, το κλουβί που έχει σκουριά τωρα να το πετάξω; Δεν μπορώ να το βλέπω άδειο.. Μήπως διορθώνεται με ειδική βαφή κάποια στιγμή ώστε να ειναι ξανά κατάλληλο;
 
Back
Top