Γενικά Το κοκατίλ μου μας άφησε

Κανονικά πρέπει να το πετάξεις. Νομίζω είναι και μικρό. Βάλε το μια φωτογραφία να το δούμε. Του αγοριού το κλουβί είναι σωστό; Για να σου πω σκέψη και σχέδιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μήπως διορθώνεται με ειδική βαφή κάποια στιγμή ώστε να ειναι ξανά κατάλληλο;
Λυπάμαι για την απώλειά σου.
Αλλά πιστεύω πως πρέπει να αφήσεις και την ιδέα να βάψεις το κλουβί...
Συνήθως οι παπαγάλοι τα "ταλαιπωρούν" άσχετα από την ποιότητα και την τιμή τους...
Στα καναρίνια μια φιλική μπογιά θα έδινε πιθανόν μια καλή λύση...
Για τα κοκατιλάκια νομίζω πως η "επίθεση" στην μπογιά... είναι αναμενόμενη.
 
Θα ρωτήσω κ θα σας πω διαστάσεις. Το δικό μου ήταν περίπου 40 x 30 x 50, κ νομίζω ακατάλληλο σε θέμα μεγέθους για δυο πουλιά. Το δικό του ειναι λίγο μεγαλύτερο.

40x40x60 ειναι περίπου το δικό του! Κανει για 2 πουλάκια;
 
Τα κλουβιά και τα δύο όπως καταλαβαίνω είναι ακατάλληλα. Το δικό σου επιπλέον, πέραν του μεγέθους έχει και πρόβλημα σκουριάς. Όταν θα πάρεις το πουλάκι, μάλλον πριν το πάρεις, θα έχετε αγοράσει ένα κλουβί κάπως έτσι
1336.jpg
θα βάλεις το δικό σου και μετά τις καραντίνες και τις γνωριμίες, θα τα βάλετε μαζί στο μεγάλο.
Το δικό του, εφόσον δεν έχει σκουριές, θα το κρατήσετε όταν θα θέλετε να πάτε εκδρομές και να τα πάρετε μαζί σας, γενικά για τις μεταφορές τους.
 
Δεν έχει σκουριά το δικό του ευτυχώς, ειναι καινούριο!
Δηλαδή αυτό της φωτογραφίας για να καταλάβω ειναι τουλάχιστον 50 x 50 x 80 η 70;

Λυπάμαι για την απώλεια της μικρής σου Ειρήνη.

Πολύ μικρό κλουβί και για ένα κοκατίλ...
Σε ευχαριστώ Σισσυ μου, ευτυχώς ηρέμησε η γλυκούλα μου..
Δηλαδή κ παλι αν τα βάζαμε μαζι δεν θα ήταν άνετα, καταλαβαίνω..
 
Εαν εχεις 2 θανατους σε κοκατιλ νομιζω ειναι καλυτερα να βρεις κατι αλλο, ποιο μεγαλο, οπως εχω ξαναγραψει τα μεγαλυτερα πουλια εχουν περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης! Ειναι πολυ ψυχοφθορο το χασιμο! Εγω θα κοιταζα για ρινγκνεκ που ειναι και σε προσιτες τιμες και ποιο γερα πουλια! Το οτι επιβιωνουν και μονα τους στα διαφορα αλση της Αθηνας το επιβεβαιωνει!
 
Εαν εχεις 2 θανατους σε κοκατιλ νομιζω ειναι καλυτερα να βρεις κατι αλλο, ποιο μεγαλο, οπως εχω ξαναγραψει τα μεγαλυτερα πουλια εχουν περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης! Ειναι πολυ ψυχοφθορο το χασιμο! Εγω θα κοιταζα για ρινγκνεκ που ειναι και σε προσιτες τιμες και ποιο γερα πουλια! Το οτι επιβιωνουν και μονα τους στα διαφορα αλση της Αθηνας το επιβεβαιωνει!

Σωστή η σκέψη σου, όντως είναι πολύ ανθεκτικά πουλιά τα ρινγκνεκ, όμως η κοπέλα θέλει κοκατιλ γιατί μετά θα έχουν και κοινό κλουβι με του φίλου της.

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου ☹
Εύχομαι -όσο δύσκολο και να σου φαίνεται τωρα- να βρεις κάποιο άλλο πουλάκι από καλό εκτροφεα και να πάρεις πάλι αυτό το συναίσθημα χαράς και αγάπης που μόνο τα ζώα μπορούν να δώσουν.
 
Οταν το νημα των ασθενειων ειναι γεματο απο κοκατιλ και μπατζι (βεβαια ειναι και περισσοτερα, αλλα στατιστικα δεν βλεπω ασθενειες σε μεγαλους) δεν βλεπω αλλη λυση! Επισης να πω οτι το 40 ρι 50 ρι ποναει αρκετους για πτηνιατρο οποτε επενδυοντας τα στην αρχη εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να σου συμβει το κακο! Βεβαια αυτες ειναι προσωπικες μου αποψεις και ας χρησιμοποιηθουν σαν τροφη για σκεψη στην τελικη αποφαση! Βεβαια υπαρχουν και υγιη πουλακια που εχουν καποια χρονια στην πλατη τους, αλλα με εμπειρους κατοχους που τους προσφερει αμετρητη φροντιδα ειτε ιατρικη ειτε προσωπικη!
 
Λυπάμαι πολύ! Η Άρια ήταν ηρωίδα και εσύ ήσουν εκεί κάθε μέρα, κάθε λεπτό δίπλα της και τις τελευταίες της στιγμές τις πέρασε με πολλή αγάπη και φροντίδα.. Να την θυμάσαι για πάντα με αγάπη! Καλό της ταξίδι... ☹
 
Οταν το νημα των ασθενειων ειναι γεματο απο κοκατιλ και μπατζι (βεβαια ειναι και περισσοτερα,
Γενικά συμφωνώ μαζί σου Τάκη, όχι ότι είναι πιο φιλάσθενα, τα κάναμε πιο φιλάσθενα, με την παράλογη λογική, να παίρνει καθένας ένα ζευγάρι και να ζευγαρώνει όπως-όπως, με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία των γονέων αλλά και την ποιότητα υγείας των απογόνων. Τείνουν αυτά τα δύο είδη παπαγάλων, να προσομοιάζουν με τα καναρίνια σε αναπαραγωγές, κάτι που συνολικά δεν ισχύει για τους παπαγάλους. Έτσι έχει πέσει η ποιότητα των διαθέσιμων πουλιών (ως προς την υγεία).
 
Ωχ λες ο δικος μου να ειναι απο αιμομιξία; Ευτυχως που δεν υπαρχουν πολλοι για αυξημενες πιθανοτητες! Σιγουρα οσο ποιο πολλα πουλιουνται ειδικα τα φτηνα, τοσο ποιο μεγαλο ποσοστο των φιλασθενων!
Παντως Μαρια τωρα με αυτα που γραφεις, γιαυτο επιμενεις για σωστο εκτροφεα! Ενδεικτικα ομως θα σου πω οτι οταν εψαχνα για παροτλετ βρηκα απο 150 απο τον συστημενο σε 40-50 απο αγγελειες! Δεν σου κρυβω οτι τα 150 με τρομαξανε οπως πιστευω τους περισσοτερους! Απο την αλλη ο καθενας πουλαει οτι θελεις και ολοι οι κατα τ αλλα φιλοζωοι σκεφτονται μονο το κερδος! Μωρα λιγων ημερων αταιστα ολα για το βωμο του κερδους και αγοραστες που δεν ξερουν τι θα αντιμετωπισουνε και πως θα τα ταισουνε! Δεν σου κρυβω οτι ειναι μεγαλο χρηματικο δελεαρ την σημερον εποχη, μανι μανι βγαζεις τις διακοπες σου με μια ακριβη διασταυρωση!
 
Σίγουρα οι αλόγιστες διασταυρώσεις μεταφέρουν ή καλύτερα μεταβιβάζουν τα γενετικά λάθη τους στους απογόνους τους...
μανι μανι βγαζεις τις διακοπες σου με μια ακριβη διαταυρωση!
Θέλεις να δοκιμάσεις να δεις πως δεν είναι εύκολο αυτό. Για να μην πω αδύνατο.
Και για να μη μιλάω για αντικείμενο που δεν γνωρίζω καλά θα σας πως πως στα καναρίνια αυτό είναι αδύνατον.
Κέρδος μπορεί να υπάρξει μόνο από εκτροφές που "στύβουν" τα πουλιά και συμπιέζουν κάθε έξοδο σε βάρος της ζωής των πουλιών. Διαφορετικά μόνο αρνητικό θα είναι το πρόσημο του ισολογισμού.
 
Το φθηνό είναι πάντα πιο ακριβό, γενική αρχή :)
Ωχ λες ο δικος μου να ειναι απο αιμομιξία;
Γιατί σου περνάει αυτή η σκέψη από το μυαλό;
Δεν σου κρυβω οτι ειναι μεγαλο χρηματικο δελεαρ την σημερον εποχη, μανι μανι βγαζεις τις διακοπες σου με μια ακριβη διαταυρωση!
Δεν είναι τόσο απλό να πετύχει κάποιος μια διασταύρωση. Αυτό είναι ουτοπία. Ο σωστός εκτροφέας, ίσα-ίσα βγάζει (και αν) τα έξοδά του.
 
Μαρια δεν ξερω την ιστορια του δικου μου,το βραχιολακι που φοραει εγγυατε οτι ειναι απο προσεγμενη γεννα; Αν ναι τοτε κόβεται η σκεψη! 🙄
Μιλαω για χρυση ευκαιρια fb που βλεπω να πουλιουνται αρκετοι ζακο μωρα απο 650 ευρω επισης και κονορες! Σιγουρα δεν ειναι ευκολο αλλα υπαρχουν αρκετοι! Ο δικος μου οταν τον πηρα απο το σπιτι, που ζουσε 3 μελης οικογενεια, σε θερμοκοιτιδες υπηρχαν κοκατιλακια αρκετα στον αριθμο! Σιγουρα ενα καλο εισοδημα! το θετικο στον δικο μου ηταν οτι πετουσε ελευθερα 2-3 ωρες την ημερα και ηταν ενας ευτυχισμενος μπεμπης! Ελπιζω να του αρεσει και το δικο μου!👍
 
Θέλει προσοχή, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς, εκτός κάποιων ηλιθίων, λίγοι κάνουν αιμομειξίες ιδίως σε αδέλφια που είναι και το χείριστο, γιατί υπάρχει και μεγάλη βρεφική θνησιμότητα, οπότε δεν συμφέρει. Αλλά το συζητάμε αλλού, γιατί εδώ έχουμε την απώλεια της Ειρήνης ☹
 
Μπορεί τα μπάτζι και τα κοκατιλ να κατέχουν τον μεγαλύτερο αριθμό θεμάτων στις ασθένειες αλλά να μην ξεχνάμε ότι κατέχουν και τις 2 πρώτες θέσεις ως τα πιο δημοφιλή είδη παπαγάλων ως κατοικίδια. Η αναλογία για εμένα είναι περίπου ίδια και δεν συμφωνώ με την στατιστική σου @takis1964 :)
 
Γενικά συμφωνώ μαζί σου Τάκη, όχι ότι είναι πιο φιλάσθενα, τα κάναμε πιο φιλάσθενα, με την παράλογη λογική, να παίρνει καθένας ένα ζευγάρι και να ζευγαρώνει όπως-όπως, με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία των γονέων αλλά και την ποιότητα υγείας των απογόνων. Τείνουν αυτά τα δύο είδη παπαγάλων, να προσομοιάζουν με τα καναρίνια σε αναπαραγωγές, κάτι που συνολικά δεν ισχύει για τους παπαγάλους. Έτσι έχει πέσει η ποιότητα των διαθέσιμων πουλιών (ως προς την υγεία).
Πρεπει να εχετε δικιο, η κοκατιλινα μου ηταν απο καποιον που εχει ενα ζευγαρι που "εδεσε" και απο οτι μας ειχε πει περυσι, του γεννουσαν συνεχεια! Θυμαμαι οτι μας ειχε ειδοποιησει να τα παρουμε νωριτερα γιατι η θηλυκια κλωσσουσε παλι και ο αρσενικος τσιμπουσε τα μικρα κοκατιλακια. Σιγουρα ετσι εξασθενουν τα πουλια, και φανταζομαι πως οι γονεις δεν δινουν την απαραιτητη φροντιδα στα μωρα κοκατιλακια οταν καπακι κανουν αλλη γεννα..
 
Back
Top