Αναπαραγωγή Το κοκατίλ μου ξαναγέννησε αυγό, να προχωρήσω σε άλλη αναπαραγωγή;

  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ναι αλλο βατεμα και αλλο το δικο μου που γενναει ασταμάτητα αυγα αν δεις παλαιοτερα μου θεματα γεννησε μεσο ορο 20 αυγα.Οταν αρχιζει να καλυτερευει ο καιρος και να βγαζει ηλιοφανεια αρχισε...
 
@giannisvlg παιζει ρολο και το φως δε αντιλεγω. Το θεμα ειναι να μη πυρωσει το πουλι. Μεγαλο ρολο παιζουν και τα ω3 . Θελει και βιταμ d για να πιασει τοπο το ασβεστιο. Τι ενοεις οταν λες τι κανω μπανιο καθε μερα;
 
Την περνω την βαζω σε πλαστικο σταντ στη ντουζιερα και τις ανοιγω νερο απο πανω της και αυτη καθαριζετε
 
@giannisvlg χαχαχα το κανω και εγω στο νιπτηρα πολυ γελιο αλα εμενα δ κανουν καθε μερα!
[automerge]1609017395[/automerge]
@giannisvlg βασικα τους βαζω μπανιερα για μπανιο αλλα αμα ερθουν στη κουζινα ανηγω τη βρυση!
 
Ολα καλα!4 μερα που δεν εκανε αυγο και δεν εχει αλλο η εστω δε ετοιμαζει απο οτι την επιασα...Ευχαριστω για τις συμβουλες δε ηξερα οτι η μειωση της μερας θα βοηθουσε τοσο , εφαγε ενα σουπιοκοκαλο και ειναι μια χαρα!Ευχαριστω παιδιαα 😁
 
δε ηξερα οτι η μειωση της μερας θα βοηθουσε τοσο
Παίζει τον βασικότερο ρόλο κατά τη γνώμη μου. Φέτος το καλοκαίρι ζοριστήκαμε με τη Winter το κοκατού μας, οι ορμόνες της είχαν τρελαθεί, η φωνή επειδή δεν ήθελε να μένει ούτε δευτερόλεπτο μόνη της είχε καταντήσει ενοχλητική, η υπερκινητικότητα της έγινε επίσης κουραστική με το μόνιμο σκάψιμο στο πάτωμα (τέντωνε το πόδι κι έφτανε και τραβούσε τα χαρτιά κάτω απο τη σχάρα για να κάνει φωλιά στη γωνία). Η αλλαγή θέσης στο κλουβί σε σημείο με χαμηλότερο φως και η αύξηση των ωρών του ύπνου κατά 2 ώρες (14 σύνολο) την έβγαλαν απο αυτή τη φάση σε σχεδόν μια εβδομάδα. Είχα κλείσει ραντεβού στην κλινική πουλιών για να συζητήσουμε θεραπεία μελατονίνης ή κάποια παρόμοια. Ευτυχώς το ακύρωσα στο τσακ. 🙂
 
Το θεωρω και αντιθετα στη φυση!

Αντίθετα-ξεαντίθετα υπάρχουν περιπτώσεις που ο γιατρός την κρίνει αναγκαία για να μην κινδυνέψει η ζωή του πουλιού απο δυστοκία, πρόπτωση αμάρας κατ'εξακολούθηση πολλές φορές ή εξάντληση/δευτερογενείς λοιμώξεις που συνοδεύουν τα προηγούμενα. Και τα κλουβιά αντίθετα στη φύση τους είναι. 🙂 Ας μην βγούμε άλλο εκτός θέματος όμως μιας και δεν είναι της παρούσης.
 
Καλα ναι αναγκαστηκα θα γινοταν αν δε σταματαγε.Δε θελω να μου παθει τιποτα γιατι θα τρελαθω...😁
 
Back
Top