Γενικά Το κοκατίλ μου ο Γούντι

Η λεγόμενη αυγοτροφη η έτοιμη... Και βάζω μέσα και μίγμα βοτάνων τον πρώτο καιρό την έτρωγε πολύ... Τώρα πολύ λίγο ως ελαχιστη
Σε σακουλάκι χύμα; Η γνωστή;
Θα την αφαιρούσα αμέσως όπως είπε και ο @Γιαννης17
 
Οπότε φαντάζομαι μια άλλη που έχω πάρει που είναι και με μπισκότο μέσα θα είναι πιο βλαβερη
Ακριβώς. Γενικά όταν πρόκειται για ένα πουλί είναι προτιμότερο να δίνουμε μόνο αυγό. Μπορείς να διαβάσεις και αυτό τον οδηγό ώστε να εμπλουτίσεις την διατροφή του : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Αν δεν τρώει κάτι από αυτά που του δίνεις μπορείς να τα κόβεις σε κομματάκια για να είναι πιο δελεαστικά. Ο χρυσός κανόνας είναι υπομονή και επιμονή. Εσύ να του δίνεις κάτι και αυτό κάποια στιγμή δεν θα κρατηθεί και θα δοκιμάσει. Εμένα πλέον τρώνε τα πάντα.
 
Σε σακουλάκι χύμα; Η γνωστή;
Θα την αφαιρούσα αμέσως όπως είπε και ο @Γιαννης17
Οπότε κρατάμε μίγμα σπόρων πελλετς σουπιοκοκκαλο
Ακριβώς. Γενικά όταν πρόκειται για ένα πουλί είναι προτιμότερο να δίνουμε μόνο αυγό. Μπορείς να διαβάσεις και αυτό τον οδηγό ώστε να εμπλουτίσεις την διατροφή του : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Αν δεν τρώει κάτι από αυτά που του δίνεις μπορείς να τα κόβεις σε κομματάκια για να είναι πιο δελεαστικά. Ο χρυσός κανόνας είναι υπομονή και επιμονή. Εσύ να του δίνεις κάτι και αυτό κάποια στιγμή δεν θα κρατηθεί και θα δοκιμάσει. Εμένα πλέον τρώνε τα πάντα.
Ευχαριστώ πολύ! Το μόνο που φοβάμαι από λαχανικά και φρούτα είναι τα χημικά που μπορεί να έχουν... Το άλλο κοκατιλ είχε μάθει μήλο καρπούζι αχλάδι ροδάκινο τα δοκιμαζε...
 
Οπότε κρατάμε μίγμα σπόρων πελλετς σουπιοκοκκαλο
Ευχαριστώ πολύ! Το μόνο που φοβάμαι από λαχανικά και φρούτα είναι τα χημικά που μπορεί να έχουν... Το άλλο κοκατιλ είχε μάθει μήλο καρπούζι αχλάδι ροδάκινο τα δοκιμαζε...
Για αυτό πρέπει να τα πλένουμε πάντα πολύ καλά με νερό. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στο μπρόκολο και το κουνουπίδι που καμιά φορά τα συγκρατούν μέσα τους. Εγώ γενικά εμπιστεύομαι τις λαϊκές αγορές για αγορά τροφίμων παρά κάποιο μάρκετ.
 
Καλορίζικο το νέο πουλάκι. :) Είναι ήμερο, το πήρες απο εκτροφέα; Φύλο γνωρίζεις;
το άλλο κοκατιλ είχε μάθει μήλο καρπούζι αχλάδι ροδάκινο τα δοκιμαζε...
Να προτιμές λαχανικά και πρασινάδες κι όχι τόσα φρούτα λόγω της περιεκτικότητας τους σε σάκχαρα.
 
Να προτιμές λαχανικά και πρασινάδες κι όχι τόσα φρούτα
Τα κοκατίλ έτσι κι αλλιώς προτιμούν λαχανικά...Φαντάζομαι και οι μεγάλοι συγγενείς, τα κοκατού, το ίδιο;
 
Καλορίζικο το νέο πουλάκι. :) Είναι ήμερο, το πήρες απο εκτροφέα; Φύλο γνωρίζεις;

Να προτιμές λαχανικά και πρασινάδες κι όχι τόσα φρούτα λόγω της περιεκτικότητας τους σε σάκχαρα.
Ναι είναι ήμερο, από εκτροφέα το πήρα μάλλον αρσενικό😃
 
Τα κοκατίλ έτσι κι αλλιώς προτιμούν λαχανικά...Φαντάζομαι και οι μεγάλοι συγγενείς, τα κοκατού, το ίδιο;

Το κάθε άτομο είναι διαφορετικό Γιώργο ανάλογα με το πως μεγάλωσε. Δεν πάνε οι προτιμήσεις πακέτο με το είδος. :)
 
Γενικά από τη φατσούλα του, αλλά και από αυτά που γράφεις μου φαίνεται πολύ ιδιαίτερο πουλάκι. Να το χαίρεστε.
Ξεκίνα από άνηθο, λένε ότι τον προτιμούν πολύ. Αν δεις ότι δεν... Δοκίμασε εσύ άνηθο (μπλιαχ) μπροστά του μερικές φορές, και ίσως αυξήσεις τις πιθανότητες να δοκιμάσει και ο Γούντι
 
Γενικά από τη φατσούλα του, αλλά και από αυτά που γράφεις μου φαίνεται πολύ ιδιαίτερο πουλάκι. Να το χαίρεστε.
Ξεκίνα από άνηθο, λένε ότι τον προτιμούν πολύ. Αν δεις ότι δεν... Δοκίμασε εσύ άνηθο (μπλιαχ) μπροστά του μερικές φορές, και ίσως αυξήσεις τις πιθανότητες να δοκιμάσει και ο Γούντι
Είναι ένα πολύ διαφορετικό πλάσμα από το άλλο κοκατιλ. Δεν έχω ξαναδεί κοκατιλ να σου σηκώνει το λαιμό αντί να σκύβει το κεφάλι για να το χαιδεψεις... Και είναι και υπακουο.όσο για τον άνηθο και τα λαχανικά όσο και να του δείχνω πως τα τρώω εγώ ακόμα τα κοιτάει και φεύγει οτιδήποτε διαφορετικό είναι πολύ δύσπιστος! 😊
 
.όσο για τον άνηθο και τα λαχανικά όσο και να του δείχνω πως τα τρώω εγώ ακόμα τα κοιτάει και φεύγει οτιδήποτε διαφορετικό είναι πολύ δύσπιστος! 😊
Sorry, δεν μπορώ να μην το πω, αλλά στο τέλος εσύ θα βελάζεις κι ο Γούντι θα σηκώνει τον λαιμό και θα σε κοιτά αφ' υψηλού με περιέργεια😄
 
οτιδήποτε διαφορετικό είναι πολύ δύσπιστος! 😊
Ο δικός μου πέρασε 3 φάσεις με λαχανικά.
Αρχικά ήταν δύσπιστος, μετά για κάποιες μέρες τα θεώρησε παιχνίδι με γεύση (τα έκοβε και τα φτυνε) και τώρα όταν ετοιμάζω λαχανικά τον έχω στο κλουβί, γιατί αν είναι στον ώμο κάνει επιδρομές εκεί που τα ετοιμάζω :)
Συνέχισε να δίνεις καθημερινά και θα φάει.
 
Ο δικός μου πέρασε 3 φάσεις με λαχανικά.
Αρχικά ήταν δύσπιστος, μετά για κάποιες μέρες τα θεώρησε παιχνίδι με γεύση (τα έκοβε και τα φτυνε) και τώρα όταν ετοιμάζω λαχανικά τον έχω στο κλουβί, γιατί αν είναι στον ώμο κάνει επιδρομές εκεί που τα ετοιμάζω :)
Συνέχισε να δίνεις καθημερινά και θα φάει.
💟Το εύχομαι γιατί με ενοχλεί που τη βγάζει μόνο με σπορακια...😄για μέρες μάλιστα ήταν πολύ διαλεκτικός. Πέταγε ότι δεν του άρεσε έξω από το κυπελακι...
 
💟Το εύχομαι γιατί με ενοχλεί που τη βγάζει μόνο με σπορακια...
Άλλα πουλιά προτιμούν τα μικρά κομμάτια λαχανικών, άλλα μεγάλα. Το κρέμασμα σε ειδικά ανοξείδωτα σουβλιά, το δέσιμο στα κάγκελα με σχοινί-μανταλάκια, η τοποθέτηση τους σε πιατάκι-μπανιέρα(ανοιχτού ή κλειστού τύπου) ή (όταν το πουλί βρίσκεται εκτός κλουβιού) η τοποθέτηση τους σ΄ένα δίσκο φαγητού, σ΄ένα πιάτο κτλ μπορεί να τους προκαλέσει την περιέργεια ν΄ασχοληθούν με αυτά...
 
Back
Top