Αναπαραγωγή Το κοκατιλ μου γενναει αυγα, τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geo_ilion
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geo_ilion

PB Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2013
Μηνύματα
514
Πόλη
Ίλιον
θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το κοκατιλ μου την λινα. την εχω εδω και ενα χρονο και λιγο παραπανω και στην αρχη μου ειχαν πει οτι ειναι ενα αρσενικο πανω απο δυο χρονων. Δεν το ειχα απο μωρο και ο προηγουμενος δεν ηξερε. ειναι ενα ηρεμο λουτινο και περναμε καλα μαζι :).
τον περασμενο χειμωνα το πουλακι μου μου εκανε ενα αυγο και τοτε καταλαβα οτι ειναι θηλυκο. την εχω μονη της στο κλουβι χωρις αρσενικο και το αυγο της το πηρα. μετα σταματησε μεχρι το καλοκαιρι που σε διαστημα δυο μηνων η λινα μου εκανε περιπου δεκα αυγα μπορει και παραπανω. τα αυγα τα επαιρνα γιατι τα κλωσουσε και κουραζοταν χωρις λογο. τελη αυγουστου σταματησε και μετα περασε πτεροροια μεχρι πριν απο δεκα μερες που τελειωσε. η συμπεριφορα της ηταν κανονικη την εβγαζε και για πτησεις και ολα καλα μεχρι προχθες που αρχισε να φωναζει παλι και να φερεται διαφορετικα. χθες αρχισε να κατεβαινει και στον πατο του κλουβιου και το απογευμα εκανε ενα αυγο. το περιμενα γιατι ετσι εκανε και τις αλλες φορες που γεννουσε. τι να κανω να της παρω το αυγο γιατι απο χθες το κλωσσαει και την λυπαμε δεν θελω να κουραζεται. Να αναφερω οτι εχει γινει και επιθετικη λιγο μαλλον επειδη της επαιρνα τα αυγα.
 
καλημέρα, η γνώμη μου είναι να της παίρνεις τα αυγά, όντως δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει σε διαδικασία να τα κλωσσά. επίσης περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος, αλλά θα έλεγα όταν βλέπεις ότι κάνει αυγά να της ενισχυεις λίγο το ασβέστιο, σε μικρή δοσολογία και γενικότερα την διατροφή της. Να σου ζήσει!
 
μαρια μου σ'ευχαριστω. και τις αλλες φορες τις τα πηρα και υπηρχαν και φορες που εκανε και αλλο την επομενη μερα
 
θα τα αφαιρείς όλα τι άλλο μπορείς να κάνεις; Εκτός αν αποφασίσεις να την "αποκαταστήσεις" :)
 
το εχω σκεφτει θα δουμε δεν ξερω.
θα το αφησω και σημερα το αυγο και βλεπουμε
 
οσο συνεχιζεις να της παιρνεις τα αυγα, τοσο πιο πολλα θα συνεχιζει να γεννα. Οταν γεννησει ολα τα αυγα της, αφησε την να τα κλωσσησει 7 μερες απο το τελευταιο αυγο να ολοκληρωσει τον κυκλο της και να ηρεμησουν οι ορμονες της.
 
συμφωνω με το νικο. Και πρεπει σιγουρα να βαλεις σουπιοκοκαλο, η ελλειψη ασβεστιου μπορει να οδηγησει σε δυστοκια και να αποβει μοιραια για το πουλι.
επισης οταν τα πεταξεις καλο θα ηταν να μειωσεις τη διαρκεια φωτος και το αβγο
 
της εχω πετρα για ασβεστιο και οχι σουπιοκοκαλο και αυγο δεν της βαζω
αυτο θα κανω θα της το αφησω
καθε ποτε γεννανε τα κοκατιλ το καλοκαιρι μου εκανε και μερα παρα μερα τωρα εχει ενα και δεν εκανε αλλο ουτε χθες ουτε σημερα
 
Σχετικά με το ασβέστιο, όταν τα θηλυκά γεννούν με τέτοιους ρυθμούς, η πέτρα δεν είναι αρκετή.
 
Σχετικά με το ασβέστιο, όταν τα θηλυκά γεννούν με τέτοιους ρυθμούς, η πέτρα δεν είναι αρκετή.

Συμφωνω απολυτα. Υπαρχουν σκευασματα ασβεστιου σε πετ σοπς και κτηνιατρεια που ειναι καλο να τα δινεις οσο καιρο και λιγο μετα αφου σταματησει.
 
σημερα εκανε και αλλο αυγο η λινα και το αυγο αυτο ηταν σαν λερωμενο στην ακρη με αιμα κοκκινο-καφε τωρα ειναι μια χαρα σαν να το καθαρισε. την εβγαλα εξω την κοιταξα μια χαρα μου φανηκε και μεσα στο κλουβι της μια χαρα συμπεριφορα εχει
 
σημερα εκανε και αλλο αυγο η λινα και το αυγο αυτο ηταν σαν λερωμενο στην ακρη με αιμα κοκκινο-καφε τωρα ειναι μια χαρα σαν να το καθαρισε. την εβγαλα εξω την κοιταξα μια χαρα μου φανηκε και μεσα στο κλουβι της μια χαρα συμπεριφορα εχει
Γιώργο, αυτό που συμβαίνει δεν είναι φυσιολογικό, ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Θα πρέπει είτε να της βρεις ταίρι, είτε να διαμορμοφώσεις τις συνθήκες περιβάλλοντος αναλόγως, ώστε να πάψει να νομίζει ότι είναι αναπαραγωγική περίοδος. Κρίμα είναι.
 
όσο κι αν είναι υποτιμημένο στο μυαλό μας, είναι πολύ ουσιαστική η φωτοπερίοδος για τα πουλιά και όλα τα ζώα γενικότερα. αν είναι εφικκτό να βρίσκεται σε δωμάτιο που δεν ανάβει νυκτερινό φως θα έχεις ένα πολύ πιο υγιές και χαρούμενο πουλάκι και θα ξεπεράσεις το πρόβλημα της συνεχούς ωοτοκίας. συν όσα σου έχουν πει πιο πάνω οι πιο έμπειροι φίλοι
 
όσο κι αν είναι υποτιμημένο στο μυαλό μας, είναι πολύ ουσιαστική η φωτοπερίοδος για τα πουλιά και όλα τα ζώα γενικότερα. αν είναι εφικκτό να βρίσκεται σε δωμάτιο που δεν ανάβει νυκτερινό φως θα έχεις ένα πολύ πιο υγιές και χαρούμενο πουλάκι και θα ξεπεράσεις το πρόβλημα της συνεχούς ωοτοκίας. συν όσα σου έχουν πει πιο πάνω οι πιο έμπειροι φίλοι
Γιώργο, αυτό που συμβαίνει δεν είναι φυσιολογικό, ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Θα πρέπει είτε να της βρεις ταίρι, είτε να διαμορμοφώσεις τις συνθήκες περιβάλλοντος αναλόγως, ώστε να πάψει να νομίζει ότι είναι αναπαραγωγική περίοδος. Κρίμα είναι.
Συμφωνω κι εγω απολυτα με τους προλαλησαντες. Ακομη κι αν σκοπευεις να της παρεις ταιρι, πρεπει να σταματησει οπως και να εχει να γενναει αυγα σε αυτη τη φαση. Αυξησε τις ωρες του υπνου σε ενα δεκαωρο σιγουρα, αν κοιμαται τοσο πηγαινε στις 12 ωρες με ανωτατο οριο τις 14 που ειναι η φωτοπεριοδος του χειμωνα. Επισης να της αλλαζεις τη διαμορφωση στο κλουβι της οσο πιο συχνα μπορεις, αν γινεται και καθε εβδομαδα - 10 ημερες, μετακινοντας δοχεια, πατηθρες, παιχνιδια, αφαιρωντας καποια και προσθετοντας μερικα καινουρια ωστε να την "ξεβολευεις". Ασβεστιο δωστης οπωσδηποτε.
 
την εχω στο μπαλκονι και το βραδυ την σκεπαζω με πανι γιατι ειχα παρατηρησει παλια οτι δεν κοιμοταν το βραδυ και κοιμοταν το μεσημερι.
τωρα δεν θελω να την ενοχλησω με διαμορφωση χωρου την αφησα να τα κλωσσαει η να το κανω τι λετε;
 
Καλημέρα. Τα κοκατιλ αυγά θέλουν περίπου 24 μέρες να εκκολαφθούν. Το 1 ζευγάρι μου έκανε 6 αυγά και σήμερα εκκολαφθικε και το 6ον μωρο
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190723_085919.webp
    Screenshot_20190723_085919.webp
    129,3 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20190723_085950.webp
    IMG_20190723_085950.webp
    58,3 KB · Προβολές: 26
Back
Top