Γενικά Το κοκατιλ μου δε θελει να μπει στο κλουβακι του

ασπρουλα

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Πειραιάς
το κοκατιλ μου δεν θελει να μπει στο κλουβακι του... Οταν τον βαζω αρχιζει να φωναζει... ειναι λογικο;
 
σε ποιο κλουβι εκει που μενει ή σε καποιο αλλο;
το κοκατιλακι σου τωρα το πειρες;
ποσες μερες το εχεις;
τσιριζει ή απλως φωναζει με ρυθμο ή τραγουδαει;
 
στο δικο του κλουβακι, δεν το αγορασα αλλα το βρηκα... Πριν 5 μερες.



δεν ειναι τσιριγμα... Θα ελεγα οτι φωναζει με ρυθμο κ παει πανω κατω μεσα στο κλουβι... κ μολις παω να ανοιξω την πορτα παει να βγει... Ουτε για υπνο δεν μπαινει...
 
κοιτα αυτο ειναι εκπαιδευμενο να καθεται στο χερι μονο αν φορας γαντια(του χειμωνα)... Οποτε ή καθεται στον ώμο μου ή τον εχω στο χερι ή βαζω μια εφημεριδα κ απο πανω το γαντι κ καθεται εκει... Οπου παει το γαντι παει κ αυτος... Το βραδυ τον βαζω μεσα στο κλουβικ τον σκεπαζω αμεσως... Θα μιλησει για λιγο αλλα μετα σταματαει κ κοιμαται, αλλα την υπολοιπη μερα δεν μπορει να κατσει μεσα στο κλουβι. Οταν τον εχω εξω ειναι πολυ ησυχος κ του εχω κ το φαγητο μαζι με το νερο γιατι κ οταν πεινασει παλι δεν μπαινει μεσα...
 
φαινεται αυτη που το ειχαν θα το ειχαν ολη μερα εξω, παντως αν πεινασει πιστευω πως θα μπει.
 
κ οταν πεινασε δεν μπηκε, δεν με πειραζει να ειναι εξω αλλα δεν ξερω μηπως δεν του κανει καλο... Κ παιχνιδια που εχει μεσα δεν παιζει... Περιμενει να βγει εξω κ τοτε ειναιμια χαρα... Αν δεν τον βγαλω θα σηκωσει ολη την γειτονια...
 
γιατι δεν του στερεονεις καπου στο κλουβι μεσα και να το αφησεις να
μπει μεσα και να το αφησεις εκει το γαντι για κανα 2 βδομαδες μεχρι να
συνηθεισει το κλουβι και μετα να το βγαλεις και αμα δεις οτι σεινυθησε παλι καλα
αλλιως αφησε το για παντα εκει!
 
και πως κατάλαβες το "κόλλημα" που εχει το πουλάκι με το γάντι αφού το βρήκες; Μπράβο σου πάντως πρέπει να ξέρεις από ζωάκια
 
στην αρχη φοβομουν να τον πιασω με το χερι για να τον πλυνω κ σκεφτηκα να τον πιασω με ενα γαντι... Οταν το ειδε το γαντι ξετρελαθηκε κ πεταξε κατευθειαν στο χερι που ειχα φορεσει το γαντι, σε γυμνο χερι δεν καθεται. Σημερα εβαλα το γαντι πανω απο το κλουβι.Αφησα ανοιχτες τις πορτες του κλουβιου. Δεν του ειχα βγαλει φαγητο εξω. Οταν τον εξοψε η πεινα τελικα μπηκε! Εφαγε κ μετα ξαναβγηκε κ καθηκε στο γαντι του... 😀
 
το γαντι να το βαλεις μεσα στο κλουβι! Για να μπει και μετα κλειστου τις πορτες
και αστο εκει!
μεχρι να συνηθισει το κλουβι του!
 
τωρα αρχιζει κ το συνιθιζει... Οταν πειναει μπαινει μεσα... Θα δουμε...:beach_relax:



ευχαριστω για την βοηθεια!
 
μπράβο σε εσένα που ανησυχείς τόσο και το φροντιζεις
αλλα λυπάμαι αυτόν που το έχασε, αν το πουλάκι είναι τοσο εκπεδευμένο και αν ηταν όλη τη μέρα έξω θα πρέπει να του είχε τεράστια αγάπη...
στον ώμο σου απέφευγε όσο μπορείς να το αφήνεις να κάθεται 😛
 
μπορει να το πηρε εκπαιδευμενο.. Δεν ξερω. Γιατι να αποφευγω να καθεται στον ωμο μου; καθεται κ στον αδερφο μου κ στην αδερφη μου
 
γιατι να αποφευγω να καθεται στον ωμο μου; καθεται κ στον αδερφο μου κ στην αδερφη μου
γιατι οταν τους παπαγαλους τους εχεις πανω απο το κεφαλι δηλαδη ωμο η πανω στο κεφαλι νομιζουν οτι αυτη ειναι τα αφεντικα.
επισης το κλουβι να το εχεις πιο κατω απο τα ματια σου για τον ιδιο ακριβως λογο.
 
α! Σοβαρα; δεν το ηξερα... Κ καμια φορα ερχεται κ καθεται στο κεφαλι αλλα μετα φευγει... Ευχαριστω για την πληροφορια!
 
Back
Top