Γενικά Το κοκατιλ μου εχει ημερεψει, τα δικα σας πως φερονται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
Λοιπον παιδια δε ξερω πως ειναι οι αγαπημενοι σας παπαγαλοι εμενα παντως το cockatiel μου το εχω περιπου 8 μηνες κ πιστευω οτι εχει ημερεψει τελειως! Μιλαμε συνεχεια θελει να βγαινει εξω συνεχεια να το χαιδευω σε ολο του το κεφαλακι κ να μη ξεκολαει απο πανω μας... Μπορω να πω πως στην αρχη με δυσκολεψε καπως, αλλα τωρα ειμαστε καλυτερα απο ποτε! Μου σφυριζει πολλες φορες για να του ανοιξω το πορτακι κ να βγει με μια λαχταρα οπως καθε φορα... Τα δικας πως ειναι; Πως φαιρονται;
 
εμενα να δεις πως τρελενεται... Καλα ειναι απιστευτα... Θελει κ σενα να βγαινει συνεχεια εξω;καμια φωτο εχεις να το δουμε;
 
με το που βαζω το κλουβι μεσα στο δοματιο μου εχει συνιθησει οτι θα τον βγαλω εξω και παει περα δοθε απο την χαρα του
 
Εμείς τη δικιά μας την έχουμε 5 μήνες, αλλά μόνο από το χέρι μας έχει μάθει να τρώει... Ακόμα φοβάται και δε θέλει ούτε να την αγγίξουμε...☹ Προχτές έβαλα μέσα στο κλουβί το χέρι μου με τροφή και ο αρσενικός που τον έχουμε 3 μήνες έφαγε. 🙂 Με μια μικρή επιφύλαξη βέβαια...
 
5 μηνες δεν ειναι πολυ καιρος για να φερεται ακομα ετσι;

Για ενα μη εξημερωμενο πουλι 5 μηνες ειναι λιγος καιρος για να εξοικειωθει με τους ανθρωπους στο βαθμο που εμεις θελουμε, ποσο μαλλον για ενα πουλι που εχει και ταιρι. Βεβαια το βασικοτερο ειναι το ποση ωρα του αφιερωνουμε καθημερινα. 😉
 
Αυτό με το χέρι και την τροφή τους το κάνουμε κάθε μέρα και κάθε λίγο και λιγάκι πλησιάζουμε ήρεμα το κλουβί και τους μιλάμε σιγά και γλυκά, τους σφυρίζουμε διάφορα τραγούδια... Πρέπει να κάνουμε κάτι περισσότερο;
 
δεν νομιζω αυτη ειναι η βασικη εκπαιδευση τους αλλα να τον ταιζεις με το χερι σου αυτο βοηθαει πολυ
 
Η πόρτα του κλουβιού είναι πάντα ανοιχτή και έτσι βγαίνουν όποτε θέλουν αυτά... Όταν πάμε να τα πλησιάσουμε όταν είναι έξω, φοβούνται και φεύγουν...
 
δοκιμασε να τα ταισεις εξω απο το κλουβι και να το ανεβασεις στο χερι σου στο ωμο σου δεν ανεβαινει εε;
 
Στον ωμο καλο ειναι να μην τα μαθαινουμε να ανεβαινουν.Αποκτουν κυριαρχικη σταση και παιρνουν το πανω χερι μετα! Στο χερι καλο ειναι να το εχεις στο επιπεδο του στηθους! Εκει μπορεις να το ελεγχεις!
 
Έξω από το κλουβί η θηλυκια καμιά φορά τρώει... Ο άλλος όμως φοβάται πολύ ακόμα και φεύγει... Δεν ανεβαίνει ούτε στο χέρι ούτε στον ώμο... Σας λέω ούτε να την αγγίξουμε δεν μας αφήνει...☹ Όταν δεν είχαμε πάρει ακόμα τον φίλο της, έβαζα μέσα το χέρι μου και για να φτάσει το αλυσιδάκι που έχει το παιχνίδι της ανέβαινε στο χέρι μας και για πολλή ώρα μάλιστα... Μέσα στο κλουβί όμως.
 
σιγα σιγα θα ερχονται ολο κ πιο κοντα σε σας... Θα σας μαθενουν κ θα τα μαθενετε... Εμενα η δικια μου παντως τωρα δε φοβαται καθολου... Με τη πρωτη ευκαιρια θα βγει εξω.. Κ θα ερθει απο μονη της πανω μου... (κοιλια, στηθος, ομους, χερια παντου βολευεται αρκει να ειναι πανω μου;p )
οταν εχω μεσα το κλουβι κ τρωω ανεβαινει στο πανω σκαλακι κ με κοιταει με μια λαχταρα κ περιμενει να της δωσω να φαει... Αν οχι παει σα τη σβουρα πανω κανω σαν ενδυξη διαμαρτυριας...😀!
 
εγω την εχω μια κοκατιλινα 2 βδομαδες και εχει μαθει να τρωει απο το χερι μου μεσα απο το κλουβι! φοβερο;
 
εμενα στην αρχη της πρωτες 2 μερες δεν ετρωγε καθολου! Κ εφαγε πρωτη φορα απο το χερι μου μετα απο αρκετες προσπαθειες...
αλκηστη εχεις πολλα να δεις ακομα...
 
και εμενα στην αρχη εκανε να φαει 3 μερες αλλα τωρα εχει προχωρισει με γοργα βηματα προς την εκπαιδευσει και τρωει απο το χερι μου παντα μεσα απο το κλουβι... εσυ σε ποιο μερος στα χανια εισαι γιατι εγω ειμαι στο καστελι για διακοπες!?
 
Back
Top