Φροντίδα Το κουνελόσυρμα είναι το ίδιο ασφαλές με το υλικό για κλουβιά;

αυτο κανει αλλα θα επιλεξεις οχι με τερταγονο ματι αλλα με ορθογωνιο ειναι ποιο χρησιμο για τοποθετηση ποτηστρας κατασκευη πορτας κτλ.
αν μπορεις παρε κουλουρα τον 25μετρων (αν τη χρειαζεσαι) θα σου βγει ποιο οικονομικη
 
Μηπως όμως σκουριάζει; Ρωτώ γιατι για την προστασία των καναρινιων μου έχω χρησιμοποιήσει κουνελοσυρμα γαλβανιζέ και σε δυο χρονια σκούριασε.
 
Λογικό είναι να σκουριάσει.
Απλά όσο πιο χοντρό είναι το σύρμα του, τόσο περισσότερο χρονικά θα αντέξει.
Αν μάλιστα βάλεις την ακριβότερη μεν, αλλά πολύ καλύτερη δε κολλητή σήτα τότε πάμε για πολύ μεγάλης διάρκειας κατασκευή.
Και πάνω απ' όλα... Πιο ασφαλής...
Σε βάθος χρόνου κοστίζει τελικά λιγότερο.
 
Δύο ερωτήματα:
Εφόσον το γαλβανιζέ σκουριάζει, έχεις υπόψη σου κάποιο που δεν;
Κολλητή σήτα: τι ειναι και πως κολλάει;
 
Κολλητή σήτα: τι ειναι και πως κολλάει;
Έτσι λέγετε...
Κάτι τέτοιο είχα στο νου μου https://www.portokalakisperifraxeis.gr/Συγκολλητό-Πλέγμα-Κλούβες-ΚΟΥΝΕΛΟΣΥΡΜΑ
Εφόσον το γαλβανιζέ σκουριάζει, έχεις υπόψη σου κάποιο που δεν;
Υπάρχει το ανοξείδωτο... αλλά η τιμή ξεφεύγει.
Και η σκουριά είναι κάτι που αντιμετωπίζεται...
Στην χειρότερη αλλαγή στα 8-10 χρόνια.
Στις δικές μου κλούβες πτήσης αλλάζω τον πάτο τους κάθε χρόνο... Δεν αξίζει τον κόπο ο καθαρισμός.
Τα πλαϊνά όταν κρίνω πως πρέπει
 
Υπάρχει και το πλέγμα με επικάλυψη πλαστικό. Το είδα σήμερα που πήγα στο πρακτικερ αλλά είναι λίγο ποιο ακριβό από το γαλβανιζε
 
Το κουνελοσυρμα ή πονταριστο ή κολλητό είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Είναι το ποιο σωστό υλικό για κατασκευή κλούβας με καρε 12χιλ χ25χιλ και είναι γαλβανιζέ. Όπως σωστά είπε ο misalouris όταν μετά απο κάποιο διάστημα αρχίσει να σκουριαζει είτε αντικαθιστάς το κομμάτι είτε το επιδιορθωνεις με σπρέι ψυχρό γαλβανι.
Ανοξείδωτο κουνελοσυρμα δεν κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά.
 
Ανοξείδωτο κουνελοσυρμα δεν κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά.
Έχεις δίκιο...
Όταν προσπάθησα να βρω για προσωπική χρήση φτάνει μόνο σε παραγγελία και ολόκληρο το ρολό.
Σε κάποιες περιπτώσεις... ειδικά για το βόρειο κομμάτι της πατρίδας μας (δυστυχώς).. μπαίνουν κι άλλες λύσεις στο τραπέζι.. http://www.itpp-zagreb.hr/
 
  • Like
Αντιδράσεις: diager
Back
Top