Ασθένειες Το μάτι του κοκατίλ μου είναι κόκκινο και κλειστό

Cockatiel

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2019
Μηνύματα
20
Παιδια σημερα το πρωι σηκωθηκα και ηταν τελεια.
Μετα απο λιγο οταν τελειωσε το φαι σηκωθηκε και το ματι εγινε κοκκινο και εκλεισε τωρα εχει ανοιξει πολυ λιγο.
ΥΓ εχω αρσενικο και θηλυκο
Να παρω σταγονες η να κανω κατι αλλο;
Βοηθηστε!
 
Αυτο που εχω στο προφιλ ειναι
[automerge]1571165246[/automerge]
Μπορει και σε λιγο καιρο να περασει
 
Εννοώ μια φωτογραφία που θα φαίνεται καθαρά το πρόβλημα που περιγράφεις. Δηλαδή η εμφάνιση του ματιού του για να καταλάβουμε σε τι κατάσταση ακριβώς βρίσκεται.
 
Δεν μπορω να στειλω πιο καθαρη φωτο
[automerge]1571165509[/automerge]
Βοηθηστε! Δεν θελω να χασω και δευτερο παπαγαλο😥😪😫😢
 
Βοηθηστε! Δεν θελω να χασω και δευτερο παπαγαλο
Sorry, ούτε κι εμείς φυσικά θέλουμε να συμβεί κάτι τέτοιο. Αλλά τον πρώτο παπαγάλο που έχασες, πότε τον έχασες και από τι; Είχε ας πούμε παραπλήσια συμπτώματα με αυτόν του θέματος;
 
Sorry, ούτε κι εμείς φυσικά θέλουμε να συμβεί κάτι τέτοιο. Αλλά τον πρώτο παπαγάλο που έχασες, πότε τον έχασες και από τι; Είχε ας πούμε παραπλήσια συμπτώματα με αυτόν του θέματος;
Οχι ο πρωτος που εχασα ηταν αρσενικος και εχιυν περασει 4 μηνες
[automerge]1571223120[/automerge]
Φωτο δεν ανέβηκε παντως
Τη φωτογραφια στο προφιλ λεω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Cockatiel, Από την εικόνα προφίλ φαίνεται ένα ερεθισμένο μάτι. Αυτό μπορεί να είναι κάτι απλό που μπορεί να προκλήθηκε από σκόνη στην τροφή, έως κάτι πολύ σοβαρό όπως η ψιττάκωση καθώς η επιπεφυκίτιδα (στην περίπτωση που είναι επιπεφυκίτιδα) είναι ένα από τα συμπτώματα της που εμφανίζεται ιδίως στους Αυστραλιανούς παπαγάλους.
Πληροφορίες αντλήθηκαν από εδώ https://www.vets.com.gr/δημοσια-υγεια-ψιττακωση-και-ανθρωποσ/
Καλό θα ήταν να πάρεις άμεσα την γνώμη ενός πτηνιάτρου καθώς εμείς μόνο την γνώμη μας μπορούμε να εκφράσουμε και όχι μια έγκυρη γνωμάτευση
 
η ψιττάκωση καθώς η επιπεφυκίτιδα (στην περίπτωση που είναι επιπεφυκίτιδα) είναι ένα από τα συμπτώματα της που εμφανίζεται ιδίως στους Αυστραλιανούς παπαγάλους.
Κοκατιλ ειναι απο την τσεχια
 
Κοκατιλ ειναι απο την τσεχια
Η χώρα καταγωγής του κοκατιλ είναι η Αυστραλία οπότε συγκαταλέγεται στους Αυστραλιανούς παπαγάλους. Πάντως σε περίπτωση που έχει προσβληθεί από ψιττάκωση, να ξέρετε ότι είναι ασθένεια που μεταδίδεται και στον άνθρωπο ( όπως και σε άλλα κατοικίδια ζώα) για αυτό και η εξέταση του πτηνού σας θεωρείται αναγκαία για την αποφυγή δυσάρεστων συνεπειών για το ίδιο αλλά και τους γύρω του. Αυτά αναφέρονται στην περίπτωση που είναι ψιττάκωση, αλλά οτιδήποτε και να είναι χρειάζεται μια ιατρική εξέταση για ξεκάθαρο συμπέρασμα👨‍⚕️.
 
Τοbrex χρειάζεται για να γίνει καλά...
Δύο σταγόνες στο μάτι κάθε πρωί για πέντε μέρες και πλυσεις με χαμομήλι αν θες...
Καλό θα ήταν όμως να το δει και ένας γιατρός...
Μην το καθυστέρησεις γιατί θα γίνει χειρότερα... Περαστικά
 
Σημερα θα παμε να διξουμε τις εικονες για να μας δωσει φαρμακο χωρις τους παπαγαλους

Ζητάτε γνωμάτευση απο φωτογραφίες; Ποιος ο λόγος αφού θα πάτε ως εκεί; Γράφεις τους παπαγάλους, έναν έχεις ή κι άλλους;
 
Ζητάτε γνωμάτευση απο φωτογραφίες; Ποιος ο λόγος αφού θα πάτε ως εκεί; Γράφεις τους παπαγάλους, έναν έχεις ή κι άλλους;
2 εχω
Κοκατιλ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συγγνώμη
Πηγαμε και μας εδωσε να βαλουμε κατι σταγονες στο νερο αντιβιωση ειναι για μια εβδομαδα
Συγγνώμη που ρωτώ ξανά, αλλά ειλικρινά, μου έχουν δημιουργηθεί απορίες...
Σε τι ιδιότητας άνθρωπο πηγατε
Τελικά πήρατε τα πουλιά μαζί ή τις φωτογραφίες;
Πώς ονομάζονται οι σταγόνες, ποια η δόση, ποια η διάρκεια της θεραπειας;
Τι έχει το πουλάκι τελικά;
 
Back
Top