Διατροφή Το μαρουλι κανει καλο στα καναρινια μας η οχι;

triwps2014

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2015
Μηνύματα
119
Πόλη
Διδυμότειχο
γεια σας παλια ειχα ακουσει απο εναν φιλο του πατερα μου, που ειναι εκτρωφεας πως το μαρουλη στα καναρινια μας δεν κανει και τοσο καλο καθως αδυνατιζει τον οργανισμο τους... Εσας ποια ειναι η γνωμη σας;
 
Το μαρουλι περα απο παρα πολυ νερο, δεν προσφερει τοσα θρεπτικα συστατικα οσο αλλα χορταρικα.
Οχι οτι θα παθουν κατι αμα τους το βαλεις, αλλα εφοσον μπορεις να προσφερεις κατι που θα τους δωσει περισσοτερα γιατι να δωσεις μαρουλι;

Φυσικα οτι δινουμε ειναι καλα πλυμενο με νερο και ξυδι και στεγνωμενο. Επισης το μαρουλι αν δεν ειναι δικης σου παραγωγης ειναι το #1 σε φυτοφαρμακα.
 
Το μαρουλι περα απο παρα πολυ νερο, δεν προσφερει τοσα θρεπτικα συστατικα οσο αλλα χορταρικα.
Οχι οτι θα παθουν κατι αμα τους το βαλεις, αλλα εφοσον μπορεις να προσφερεις κατι που θα τους δωσει περισσοτερα γιατι να δωσεις μαρουλι;

Φυσικα οτι δινουμε ειναι καλα πλυμενο με νερο και ξυδι και στεγνωμενο. Επισης το μαρουλι αν δεν ειναι δικης σου παραγωγης ειναι το #1 σε φυτοφαρμακα.
τα μαρουλια ειναι δικης μου παραγωγης 😉 γιατι εχω και λιγο ψωρα με τα φυτα😛 αλλα εσυ τι πρωτεινης μυλο, μαρουλη,τσουκνιδα, η σπανακη:) οχι πως το αυγο παει πισω!👍
 
Χορτα, λαχανικα και φρουτα εποχης. Τωρα το τι θα δωσεις ειναι στη δικη σου ευχερεια. Ραδικι, αντιδι, ζωχο, ταραξακο, τσουκνιδα, μπροκολλο, κουνουπιδι, λαχανο, σπανακι, μπορεις ευκολα να τα βρεις και τα πουλια τα λατρευουν.
 
Χορτα, λαχανικα και φρουτα εποχης. Τωρα το τι θα δωσεις ειναι στη δικη σου ευχερεια. Ραδικι, αντιδι, ζωχο, ταραξακο, τσουκνιδα, μπροκολλο, κουνουπιδι, λαχανο, σπανακι, μπορεις ευκολα να τα βρεις και τα πουλια τα λατρευουν.
καλη ιδεα για το μπροκολο και τον ζωχο👍... Παω να του βαλω λιγο μπροκολλο δεν του εχω ξαναδοση😳
 
καλη ιδεα για το μπροκολο και τον ζωχο👍... Παω να του βαλω λιγο μπροκολλο δεν του εχω ξαναδοση😳
Καλα πλυμμενα και στεγνα, οπως ειπαμε. Επισης στο μπροκολλο ειναι πιο θρεπτικα τα φυλλα απο τα φουντακια, αλλα δινεις οτι θελεις.
 
α τωρα καταλαβα!😳🙄... Του εβαλα μπροκολλο και ξετρελαθηκε πρωτη φορα το βλεπω να τρωει με τοσο ορεξη👍p😉:)
Προλαβες και το πλυνες με ξυδονερο; Στο μπροκολλο πανε συχνοτατα καμπιες. Προσεχε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
το μαρούλι που δίνω εγώ στα καναρίνια μου (δικής μου παραγωγής χωρίς φυτοφάρμακα-λιπάσματα) εξαφανίζεται σε χρόνο ρεκόρ, με δείκτη την όρεξη τους νομίζω ότι το μαρούλι κάνει καλό και επίσης από πηγή στο ίντερνετ για το μαρούλι:

"Είναι εξαιρετική πηγή βιταμίνης Α (περιέχει προβιταμίνη Α ή β-καροτένιο), βιταμίνης Κ, φυλλικού οξέος, βιταμίνης C, καλίου, μαγγανίου και χρωμίου. Το μαρούλι είναι, επίσης, καλή πηγή φυτικών ινών."

άρα έχει πολλά θρεπτικά συστατικά και ο Βλάντισλαβ Σβιέζυ στο βιβλίο του το έχει μέσα στα λαχανικά που ενδείκνυνται για τα καναρίνια
 
Ποτε δεν εγραψα οτι δεν ενδεικνυται. Εγραψα οτι υστερει λιγο σε θρεπτικα συστατικα σε συγκριση με τα αλλα λαχανικα.
 
Προλαβες και το πλυνες με ξυδονερο; Στο μπροκολλο πανε συχνοτατα καμπιες. Προσεχε.
το εβαλα σε ξιδονερο αλλα για 5-10 λεπτα😳 και μετα το στεγνοσα και του το εδωσα🙄... Ομως ποση ωρα πρεπει να το αφησω στο ξιδονερο;:D


Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει για καναρίνι που δεν "τσακίζει" το μπρόκολο.

βασικα εγω δεν το ηξερα αλλα τωρα που εμαθα οτι τους αρεσει θα τους δινω καθε μερα (με το μετρο ομως... Παν μετρον αριστον)
 
το εβαλα σε ξιδονερο αλλα για 5-10 λεπτα😳 και μετα το στεγνοσα και του το εδωσα🙄... Ομως ποση ωρα πρεπει να το αφησω στο ξιδονερο;:D

Και εγώ για τόση ώρα το αφήνω περίπου. Μην αγχώνεσαι δεδομένου ότι το ξύδι σκοτώνει ακαριαία όλα τα μικρόβια.
 
βασικα εγω δεν το ηξερα αλλα τωρα που εμαθα οτι τους αρεσει θα τους δινω καθε μερα

Καλό είναι κάθε μέρα να τους βάζεις και κάτι διαφορετικό ώστε να μην παρατηρηθεί τροφοπενία. Δηλαδή Δευτέρα μπρόκολο, Τρίτη σπανάκι κ. Ο. Κ. Εναλλακτικά και εφόσον ο χρόνος στο επιτρέπει ένα μίγμα λαχανικών κάθε μέρα σε μικρές ποσότητες ώστε να το καταναλώνουν και να μην χαλάει η πετάγεται.
 
Καλό είναι κάθε μέρα να τους βάζεις και κάτι διαφορετικό ώστε να μην παρατηρηθεί τροφοπενία. Δηλαδή Δευτέρα μπρόκολο, Τρίτη σπανάκι κ. Ο. Κ. Εναλλακτικά και εφόσον ο χρόνος στο επιτρέπει ένα μίγμα λαχανικών κάθε μέρα σε μικρές ποσότητες ώστε να το καταναλώνουν και να μην χαλάει η πετάγεται.
καλη ιδεα και ωρεο συστημα... Θα το εφαρμοσω σιγουρα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top