Διατροφή Το μαρουλι κανει καλο στα καναρινια μας η οχι;

10-20 λεπτα ειναι αρκετα.
ααα... Οποτε καλα εκανα😛... αλλη μια ερωτηση αφου εχω βαλει το φυτο στο ξιδονερο👍 γιατι πρεπει μετα να το στεγνωνω το φυτο;:Dαπο περιεργεια ρωταω😳

Πόσα πουλάκια έχεις;
3 καναρινια,🙄1 καρδερινοκαναρο,18 κοτες ρουμανιας😛, μια κοτα που μοιαζει σαν mini, ειναι υπερβολικα μικρη πιστεψε με😕😱και το αγαπημενο μου κατοικιδιο η παππια μου👍😛
 
Οσο υπαρχει εντονο το στοιχειο της υγρασιας αλλοιωνονται ευκολοτερα νομιζω.
 
Οσο υπαρχει εντονο το στοιχειο της υγρασιας αλλοιωνονται ευκολοτερα νομιζω.
οταν το εχω βαλει στο ξιδονερο το φυτο μετα πρεπει να το πληνω για να φυγει η γευση του ξιδιου η οχι;
 
Εναλλακτικά μπορείς να δώσεις ρόκα, βασιλικό, δυόσμο γλιστρίδα, φύλλα από παντζάρι, καρότο τριμένο κτλ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Οχι δε χρειαζεται. Εξαλλου δε βαζεις και μισο λιτρο ξυδι :)
σωστα... Ομως τωρα που το αναφερες εσυ περιπου ποσα ml ξυδι βαζεις;

Εναλλακτικά μπορείς να δώσεις ρόκα, βασιλικό, δυόσμο γλιστρίδα, φύλλα από παντζάρι, καρότο τριμένο κτλ.
δεν ηξερα για το καροτο και το πατζαρι ομως θα το δοκιμασω... Ευχαριστώ
 
Τι αραίωση έχει το ξυδόνερο; Έχω την τάση να βάζω πολύ:)
Διάβασε το άρθρο και μην βάζεις πολύ, ούτε πολύ συχνά. Η δράση του είναι μέσω της πτώσης του ΡΗ του στομάχου, που κάνει ακατάλληλο το περιβάλλον στα μικρόβια. Όμως αυτό πρέπει να γίνεται με μέτρο και παράλληλα και με μια γενικά ισορροπημένη διατροφή.
 
Διάβασε το άρθρο και μην βάζεις πολύ, ούτε πολύ συχνά. Η δράση του είναι μέσω της πτώσης του ΡΗ του στομάχου, που κάνει ακατάλληλο το περιβάλλον στα μικρόβια. Όμως αυτό πρέπει να γίνεται με μέτρο και παράλληλα και με μια γενικά ισορροπημένη διατροφή.

Τότε δε θα'πρεπε να ξεπλένεται το μαρούλι από το ξυδόνερο για να'χουμε παρόμοια δράση με αυτή του μυλόξυδου.
 
Εγώ το ξεπλένω αν και δεν νομίζω πως μένει και κυρίως εφόσον στεγνώνει τόσο μεγάλη ποσότητα ξυδιού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vkr
στο μπροκολλο ειναι πιο θρεπτικα τα φυλλα απο τα φουντακια, αλλα δινεις οτι θελεις.
όντως έχεις δίκιο,Μιράντα μου, αλλά σε ένα άλλο θέμα αναφέρεται το μαρούλι ως λαχανικό με αρκετές βιταμίνες και θρεπτικές αξίες! Τι ισχύει όμως, εν τέλει;
 
Τι ισχύει όμως, εν τέλει;
Μπορούν κάλλιστα να είναι ωφέλιμα και τα δύο. Είμαι οπαδός της ποικιλίας. Τίποτα δεν είναι πανάκεια, το ένα συμπληρώνει το άλλο.
 
Μαρία μου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δηλώνω οπαδός της ποικιλίας και γω. Η απορία μου, απλά,έχει να κάνει με τις θρεπτικές αξίες του μαρουλιού.. Και γω μέχρι πρότεινος είχα άλλη άποψη και θέση(όπως η Μιράντα),τι ισχύει όμως τελικά. Για το μαρούλι; Γιατί αν όντως έχει όλα αυτές τις βιταμίνες που διάβασα πρόσφατα..σαφώς και θα πρέπει να προτιμηθεί ως λαχανικό, πάντα με μέτρο βέβαια, στην διατροφή των πτηνών μας.. Ασχέτως των υπολοίπων που τους προσφέρουμε..
 
και γω μέχρι πρότεινος είχα άλλη άποψη και θέση(όπως η Μιράντα)
Και όπως κι εγώ :) να πω την αλήθεια.
Μια σελίδα που χρησιμοποίησα αρκετά στα άλμπουμς μου
http://www.mednutrition.gr/portal/l...ai-maroyli-dyo-laxanika-farmaka-sto-piato-sas
για το λάχανο απλά να πω πως θέλει μια σχετική προσοχή λόγω των οξαλικών.
 
τι ισχύει όμως τελικά. Για το μαρούλι; Γιατί αν όντως έχει όλα αυτές τις βιταμίνες που διάβασα πρόσφατα..σαφώς και θα πρέπει να προτιμηθεί ως λαχανικό
Με αφορμή αυτό, ήθελα να πω ότι μερικές φορές αναρωτιέμαι για ποιο λόγο πρέπει να στεκόμαστε πόσο πολύ στο ποιες ουσίες ακριβώς έχει ένα τρόφιμο; Άντε και το μαρούλι έχει τόσες πολλές βιταμίνες, τι μας αφορά, εφόσον είμαστε οπαδοί της ποικιλίας;

Όταν προτιμούμε την ποικιλία το κάνουμε επειδή καλύπτει καλύτερα τις διατροφικές ανάγκες του οργανισμού σε βάθος χρόνου, κάτι που δεν μπορεί να κάνει μία ή δύο μόνο τροφές, όσα διατροφικά στοιχεία και αν περιέχουν.

Κάποια στιγμή φτάσαμε σε σημείο να πιστεύουμε ότι ένας οργανισμός μπορεί να ζήσει μόνο με σπιρουλίνα αφού το λέει και καλά η NASA. Προσωπικά πιστεύω ότι πέρα από πράσινα ράμφη δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από όσα μπορούν να προσφέρουν οι τροφές που έχουμε τριγύρω μας, όταν προσφέρονται σε ποικιλία.
 
Όταν προτιμούμε την ποικιλία το κάνουμε επειδή καλύπτει καλύτερα τις διατροφικές ανάγκες του οργανισμού σε βάθος χρόνου, κάτι που δεν μπορεί να κάνει μία ή δύο μόνο τροφές, όσα διατροφικά στοιχεία και αν περιέχουν.
Σταύρο, δεν έχεις άδικο σ'αυτό.. Αλλά σε κάποιες στιγμές που πρέπει να ενισχύσεις παραπάνω τα πτηνά σου(αναπαραγωγή/πτερόρροια)τότε γιατί να μη γνωρίζεις ώστε να προτιμήσεις το μαρούλι και το σύκο απ'το μήλο π.χ ;
 
Και επίσης κάθε ζώνη του πλανήτη έχει την δική της αλυσίδα.
Π.χ ψάχνοντας τα δέντρα και φυτά, διάβαζα για το δέντρο Neem. Το έχουν θεοποιήσει οι πουλάδες της Αμερικής, γιατί βέβαια στηρίζουν και μια τεράστια βιομηχανία προϊόντων ακαρεοκτόνων, ψειροκτόνων κτλ που κυκλοφορούν και εδώ. Και φυσικά το δέντρο είναι όντως πολύτιμο σ' αυτόν τον τομέα, δεν υπάρχει αμφιβολία.
Όμως έχουμε κι εμείς δέντρο εδώ, ακριβώς με την ίδια δραστική ουσία την "αζαδιραχτίνη" κι αυτό είναι η Μελιά ή Φράξος. Επειδή όμως, ούτε μελέτες έχουμε, ούτε βιομηχανία να χορηγεί, πλανώνται ερωτηματικά και για την χρήση και για τον τρόπο χρήσης του.
Καταλήγω, ποικιλία και μάλιστα πάντα εντός εποχής.
 
Σταύρο, δεν έχεις άδικο σ'αυτό.. Αλλά σε κάποιες στιγμές που πρέπει να ενισχύσεις παραπάνω τα πτηνά σου(αναπαραγωγή/πτερόρροια)τότε γιατί να μη γνωρίζεις ώστε να προτιμήσεις το μαρούλι και το σύκο απ'το μήλο π.χ ;
Γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά από τη στιγμή που ακολουθείς σταθερά μια διατροφή με ποικιλία τροφών.

Επίσης, αφού καλώς ή κακώς δίνουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής με βάση τη βιταμίνη Ε για τη γονιμότητα, ποιος ο λόγος να ανησυχούμε για την ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχουν διατροφικές ελλείψεις σε μια πλήρη διατροφή; Ακόμη και στην μικρή πιθανότητα να υπάρχουν, θα καλυφθούν από το συμπλήρωμα. Υπενθυμίζω ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία πρόκειται για πολυβιταμίνες με αυξημένη ποσότητα βιταμίνης Ε.
 
Back
Top