Διατροφή Το μείγμα αυγοτροφής που φτιάχνω

ΜΙΛΤΟΣ Μ.

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2019
Μηνύματα
16
Παραθέτω ένα μείγμα που φτιάχνω αρκετά συχνά για τους μικρούς μου φίλους και που το τρώνε πάρα πολύ.

Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι:

2 Αυγά βρασμένα για 15 λεπτά περίπου
Τα τσόφλια από τα αυγά
Λίγα καρύδια
Φύλλα από μπρόκολο
2-3 κ. Γ Γύρη
2-3 κ. Γ Ρίγανη
350 γρ Musli με φρούτα
2 ριζογκοφρέτες

Βέβαια κάθε φορά που το φτιάχνω αλλάζω τα υλικά ανάλογα την εποχή και για να αλλάζει λίγο και η γεύση του μείγματος.
κάποιες φορές βάζω λίγο μέλι αραιωμένο σε χλιαρό νερό, λίγο ελαιόλαδο, ριζάλευρο, φρυγανιά κ. Α.
Είπαμε ανάλογα την εποχή και των υλικών που υπάρχουν στα ντουλάπια του σπιτιού μου.
Παρακαλώ για τα σχόλια σας και για τις προτάσεις για τυχόν αλλαγές στο μείγμα μου.
Ευχαριστώ.

60282
[automerge]1548363015[/automerge]
Με αυτή την ποσότητα των υλικών γεμίζω περίπου 5 κεσεδάκια γιαουρτιού τα οποία βάζω στην κατάψυξη και χρησιμοποιώ συνήθως 1 την εβδομάδα το οποίο μοιράζω σε 4 ζευγάρια.
 
Όντως κ. Γιάννη χρειάζεται ψυγείο λόγο των αρκετών φρέσκων υλικών που περιέχει. Το βάζω όμως στην κατάψυξη για περισσότερη διάρκεια. Το έχω κρατήσει μέχρι και τρείς εβδομάδες στην κατάψυξη, όταν το βγάζω από εκεί βέβαια το αφήνω λίγο να πάρει θερμοκρασία περιβάλλοντος, και μετά με ένα πλαστικό κουταλάκι που χρησιμοποιώ ως μεζούρα να το πω έτσι, δίνω 1- 1,5 κουταλάκι σε κάθε πτηνό.
Για να είμαι ειλικρινείς τώρα το χειμώνα για κανά δύο μέρες που κάνουν να το φάνε δεν έχω δει κάποια αλλοίωση. Δεσμεύομαι όμως να πειραματιστώ αφήνοντας λίγο εκτός κλουβιού και να σας απαντήσω.
 
Μία ερώτηση... Το μούσλι δεν έχει ζάχαρη και αλάτι; Και η ριζογκοφρέτα έχει αλάτι... Κάνει;


Οχι δεν κανει αν περιεχουν προσθετο αλλατι και ζαχαρη

Για να είμαι ειλικρινείς τώρα το χειμώνα για κανά δύο μέρες που κάνουν να το φάνε δεν έχω δει κάποια αλλοίωση.

Δυο μερες σε μειγμα που εχει αποψυχθει και το οποιο περιεχει αυγοκαι ωμο λαχανικο υπαρχει αλλοιωση... Νομοτελειακα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ για τα σχόλια σας παιδιά, δεν γνωρίζω αν κάποιο από τα υλικά που χρησιμοποίησα κάνει ή όχι για τα πτηνά, γι' αυτό το ανέβασα και ως θέμα για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας. Πίστευα ότι το λίγο αλάτι και η ζάχαρη που εμπεριέχεται στο μούσλι σε μια τέτοια ποσότητα τελικής τροφής η οποία αναμίχθηκε και με άλλα υλικά ότι δεν θα ήταν πρόβλημα.
 
δεν γνωρίζω αν κάποιο από τα υλικά που χρησιμοποίησα κάνει ή όχι για τα πτηνά, γι' αυτό το ανέβασα και ως θέμα για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.
Και καλά έκανες...
Κι εμείς εικασίες κάνουμε για το αν πρέπει ή όχι να καταναλωθεί ένα τρόφιμο από τα πουλιά μας.
Οι "ειδικοί" που γνωρίζουν, συνήθως δεν απαντούν ακόμη κι αν το διαβάσουν
Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε "εμπειροτέχνες" και στις περισσότερες φορές έχουμε υιοθετήσει απίστευτα λάθη...
 
Ειναι πολυ απλο το πραγμα και δεν χρειαζεται να ειναι κανεις ειδικος, αρκει να αναλογιστουμε το "μενου" των πτηνων σε περιπτωση που θα ηταν στην φυση.
Προφανως δεν θα ετρωγαν επεξεργασμενες τροφες με προσθηκη αλατιου η ζαχαρης.
 
Ειναι πολυ απλο το πραγμα και δεν χρειαζεται να ειναι κανεις ειδικος, αρκει να αναλογιστουμε το "μενου" των πτηνων σε περιπτωση που θα ηταν στην φυση.
Προφανως δεν θα ετρωγαν επεξεργασμενες τροφες με προσθηκη αλατιου η ζαχαρης.
Συμφωνώ, μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά μήπως ακόμα και στην φύση υπάρχουν πράγματα τα οποία τρώνε τα πτηνά και εμπεριέχουν κάποιες ποσότητες από αλάτι ή ζάχαρη, μηδαμινές μεν υπαρκτές δε; Όπως π.χ. κάποια φρούτα ή κάτι άλλο που δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό.
 
Ας μου επιτραπεί να πω και κατι άλλο: μήπως οι αυγοτροφες μεγαλων εταιρειων εχουν μεσα προιοντα με ζαχαρη η αλατι; Αν δειτε τα υλικά προιοντα αρτοποιίας λεει. Αυτά δεν μπορώ να φανταστώ οτι ειναι οτιδήποτε άλλο απο υπολειματα "φουρνων" ας πουμε που τα περνουν οι εταιρειες και τα κανουν αυγοτροφη. Ως γνωστών το ψωμί για να φουσκώσει θέλει αλάτι. Και δεν ξέρω κανεναν να βαζει μπεικιν παουντερ στο ψωμι.
 
Ας μου επιτραπεί να πω και κατι άλλο: μήπως οι αυγοτροφες μεγαλων εταιρειων εχουν μεσα προιοντα με ζαχαρη η αλατι;
Χαλαρά... Και σε αφθονία...
υπολειματα "φουρνων"
Εμείς βρήκαμε ολόκληρο κουλουράκι μέσα σε επώνυμη και "διάσημη" αυγοτροφή.

Ακριβώς για αυτό έγραψα όσα έγραψα παραπάνω...
Έχουμε άγνοια σε πολλά... αλλά έχουμε γίνει ειδικοί... χωρίς να περάσουμε ούτε απ' έξω.
 
Συμφωνώ, μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά μήπως ακόμα και στην φύση υπάρχουν πράγματα τα οποία τρώνε τα πτηνά και εμπεριέχουν κάποιες ποσότητες από αλάτι ή ζάχαρη, μηδαμινές μεν υπαρκτές δε; Όπως π.χ. κάποια φρούτα ή κάτι άλλο που δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό.

Δεν υπαρχει καποιο προιον της φυσης που να περιεχει ζαχαρη, ειναι αλλο τα φυσικα σακχαρα που μπορει να περιεχει ενας καρπος και ειναι αλλο η κατεργασμενη ζαχαρη.
Ομοιως το ιδιο συμβαινει και με το αλατι, ειναι αλλα η φυσικη ποσοτητα νατριου σε εναν καρπο και αλλο το προσθετο αλατι.


Ως γνωστών το ψωμί για να φουσκώσει θέλει αλάτι. Και δεν ξέρω κανεναν να βαζει μπεικιν παουντερ στο ψωμι.

Το ψωμι δεν το φουσκωνει το αλατι αλλα η μαγια ή πιο φυσικα το προζυμι, ειναι προιον ζυμωσης το "φουσκωμα" του ψωμιου και οχι αποτελεσμα του αλατιου. Γι αυτο και στην αγορα υπαρχουν προιοντα αρτοποιας για ανθρωπινη καταναλωση χωρις αλατι.


Ας μου επιτραπεί να πω και κατι άλλο: μήπως οι αυγοτροφες μεγαλων εταιρειων εχουν μεσα προιοντα με ζαχαρη η αλατι; Αν δειτε τα υλικά προιοντα αρτοποιίας λεει. Αυτά δεν μπορώ να φανταστώ οτι ειναι οτιδήποτε άλλο απο υπολειματα "φουρνων" ας πουμε που τα περνουν οι εταιρειες και τα κανουν αυγοτροφη.

Εμείς βρήκαμε ολόκληρο κουλουράκι μέσα σε επώνυμη και "διάσημη" αυγοτροφή.

Καταρχην εδω λεμε την αποψη μας για την συνταγη του φιλου πιο πανω που πολυ ευκολα θα μπορουσε να αποφυγει την ζαχαρη και το αλατι μιας και εχει την δικη του συνταγη.

Σε οτι αναφορα τα προιοντα του εμποριου αυτο συμβαινει οταν κανουμε λαθος επιλογη προιοντος. Στην αγορα υπαρχουν αυγοτροφες που δεν περιεχουν προιοντα αρτοποιιας.
Αν δεν κανω λαθος ο @misalouris δινει Ragio, οχι μονο περιεχει προιοντα αρτοποιιας αλλα δεν περιεχει καν αυγο η συγκεκριμενη "αυγοτροφη".


Ακριβώς για αυτό έγραψα όσα έγραψα παραπάνω...
Έχουμε άγνοια σε πολλά... αλλά έχουμε γίνει ειδικοί... χωρίς να περάσουμε ούτε απ' έξω.

Το 2019 και στην εποχη του internet δεν υπαρχει καμια αγνοια, ολα ειναι θεμα επιλογων.
Ολοι ξερουμε τις σωστες επιλογες,το γεγονος οτι δεν τις ακολουθουμε εχει να κανει κυριως με το κοστος και την "ευκολια" μας.
 
Το 2019 και στην εποχη του internet δεν υπαρχει καμια αγνοια, ολα ειναι θεμα επιλογων.
Ακριβώς αυτό μας κοιμίζει...
Το είπε ο Χ και σταματάμε εκεί.
Κι αυτό για μένα είναι λάθος... κανείς δεν το ψάχνει... κανείς δεν το πάει παρακάτω.
Το έψαξε κανείς περισσότερο;

Το αλάτι το αναζητούν σε extra δοσολογίες τα ζώα όλου του πλανήτη..

Τα αιγοπρόβατα γλύφουν τους δρόμους στην Πίνδο για να πάρουν παραπάνω αλάτι... και είναι κάτι που το έχω δει απίστευτα πολλές φορές.
Το ίδιο και οι αρκούδες, οι αλεπούδες τα αγριόγιδα και ένα σωρό ακόμη ζωντανά σύμφωνα με τους χωρικούς που συζήτησα.

Αυτό λοιπόν δεν είναι αφύσικο.

Εμείς που δεν γνωρίζουμε τα όρια (πρέπει τόσο - δεν πρέπει τόσο) θα πρέπει να ψαχτούμε περισσότερο γιατί είναι κακός ο αναθεματισμός και οι απόλυτες θέσεις.
Αν κάποιος γνωρίζει ας μας τεκμηριώσει τις θέσεις του, αλλιώς ας σιωπήσει όπως κάνω κι εγώ που δεν ξέρω περισσότερα... μέχρι να μάθουμε.
Αν δεν κανω λαθος ο @misalouris δινει Ragio, οχι μονο περιεχει προιοντα αρτοποιιας αλλα δεν περιεχει καν αυγο η συγκεκριμενη "αυγοτροφη".
Για το παραπάνω παρακαλώ να μου επιτρέψεις.
Γνωρίζω πολύ καλά σε ποια αυγοτροφή βρήκαμε του κουλουράκι. Που αλλά ασφαλώς δεν άπτεται του παρόντος θέματος...
Ας μη μένουμε λοιπόν στις επιγραφές κι ας ψαχτούμε μαζί με το internet και τις πληροφορίες του.
 
Τα αιγοπρόβατα γλύφουν τους δρόμους στην Πίνδο για να πάρουν παραπάνω αλάτι... και είναι κάτι που το έχω δει απίστευτα πολλές φορές.

Εδω ομως μιλαμε για πτηνα και οχι για αιγοπροβατα, αρκουδες, αλεπουδες, δεν εχω δει ποτε πτηνα σε σωρους αλατος.

Επισης αρκουδες και αλεπουδες οπως και πτηνα πολλες φορες τα εχουμε δει και σε καδους σκουπιδιων, αυτο το γεγονος σημαινει οτι δεν ειναι επιβλαβεις οι τροφες που βρισκουν εκει;
Τα γουρουνια τρωνε και τις ακαθαρσιες τους.


Για το παραπάνω παρακαλώ να μου επιτρέψεις.
Γνωρίζω πολύ καλά σε ποια αυγοτροφή βρήκαμε του κουλουράκι. Που αλλά ασφαλώς δεν άπτεται του παρόντος θέματος...

Να σου επιτρεψω Γιαννη μου αλλα σε οτι αναφορα την Ragio να μου επιτρεψεις κι εσυ, οπως σου επιτρεπω κι εγω να διαψευσεις τα λεγομενα μου για την συγκεκριμενη "αυγοτροφη" σε περιπτωση που ειπα κατι ανακριβες.

Τις επιβλαβεις συνεπειες του αλατιου και της ζαχαρης στους ζωντανους οργανισμους τους εχει επεξηγησει η ιατρικη επιστημη χρονια τωρα με μεγαλη επιτυχια, μεγαλη επαρκεια και με κατηγορηματικο τροπο. Δεν το ειπε ο καποιος Χ το λενε ανθρωποι με επιστημονικη καταρτιση και μετα απο ερευνες και παρατηρησεις δεκαετιων.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μίλησα για όρια.
Αν γνωρίζεις κάτι σχετικό με τα όρια να μας τα αναφέρεις.. αν όχι προτείνω να σταματήσουμε εδώ.
Εγώ αυτό θα κάνω γιατί χαλάει το θέμα με ανούσιες συζητήσεις από μη "γνώστες".
 
Back
Top