Αναπαραγωγή Το μικρό μέγεθος αυγών δείχνει πως είναι άσπορα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rini

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
Χριστός Ανέστη!
Είναι η δεύτερη φορά που γράφω στο φορουμ είχα ζητήσει την βοήθειά σας πριν κάποιους μήνες για ένα απο τα δύο καναρινάκια που είχα και τελικά όπως αποδείχτηκε το θηλυκό το ένα το έχασα μου το είχαν χαρίσει άρρωστο.

Έμεινα λοιπόν με το άλλο που βλέπετε και στο προφιλ μου μια χαρα όλα. Πριν από κανα μήνα λοιπόν μου έδωσε εκτροφέας ένα αρσενικό (πορτοκαλί με καφέ) μωσαικό το λένε μάλλον ξεκίνησα διατροφή δηλαδή αυγό αυγοτροφή σπόρους και κάτι άλλες βιταμίνες (πολύχρωμες μυρίζουν πολύ γλυκά) από το πετ σοπ που τα παίρνω δεν έχουν μάρκα επάνω αλλα ειναι συσκευασμένα σε σακουλάκια (ξέρω λάθος αλλα εμπιστεύομαι τα παιδιά γιατί ειναι φίλοι-τι να πω!), είναι σε εξωτερικό χώρο στο μπαλκόνι τα βλέπει ήλιος οσο πρέπει δεν εχει αερα κλπ, φυσικό φως.

Πριν από μια εβδομάδα λοιπόν ένωσα τα καναρινακια μου στην αρχή είχαμε τσακωμούς όχι τιποτα φοβερό και μετά τα βρήκαν. Πήρα λοιπον μια φωλίτσα την έβαλα σε μια γωνία με την πλάτη κλεισμένη και νήμα... Ξεκίνησε η μικρή να κάνει την φωλιά μια χαρά όλα (26 Μαρτίου)...Βατέματα δεν έχω δει αλλα φιλάκια ταισματα πολλα! Ηρθε λοιπόν το πρώτο αυγό 11/4 και το δεύτερο 12/4.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση και θα ήθελα την γνώμη σας είναι ότι τα αυγά είναι μικρά σε μέγεθος, σε σημείο να αναρωτιέμαι εαν θα βγει πουλάκι απο μέσα... Πρεπει να ειναι σε μήκος γυρω στα 2εκ απο οτι είδα... Τόσο μικρό πρέπει να είναι;

Σας ευχαριστώ και να είστε καλοί μαζί μου γιατί ειμαι πολυ αρχάρια και εχω πολυ αγωνία!
 
Αυτό που μου κάνει εντύπωση και θα ήθελα την γνώμη σας είναι ότι τα αυγά είναι μικρά σε μέγεθος
Το πραγματικά μικρό μέγεθος των αυγών έχει αρκετά σοβαρά προβλήματα στην αναπαραγωγή των καναρινιών που θα αναπτύξω αργότερα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μας προϊδεάζει γα άσπερμα αυγά.
πρεπει να ειναι σε μήκος γυρω στα 2εκ απο οτι είδα
Με δύο εκατοστά μέγεθος.. μάλλον μεγάλα αυγά έκανε.
Μικρά θεωρούνται αυτά που έχουν μήκος 10-13 χιλιοστά.
Για να σου φύγει όμως η απορία και για να μπορέσουμε να συζητήσουμε και για το μέγεθος των αυγών θα πρότεινα την στιγμή που η κανάρα θα είναι έξω από τη φωλιά να τραβήξεις μερικές φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις εδώ.
 
Για να σου φύγει όμως η απορία και για να μπορέσουμε να συζητήσουμε και για το μέγεθος των αυγών θα πρότεινα την στιγμή που η κανάρα θα είναι έξω από τη φωλιά να τραβήξεις μερικές φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις εδώ.
Και για να εχουμε και μια αναφορα καλο θα ηταν να βαλεις για λιγο μεσα στην φωλια και ενα ψευτικο που ολοι ξερουμε το μεγεθος του. :)
 
Το πραγματικά μικρό μέγεθος των αυγών έχει αρκετά σοβαρά προβλήματα στην αναπαραγωγή των καναρινιών που θα αναπτύξω αργότερα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μας προϊδεάζει γα άσπερμα αυγά.

Πες μου σε παρακαλώ τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει...ή εαν υπάρχει κάτι να διαβάσω γιατί ψάχνω σχετικά με το μέγεθος των αυγών και δεν βρίσκω.
Μικρά θεωρούνται αυτά που έχουν μήκος 10-13 χιλιοστά.
Με δύο εκατοστά μέγεθος.. μάλλον μεγάλα αυγά έκανε. (τα εχω μετρήσει απο την μυτη μέχρι τον αεροθάλαμο)
την στιγμή που η κανάρα θα είναι έξω από τη φωλιά να τραβήξεις μερικές φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις εδώ.
Θα ανέβάσω σίγουρα φωτό!

Και για να εχουμε και μια αναφορα καλο θα ηταν να βαλεις για λιγο μεσα στην φωλια και ενα ψευτικο που ολοι ξερουμε το μεγεθος του. :)

Έχω κάτι ψεύτικα τα οποία τα πήρα απο τα J...O αλλά είναι απο φελιζόλ και δεν τα εχω βαλει μέσα και σχέση με τα αυγά που έκανε είναι διπλάσια...όποτε έκανα δεύτερες σκέψεις ότι μπορέι να μην κάνει... Και είπα στην πρώτη γέννα να τα αφήσω όλα μέσα στη φωλιά και να κρίνει η φύση τι πρέπει να γίνει...

Αυτό είναι το ζευγαράκι μου αυτή την στιγμή...
 

Συνημμένα

  • birds.webp
    birds.webp
    37,7 KB · Προβολές: 29
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα ανέβάσω σίγουρα φωτό
Αυτές περιμένουμε για να έχουμε κάποιο κριτήριο στην κουβέντα μας...
Έχω κάτι ψεύτικα τα οποία τα πήρα απο τα J...O αλλά είναι απο φελιζόλ και δεν τα εχω βαλει μέσα και σχέση με τα αυγά που έκανε είναι διπλάσια.
Καλά έκανες και δεν τα χρησιμοποίησες.
Δεν έχουν καμία σχέση με τα αυγά των καναρινιών.
Τα ψεύτικα αυγά (ομοιώματα) μπορείς να τα βρεις στα περισσότερα πετσοπ και είναι πολύ φτηνά ενώ δίνουν εξαιρετικά καλές λύσεις σε πολλά εκτροφικά προβλήματα..
Καλό είναι να υπάρχουν σε κάθε κάτοχο πριν ξεκινήσει την εκτροφική του προσπάθεια.
 
και κάτι άλλες βιταμίνες (πολύχρωμες μυρίζουν πολύ γλυκά) από το πετ σοπ που τα παίρνω δεν έχουν μάρκα επάνω αλλα ειναι συσκευασμένα σε σακουλάκια (ξέρω λάθος αλλα εμπιστεύομαι τα παιδιά γιατί ειναι φίλοι-τι να πω!)
Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Δεν μπορεί να ξέρεις ότι είναι λάθος να τους δίνεις αυτές τις βιταμίνες κατ' όνομα, και εσύ να συνεχίζεις να τις δίνεις. Άρα, κατά τη γνώμη μου δεν σου έχει γίνει πλήρως σαφές το γιατί θα πρέπει να τις απορρίψεις. Πρέπει λοιπόν να τις πετάξεις διότι πρόκειται για αμφίβολης ποιότητας / προέλευσης παραπροϊόντα αρτοπαρασκευασμάτων με υψηλή συγκέντρωση γλυκαντικών ουσιών, και υψηλή πιθανότητα επιμολύνσεων λόγω της συντήρησης που δεν τους γίνεται και του ποιοτικού ελέγχου που επίσης δεν γίνεται (για αυτό και δεν έχουν μάρκα, διότι κανείς δεν θα αναλάβει την ευθύνη για ό,τι συμβεί), και επίσης πρόκειται για προϊόν το οποίο (προφανώς, γιατί δεν το γνωρίζω στα σίγουρα) επιφέρει μεγάλο κέρδος για τον έμπορο και για αυτόν τον λόγο και τα προωθούν. Επίσης, εφόσον τα παιδιά είναι φίλοι, καλύτερα να τους ενημερώσεις σχετικά με τα παρασκευάσματα αυτά, ώστε να γνωρίζουν τουλάχιστον τι συστήνουν / πωλούν στους πελάτες τους.
Ένα ακόμα στοιχείο που, όχι τώρα (πλέον δεν πειράζεις καθόλου τη θέση του κλουβιού σου) θα πρέπει, ίσως στην επόμενη γέννα, να βελτιωθεί είναι το κλουβί των πουλιών. Αυτό θα πρέπει να αντικατασταθεί με ζευγαρώστρα και καλά είναι να επιλέξεις μία με αποσπώμενο - συρόμενο ταψί και αποσπώμενη σχάρα και μήκος 60 εκατοστών. Κάτι σαν αυτό δλδ https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
Τέλος, στα πουλιά θα πρέπει να έχεις προστασία από τα αρπακτικά, ένα πλέγμα δλδ σε απόσταση μάλιστα τουλάχιστον 10 εκατοστών από το κλουβί που να το περιβάλλει από όλες τις πλευρές, διότι όσο και να μην σου φαίνεται πιθανό, κινδυνεύουν κυρίως από ιπτάμενα αρπακτικά και δεν είναι σπάνια τα φαινόμενα επιθέσεων, μοιραίων μάλιστα, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας.
Κόκκαλο σουπιάς θα πρέπει να υπάρχει πάντοτε στο κλουβί, και σταγόνες υγρού ασβεστίου θα πρέπει επίσης να δίδονται στο νερό όταν το θηλυκό πουλί είναι σε ημέρες ωοτοκίας.
Εύχομαι καλά γεννητούρια.
 
Μόλις σηκώθηκε η θηλυκιά και πήγα για φωτό!
Σουπιοκόκκαλο έχω βάλει μέσα επίσης δίνω καθημερινά αυγό με τσόγλι για 2-3 ώρες, δεν μετακινώ το κλουβί ούτε την φωλιά βάζω χέρι μέσα μονο για να αλλάξω νεράκι και τροφή καθημερινα.

Να βάλω και έξτρα ασβέστιο στο νεράκι τους;

Επίσης, θα πάω να τους τα ψάλω ένα χεράκι στο πετ σοπ γιατί με διαβεβαίωσαν ότι οι τροφές είναι πολυ καλές και να μην αγχώνομαι! Καλά λένε ότι εαν θέλεις να ξυστείς ξύσου μόνο σου και εαν θέλεις να κάνεις δουλειά βρες έναν ξένο και όχι γνωστό!

Πως τα βλέπετε τα αυγουλάκια παιδια;
 

Συνημμένα

  • egg1.webp
    egg1.webp
    45,6 KB · Προβολές: 38
  • egg2.webp
    egg2.webp
    24,1 KB · Προβολές: 38
Πως τα βλέπετε τα αυγουλάκια παιδια;
Κοίτα, στις φωτό δεν μπορείς εύκολα να διακρίνεις το μέγεθος, διότι αυτό εξαρτάται και από την απόσταση. Παρόλα αυτά, εμένα μου φαίνονται φυσιολογικά σε μέγεθος, με όση επιφύλαξη μπορώ να έχω διότι είναι φωτό.
Σήμερα είναι 12/04, και σήμερα είναι που έκανε το 2ο αυγό. Ναι, λοιπόν, καλά θα ήταν να προμηθευτείς υγρό ασβέστιο και να τους βάλεις όσες σταγόνες λέει η συσκευασία του για όσες ημέρες ακόμα θα έχει το θηλυκό ωοτοκία.
Επίσης, θα πάω να τους τα ψάλω ένα χεράκι στο πετ σοπ γιατί με διαβεβαίωσαν ότι οι τροφές είναι πολυ καλές και να μην αγχώνομαι! Καλά λένε ότι εαν θέλεις να ξυστείς ξύσου μόνο σου και εαν θέλεις να κάνεις δουλειά βρες έναν ξένο και όχι γνωστό!
Δεν υπάρχει λόγος να πας να τσακωθείς ή να τους τα πεις ή ό,τι άλλο. Απλά στο εξής αγόρασε τροφές επώνυμες, συσκευασμένες των οποίων τη συσκευασία θα ανοίγεις εσύ η ίδια, όχι δλδ από σακί δικό τους, απέρριψε τη βιταμίνη αυτή και αν δεν έχεις αγόρασε αυγοτροφή επίσης επώνυμη, συσκευασμένη, κλπ, και αν δεν έχουν, φτιάξε μία μόνη σου. Πες μας και θα σου πούμε τη συνταγή. Για δύο πουλιά, το βραστό αυγό με το τσόφλι νομίζω ότι είναι αρκετό, αρκεί να το αλλάζεις δυο φορές την ημέρα ώστε να μην αλλοιώνεται.
 
Για δύο πουλιά, το βραστό αυγό με το τσόφλι νομίζω ότι είναι αρκετό, αρκεί να το αλλάζεις δυο φορές την ημέρα ώστε να μην αλλοιώνεται.
νομιζω γραφει οτι το αφηνει 2 με 3 ωρες το αυγο, αρα δεν νομιζω να προλλαβουν να το φανε ολο, αλλα ουτε και να αλλοιωθει, αυτο εμενα που μου εκανε εντυπωση και διορθωστε με οι πιο εμπειροι, ασχετα αν ειναι αμφιβολου προελευσεως η αυγοτροφη- βιταμινες, μια ολοκληρη ταιστρα δεν ειναι πολυ; Εγω τους βαζω σε σε αυγοθηκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για δύο πουλιά, το βραστό αυγό με το τσόφλι νομίζω ότι είναι αρκετό, αρκεί να το αλλάζεις δυο φορές την ημέρα ώστε να μην αλλοιώνεται.

Σήμερα την βλέπω να κάθεται συνέχεια στην φωλιά σηκώνεται δηλαδή ανα μισή ώρα 45 λεπτά και τρωει πίνει και μετά κάθεται και πάλι πίσω... Εχτές σηκωνόταν όλο και πιο τακτικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα κάνει άλλα και ξεκίναει την επώαση;

Ναι το βραστό αυγό (μισό βάζω) το αφήνω για 2 ώρες και μετά το αποσύρω. Την επόμενη μέρα τους βάζω καινούριο!
Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σήμερα την βλέπω να κάθεται συνέχεια στην φωλιά σηκώνεται δηλαδή ανα μισή ώρα 45 λεπτά και τρωει πίνει και μετά κάθεται και πάλι πίσω... Εχτές σηκωνόταν όλο και πιο τακτικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα κάνει άλλα και ξεκίναει την επώαση;
Πιθανά αύριο θα κάνει το τρίτο αυγουλάκι και δεν θα σηκώνεται παρά ελάχιστα μέσα στην ημέρα. Μην ανησυχείς. Μπορείς να βάζεις 1/4 από το αυγό, και το υπόλοιπο να το έχεις στο ψυγείο και να ανατροφοδοτείς μέσα στην ημέρα. Αυτό για μετά την εκκόλαψη, διότι τώρα, όταν ολοκληρώσει την ωοτοκία της (θα δεις που μία μέρα δεν θα κάνει νέο αυγό), τότε δεν χρειάζεται αυγό καθημερινά, αλλά απλά βάλε περίπου με συχνότητα 1 φορά την εβδομάδα όσο διαρκεί το κλώσημα.
 
Συγγνωμη για την επαναληψη, το ειπε ηδη ο Γιαννης αλλα το κλουβο ειναι εντελως ακταλληλο! Με το ζορι χωραει 1 καναρινι. εσυ εχεις βαλει 2 και φωλια! Αν τελικα δεν υπαρξουν νεοσσοι και προχωρησεις σε επομενη προσπαθεια θα πρεπει να αλλαξεις οπωσδηποτε το κλουβι και την ολη διαρυθμιση! Κυριως για την υγεια τους αλλα και γιατι υπο τις συνθηκες αυτες τα στρεσαρεις φοβερα και μπορει καποιο να σου ξεφυγει απ το πορτακι.

Συνεχιζω με επαναληψη και λεω πως τα καναρινια και το ολο κλουβι ειναι εντελως εκτεθειμενο σε ιπταμενα αρπακτικα (γερακια, καρακαξες, κτλ) και αν σου φαινεται κουλο να επιτεθει ενα τετοιο αρπακτικο στο μπαλκονι σου, δυστυχως μας εχε τυχει σε ολους και γι αυτο λεμε σε ολους να προσεχουν για να εχουν... Τωρα λογω φωλιας ειναι λιγο ρισκο να δοκιμασεις καποια προστασια, αλλα θα ελεγα να το δοκιμασεις. Υπαρχει προστατευτικο ειδικο για τοσο μικρα κλουβια που μπορεις να το βρεις και εδω: https://community.petbirds.gr/media/Κλούβα-προστασίας-πτηνών-από-αρπακτικά.22769/

Οσο για τα αυγα και την αρχικη σου ερωτηση, και μενα φυσιολογικα μου φαινονται. Δινε κοκκαλο σουπιας, λιγακι ωμο σουσαμι και υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νερακι τους για λιγες μερες. Απο διατροφη εννοειται συσκευασμενη επωνυμη τροφη. Οσο για το αυγο το οτι το εχεις μονο για 2 ωρες, καλα κανεις αλλα δεν τους αρκει. Παρε μια επωνυμη αυγοτροφη. 5 ευρω εχει το ενα κιλο και θα σε κρατησει αφου βγουν και οι νεοσσοι. Θα την αφηνεις μεσα στο κλουβι και δε θα εχεις το αγχος να την αποσυρεις. Μολις ολοκληρωθει η γεννα και γεννησει ολα τα αυγα δινεις αυγο ή αυγοτροφη σε πιο αραιη συχνοτητα (1 φορα την εβδομαδα). Απο αλλα εξτρα μπορεις τωρα να δινεις και κανενα μηλαρακι, ζωχο, αντιδια και απο εξτρα σπορους κια & καμελινα. Μολις βγουν οι νεοσσοι θα τα ξαναπουμε για να σε συμβουλεψουμε.

Σήμερα την βλέπω να κάθεται συνέχεια στην φωλιά σηκώνεται δηλαδή ανα μισή ώρα 45 λεπτά και τρωει πίνει και μετά κάθεται και πάλι πίσω... Εχτές σηκωνόταν όλο και πιο τακτικά.
Καμερα τους εχεις βαλει ή τα παρακολουθεις ολη την ημερα; 😛
 
Καμερα τους εχεις βαλει ή τα παρακολουθεις ολη την ημερα; 😛

😀 όχι δεν εχω βάλει κάμερα αλλα απο το σαλόνι μου φαίνονται αλλα δε μπορούν να με δουν οπότε 7.30 το πρωι φτιάχνω καφεδάκι και απολαμβάνω την κίνηση και μετά κι άλλο καφε κοκ. ή αυτή θα κάνει αυγά και θα βγουν ή εμένα με βλέπω με ηρεμιστικά απο τους πολλούς καφέδες 😀...

τώρα πέρα από την πλάκα... Κλουνί χρειάζομαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το καταλαβαίνω και εγώ με το καλό να τελειώσει αυτή η γέννα και με το καλό να δουμε τι θα βγει και έπειτα θα πάρω την ζευγαρώστρα που μου πρότεινες δεν υπάρχει περίπτωση! Επίσης προστασία να βάλω αλλα φοβάμαι να την ταράξω τώρα... Θα γίνω κέρβερος τι να κάνω αν και το μπαλκόνι δεν εινα ανοιχτό έχει σκέπασμα οπότε δύσκολα να τα δουν... Τι να πω!

Πάντως έχω συγκλονιστεί με τη φύση... Βρε παιδιά σηκώνεται να φάει η αυτή και εκείνος καθεται στη φωλιά! Μα τι ένστικτο ειναι αυτό! Εχω τρελαθει και έχω ερωτευτει τα καναρίνια μου! Πάω να φτιάξω καφεδάκι! Χιχι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα σε όλους!
Μια ερώτηση. Το ότι ο αρσενικός συνεχίζει να κελαηδάει που και που σημαίνει οτι δεν εχει κατακτήσει την θηλυκιά ή της κελαηδάει για να περνάει ωραία στη φωλιά;

υ. Γ. σήμερα το 3ο αυγό
 
Καλημέρα!
Εχτες έκανε και το τελευταιο αυγό το 5ο, δεν έκανε αλλο σήμερα οπότε απο σήμερα παιδιά μετράμε τις 15 ημέρες σωστά;
Ναι, έτσι είναι, αλλά θα έχεις το νου σου από τότε που θα κλείσουν 13 24ωρα από τη στιγμή που κάθησε μόνιμα στη φωλιά (συνήθως από την ημέρα του 3ου αβγού).
Δεν είχες αλλάξει τα αυγά με ψεύτικα, έτσι δεν είναι;
 
Ναι δεν τα έχω αλλάξει! Από το 3ο αυγό άρχισε να κάθεται σταδιακά... απο το 4ο σχεδον δεν σηκώνεται καθόλου...ίσα ίσα φαγητο λιγο μια βολτα στα κλαδακια και παλι μεσα...
 
δεν έκανε αλλο σήμερα οπότε απο σήμερα παιδιά μετράμε τις 15 ημέρες σωστά;
Λάθος...
Από τη μέρα που επέστρεψες τα αυγά στη φωλιά 13-14 μέρες
Διαφορετικά μέτρα από το τρίτο αυγό 13-14 μέρες αλλά να είσαι σε επιφυλακή για λίγο νωρίτερα ή αργότερα.
 
Back
Top