Φροντίδα Το μικρό μου κοκατίλ δεν τρώει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexia

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2020
Μηνύματα
4
Πόλη
Μαρκόπουλο
Καλησπέρα σας και καλή εβδομάδα. Χαίρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας.
Λοιπόν έχω 2 καναρίνια. 1 αχάτη και 1 καρδερινοκάναρο. Την Πέμπτη παρέλαβα από τον εκτροφέα το πρώτο μου παπαγαλάκι κοκατίλ. Το παπαγαλάκι μου γεννήθηκε 20/1 το θέμα είναι ότι κάνει τον ήχο που κάνουν τα μωρά γιατί προφανώς πεινάει και δεν ξέρω τι να κάνω. Το μόνο που τρώει είναι κεχρί και ενώ του καθαρίζω σπόρους το 99% του πέφτει από το στόμα. Έχω μιλήσει με 2 πτηνίατρους ο ένας μου είπε ότι μου το έδωσε μικρό οριακά στον απογαλακτισμό και μου έδωσε λύσεις διατροφής με κρέμα σε μπολάκι κτλ. Ο δεύτερος μου είπε ότι μπορεί να έχει κάτι και δεν μπορεί να φάει και μου είπε να το πάω αύριο στο ιατρείο χωρίς καν να ακούσει τις λεπτομέρειες που του έλεγα. Οπότε όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί. Τι να κάνω; Να πάρω κρέμα και να του έχω και την τροφή του στο κλουβί;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να πάρω κρέμα και να του έχω και την τροφή του στο κλουβί;

Αυτό να κάνεις. Να πάρεις κρέμα άμεσα. Τα ταίσματα είναι απαραίτητα μέχρι το πουλί να σταματήσει να σου τα ζητάει. Δεν απογαλακτίζονται όλα τα πουλιά με χρονοδιακόπτη την ίδια χρονική στιγμή. Έστω μικρά συμπληρωματικά ταΐσματα, ένα πρωί ένα βράδυ χρειάζονται μέχρι εσύ να δεις ότι τρώει αρκετά μόνο του κι ανεξαρτητοποιείται ομαλά. Αχαρακτήριστος αυτός που στο έδωσε έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα Αλεξία, η κρέμα σταματάει όταν πάψει το πουλάκι να την ζητάει. Οπότε θα πρέπει να προμηθευτείς κρέμα. Δεν ορίζει κανένας εκτροφέας μια ημερομηνία που θα σταματήσει να την δίνει. Απορώ πραγματικα...
 
Τι να πει κανεις και για τον εκτροφεα αλλα και για τον δευτερο γιατρο...
Θα τα καταφερεις με την κρεμα Αλεξια, εχεις κοντα σου pet?
Ναι Έχω πήγα σε όλα και δεν έχουν κρέμα τώρα έχω έρθει σε άλλη πόλη μήπως βρω. Μέχρι τώρα έχω πάρει αυγοτροφή που με χλιαρό νερό γίνεται σαν κρέμα. Μπορώ να του δώσω τέτοιο αν δεν βρω;
Τι να πει κανεις και για τον εκτροφεα αλλα και για τον δευτερο γιατρο...
Θα τα καταφερεις με την κρεμα Αλεξια, εχεις κοντα σου pet?
το θέμα είναι ότι μου την λέει κ από πάνω
 
Ναι Έχω πήγα σε όλα και δεν έχουν κρέμα τώρα έχω έρθει σε άλλη πόλη μήπως βρω. Μέχρι τώρα έχω πάρει αυγοτροφή που με χλιαρό νερό γίνεται σαν κρέμα. Μπορώ να του δώσω τέτοιο αν δεν βρω;

Ναι ειναι μια καλη ενναλακτικη απο την στιγμη που δεν βρισκεις κρεμα!
 
Μπορείς να βράσεις και αυγό, πάνω από 12 λεπτάκαι να πάρεις μόνο τον κρόκο.
Με λίγο χλιαρό νερό μπορείς να το φτιάξεις σαν κρέμα και να ταΐσεις.
 
Back
Top