Γενικά Το μοναχικό μου καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vkoul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vkoul

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2011
Μηνύματα
50
Πόλη
Βριλήσσια
Γειά χαρά,
αυτή είναι η φωτό του φτερωτού μου φίλου. Δεν γνωρίζω αν ανήκει σε κάποια ξεχωριστή ράτσα, ούτε τι φύλο είναι. Είναι περίπου ενός έτους. Δεν κελαηδάει με τον κλασσικό τρόπο, κελαηδάει σιγανά και ντροπαλά..

pili.webp
 
Γεια σου!
Αν θες βάλε στο προφίλ σου το όνομα σου να σε αποκαλούμε με αυτό.. 😛

Είναι πολύ όμορφος! Να τον χαίρεσαι! Απ ότι βλέπω δεν φοράει δαχτυλίδι οπότε δε ξέρουμε ακριβώς πότε είναι γεννημένος... Από pet shop τον πήρες;

Άμα τραγουδάει με μεγάλη διάρκεια και με πολλές "στροφές" τότε είναι αρσενικό! Όταν κελαιδάει φουσκώνει από κάτω ο λαιμός τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: geog87
Από pet shop το πήρα, αλλά δεν είχε δαχτυλίδι. Το έχω από τον Ιούνιο του 2013. Ήταν τότε περίπου 6 μηνών όπως μου είπαν και τόσο έδειχνε. Ήταν μικρούλι!
Ναι, φουσκώνει ο λαιμός του όταν τραγουδάει.
 
Βάσω μου δυστυχώς στα pet shop λένε πολλά ψέμματα για να πουλήσουν... 6 μηνών ένα καναρίνι είναι ίδιο με ένα ενήλικο, δεν υπάρχει διαφορά ούτε στο μέγεθος ούτε στην εμφάνιση.. Δε ξέρω τι ηλικία έχει το καναρινάκι σου, αλλά μακάρι να σου είπαν αλήθεια.. :)

Αφού φουσκώνει τότε πιθανότατα είναι αγοράκι! Βέβαια ποτέ δε ξέρεις! Αν την άνοιξη δεις ένα αυγό στον πάτο μην παραξενευτείς 😛
 
Πολύ όμορφο το καναρινάκι σου Βάσω, να το χαίρεσαι!
 
αφου τραγουδαει σιγανα και ντροπαλα.. Μηπως ειναι καναρινι φωνης μαλινουα; Ενα βιντεο θα μας διαφωτιζε
 
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιο βίντεο...
Ένα πρόβλημα που έχω και δεν βρίσκω κάποια σχετική ενότητα για να το παραθέσω είναι το εξής:
Το καναρινάκι έχει μια ιδιομορφία στα πόδια του, κάτι σαν αναστροφή των πίσω δαχτύλων.
Δεν είναι ασθένεια (νομίζω), οπότε να το βάλω στην ενότητα "Γενικά για Καναρίνια";
 
Πανέμορφο είναι ίσως έχει αίμα από μαλινουα και τραγουδάει χαμηλόφωνα.. Αν έχει γυρισμένη δάχτυλα με νάρθηκα φτιάχνετε εύκολα δεν είναι κάτι απλά θέλει τον χρόνο του..
 
Βάσω μου δυστυχώς στα pet shop λένε πολλά ψέμματα για να πουλήσουν... 6 μηνών ένα καναρίνι είναι ίδιο με ένα ενήλικο, δεν υπάρχει διαφορά ούτε στο μέγεθος ούτε στην εμφάνιση.. Δε ξέρω τι ηλικία έχει το καναρινάκι σου, αλλά μακάρι να σου είπαν αλήθεια.. :)

Αφού φουσκώνει τότε πιθανότατα είναι αγοράκι! Βέβαια ποτέ δε ξέρεις! Αν την άνοιξη δεις ένα αυγό στον πάτο μην παραξενευτείς 😛

Γεια χαρά,
Αυτό κι αν ήταν προφητεία!
Σήμερα το πρωί, το βρήκα το πρώτο αυγό!
Ευτυχώς που μου το είχες πεί γιατί θα πάθαινα ακόμη μεγαλύτερο σοκ από αυτό που έπαθα...
 
Γεια χαρά,
Αυτό κι αν ήταν προφητεία!
Σήμερα το πρωί, το βρήκα το πρώτο αυγό!
Ευτυχώς που μου το είχες πεί γιατί θα πάθαινα ακόμη μεγαλύτερο σοκ από αυτό που έπαθα...
😀 λες να το κάνω επάγγελμα;
Έχεις λοιπόν ένα πολύ όμορφο θηλυκό καναρινακι! Το μόνο "κακό" είναι ότι στο πούλησαν για αρσενικό και άρα πιο ακριβό..
Επειδή έκανε αυγό δώστης βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι ώστε να μην πάθει καμιά δυστοκια... Και σαπιοκαλαμο φυσικά στο κλουβί! Μπορεί να σου κάνει κι άλλα αυγά, ένα κάθε μέρα... Μην πάθεις σοκ! 😛
 
😀 λες να το κάνω επάγγελμα;
Έχεις λοιπόν ένα πολύ όμορφο θηλυκό καναρινακι! Το μόνο "κακό" είναι ότι στο πούλησαν για αρσενικό και άρα πιο ακριβό..
Επειδή έκανε αυγό δώστης βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι ώστε να μην πάθει καμιά δυστοκια... Και σαπιοκαλαμο φυσικά στο κλουβί! Μπορεί να σου κάνει κι άλλα αυγά, ένα κάθε μέρα... Μην πάθεις σοκ! 😛

Και τι τα κάνω τα αυγουλάκια;
Ως «αυστηρή μαμά», την θεωρώ μικρή ακόμη για οικογενειακά βάρη😛

Όσο για το επάγγελμα... στις εποχές που ζούμε όλα μπορεί να χρειαστούν! 🙄
 
Μπορείς να πας να πάρεις νήμα και φωλιά να τα γεννήσει εκεί, να κάνει τον κύκλο της, να τα κλωσσησει για καμιά βδομάδα και μετά θα της τα πάρεις και θα τα πετάξεις... Δυστυχώς και αρσενικό να πάρεις τώρα θα πρέπει να κρατήσεις καραντίνα και να κάνεις και προετοιμασία οπότε δε ξέρω αν θα προλάβεις γέννα... Του χρόνου όμως γιατί όχι; 😉
 
Back
Top