Γενικά Το μοναχικό μου καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vkoul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ομορφια ειναι!
λυστε μου μια απορια... Το εχεις ενα χρονο κι εκανε αυγο ενω δεν ζευγαρωσε;!
 
Το έχω εννέα μήνες. Την είχα και εγώ αυτή την απορία, αλλά μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω!
Και όλον αυτόν τον καιρό είναι σίγουρα μόνο του (το λέει και ο τίτλος του θέματος άλλωστε).
 
γτ κι εμενα ακριβως ετσι τραγουδαει! Λες να εχουμε την ιδια τυχη;!
φυλο αδιευκρινιστο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: vkoul
γτ κι εμενα ακριβως ετσι τραγουδαει! Λες να εχουμε την ιδια τυχη;!
φυλο αδιευκρινιστο!

Πάντως τα θηλυκά έχουν πολύ συμπαθητικό χαρακτήρα και δεν πειράζει, ας μην τραγουδάνε με τον γνωστό τρόπο!
 
Για να σας λύσω την απορία κορίτσια τα θηλυκά όταν είναι πυρωμενα κάνουν αυγά ακόμη και χωρίς αρσενικό! Φυσικά όμως είναι κλουβια! 😉
 
Eτσι οπως λεει η Αλικη οταν μια θηλυκια ειναι σε οιστρο το ορμονικο της ξεσπα και γεννα αυγα οπως και σε ενσπορη γεννα μονο που δεν εχει αρσενικο να τα γονιμοποιησει, καλο ειναι να την αφηνουμε να τα κλωσσα λιγο και να μην της τα αρπαζουμε αποτομα διοτι μονο κακο της κανουμε αφου θα ξανακανει καπακι.
 
Καλημερα και γω συμφωνω με το Γιαννη αν θελεις προλαβαινεις να δεις γεννα. Προσοχη ομως απο που θα παρεις το αλλο πουλακι! Το πρωτο μαγαζι δεν μου φανηκε και τοσο σωστο! Διαλεξε καποιο που θα ειναι μονο του σε κλουβι και οχι πολλα μαζι και ισως καποιο που θα ακουσεις να κελαιδαει.Αν και το καλητερο θα ηταν να πας με καποιον που γνωριζει.Αλλιως κανε οτι σου λεει η Αλικη για να μη κανει το πουλι αυγα εδω και κει.:)
 
Καλημερα και γω συμφωνω με το Γιαννη αν θελεις προλαβαινεις να δεις γεννα. Προσοχη ομως απο που θα παρεις το αλλο πουλακι! Το πρωτο μαγαζι δεν μου φανηκε και τοσο σωστο! Διαλεξε καποιο που θα ειναι μονο του σε κλουβι και οχι πολλα μαζι και ισως καποιο που θα ακουσεις να κελαιδαει.Αν και το καλητερο θα ηταν να πας με καποιον που γνωριζει.Αλλιως κανε οτι σου λεει η Αλικη για να μη κανει το πουλι αυγα εδω και κει.:)

Καλημέρα,
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Το μαγαζί σίγουρα δεν είναι οκ και δεν με πειράζει το θέμα του φύλου αλλά το πρόβλημα που έχει στα ποδαράκια του.
Θα ανοίξω το πρόβλημα στις Ασθένειες Καναρινιών.
 
Το προβληματακι που εχει μη σε ανησυχει τα παιδια εδω εχουν πολυ γνωση και διαθεση να βοηθησουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vkoul
Το πρόβλημα στα πόδια του αν είναι ποδάγρα θα το λύσεις με μασάζ με επιθολ ή βαζελίνη κάθε βράδυ πριν κουρνιασει για κάνα πεντάλεπτο.
 
Back
Top