Γενικά Το νέο μου ζευγάρι καρδερίνων εκτροφής

Σας παρουσιάζω το νέο μου ζευγάρι καρδερίνων εκτροφής και να ευχαριστήσω για αυτό, το φίλο μου Βασίλη (ΑΒΑΤΟΝ).
View attachment 30401 View attachment 30402


Ελπίζω, το παράδειγμα του Βασίλη να σηματοδοτήσει μια νέα αρχή, που θα ακολουθήσουν περισσότεροι και θα εξαπλωθεί…..

Όπως είπε και ο ίδιος: “θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι εμείς ότι το χόμπι θα πρέπει να μοιράζεται απλόχερα... Είτε με χειρονομίες είτε με γνώση”.
Μπράβο στον Βασίλη για αυτην την κίνηση και πιο πολύ για τα λόγια που ειπε.
Μου θυμίζει τα πρώτα χρόνια που ασχολήθηκα με το θαλασσινό ενυδρείο, τα κοράλλια δυσευρετα και η γνωση να κρύβεται και να φυλάσσεται σαν άγιο δισκοπότηρο. Πλεον οι καιροί άλλαξαν, τα κοράλλια μοιράζονται απλοχερα πλέον ανάμεσα στους χομπιστες, η δε γνώση απλετη από άρθρα, τηλέφωνα και προσωπικά
Σωστοί άνθρωποι, σωστοι χομπιστες, σωστό χόμπι.
 
να το χαιρεσαι το ζευγαρακι σου Γιωργο και πιστευω πως θα του φερθεις οπως του αξιζει και σιγουρα θα εχεις και απογονους (παντα με το καλο και θεου θελοντος )
Βασιλη για την πραξη σου δεν υπαρχουν λογια ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ
 
Μπορώ να πω ότι με έχετε βάλει σιγά σιγά στο τρυπάκι της καρδερίνας και έχω αρχίσει να τις βλέπω με άλλο μάτι!

Αλίκη, αν πέσεις σε αυτό το τρυπάκι, δεν θα θες να βγεις...
 
Kαι όπως πολυ σωστά λέει ο φίλος μου ο Παιάνας, αυτός που δεν έχει κάνει αναπαραγωγή καρδερίνας δεν έχει δει τίποτα.

Αφτάάάάά.
 
Κατά την άποψή σου το ζευγάρωμα καρδερίνας είναι ότι πιο δύσκολο;
 
Τοτε θ αναφέρεσαι σε αυτήν την μαγεία τις καρδερίνας.. Εγώ φέτος που θ έχω πλήρη άποψη θ σας πω τα συναισθηματα μου. Γιατί πέρυσι δεν το χάρηκα κ πολυ, παρόλο που πήρα πουλάκια.
 
Να με συγχωρήσουν οι κυρίες...
Η καρδερίνα είναι σαν τη δύσκολη γυναίκα... Είναι τσαχπίνα, είναι απρόβλεπτη, είναι ανεξάρτητη, είναι πειρασμός...
Αφού όμως περνάς αρκετό χρόνο και χαλάς φαιά ουσία να την καταλάβεις, στο τέλος συχνά απογοητεύεσαι και γυρνάς στη "σιγουριά" του all weather καναρινιού...
 
Να με συγχωρήσουν οι κυρίες...
Η καρδερίνα είναι σαν τη δύσκολη γυναίκα... Είναι τσαχπίνα, είναι απρόβλεπτη, είναι ανεξάρτητη, είναι πειρασμός...
Αφού όμως περνάς αρκετό χρόνο και χαλάς φαιά ουσία να την καταλάβεις, στο τέλος συχνά απογοητεύεσαι και γυρνάς στη "σιγουριά" του all weather καναρινιού...
Συγχωρεμένος αλλά ποιος φταίει; Η καρδερίνα ή εσύ;
 
Σας παρουσιάζω το νέο μου ζευγάρι καρδερίνων εκτροφής και να ευχαριστήσω για αυτό, το φίλο μου Βασίλη (ΑΒΑΤΟΝ).
View attachment 30401 View attachment 30402
Πρόκειται για ένα δώρο ανεκτίμητης ‘’αξίας’’, υπόσχομαι πως θα το προσέχω σαν τα μάτια μου χωρίς να τους λείψει τίποτα και θα καταβάλω κάθε δυνατή προσπάθεια, ο έρωτά τους να αποδώσει καρπούς….

Ελπίζω, το παράδειγμα του Βασίλη να σηματοδοτήσει μια νέα αρχή, που θα ακολουθήσουν περισσότεροι και θα εξαπλωθεί…..

Όπως είπε και ο ίδιος: “θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι εμείς ότι το χόμπι θα πρέπει να μοιράζεται απλόχερα... Είτε με χειρονομίες είτε με γνώση”.

Τέλος, δεσμεύομαι ότι, εάν πάνε όλα κατ’ ευχήν στην ερχόμενη αναπαραγωγική διαδικασία, θα δωρίσω και εγώ με τη σειρά μου κάποιο ή κάποια από τα νέα πουλάκια.

Υ. Γ. Βασίλη και πάλι ευχαριστώ! αλλά ετοιμάσω να σου σπάσω τα νεύρα…;)
Υ. Γ.1 Δημήτρη (dimitris_patra) και εσένα θα εξακολουθώ να σε πρήζω...😛

Μπράβο εξελίξεις... Μπράβο συμπεθεριά! Γιώργο να σου ζήσουν και καλούς απογόνους!
 
Γεια σου φίλε Δημήτρη! τελικά... Θα το δοκιμάσω... και ότι βγει...
 
Back
Top