Γενικά Το νέο μου ζευγαράκι καναρινιών

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλημέρα! Χτες το βράδυ μου ένας φίλος μου έδωσε ένα νεαρό ζευγάρι καναρινιών. Είναι και τα δύο γύρω στον ένα μήνα ηλικιακά.Απο τροφή έχω της deli nature και σημερα θα δώσω και αυγουλακι.Εχω μια απορία, κάνει να βλέπονται με διαχωριστικό γιατι τα έχω σε 60αρα και δεν θέλω να τα έχω σε πιο μικρά κλουβακια. Το αφήνω ως εξής ή τα χωρίζω ώστε να μην βλέπονται? Επισης φέτος θα μπουν σε πτεροροια λόγω ότι είναι πολύ νεα και δεν έχουν πολύ καιρό ντυμένα(η πρώτη φωτογραφία είναι με το θυληκο και η δεύτερη με το αρσενικό).

01-39569.webp02-39569.webp
 
@PanagiotisAgrinio Να τα χαιρεσαι! Ειναι κουκλια δεν παιζει ρολο για μενα εφοσον ειναι μικρα να βλεπονται δεν εχουν δημιουργηθει ενστικτα ακομη!η ζευγαρωστρα δεν εχει εκτος το χωρισμα με τα καγκελα και το χωρισμα που ειναι το ασπρο;αν δεν το εχει και θελεις να μην βλεπονται ντυστω με χαρτι Α4 ή με κατι αλλο που θεωρεις οτι ειναι πιο ασφαλες γιατι ειναι μικρα και παντα πειραματιζονται με καθετι καινουριο! Και παλι να τα χαιρεσαι και να σου ζησουν 😍
 
Σε ευχαριστώ Ελλη! Πιο πολύ τα χώρισα γιατί ο υποτιθέμενος αρσενικός τσιμπολογουσε λιγάκι την ουρά της θυληκης.Δυστυχως δεν είχε.Τα έβαλα σε δύο χωριστά κλουβακια τλκ που είναι πρπ 30 πόντους οπότε θα είναι ίδιο με τη ζευγαρωστρα. Ο αρσενικός είδη κάνει κάποιες φωνούλες οπότε ελπίζω σε μια αναπαραγωγή.Κυριε Μάκη θα προσπαθώ να τα αφήνω στο δωμάτιο μου ελεύθερα να πετάνε ανά δεύτερη μέρα που αφήνω και τα εξωτικά μου ώστε να ξεμουδιαζουν.
 
Να τα χαίρεσαι!
ελπίζω σε μια αναπαραγωγή
Ρώτησε τον φίλο σου να σιγουρευτείς ότι δεν είναι αδέρφια.
Αφού είναι μικρά καλύτερα να τα έχεις στην ζευγαρώστρα μαζί για να πετάνε και να γυμνάζονται, μην σε ανησυχούν τα τσιμπήματα και οι αψιμαχίες, μπορούν άνετα να συμβιώσουν μέχρι 5-6 μηνών.
 
Σε ευχαριστώ Ιωάννη! Ναι είναι σίγουρα από ξεχωριστούς ήταν δακτυλιδωμενα αλλά του ζήτησα να τα βγάλει(ανοικτού τύπου) γιατί δεν μου αρέσουν να έχουν,μου χαλάει την αισθητική 😊😀Όσο για την συγκατοίκιση θέλω να είμαι επιφυλακτικός λόγω ότι λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και δεν μπορώ να επεμβω σε περίπτωση που τσακωθούν.
 
αν και το θυληκο με άφησε
Λυπάμαι, αλλά κάτω από ποιές συνθήκες; Το πήρες πριν λίγες μέρες υγιές και σε άφησε σήμερα; Παρατήρησες κάποιο σύμπτωμα ή κάποια αλλαγή στην διάθεση του;
 
@Stfns Έχει τουλάχιστον μια βδομάδα που πέθανε. Είχε πρόβλημα, δεν μπορούσε να σπάσει σποράκια.. Του έδινα συνεχώς αυγό και αυγοτροφη αλλά μάλλον είχε και άλλα προβλήματα αλλά όχι ασθένειες.Μαλλον ήταν κάτι σαν αναπηρία.Από όρεξη είχε τρελή ήταν πολύ καλά αλλά δεν μπορούσε να φάει καθολου😢😟
 
  • OK
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top