Γενικά Το νέο μου κόκκινο μωσαϊκό καναρίνι

@mgerom Οκ θα προσπαθήσω να βγάλω όσο το δυνατό καλύτερες. (επίσης λόγω ότι τώρα μαθαίνω τα πιο "αναπτυγμένης φύσεως" με τα καναρίνια όταν λέμε πρωτεύοντα φτερά ποια λέμε?ζητώ συγνώμη αν η ερώτηση ακούγεται ηληθια😛)
 
Πρωτεύοντα λέμε τα φτερά της ουράς και της φτερούγας. Τα μεν της ουράς λέγονται και κατευθυντήρια, τα δε της φτερούγας και κινητήρια. Κάποτε λέγαμε μόνον τα μεγάλα φτερά της φτερούγας αλλά τώρα τα ...πήρε και τα σήκωσε 😉 🤣
 
@mgerom Σας ευχαριστώ παρα πολύ Κύριε Μάκη!
[automerge]1605280196[/automerge]
Το δάκτυλιδι λέει :46VX It 20 X FOI 92. Φωτογραφίες θα βγάλω αύριο το πρωί που θα έχει φυσικό φως γιατί τώρα σκοτείνιαζει και δεν εστιάζει καλά το κινητό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλόν είναι να το προετοιμάσεις κάπως νωρίτερα . Οι Ιταλοί συνήθως στα μέσα Φλεβάρι έχουν νεούδια. Τώρα, βρές ένα αρσενικό της κατηγορίας του, όσο γίνεται πιο γρήγορα διότι πρέπει να προηγηθεί στην προετοιμασία απο το θηλυκό κατα 15-20 μέρες
 
@mgerom Καλησπερα!Κυριε Μακη να κανω και εγω μια ερωτηση;αυτο που ειπατε οτι πρεπει να προηγηθει στην προετοιμασια απο το θηλυκο κατα 15-20 μερες ισχυει για ολα τα αρσενικα καναρινια ή λογω της ρατσας πρεπει να γινει αυτο;
 
@PanagiotisAgrinio στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείς να διακρίνεις τόσο το φύλο όσο και την "γραμμή" στην οποία ανήκει το κάθε πουλάκι.

Αρσενικό
1605293385467.png

Θηλυκό(γραμμής αρσενικού)
1605293585188.png 1605293745884.png

Θηλυκό (γραμμής θηλυκού)
1605293804529.png1605293862567.png

Αρσενικό και θηλυκό (γραμμής θηλυκού)
1605294193739.png

Αρσενικό και θηλυκό(γραμμής αρσενικού)
1605294359836.png1605294406284.png
 
@Stfns Ναι το δικό μου είναι ολόιδιο με το θυληκο αρσενικής γραμμής. Δίκιο έχετε εσύ και ο κυριος Μακης @mgerom
Χαίρομαι που είσαι σε θέση πλέον να τα διαχωρίζεις. Και εγώ αυτό κατάλαβα από τις φωτογραφίες που ανέβασες. Εύχομαι η επόμενη επιλογή να είναι... αρσενική.
 
@mgerom Κύριε Μάκη το στήθος του καναρινιου μου είναι ακριβός όπως του θυληκου γραμμής αρσενικού. Όντως μοιάζει γενικά αλλά νομίζω ότι όπως υποθέσατε αρχικά πρόκειται για θυληκο καναρινακι
 
Μα σχεδόν όλα τείνουν να συνηγορήσουν γι' αυτό .Εκείνο που θέλω να πώ , είναι οτι δεν εξασφαλίζουν την βεβαιότητα. Πάνω σ' αυτό ακριβώς "έχει πέσει κλάμα" σε κάποιες εξετάσεις για κριτές. Χρειάζεται μια προσεκτική ανάλυση κάποιων επιμέρους λεπτομερειών που μόνο απο κοντά μπορεί να γίνει. 🙂
 
Γι αυτό παρατέθηκαν και φωτογραφίες που φαίνεται και το στήθος των πουλιών.
Συμπληρωματικά:

Θηλυκό γραμμής αρσενικού-Αρσενικό γραμμής θηλυκού


1605296478738.png1605296509229.png
 
@mgerom Φυσικα συμφωνώ ότι είναι δύσκολο μέσο διαδίκτυου και προχειρων φωτογραφιών αλλά επίσης και η φύση των μωσαικων είναι πολύ παράξενη. Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω φωτογραφίες με όσο το δυνατό καλύτερο φυσικό φωτισμό.
 
Back
Top