Γενικά Το νέο μου μικρούλι κοκατιλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σας παιδια! Χθες τελικα αγορασα το 2ο κοκατιλακι μου... Μετα τον χαμο του αρσενικου(τελικα δυστυχος δεν βρεθηκε) ειναι 1 μηνων μαλλον πρεπει να ναι θυλυκο απ οτι μπωρω να καταλαβω λιγο, απλα δεν ξερω τι να το ταιζω😕σπορακια (παπαγαλινη τα μικξρα στρογγυλα σπορακια)τρωει κουτσου-κουτσου σιγα μεχρι να τα σπασει ηλιοσπορους εγω τουσ ανοιγο κ αυγο του δινω κ βιταμηνες στο νερο αυτα... φρουτα δεν του χω δωσει γιατι τα κακα του ειναι λιγο νερουλα.. Μονο βιταμινες στο νερο. Οχι οτι ειναι αρρωστο..φυσιολογικο χρωμα εχουν... Μηπως θελει κατι αλλο κρεμα ισως;η κατι να του φτιαξω εγω;τα χω σε ξεχωριστο κλουβι.. Αλλα η θυλικια μου η μεγαλι μονο απο μαρυα που το βλεπει αγριευει ενοειται δεν τα βαζω μαζι... Κ κατι αλλο τα νυχια του μικρου ειναι παρα πολυ κοφτερα περπαταει στο χερι μου κ μου αφηνει σημαδια γιατι ετσι; Επειδη ειναι μικρο; Στην θυλικια δεν ειναι ετσι... Μηπως τα γκρι ειναι ετσι;συγνωμη αν σας κουρασα! Σας βαζω κ μερικες φοτο να δειτε το νεο μου μικρουλη!
 

Συνημμένα

  • moto_0218.webp
    moto_0218.webp
    43,6 KB · Προβολές: 98
  • moto_0219.webp
    moto_0219.webp
    51,3 KB · Προβολές: 98
  • moto_0220.webp
    moto_0220.webp
    72,4 KB · Προβολές: 94
  • moto_0223.webp
    moto_0223.webp
    44,1 KB · Προβολές: 87
  • moto_0224.webp
    moto_0224.webp
    41,4 KB · Προβολές: 110
ειναι ομορφο να σου ζησει..
τα νυχια ειναι κοφτερα ακριβως επιδη ειναι μικρο.. Δεν εχουν προλαβει να φθαρουν...
το λοφιο ειναι τοσο μικρο ή ετσι φενετε στις φωτο;
 
ειναι 1 μηνων, απλα δεν ξερω τι να το ταιζω

Καταρχην να σου ζησει το κουκλακι

Ερωτηση (δεν ξερω απο κοκατιλ, απλως μου εκανε εντυπωση...): δεν θα επρεπε 1 μηνος να τρωει ακομη κρεμα; 😕 Αρκουν μονο τα σπορακια;
 
δεν το προσεξα...40 ημερων που εδωσα εγω ενα κοκατιλ ηθελε ακομα κρεμα κανονικα... Οποτε 1ος μηνων θελει κρεμα λογικα ακομα(σε 2-3 εβδομαδες θα πρεπει λογικα να την εκοβε εντελως)
απο που το πηρες;
 
το λοφιο ειναι μικρο γιατι κ το πουλακι ειναι μωρο κ δεν εχει βγει ακομα ολο το λοφιο ετσι μου ειπαν... Κ γο δεν ξερω γιασ την κρεμα... Παντως μια χουφτιστα σπορακια την εχει φαει απο χθες οπω κ αυγο, δεν ξερω ασ μου πει καποιοσ εμπειρος.. Κ για το λοφιο υσχυει αυτο; Ευχαριστω
 
γεια σου Μαρακι! τα δικα μου κοκατιλ τα εχω μεχρι 1.5 μηνων περιπου με κρεμα.. εξαρταται παντα το πουλι, μηπως ειναι λιγο πιο μεγαλο; Εχει δαχτυλιδι; δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα το φυλο, στους 8 μηνες αλλαζει το φτερωμα το κανονικο περιπου εκτος και αμα σου σφυραει οπως τα αρσενικα (αλλα ειναι πολυ μικρο ακομα). το λοφιο εχει σχεση με το πουλι εγω ειχα και μωρα με μεγαλο λοφιο σε αυτην την ηλικια, θα μεγαλωσει και αλλο αλλα οχι πολυ. Να το χαιρεσαι το κουκλακι σου! τι ονομα θα του δωσεις;
 
Να σου ζησει Μαρια. Ειναι οντως πολυ μικρο. Παρε σκονη για νεοσσους και δωστου λιγο αν δεις οτι θελει.
 
μολις γυρισα απ το πετ σοπ πηγα να δω αν εχει κρεμα δυστυχως οχι κ μου ειπε να του δωσω τριμμενα μπισκοτα παπαδοπουλου με λιγο νερακι ωστε να γινει κρεμα.. Το δοκιμασα αλλα δεν του αρεσουν οι τροφες που ειναι βρεγμενες... Αν κ μπορει να ειναι κ λιγο παραπανω απο μηνα, αφου το βλεπω να τρωει σπορακια δεν το φοβαμε τα καταφερνει τρωει... Το αγορασα πολυ φθυνα απο μια περιοχη εδω κοντα, ειναι μια κοπελα που εχει ζευγαρι σπιτι της κ τισ γεννανε συνεχεια(η μια γενα πισω απ την αλλη μονιμως εχει την φωλια)κ τα πουλαει για το λογο να μην γεμισει πουλια... Πηγα τα ειδα ητν 3 μικρα κ διαλεξα αυτο.. Το ονομα, δεν ξερω τωρα θυληκο η αρσενικο λεω παντως "μπιζού" το αντιπροσωπευει ακριβως(μην βρει κανα κοσμημα τρελενεται να τα μασαει δεν μου χει αφησει δαχτυλιδι κ σκουλαρικι πανω μου, για πολυ τρελα! 😀)
 
η μια γεννα πισω απο την αλλη😱... Θα το εχει εξαντλησει το καϊμενο το θηλυκο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Συμφωνω και επαυξανω! 😡 τι κριμα... Μερικοι να προσπαθουν με ολη την αγαπη και φροντιδα που μπορουν, και δεν βλεπουν μικρα με τιποτα! Και μερικοι αλλοι που ουτε καν εχουν ιδεα... 😡 (t:αλλα θα εσκαγα)
 
ελα μου ντε! Ετσι ειναι... Κ κλουβια αστα καλυτερα ηθελα να τα παρω ολα! Απλα ακομα κ οι γονεις ηταν σε κλουβι καναρινιου... Παντως βολευεται απ οτι φενεται.. Κ γεναει συνεχεια!
 
το βολευετε δεν ειναι σιγουρο(σε κλουβι καναρινιου δεν θα βολευετε).. Απλα επιδη εχει φως,ζεστη, αυγοτροφη... Οι ορμονες χορευουν και γενναει... Αν δεν τι σταματισει(κοψει το αυγο και μικρινη την μερα) δεν θα σταμτισει η κοκατιλιτσα μονη της...
εσυ αφου ειδες τις συνθηκες γιατι πηρες απο αυτην; Τα μωρα τα ταϊζει στο χερι;
 
νταξει δεν ηταν κ τοσο χαλια απλα χαλια σε σχεση πως τα χω εγω τα δικα μ... Τα φροντιζει αρκετα απλα η κοπελα μπορει κ να μην ξερει κ πολλα... Παντως ασχολειται αρκετα χρονια, δεν ξερω τι να πω... Κ το πηρα γιατι εψαχνα μικρο καιρο... Κ επειδη ηταν ετσι στριμωγμενα...ηθελα να παρω κ να φροντισω ενα καλυτερα.. Αλλα δεν ηξερα ποιο... Τα λυπωμουν μονο που ηταν σε μικρα κλουβακια
 
μαρια θα το βγαλω μπιζού αν κ δεν ξερω τι ειναι αλλα οπως εγραψα παραπανω... Το αντιπροσοπευει πολυ το ονομα αυτο
 
Αν ασχολούταν, και ενδιαφερόταν τόσο για τα πουλιά της θα είχε μάθει αρκετά πράγματα. Πλέον η άγνοια δεν είναι δικαιολογία. Ξεκάθαρα τα εξαντλεί στις γέννες για να έχει κέρδος. Τέλος πάντων, πράγματι είναι πολύ όμορφο το πουλάκι! Πάντως, αν και δεν ξέρω απο μεγάλωμα μικρών κοκατίλ, θα έλεγα οτι η συμβουλή του μαγαζάτορα για λιωμένα μπισκότα με νερό μάλλον είναι απαράδεκτη. Πολλή ζάχαρη, αλάτι και συντηρητικά για ένα τόσο μικρό ζώο. Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ορθογώνιο κλουβάκι. Τα στρογγυλά, εκτός απο όμορφα, δεν είναι κατάλληλα για κανένα είδος. Πουλιού
 
πηγα να αγορασω στρογγυλο απο πετ σοπ θεσ/νικη κ μου παν αυτο που εχω ειναι καλο.. Τα στρογγυλα αυτα ειναι ενδυκνεντε μονο για παπαγαλους γιατι τους αρεσει να πυγαινουν γυρο-γυρο τα ορθωγωνια κ τετραγωνα ειναι μονο για καναρινια... Κ αν κ ειναι μαγαζατορα κ θελει να πουλησει... Με αποτρεψε απο αυτην την αγορα το μικρο το εχω σε ορθωγωνιο αγορασα αλλα δεν μ προτεινε να παρω αλλο γι αυτο πηγα απο αλλου για το μικρουλι
 
Αχ, βρε κοπελιά, μην ακούς τίποτα απο ότι σου λένε οι πετσοπάδες! Είναι άσχετοι, ανίδεοι, και μόνο κακό κάνουν! Τα στρογγυλά κλουβιά κόβουν ζωτικό χώρο απο τα πουλιά, και επίσης δυσκολεύουν την αίσθηση προσανατολισμού που έχουν. Άλλωστε σκέψου το και αλλιώς. Δεν μπορεί τόσα έμπειρα μέλη εδώ μέσα να επιμένουν στα τετράγωνα κλουβιά.
Ρε γ***, έλεος με τους κουτοπόνηρους, έξυπνάκηδες εμπόρους! (MARAKI δεν απευθύνεται σε εσένα η αγανάκτισή μου)
 
Να το χαιρεσαι το μικρουλι! 🙂 Φαινεται οντως για θηλυκο με την πρωτη ματια.
Τα στρογγυλα κλουβια δεν ενδεικνυνται για κανενα μα κανενα πουλι.

Αυτη η κοπελα που λες εχει σκεφτει να βγαλει τη φωλια απο το κλουβι και οτι ετσι δε θα εχει προβλημα το τι να κανει τα μωρα;

1 μηνος θα συνμφωνησω οτι ειναι πολυ μωρο για να εχει ανεξαρτητοποιηθει τοσο, ισως ειναι λιγο μεγαλυτερο.
Τα μπισκοτα για ανθρωπους επισης δεν ειναι τροφη για παπαγαλους και μην ξεχνας οτι ειναι μωρο και αρα πιο ευαισθητο απο ενα ενηλικο πουλι.
 
Back
Top