Γενικά Το νέο παιδάκι μου (budgie)!

Ευχαριστώ όλους. Ναι, σίγουρα είναι μεγαλύτερο από 3 μηνών.Αυτό το υπέθεσα και εγώ.Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι οτι είναι αρκετά μεγαλόσωμο. Πιο μεγαλοσωμο από τα Budgies που είχα παλαιότερα. Το δαχτυλίδι του γράφει ακριβώς NB 08 4NB Y
 
15 ευρώ το είχε απ' ότι έγραφε σε μια ταμπελίτσα μπροστά στο κλουβί. Ούτε καν ρώτησα.Άσε που πήρα και άλλα πράγματα μαζί με το πουλάκι. Εκεί νομίζω κυμαίνονται οι τιμές τους αν δεν κάνω λάθος
 
εμενα μου φενετε πως εχει λιγο εγγλεζικο(αν μπορω να το πω ετσι). Γιατι εχει και μεγαλο κκεφαλι...
 
Όχι τόσο κάνουν απλά για μια στιγμή σκέφτηκα μήπως ήταν εκθεσιακό.. Αλλά ούτε και από τη φωτο φαίνεται κάτι τέτοιο ούτε από τη τιμή!
 
Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι οτι είναι αρκετά μεγαλόσωμο. Πιο μεγαλοσωμο από τα Budgies που είχα παλαιότερα. Το δαχτυλίδι του γράφει ακριβώς NB 08 4NB Y

Ειναι σιγουρα πουλακι του 2008 παντως, οποτε μικρο ειναι ετσι κι αλλιως!
Οσο για το μεγαλοσωμο που λες, εμενα μου κανει για αγγλικο παπαγαλακι. Ή τουλαχιστον εχει καποιες ριζες αγγλικου.

Η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη. Οδικος μου, οταν τον εφερα σπιτι, ηταν τοσο χαλια που νομιζα οτι τελικα ηταν αρρωστο και τον ειχα του θανατα! Και εκανε 2 μερες να φαει! Αλλα μετα καμια σχεση
Οποτε συντομα πιστευω θα συνελθει 😉
Να τον χαιρεσαι, πολυ ομορφος!
Αυτα εχουν οι ξαφνικοι ερωτες:D
 
δεν ξερω αν το κανουν αυτο οι εκτροφεις αλλα μπορει να ειναι απο τον γονιοαγγλικο και τον αλλο κοινο🙄

το γλωσσοφαγαμε το πουλακι😛
 
Από φωτο Αγγλικών που έχω δει και εμένα μου μοιάζει αλλά είμαι άσχετη για να μπορώ να μιλήσω επί του θέματος. Πάντως είναι πιο μεγαλόσωμος από ένα κανονικό Budgie 100%.Αυτή τη στιγμή άρχισε να ζωηρεύει... Ξεκουράστηκε μάλλον τόσες ώρες.
 
Λέτε να είναι αγγλικό και να μου το πούλησε για κοινό παπαγαλάκι; Τόσο ασχετοσύνη; Πάντως το κεφάλι του τείνει να κάνει αυτό το..."εξώγκομα" να το πω; Που έχουν τα Αγγλικά όπως αυτό εδώ στο λινκ
http://englishBudgies.org/photos/view.php?id=665667600
 
Να σου ζήσει το καινούργιο σου φιλαράκι. Είναι ένα κουκλί! :D
 
Παιδιά πριν από λίγο πήγε στο καθρεφτάκι με μπαλίτσες που του αγόρασα, μίλαγε με τον εαυτό του και έπαιζε με τις μπαλίτσες.Αυτό σημαίνει οτι σιγά σιγά αρχίζει να νιώθει πιο άνετα στο νέο του περιβάλλον υποθέτω, έτσι;
 
Σίγουρα μέρα με τη μέρα θα νοιώθει πιο άνετα στον νέο του χωρο. Όμως στο καθρέφτη δε μίλαγε στον εαυτό του. Νομίζει βλέποντας το ειδωλό του ότι είναι άλλο παπαγαλάκι.
 
Τώρα που το σκέφτομαι... Έχω ένα παπαγαλάκι που είναι από Ολλανδία, μοιάζει με αγγλικό και ζει στην Ελλάδα... Είναι δηλαδή ένα σπάνιο είδος Ολλανδοαγγλοέλληνα! Ο Χριστός κι η Παναγία! Τουλάχιστον είμαστε αν μη τι άλλο πρωτότυποι!
 
οι ριζες του ειναι απο την αγγλια, οι γονεις του απο ολλανδια και υοθετιθηκε στην ελλαδα:D
 
Back
Top