Φροντίδα Το νέο custom κλουβί μου

Ντέιβιντ

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2017
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
ΛΟΙΠΟΝ γεια σας και πάλι. Αφού μου δώσατε ιδέες αποφάσισα να ενώσω τα δύο κλουβιά που είχα και να δημιουργήσω αυτό


20190824_121457(9).webp20190824_121413.webp20190824_120053(2).webp
πιστευω ειναι αρκετο κα για τους δυο τους. και πιστευω θα αντεξει για πολυ καιρο. τωρα οσο αναφορα την εμφανιση.. Δε πειραζει 😂 κανει τη δουλεια του
 
και ξεχασα να πω. η κατασκευη κοστισε 0 ευρω. τα δυο κλουβια 40. Οποτε αξιζε
[automerge]1566640220[/automerge]
Ωραίο αλλά δεν τους παρέχεις κάποια προστασία από τα αρπαχτικα...
δε τα αφηνω εξω μονιμα.
 
δε τα αφηνω εξω μονιμα.
Δεν έχει σημασία... Τουλάχιστον όταν τα βγάζετε καλό είναι να μένει κάποιος μαζί τους για να τα βλέπει...
Αλλιως μην τα βγάζετε... Πότε δεν ξέρεις τι γίνεται...
Να τα χαίρεσαι... 😊
 
Δεν έχει σημασία... Τουλάχιστον όταν τα βγάζετε καλό είναι να μένει κάποιος μαζί τους για να τα βλέπει...
Αλλιως μην τα βγάζετε... Πότε δεν ξέρεις τι γίνεται...
Να τα χαίρεσαι... 😊
ενταξει τοτε ευχαριστω για τη συμβουλη :D
 
Ωραία και έξυπνη λύση. Πρόσεχε μόνο τα tire up. Ο Λίνκ (ringneck) τα κόβει εύκολα. Τα κοκατίλ δεν ξέρω πόση δύναμη οπότε θα σου πρότεινα να τα αντικαταστήσεις.
μονο ο γκρι εχει πολυ δυναμη(πριν αρκετο καιρο καρφωσε το ραμφος του στο δαχτυλο μου μεσα) και ναι σιγουρα θα τα αλλαξω απλως αυτα ειναι μια προσωρινη λυση
 
'Ανετο έγινε και όμορφο, μπράβο.
Προβληματίζομαι όμως για την περίπτωση που τους έρθει η ''έμπνευση'' ν΄ασχοληθούν με τα δεματικά... Θα προσπαθούσα να ενισχύσω τις ενώσεις και με κάποιο άλλο υλικό πχ ανοξείδωτα γαντζάκια #5 ή μανταλάκια (εδώ) ή με ανοξείδωτο σύρμα
Άγγελε, με πρόλαβες ενώ έψαχνα λύσεις 😁
 
'Ανετο έγινε και όμορφο, μπράβο.
Προβληματίζομαι όμως για την περίπτωση που τους έρθει η ''έμπνευση'' ν΄ασχοληθούν με τα δεματικά... Θα προσπαθούσα να ενισχύσω τις ενώσεις και με κάποιο άλλο υλικό πχ ανοξείδωτα γαντζάκια #5 ή μανταλάκια (εδώ) ή με ανοξείδωτο σύρμα
Άγγελε, με πρόλαβες ενώ έψαχνα λύσεις 😁
Ναι ναι ακριβώς αυτό θα κάνω. Απλώς αυτή ήταν μια προσωρινή λύση επειδη τα λυπομουν. Όπου να'ναι θα πάω πρακτικερ να πάρω μάλλον γατζακια.

καλή η ιδέα σου!
ελπίζω να το χαρούν τα κουκλιά σου! 🥰
(το κενό κάτω από την ένωση των δυο κλουβιών, μου φαίνεται κάπως μεγάλο. Πρόσεξέ το λίγο )
Και εγώ για αυτό ανησυχούσα αλλά απλώς φαίνεται μεγάλο
Ίσα ίσα που χωράει το κεφαλάκι τους.
 
Έξυπνο Ντέιβιντ.
Είναι όντως μεγάλο και άνετο.
Μπορεί να σε βοηθήσει αυτό για τα ανοίγματα.
 
Μπορεί να σε βοηθήσει αυτό για τα ανοίγματα.
Δεν το συνιστώ.
Εύκολα ξεφλουδίζουν το πλαστικό περιτύλιγμα, το συρματάκι δεν είναι ανοξείδωτο=δηλητηρίαση, συν ότι είναι τόσο λεπτό που κόβεται πανεύκολα ( πιο εύκολα και από τα πλαστικά δεματικά) 😉
 
Δεν είναι το λεπτό σύρμα με το πλαστικό είναι συμπαγής δεν έχει επικάλυψη πλαστικού και είναι φτιαγμένο για να δένει τα κλαδιά.
Είναι κανονικό πράσινο σύρμα αν είναι τοξικό δεν το ξέρω.
[automerge]1566667049[/automerge]
Σύρμα Ανθοκομίας Πράσινο Am-Tech U4200 Σετ 2 τεμάχια 50m
Το Σετ περιλαμβάνει:

– 2 κουλούρες από σύρμα ανθοκομίας πράσινο μήκους 50m το καθένα (συνολο 50m x 2 = 100m) και πάχους 1mm

ένα χιλιοστό πάχος.
 
Back
Top