Φροντίδα Το νέο custom κλουβί μου

Προσωπικά το βρίσκω οριακό και πάλι για 2 κοκατίλ. Επίσης δεν μπορώ να κρύψω ότι το αισθητικό αποτέλεσμα δεν μου αρέσει καθόλου. 😊
Καλά ρε μεγάλε τι διαστάσεις χρειάζεται; να είναι 2m Χ 2m x 4? Για κατσε με το ζορι χωραει και αυτο στο μπαλκονι μας. Όσο αναφορά την εμφάνιση. Αφού το είπα και μόνος μου ότι είναι... Τι μου το χτυπάς; Τη δουλειά του δε τη κάνει; 😀ειπαμε 0 ευρώ χάλασα για τη κατασκευή. Περίμενες κάτι σαν από εργοστάσιο;
 
@Ντέιβιντ τη γνώμη μου έγραψα. Λυπάμαι που δεν σου αρέσει. :) Τα πουλιά δείχνουν κάπως τεράστια μέσα στο κλουβί. Το κάθε κλουβί απο αυτά προορίζεται για μικρότερα πουλιά όπως budgies κτλ. Ενώνοντας 2 δεν σημαίνει ότι γίνεται και άνετο.
 
@Ντέιβιντ τη γνώμη μου έγραψα. Λυπάμαι που δεν σου αρέσει. :) Τα πουλιά δείχνουν κάπως τεράστια μέσα στο κλουβί. Το κάθε κλουβί απο αυτά προορίζεται για μικρότερα πουλιά όπως budgies κτλ. Ενώνοντας 2 δεν σημαίνει ότι γίνεται και άνετο.
Εντάξει όπως το ειπες τώρα ακούγεται πολύ καλύτερα. Πριν ηταν σα προσβολή
 
Δεν το συνιστώ.
Εύκολα ξεφλουδίζουν το πλαστικό περιτύλιγμα, το συρματάκι δεν είναι ανοξείδωτο=δηλητηρίαση, συν ότι είναι τόσο λεπτό που κόβεται πανεύκολα ( πιο εύκολα και από τα πλαστικά δεματικά) 😉


Και ρωτάω εγώ τώρα λέγοντας καλημέρα... Το γαλβανιζέ δεν κάνει γιατί κάτι προκαλεί μακροχρόνια στους παπαγάλους. Το μέταλλο που σκουριάζει είναι το ιδανικό για κλουβιά και όχι μόνο, αλλά προκαλεί δηλητηρίαση... Που λογικό το βρίσκω οπότε πιο υλικό τελικά είναι καλό;
 
Καλημέρα.
Άρα οι κλούβες που γίνονται με κουνελόσυρμα είναι επικίνδυνες για τα πουλια.

Τι είναι αυτό που δηλητηριάζει τα πουλιά,
ο ψευδάργυρος που περιέχει το γαλβανισμένο μέταλλο ή σκουριές που δημιουργούνται από την οξείδωση του;
 
Τι είναι αυτό που δηλητηριάζει τα πουλιά,
ο ψευδάργυρος που περιέχει το γαλβανισμένο μέταλλο ή σκουριές που δημιουργούνται από την οξείδωση του;
Και τα δύο!

Η λύση είναι τα ανοξείδωτα μέταλλα ή αυτά που είναι βαμμένα ηλεκτροστατικα. Επίσης η ανοδιωση είναι ασφαλής τρόπος βαφής αλλά χρησιμοποιείται κυρίως στο αλουμίνιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βαμμενα ηλεκτροστατικα δημιουργει μια φλουδα την οποία ομως τους αρεσει να την κοβουν και να την κομματιαζουν, ετσι και αυτα τα κλουβια εχουν ημερομηνια ληξης! Εχω κανει ερωτηση στην κλουβοτεχνικη μεσω birdmarket αν αναλαμβανουν την επαναβαφη κλουβιων για παραταση ζωης και κοστος! Περιμενω απαντηση
 
Το ανοξείδωτο αν και ολα τα κλουβια ειναι γαλβανιζε
Αυτό που εύκολα παρατηρεί κάποιος είναι πως:
Μπορεί τα πουλιά να κρατιούνται για να σκαρφαλώσουν στα ''όποια'' κάγκελα κλουβιών, αλλά δεν τα δαγκώνουν και δεν προσπαθούν να τα κόψουν ή δεν ασχολούνται για να ''παίξουν'' με αυτά χρησιμοποιώντας το ράμφος τους...

Τι είναι αυτό που δηλητηριάζει τα πουλιά,
ο ψευδάργυρος που περιέχει το γαλβανισμένο μέταλλο ή σκουριές που δημιουργούνται από την οξείδωση του;


Και ο μόλυβδος που περιέχουν αυτού του είδους τα σίδερα...
 
Σισσυ ο δικος μου το εχει καταγδαρει σε καποια σημεια το κλουβι κ οταν το γδαρει μια φορα και βγει η φλούδα του χρωματος μετα επιμενει στο ιδιο σημειο 100 φορες
 
Αυτό που εύκολα παρατηρεί κάποιος είναι πως:
Μπορεί τα πουλιά να κρατιούνται για να σκαρφαλώσουν στα ''όποια'' κάγκελα κλουβιών, αλλά δεν τα δαγκώνουν και δεν προσπαθούν να τα κόψουν ή δεν ασχολούνται για να ''παίξουν'' με αυτά χρησιμοποιώντας το ράμφος τους...
Υπάρχουν κι εξαιρέσεις φαίνεται...
Σισσυ ο δικος μου το εχει καταγδαρει σε καποια σημεια το κλουβι κ οταν το γδαρει μια φορα και βγει η φλούδα του χρωματος μετα επιμενει στο ιδιο σημειο 100 φορες

Δηλ Τάκη προσπαθεί να κόψει-δαγκώνει το σίδερο;
Εάν κάνει κάτι τέτοιο θέλει προσοχή, κάπως θα πρέπει να καλυφθεί το σίδερο ή να γίνει αλλαγή κλουβιού... Παιχνίδια έχει;
Ανία-μανία και έλλειψη ενδιαφέροντος μου βγάζει αυτή η συμπεριφορά...
 
Back
Top