Διατροφή Το νερό που δίνουμε στα πουλιά μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inca1099
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μήπως γνωρίζεις, Γρηγόρη, αν υπάρχει συσκευή αντίστροφης όσμωσης, χωρίς το μειονέκτημα της σπατάλης του νερού;
 
Ολες οι συσκευες RO(αντιστροφης οσμωσης) εχουν απωλεια νερου.Βεβαια το νερο που χανεις μπορεις να το μαζευεις. Για αλλες χρησεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Δεν υπάρχει συσκευή χωρίς την σπατάλη νερού γιατί η μεμβράνη λειτουργεί βάση της οσμωτικής πίεσης. Το νερό όπως πολύ σωστά ανέφερε ο evri μπορείς να το κρατάς για άλλες χρήσεις όπως κάνουμε οι περισσότεροι (πότισμα, καζανάκι)

Φιλικά
 
εγώ παρατηρησα ότι τα πουλια μου αρρωστεναν συχνα και έτσι αγορασα ένα φιλτρο ενεργου άνθρακα φθηνο τον 15ευρο απο το αλεξ πακ και το προβλημα λύθηκε
 
ρε παιδια μπερδεψατε λιγο τα πραγματα εχω κ εγω ενυδρειο το νερο που αναφερετε απο συσκευη Α/Ο χρησημοποιητε για ψαρια που δεν μπορουν να ζησουν σε σκληρο νερο (δισκοι) αυτο το νερο που βγενη απο την σησκευη ειναι τελειωs καθαρο χωριs τα απαρετητα ιχνοστοιχεια κ μεταλα που ειναι υπεραπαρετητα για τον οργανισμο μαs κ στουs φτερωτουs συντροφουs μαs αν πινουμε απο αυτο το νερο σηγουρα θα εχουμε μακροχρονια προβλημα.
για να σαs δωσω να καταλαβετε το συγκεκριμενο νερο λεγετε απιονισμενο(τετοιο εριχνα στα δισκακια μου μεχρι να αγορασω σησκευη Α/Ο) κ χρησημοποιητε για υγρεs μπαταριεs αλλα κ στιs σησκευεs σιδερωματοs
ακομη κ στο ενυδρειο δεν πρεπει να το βαληs σκετο πρεπει να σημπληρωσηs με διαφορα σκεβασματα τα απαρετητα ιχνοστιχεια, μεταλα κ ιοντα η να σημπληρωσηs μια ποσοτητα "βρωμικου" νερου οπωs το λεμε εμειs οι "ψαραδεs"
ενα απλο φιλτρο για ποσιμο νερο με ανθρακα ειναι αρκετο για μαs κ τα φιλαρακια μαs
 
ρε παιδια μπερδεψατε λιγο τα πραγματα εχω κ εγω ενυδρειο το νερο που αναφερετε απο συσκευη Α/Ο χρησημοποιητε για ψαρια που δεν μπορουν να ζησουν σε σκληρο νερο (δισκοι) αυτο το νερο που βγενη απο την σησκευη ειναι τελειωs καθαρο χωριs τα απαρετητα ιχνοστοιχεια κ μεταλα που ειναι υπεραπαρετητα για τον οργανισμο μαs κ στουs φτερωτουs συντροφουs μαs αν πινουμε απο αυτο το νερο σηγουρα θα εχουμε μακροχρονια προβλημα.
για να σαs δωσω να καταλαβετε το συγκεκριμενο νερο λεγετε απιονισμενο(τετοιο εριχνα στα δισκακια μου μεχρι να αγορασω σησκευη Α/Ο) κ χρησημοποιητε για υγρεs μπαταριεs αλλα κ στιs σησκευεs σιδερωματοs
ακομη κ στο ενυδρειο δεν πρεπει να το βαληs σκετο πρεπει να σημπληρωσηs με διαφορα σκεβασματα τα απαρετητα ιχνοστιχεια, μεταλα κ ιοντα η να σημπληρωσηs μια ποσοτητα "βρωμικου" νερου οπωs το λεμε εμειs οι "ψαραδεs"
ενα απλο φιλτρο για ποσιμο νερο με ανθρακα ειναι αρκετο για μαs κ τα φιλαρακια μαs

Αγαπητέ φίλε επειδή και εγώ έχω δίσκους, δεν μιλάω για όσμωση 3 σταδίων αλλά για φουλ οσμώσεις. Απιονισμένο νερό μπορείς να επιτύχεις μόνο με DI χρήση ρητίνης για να κάνει τον απιονισμό. Μιλάω για εγγεκριμένη ΑΟ για πόσιμο νερό για οικιακή χρήση και όχι ΑΟ με 2 προφιλτρα και μεμβράνη.
 
φιλε μου η αντιστροφη οσμοση που εχω εχει DI κ απο οτι βλεπω υπαρχει τετοια κ στα λινκ που εχειs αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα απο την δικη μου
απο οτι γνωριζω DI σημενη απιονηστηs δηλαδη βγαζει απιονησμενο νερο
κανω λαθοs;
 
φιλε μου η αντιστροφη οσμοση που εχω εχει DI κ απο οτι βλεπω υπαρχει τετοια κ στα λινκ που εχειs αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα απο την δικη μου
απο οτι γνωριζω DI σημενη απιονηστηs δηλαδη βγαζει απιονησμενο νερο
κανω λαθοs;

Δεν κάνεις λάθος κανένα. DI σημαίνει Distilled (απιονισμός που επιτυγχάνεται με την χρήση φυσικής ρητίνης σαν τελευταίο στάδιο φίλτρανσης, μεταβάλει ιόντα κτλ) και βέβαια υπάρχουν ΑΟ με DI αλλά υπάρχουν και ΑΟ χωρίς. (3, 4, 5, 6 σταδίων). Δεν μιλάω σε καμία περίπτωση για ΑΟ/DI αλλά για ΑΟ χωρίς DI. Ένα παραδειγμα για το τι λέω είναι αυτό Η Ιστοσελίδα δεν λειτουργεί πλέον. θα δείς οτι έχει και ΑΟ/DI αλλά και χωρίς στα ίδια στάδια. Μιλάω συγκεκριμένα για οικιακή χρήση για την παρακάτω ΑΟ ro-man.gr/shop/product_info.php/cPath/55/products_id/231 is no longer available

Σε καμία περίπτωση για αποφυγή παρεξηγήσεων δεν κάνω διαφήμηση απλά παραθέτω παραδείγματα.

Φιλικά
 
ok φιλε μου επειδη σε τετοια θεματα ειμαι επιφιλακτικοs κ επειδη σε καποιο μοντελο που ειδα στα λινκ που εβαλεs εχει μια σησκευη με DI "http://www.aquapure.gr/GR_M_Deionization%20System.htm"
μου φανηκε περιεργο
 
Εγώ έχω στο σπίτι στον κεντρικό αγωγό του νερού φίλτρο 3 σταδιών και με ενεργό άνθρακα, το νέρο που χρησιμοποιώ έρχεται φιλτραρισμένο από αυτό το φίλτρο το οποίο το αγόρασα 350 €. Τουλάχιστον είμαι σίγουργος για το ότι δεν περνάνε ακαθαρσίες, σκόνες, βακτήρια και επιπλέον με τον άνθρακα μετατρέπεται το νερό σε ποιο ενεργό στοιχείο.
 
Εγώ έχω στο σπίτι στον κεντρικό αγωγό του νερού φίλτρο 3 σταδιών και με ενεργό άνθρακα, το νέρο που χρησιμοποιώ έρχεται φιλτραρισμένο από αυτό το φίλτρο το οποίο το αγόρασα 350 €. Τουλάχιστον είμαι σίγουργος για το ότι δεν περνάνε ακαθαρσίες, σκόνες, βακτήρια και επιπλέον με τον άνθρακα μετατρέπεται το νερό σε ποιο ενεργό στοιχείο.
Αν και το θέμα είναι παλιό, -το επαναφέρες-, αλλά σημαντικό, συμπληρώνω τι νερό εμπιστεύομαι για τον Torres (που μας προβληματίζουν οι κενώσεις του & κάνουμε τακτικά καλλιέργειες). Δεν ξέρω αν το έχετε ψάξει, εμείς του δίνουμε το απλό (μπλε).
http://www.OGOlife.com
 
Εγώ έχω στο σπίτι στον κεντρικό αγωγό του νερού φίλτρο 3 σταδιών και με ενεργό άνθρακα, το νέρο που χρησιμοποιώ έρχεται φιλτραρισμένο από αυτό το φίλτρο το οποίο το αγόρασα 350 €. Τουλάχιστον είμαι σίγουργος για το ότι δεν περνάνε ακαθαρσίες, σκόνες, βακτήρια και επιπλέον με τον άνθρακα μετατρέπεται το νερό σε ποιο ενεργό στοιχείο.

Εδώ ίσως να είναι και η λύση για "καθαρό νερό". Το πρόβλημα είναι
οτι ακόμα τα φίλτρα είναι ακριβά και οτι θέλουν στενή παρακολούθηση
και αλλαγή στο κατάλληλο χρόνο, για να αποδίδουν σωστά.
 
Συγνωμη Γρηγορη, κατανοω εν μερι την αγωνια που σε διεπει για την υγεια των πουλιων σου αλλα πιστευω πως σιγα σιγα φτανουμε στα ακρα. Πριν με παρερμηνευσεις αν θελεις και μπορεις κανε το αντιστοιχο τεστ και σε μια νρολακουβα απο οπου τα ελευθερα πουλια πινουν νερο...
Σημειωνω πως σκοπος του ποστ μου δεν ειναι η εκφραση αντιθετης αποψης αλλα η πιθανη κατονοηση πως στο συνολο ολοι μας δν πινουμε απολυτως καθαρο νερο...
 
καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος δινει στα πουλακια του το [γαλαζιο] νερο της βιτακραφτ. Το εχει δοκιμασει κανενας;κατα ποσο ειναι καλο; Το δινουμε σκετο αντι για νερο ή το βαζουμε μεσα στο νερο; Ευχαριστω
 
Εδώ ίσως να είναι και η λύση για "καθαρό νερό". Το πρόβλημα είναι
οτι ακόμα τα φίλτρα είναι ακριβά και οτι θέλουν στενή παρακολούθηση
και αλλαγή στο κατάλληλο χρόνο, για να αποδίδουν σωστά.

Έχεις δίκαιο, μια τουλάχιστον φορά το χρόνο απαιτείται αντικατάσταση του φίλτρου και φυσικά έλεγχος για την κατάστασή του.
 
Συγνωμη Γρηγορη, κατανοω εν μερι την αγωνια που σε διεπει για την υγεια των πουλιων σου αλλα πιστευω πως σιγα σιγα φτανουμε στα ακρα. Πριν με παρερμηνευσεις αν θελεις και μπορεις κανε το αντιστοιχο τεστ και σε μια νρολακουβα απο οπου τα ελευθερα πουλια πινουν νερο...
Σημειωνω πως σκοπος του ποστ μου δεν ειναι η εκφραση αντιθετης αποψης αλλα η πιθανη κατονοηση πως στο συνολο ολοι μας δν πινουμε απολυτως καθαρο νερο...

Καμία ανησυχία, παρερμήνευσης, άλλωστε για αυτό υπάρχει τό φόρουμ να καταθέτουμε τις απόψεις μας. Επειδή τυγχάνει να πρέπει να πιω καθαρό νερό για εμένα, αγόρασα το φίλτρο πρώτα για εμένα και μετά για όλα τα άλλα. Βλέποντας λοιπόν οτι το νερό κάνει καλό σε εμένα, συμπέρανα οτι κάνει και στα πουλιά μου, κάτι που το είδα στο πέρασμα του χρόνου. Αυτό σαν παρένθεση.
Για το νερό που αναφέρεις σε νερολακούβες, θα πρέπει να σκεφτούμε οτι το χώμα, τα πετρώματα, είναι το πιο καλό και φυσικό φίλτρο που υπάρχει, όμως δεν σημαίνει οτι ένα στάσιμο νερό είναι πεντακάθαρο. Δεν θα μπω στην διαδικασία να κάνω το τέστ, αν και είναι πολύ καλή η ιδέα σου να δούμε τι περιέχει, αλλά θα μπω στην σκέψη οτι τα πουλιά που ζούνε στην φύση, έχουν δημιουργήσει αντισώματα, που δεν μπορούν τα δικά μας στην αιχμαλωσία να δημιουργήσουν, με καμία διατροφή και κανένα συμπλήρωμα.
 
Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από το θέμα και πολλές απόψεις ίσως έχουν ανά θεωρηθεί ολικώς ή μερικώς, αν και σε γενικές γραμμές όσα έχουν αναφερθεί τα βρίσκω αρκετά σωστά κατά την γνώμη μου.
Για την αντίστροφη όσμωση, όντως πέρα του υψηλού κόστους της, υπάρχει και θέμα με την απώλεια ωφέλιμων στοιχείων του νερού που μακροχρόνια βλάπτει αντί να ωφελεί η χρήση της.
 
Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από το θέμα και πολλές απόψεις ίσως έχουν ανά θεωρηθεί ολικώς ή μερικώς
εδώ δεν έχεις άδικο,Μαρία..
η πιο εύκολη λύση πάντως, στο κομμάτι που αφορά στο χλώριο: γεμίζουμε αποβραδύς ένα μεγάλο μπωλ/λεκάνη με νερό,το αφήνουμε όλη νύχτα ανοιχτό και..η μεγαλύτερη ποσότητα(αν όχι όλη) χλωρίου εξατμίζεται.
από την άλλη: βράζουμε μια κατσαρόλα νερό.. Και μόλις κρυώσει, το προσφέρουμε.
(ας πω και γω μια άποψη.. Οικονομική) 🙂
 
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου σχετικά με όλα αυτά που διάβασα ως απόψεις των μελών.
Αρχικά το χλώριο προστίθεται ως απολυμαντικό. Εδώ θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι χλώριο προστίθεται. Υπάρχουν διάφοροι τύποι απολυμαντικών, με κυριότερους εκπρόσωπους το αέριο χλώριο (Cl2) και το υποχλωριώδες (ΟCl-) ως μετα νατρίου άλας ή ως οξύ. Να υπενθυμίσουμε πως το NaOCl είναι η δραστική ουσία της γνωστής χλωρίνης. Το αέριο χλώριο είναι δύσκολο διαχειρίσιμο και ως εκ τούτου δεν χρησμοποιειται συχνά. Επίσης λόγω του ότι είναι αέριο απομακρύνεται πολύ πιο εύκολα από το νερό του δικτύου ιδιαίτερα με την αύξηση της θερμοκρασίας του νερού. Άρα το αέριο χλώριο δεν έχει παραμένουσα προστασία κατά μήκος του δικτύου. Αντίθετα το υποχλωριώδες απολυμαίνει από βακτήρια και ιούς με παραμένουσα δράση. Οι δύο προαναφερόμενες χημικές ουσίες είναι άμεσα εξαρτημένες από το pH του νερού καθώς επίσης και από την παρουσία άλλων χημικών ενώσεων όπως αμμωνία και κυκλικοί υδρογονάνθρακες.
Ενα επίσης δυνατό απολυμαντικό είναι το διοξείδιο του χλωρίου (ClΟ2). Τα πλεονεκτήματα είναι ότι δεν επηρρεάζεται από το pH του νερού και έχει παραμένουσα δράση. Έχουν προταθεί και άλλα απολυμμαντικά κατά καιρούς.

Όπως γίνεται αντιλληπτό όλες οι χημικές ενώσεις παραμένουν μέσα στο νερό εάν δεν υποστεί κάποια κατεργασία όπως απόσταξη (distillation) ή απιονισμό (deionization). Και όταν προσθέτουμε κάποιο χημικό παρασκεύασμα όπως το tetra το μόνο που καταφέρνουμε είναι να δεσμεύουμε ότι μπορούν να δεσμέυσουν τα ενεργά συστατικά του tetra. Όλα λοιπόν αυτά καταναλώνονται από τα ζωάκια μας. Απλά είναι σε μια πιο αδρανή μορφή.
Ο νόμος ορίζει τα κατώτερα όρια για τα διάφορα στοιχεία και τις χημικές ενώσεις για κάθε χρήση του νερού είτε πόσιμου είτε για πισίνες είτε για άρδευση κτλ. Στον παρκάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά για το πόσιμο νερό. Κάθε ζωντανός οργανισμός θα ήταν σωστό να καταναλώνει της ίδιας ποιότητας νερού με τον άνθρωπο.
Ποιοτικά χαρακτηριστικά του νερού σύµφωνα µε την ΚΥΑ Υ2/2600/01 σε εναρµόνιση προς την οδηγία 98/83/ΕΚ

Έτσι λοιπόν έχοντας στο μυαλό μας και την σωστή διαχείριση των υδάτινων πόρων θα πρέπει να προχωράμε σε κατεργασία του νερού κυρίως φιλτράρισμα μέσω ενεργού άνθρακα (ή άλλων αδρανών αλλά προσροφητικών υλικών) με στόχο την επίτευξη άκρως ποιοτικού νερού κατάλληλου για κατανάλωση. Ο ενεργός άνθρακας λόγω της πολύ μεγάλης ειδικής επιφάνειας μπορεί να δεσμεύσει την πληθώρα των οργανικών ενώσεων που κατά κανόνα είναι επιβλαβής για τον ανθρώπινο οργανισμο και υποβαθμίζουν ποιοτικά το νερό, αλλά και μια σειρά ανόργανων ενώσεων και στοιχείων κυρίως μεταλλικών ιόντων όπως κάδμιο, μόλυβδο κτλ που δεν πρέπει να βρίσκονται σε μεγάλες ποσότητες στο πόσιμο νερό. Να σημειώσουμε εδώ ότι κάποια μεταλλικά ιόντα πρέπει να απουσιάζουν από το πόσιμο νερό. Οι ποσότητες για τις οποίες γίνεται λόγος είναι της τάξεως των μg / L [μικρογραμμάρια (δηλαδή 10-6 g) στο λίτρο].
Πρέπει να γίνεται συνεχής έλεγχος του νερού με χημικές ποσοτικές αναλύσεις από διαπιστευμένα εργαστήρια. Ο μέσος χρόνος ορίζεται στους 3-4 μήνες αφού μελέτες έχουν δείξει ότι κάτω από φυσιολογικές συνθήκες οι φυσικοχημικές παράμετροι των υδάτων αλλάζουν κατά την αλλαγή της εποχής.
Η αντικατάσταση του φίλτρου, όποιο κι αν είναι αυτό, είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ποσότητα του καθαρού νερού που μπορεί να δώσει. Ο κατασκευαστής δίνει μια τιμή λογικά σε κυβικά μέτρα νερού. Το νερό με το οποίο συνήθως γίνονται οι δοκιμές, για να προκύψει αυτή η τιμή, περιέχει ποσότητες κατά λίγο μεγαλύτερες από τα όρια για κάθε στοιχείο ή χημική ένωση.
Συνιστώ λοιπόν όπως ενδιαφέρεται για ποιοτικό νερό να εφαρμόσει μια τεχνική επεξεργασίας του νερού που θα καταναλώσει ή θα δώσει στα κατοικίδιά του. Και μην ξεχνάμε ότι όλοι μπορούμε να ζήσουμε με λιγότερο καθαρό νερό, π.χ. Πουλιά που πίνουν από νερολακούβες ή ανθρώπους που κάποτε πίνανε νερό από το ίδιο σημείο που πίνανε τα ζώα τους. Το ζήτημα είναι ότι μπορούμε να ζήσουμε καλύτερα με καθαρό νερό.
Και είναι ευθύνη όλων μας! Όλα καταλήγουν στον υδροφόρο ορίζοντα που έχουμε στα πόδια μας αλλά δεν το έχουμε αντιληφθεί.

Συγγνώμη για το μακροσκελές και κουραστικό άρθρο.
 
Back
Top