Ασθένειες Το παπαγαλάκι μου είναι μόνιμα φουσκωμένο

ΝΙΟΒΗ

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2014
Μηνύματα
47
καλημερα παιδια. εχω 2 budgie. Το ενα το αρσενικο χθεσ παρατηρησα πωσ ειναι συνεχεια φουσκωμενο. Διαβασα πωσ αυτο μπορει να οφειλεται απο αυπνια απο κρυωμα η απο ασθενεια. Ελπιζοντας στα δυο πρωτα που διορθωνονται πιο αμεσα προσπαθησα να το κανω να κοιμηθει πιο ησυχα και σε σκοτεινο και ησυχο μερος και να ζεσταθει. Ομως εχω τεχνηκα προβληματα. Το σπιτι μου βρισκεται σε μια φασαριοζηκη γειτονια και δεν ξερω αν κοιμηθηκε καλα. Και για να ζεσταθει χρησιμοποιω τη λαμπα γραφειου κατω απο την οποια το εβαλα και τωρα καθετε απο μονος του γιατι δεν εχω αλλο τροπο να το ζεστανω η δεν ξερω αλλο τροπο.σημερα ειναι επισης φουσκωμενος. Να ανησυχω πως θα μου παθει κατι;

επισησ παρατηρω πως μου χασμουριεται

και πωσ ψιλοτρεμει η ουρα του

προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα δεν μπορω ειναι μεγαλη. Οποιοσ ενδιαφερεται να του τη στειλω με email
 
Σαφώς το πουλάκι είναι σοβαρά άρρωστο.
Το τι έχει δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Τα πουλάκια είναι σε μέρος που τα παρατηρείς καθημερινά και καθημερινά τα περιποιείσαι; Αλλάζεις νερό και τροφή κάθε μέρα; Πόσες μέρες είναι σε αυτήν την κατάσταση; Τι ηλικία έχει και πόσον καιρό το έχεις εσύ; Τι διατροφή του παρέχεις; Στο κλουβί είναι μόνο του ή με άλλο πουλάκι και ποια είναι η σχέση μεταξύ τους; Είναι φιλικά ή τσακώνονται; Κάνε τον κόπο να μας δώσεις στοιχεία για να προσπαθήσουμε να βρούμε μια άκρη. Πάντως το ιδανικό να το έβλεπε κάποιος γιατρός.
Φυσικά όλα τα συμπτώματα συνηγορούν να είναι σε ζεστό μέρος, προφυλαγμένο από ρεύματα.
Έλεγξε τις κουτσουλιές και βγάλε τις φωτογραφία.
Για να ανεβάσεις φωτογραφίες πρέπει να τις κάνεις resize , δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ .
Εύχομαι να είναι περαστικό!
 
Αυτο το φουσκομα χωρις να θελω να δωσω ψευτικες ελπιδες μου εχει τυχει σε ενα μπατζυ. Το πουλι καθεται χοντρουλι χονρουλι και υσιχο γενικα απο την πρωτη μερα. Εγω απο αυτα πουξερω το εβγαζα αρρωστο. Εχουν περασσε 7 μηνες και το πουλακι το ιδιο. Εαν ειχε τιποταδεν θα αντεχε. Ειναι ο χαρακτηρας τουετσι
 
Ναι Γιάννη μου αλλά εδώ δεν έχουμε μια πάγια συμπεριφορά αλλά μια αλλαγή στάσης του πουλιού.
 
Φυσικα το ξερω το διαβασα απλα το υπογαραμμισα και για μελη που εχουν πουλια σαν το δικο μου7
 
Γεια παιδια. Ευχαριστώ για την απαντηση. Το παπαγαλακι τρωει και πίνει κανονικα. Μαλιστα τον αμπακο θα ελεγα. Οσο τον ζέστανα άρχιζε και ξεφουσκωνε. Ελπιζω να ειναι απλο κρυωμα και οχι καποια αρρώστια. Περιεγραξα ολο το κλουβι για τυχόν ρεύματα και του εφτιαξα τσάι. Του εβαλα ξηρή ρίγανη επισης και βιταμίνη. Ειναι με ενα θηλυκό και ειναι ζευγάρι. Ειναι ενήλικο ποσο χρονων δεν ξερω ακριβως.υπολογιζω στα 2. Οι κουτσουλιες κατα έναν περίεργο τροπο ειναι πιο φυσιολογικές απο οτι ηταν γτ εγιναν μαύρες ενω παλια εκανε πράσινες απο το φαγητο. Και τα δυο μου κανουν πράσινες. Τα περιποιούμαι καθημερινά. Μονο αυτη τη περίοδο τα παραμέληση λιγο λόγο εξεταστικης

Τα εχω 1 χρονο.σε αυτη τη κατασταση ειναι μονο μια μέρα.
 
Εντάξει, πολύ σωστά το περιποιήθηκες. Συνέχισε και παρατήρηση όσο μπορείς. Εύχομαι ότι ήταν μια απλή αδιαθεσία. Περαστικά :) Και να μας πεις την εξέλιξη.
 
καλησπερα. Δεν βλεπω καποια εξελιξη. Το πουλακι μου συνεχιζει να φουσκωνει τα πουπουλα του. Οταν βεβαια μπορει να τρομαξει για κατι ξεφουσκωνει. Τρωει κανονικα. Αρκετα. Κοιμαται στο ψηλοτερο κλαδακι. Πεταει μια χαρα οταν το βγαζω. Και οσον αφορα τις κουτσουλιες δεν μπορω να διακρινω καποια διαφορα. Το κρατω ακομα το καλυμμα στο κλουβι. Του βαζω επισης ριγανη στεγνη και βιταμινη σε τροφη. Και το βαζω ανα τακτα χρονικα διαστηματα στη λαμπα του γραφειου διοτι δεν εχω αλλο τροπο. Τι αλλο να κάνω;να του παρω καποιο φαρμακο ισως;
 
Φάρμακο δεν δίνουμε αν δεν ξέρουμε την ασθένεια. Ένα λάθος φάρμακο μπορεί να αποβεί μοιραίο για το πουλάκι.
Τα υπόλοιπα συμπτώματα συνεχίζουν; Ο τόνος στην ουρά κτλ;
Υπάρχει περίπτωση να έφαγε κάτι που το πείραξε; Τι τροφή του δίνεις; Χύμα ή συσκευασμένη; Έφαγε κάποιο λαχανικό που δεν ήταν καλοπλυμένο; Είναι κοντά στην κουζίνα που μαγειρεύετε; Μήπως είναι σε χώρο με καπνούς από τσιγάρα; Προσπάθησε να σκεφτείς κάτι που μπορεί να το έβλαψε, σαν είδος δηλητηρίασης. Επίσης έξω που τα έχεις μήπως έρχονται περιστέρια στο κλουβί του ή σπουργίτια;
 
τι εννοεις ο τονοςσ στην ουρα; Αν εννοεισ αν την κουναει ναι την ψιλοκουναει σαν τρεμουλο. Επισης τον εχω πετυχει γενικα να τρεμει. Το μεσημερι σημερα γυρναγε το κεφαλι οπως το γυρναει σαν να κοιμαται αλλα δεν κλεινει τα ματακια. Ειναι γενικα δραστηριος. Τον βαζω κατω απο τη λαμπα καθεται καποια ωρα και μετα φευγει μονος του. Τον εβαλα σε ακομα πιο ησυχο μερος. Του δινω χυμα τροφη.λαχανικο αποκλυεται να τον πειραξε η κατι απο τα αλλα που μου πες. Ναι ερχοταν σε επαφη με περιστερια.

επισης τιναζεται συχνα
 
Αφού τρέμει είναι σίγουρο πως κρυώνει. Μόνιμα κάτω από την λάμπα.
Δύο από αυτά που είπες μπορεί να είναι υπεύθυνα για την ασθένεια του μικρου σου.
Η χύμα τροφή Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; | PetBirds και η επαφή με τα περιστέρια που είναι φορείς ασθενειών και ψειρών.
Κοίτα κατ' αρχήν μήπως έχει ψείρες και ευχήσου να έχει. Πολύ εύκολα θα απαλλαγείς από αυτές με ένα σπρέυ pinex ή σκόνη.
Καθάρισε καλά κλουβί, πατήθρες και ταίστρες.
Οι κουτσουλιές του όταν λες κανονικές, τι χρώμα έχουν;
 
τον βαζω κατω απο τη λαμπα αλλα φευγει μονος του. Και πεταει στο δωματιο. Πως θα καταλαβω αν εχει ψηρεσ... Ισως ειναι χαζη ερωτηση αλλα η αληθεια ειναι πωσ δεν ξερω γιατι πρωτη φορα εχω παπαγαλακια. Το κλουβι το καθαρισα αλλα θα το ξανα κανω. Τωρα οσον αφορα τις κουτσουλιες εδω εχουμε κατι περιεργο. Να εξηγησω τι εννοω. Οταν τα πρωτοπηρα δηλαδη πριν ενα χρονο η θηλυκια εκανε πρασινες κουτσουλιες και ο αρσενικος μαυρες. Μετα απο λιγο καιρο μου εκανε και ο αρσενικος πρασινες. Μου παν πως μπορει να ειναι θεμα τροφης αλλα και ισως θεμα αρρωστιας οποτε ξεκινησε μια μεγαλη περιοδος που τα ειχα με τσαι σκορδονερο βιταμινες και φαρμακα. Οταν ειδα πως δεν αλλαζει τιποτα και απο τις συμβουλες γνωστων και forum κατεληξα στο οτι ειναι θεμα τροφης μαλλον. Και ετσι τα πουλακια συνεχιζουν και μεχρι σημερα.

τον εβαλα τωρα στη λαμπα. Εχω και τη θηλυκια πθ δεν κανουν ο ενας χωρις τον αλλο.😀 αλλα δεν μπορω να τα εχω μαζι γιατι τοτε δεν καθετε καθολου κατω απο τη λαμπα γυρνανε γυρω γυρω. Οποτε σημερα θα κοιμηθουνε χωριστα το ζευγαρακι. Ελπιζω αυτο να μην τους κανει κακο αλλα δεν γινεται αλλιως.
 
Για τις ψείρες θα το πιάσεις στα χέρια σου, θα το βάλεις κάτω από την λάμπα και θα παραμερίσεις τα πούπουλα. Κυρίως του λαιμού, σβέρκου, μασχάλες και αμάρα. Αν είναι μαύρη ψείρα, θα την δεις, θα περπατάει. Είναι και η πιο εύκολη περίπτωση. Αν δεν δεις κάτι, για να αποκλείσουμε την περίπτωση ψείρα, δηλαδή και την κόκκινη ψείρα, το βράδυ θα υγράνεις ελαφρά ένα χαρτί κουζίνας, θα το διπλώσεις πολλές φορές και θα το μαγκώσεις στο καγκελάκι, κοντά εκεί που συνηθίζει να κοιμάται το πουλάκι. Αν το πρωί δεις μαμούνια, έχεις κόκκινη ψείρα και θα σου πούμε την αντιμετώπιση.
Η συμπεριφορά του θηλυκού ποια είναι σ' αυτήν την φάση; Τι ηλικία περίπου έχουν τα πουλάκια;
Τι φάρμακα έχεις δώσει και για πόσον καιρό; Είδες διαφορά με αυτή την αγωγή;
 
Το θηλυκό φέρεται φυσιολογικά. Δεν κανει τιποτα το διαφορετικο. Τα φάρμακα δεν τα εχω τωρα αλλα θα τα στείλω λιγο πιο βραδυ. Για 10 μερες το ενα και 1 εβδομάδα το αλλο. Δεν ειδα διαφορα καμια. Για αυτο κατεληξα και στη τροφη
 
Εντάξει πες μας το βράδυ τα φάρμακα και πρέπει να βάλεις στο άμεσο πρόγραμμα αλλαγή της τροφής με συσκευασμένη.
 
Το ενα φάρμακο λέγεται aviomycine και ειναι κατα των εντερικων και αναπνευστικών λοιμώξεων. Το εβαζα 1 εβδομάδα. Το αλλο θα το στειλω αυριο γιατι δεν το εχω εγω . Μου το χανε δανείσει και πρεπει να ρωτήσω.η βιταμίνη που βάζω λέγεται tabernil. Επισης και η αυγό τροφη ηταν χύμα και οχι συσκευασμενη. Δεν ξερω αν παιζει και εκείνη ρόλο. Τον εβαλα
Μες το κλουβι αναγκαστικα. Δεν καθόταν στη λάμπα και τωρα που θα κοιμαμαι δεν μπορω να τον έλεγχο. Του εβαλα και το χαρτί να δούμε για τις κόκκινες ψείρες. Αυριο θα τον εχω υπο έλεγχο στη λάμπα και θα σου στειλω τα αποτελέσματα για τις ψείρες γενικα και το φάρμακο το αλλο

Τωρα που πηγα και τον ειδα παντως παρατήρησα πως εκεινος κοιμαται και η θηλυκιά ηταν ξυπνια. Αλλα βραδυα κοιμούνται διπλα και αλλα οπως σημερα ξεχωριστά σε αλλα κλαδιά. Επισης αν και μπορει να ειναι σε αλλα δωμάτια εχουν επικοινωνία αλλα αλλες φορές οταν τον βάζω στο κλουβι κανουν σα παλαβε
Μεταξυ τους με τη καλη έννοια και αλλες περνα αδιάφορο οτι τον εβαλα.

Επισης κατι που ειχα ξεχάσει να απαντήσω. Τη θρυλικός την πηρα ανήλικη. Ενηλικιωθηκε λίγους μήνες μετα. Οποτε αν η ενηλικίωση γινεται στον 1 χρόνο ειναι 1 χρόνου και κατι μήνες. Ο αρσενικός ηταν ηδη ενήλικος. Δεν ξερω ποσο ακριβως. Αλλα δεν φανταζομαι να ειναι και πολυ μεγάλος. Εγω παντως λιγο μετα τα Χριστούγεννα θα κλείσω ενα χρόνο που τα εχω.

Θυληκια
 
Όταν ξαναμπείς να μας πεις περί ψειρών και το φάρμακο, πες και πόσο διάστημα έχει περάσει που ολοκληρώθηκε η τελευταία αντιβίωση. Επίσης, tabernil ποια; Την total;
Αυγοτροφή αφού μου λες χύμα, υποψιάζομαι ότι δεν ήταν αυγοτροφή αλλά αυτό το κίτρινο προϊόν σαν τριμμένο κέικ που αποκαλούν βιταμίνη στα μαγαζιά.
Χύμα, γενικά ποτέ και τίποτα, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από αυτήν την πλευρά τουλάχιστον.
 
Καλημερα. Το φάρμακο ακομα δεν μου εχουν απαντήσει. Το τελευταιο που χρησιμοποίησα ηταν τι φάρμακο που ηδη σας εχω στείλει σχεδόν κατι παραπανω απο ενα μηνα πριν περίπου.ψηρες δεν νομιζω εχει. Θα ξανα κανω ενα πείραμα σημερα και θα τον ξανα ελεγξω αλλα δε νομιζω. Αυγο τροφη ναι αυτο εννοω. Την οποία τρωει πολυ.σημερα το πρωι που πηγα να τον δω κοιμόταν

Βεβαια πανω στο χαρτί ειδα δυο πράσινες κηλίδες αλλα φανταζομαι ηταν κατα τύχη. Εννοω δεν μου φάνηκαν για ζουζούνια

Επισης τωρα που καθετε στη λάμπα ειδα πως το ενα πόδι το εχει πανω και απο οσο ξερω αυτο ειναι καλο
 
Το σώμα του το έλεγξες για μαύρη ψείρα;
Τι ώρα κοιμόταν; Ήταν μέρα, είχε φως και κοιμόταν; Βέβαια αν είναι συνέχεια κάτω από αναμμένη λάμπα λογικό να κοιμάται ότι ώρα να ναι.
 
η βιταμινη που με ρωτησες πριν ειναι συμπληρωμα A D3 E. Το ελεγξα οσο καθισε αλλα δεν ειδα κατι. Για αυτο θα το ξανα ελεγξω γιατι ηθελε να φυγει. Κοιμοταν γυρω στις 10 το πρωι. Αν δηλαδη κοιμοταν κανονικα και δεν εκανε αυτο που εκανε και την αλλη φορα δηλαδη γυρναγε το κεφαλι αλλα καθοταν με ανοιχτα ματια. Αν εχει ενα email μπορω να σου στειλω φωτο απο διαφορες φασεις που τον πετυχαινω καθως επισης και τις κουτσουλιες του οι οποιες σημερα ειναι παλι μαυρες. Θα με τρελανει αυτο το πουλι. Επισης παρατηρησα πως καθαριζεται και στο χαρτι που του εχω απο κατω πεφτουν κατι σαν μαυρα τριματακια. Το πουλακι ειναι γκρι μρ μαυρο και ασπρο. Δεν ξερω αν παιζει ρολο.
 
Back
Top