Γενικά Το παπαγαλάκι μου τρέμει

Νικος Γκα

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2015
Μηνύματα
16
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
έχω το ίδιο θέμα περίπου πόσο καιρό θα του πάρει για να συνηθίσει;(2 μέρες μαζί με την σημερινή)

αα και εγώ δεν μπορώ ούτε το χέρι μου να βάλω μέσα διότι τινάζεται στο κλουβί, βλέπω μετά ότι έχει ταχυκαρδία!
 
Καλώς ήρθες, χρόνια πολλά και να σου ζήσει. Τρέμει εννοείς όταν το πλησιάζεις; Είναι πολύ νωρίς ακόμα, θέλει μια βδομαδούλα τουλάχιστον για να νιώσει μια σχετική ασφάλεια.
Άνοιξε αν θέλεις δικό σου θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=90, βάζοντας και μια φωτογραφία αν μπορείς, να μιλήσουμε ειδικά για την φροντίδα του δικού σου.
 
Καλή σου μέρα Νίκο...

θα ήθελες να είσαι πιο συγκεκριμένος; Τι εννοείς το παπαγαλάκι σου τρέμει; Τι παπαγαλάκι έχεις;
 
ο παπαγάλος μου ειναι ιδιος με αυτον στην φωτογραφια! Εχω παρατηρησει οτι καμια φορα και χωρις να το πλησιασω τρεμει εννωειτε δεν το συζητω αμα βαλω το χερι μεσα στο κλουβι πεταει περα δοθε και μετα τρεμει!(ειναι 1χρονων και τον εχω 2 μερες συνολικα με την σημερινη)
 

Συνημμένα

  • unnamed.webp
    unnamed.webp
    1,7 KB · Προβολές: 36
Προφανώς το παπαγαλάκι έχει στρεσαριστεί. Άλλαξε περιβάλλον, χώρο ανθρώπους.. Δώστου λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.. Μην το ενοχλείς πολύ.. Δίνε του νερό και φαγητό φυσικά αλλά με πολύ αργές κινήσεις και μίλα του με ήρεμη φωνή.. Φυσικά να κοιμάται μόλις νυχτώσει και να ξυπνάει με την ανατολή του ήλιου!
 
στον υπνο δεν εχει αναγκη το ειδα οταν κοιμοτανε και μολις τσιριξε! Δεν το εχει ξανακανει αυτο! Οσο για τον χρονο ποσο καιρο θα μου παρει περιπου;
 
Νίκο σου είναι εύκολο να δώσεις κάπως περισσότερες πληροφορίες;
Από που το πήρες και ξέρεις την ηλικία του; Πως έζησε αυτόν τον χρόνο της ζωής του; Σε μαγαζί, σε σπίτι; Με άλλα πουλιά; Μόνο του;
Τι έτρωγε και τι του δίνεις εσύ τώρα; (αναλυτικά με ονόματα τροφών).
Σε ποιο σημείο στο σπίτι έχεις βάλει το κλουβί του;
Εκτός από το φυσιολογικό που είναι στρεσσαρισμένο, ενδέχεται να κρυώνει κιόλας από ρεύματα αέρα;
Δώσε πληροφορίες :) και φωτογραφίες δικές του.
 
φωτο 1 λεπτακι να βγαλω! Τωρα τροφη μου εδωσαν κουσιτο(εχει κατι καφε πρασινα και κανονικα σιταρακια μεσα) μου εδωσε και βιταμινη(χρωμα:κιτρινο)!ζουσε σε μαγαζι και τωρα βρισκετε στο δωματιο μου οπου υπαρχει θερμοκρασια 20-22 συνηθως!ζουσε με αλλα 3 παπαγαλακια σιγουρα να μην πω παραπανω
 
den xrafei onoma einai se diko tou sakoulaki
Άρα είναι χύμα. Λάθος, πάρε μια συσκευασμένη όποια να είναι.
Για τις φωτογραφίες δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και κάνε resize. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται όμως από κινητό, νομίζω όχι.
 
Μπορεις να ανεβασεις τις φωτο στα media σου και μετα να τις περασεις εδω
 
Μπορείς να μου κάποια καλή συσκευασμένη τροφή για παπαγαλάκι; Είναι σε αυτό το χρώμα!
 

Συνημμένα

  • unnamed.webp
    unnamed.webp
    1,7 KB · Προβολές: 28
Όλες οι συσκευασμένες είναι αρκετά καλές, quiko, deli nature, versele laga, vitakraft, υπάρχουν πολλές.
 
κανει και κατι τρελα τωρα που καθισα μαζι του 2 ωρες παει περα δοθε σε κατι πλαστικα που εχει μεσα το κλουβι σαν ελιγμους! Κανει και καμια φορα κουνια αλλα ακομα με φοβατε εμενα! Ποσο καιρο θα του παρει για να τον βγαλω απτο κλουβι;

α και κατι ακομα! Τα stand ειναι υποχρεοτικα για την εκπαιδευση του;

Α! Και καμια φορα οταν πλησιαζω στο κλουβι φουσκονει τα φτερα του γιατι;
 
Νίκο η εξοικείωση με τα ζώα δεν έχει χρονικά όρια.
Πιστεύω πως η προσέγγισή σου είναι εντελώς λάθος.
Το πουλί σε φοβάται... σε τρέμει.
Πιθανόν από τις πολλές και άσκοπες προσπάθειες...
Φιλική συμβουλή...
Μακρυά τουλάχιστο 2-3 μέτρα για πάρα πολύ καιρό...
Επίσκεψη μόνο λίγες φορές την εβδομάδα για τις απαραίτητες υποχρεώσεις σου όπως καθαριότητα, τροφοδοσία κλπ.
Όταν δείξει σημάδια αποδοχής και κυρίως ηρεμίας... Το συζητάμε εκ νέου.
 
Να σε (σας) βλέπει... αλλά χωρίς να συνδυάζει την παρουσία σας με το φόβο...
Οτιδήποτε πλησιάζει αυτό δημιουργεί καλές προϋποθέσεις για "καλύτερη μελλοντική επικοινωνία".
 
Νίκο πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να βάλεις φωτογραφία του πουλιού, του κλουβιού και του σημείου που είναι τοποθετημένο το κλουβί στον χώρο.
Καταλαβαίνεις φυσικά ότι τα ζώα δεν είναι παιχνίδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top