Ασθένειες Το παπαγαλακι μου δεν τρωει

Ελένη Π.

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,
Πριν τρεις ημέρες αγόρασα ενα παπαγαλακι budgie. Απο την στιγμη που εχει ερθει σπιτι δεν εχει φαει καθόλου, γενικα είναι πολυ τρομαγμένο και οι κουτσουλιες του είναι αραιες και καπως πρασινες σε χρωμα. Είναι η πρωτη φορα που αποκτω ενα παπαγαλακι και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Πιστευετε πως οφείλεται στο στρες λογω αλλαγης περιβαλλοντος ή θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιον κτηνιατρο;
 
Εγω νομιζω πως λογικα ειναι απτο στρες αλλα περιμενε να μιλησουν οι ειδικοι αυτοι θα ξερουν καλυτερα! Αα και κατι ακομη ειναι ταισμενο στο χερι ή οχι;

Νερο πινει;
 
Νερο πινει κανονικα το εχω δει. Στο χερι δεν ειναι ταισμενο

Ρε παιδια μηπως πρεπει να παρω και ενα 2ο; Μηπως επειδη ειναι μονο του εχει επηρρεαστει; Πραγματικα εχω απελπιστει και επειδη δενομαι πολυ με τα ζωα δεν μπορω να το βλεπω ετσι
 
Βαλε στον πατο του κλουβιου μια κολα Α4 και βγαλε φωτο τι κουτσουλιες για περισσότερη βοηθεια! Οχι οτι εγω θα καταλαβω κατι μιας που δεν ξερω και πολλα απο παπαγαλακια αλλα σιγουρα θα βοηθησει 😉

Ρε παιδια μηπως πρεπει να παρω και ενα 2ο; Μηπως επειδη ειναι μονο του εχει επηρρεαστει; Πραγματικα εχω απελπιστει και επειδη δενομαι πολυ με τα ζωα δεν μπορω να το βλεπω ετσι
Επειδη δεν ειναι ταισμενο στο χερι νομιζω οτι πρεπει να παρεις δευτερο αλλα δεν το λεω με σιγουρια αλλα νομιζω πως εχει επηρρεαστει και μια ερωτηση:οταν περνας απο διπλα απτο κλουβι φτερουγιζει, τρεμει η κατι τετοιο;
 
Επειδη δεν ειναι ταισμενο στο χερι νομιζω οτι πρεπει να παρεις δευτερο αλλα δεν το λεω με σιγουρια αλλα νομιζω πως εχει επηρρεαστει και μια ερωτηση:οταν περνας απο διπλα απτο κλουβι φτερουγιζει, τρεμει η κατι τετοιο;
Οχι τπτ απο ολα αυτα, απλα νομιζω οτι ανασαινει πιο εντονα οτα πλησιαζω
 
Εγω το λεω ειναι απο σοκ αλλα δεν ειναι και σιγουρο

Αν βαλεις και φωτο τις κουτσουλιες οπως σου ειπα θα εκανε την κατασταση πιο ευκολη ωστε να σου πουμε αν ειναι απτο στρες ή καποια αρρωστια. Και αν δεν ξερεις πως να βαζεις φωτο θα σου στειλω σε λιγο το λινκ.

Να και το λινκpetbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ αλλα για περισσότερες πληροφορίες για το τι εχει το μπατζι σου περιμενε τους ειδικους!
 
Ελπίζω στη 1παρά το βράδυ που γράφατε τα παραπάνω μηνύματα το πουλάκι να κοιμόταν. Αν ήταν ξύπνιο, αυτό θα τοy δημιουργήσει προβλήματα. Πρέπει να κοιμάται ήσυχο για δέκα ώρες τουλάχιστον.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ειναι κατα καποιο τροπο φυσιολογικο. Εχει στρεσσαριστει, καινουργιο κλουβι, καινουργιος χωρος, καινουγια προσωπα. Δωσε του λιγο χρονο να προσαρμοστει, να κανεις πολυ αργες κινησεις και να μην τρομαζει οσο γινεται. Βαλε παντως φωτογραφιες των κουτσουλιων, του πουλιου, του κλουβιου και του χωρου που το εχεις αν μπορεις.
 
:)Η αγορά δεύτερου πουλιού τόσο γρήγορα σίγουρα δεν είναι η λύση. Όταν αγοράζουμε ένα νέο πουλάκι θα πρέπει κατά τη μεταφορά το κλουβί του να είναι σκεπασμένο διότι στρεσάρεται. Φτάνοντας στο σπίτι, βάζουμε το κλουβί σ΄έναν ήσυχο χώρο, με τις 3 πλευρές του κλουβιού σε τοίχο (ή σκεπασμένες με πανί) και δεν ασχολούμεθα συνεχώς μαζί του, μέχρι αυτό να γνωρίσει τον χώρο και να αισθανθεί ασφάλεια...
Τι απ΄όλα αυτά έγιναν 😉... Μην ασχολείσαι συνεχώς μαζί του, βγάλε τις κουτσουλιές φωτογραφία
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
:)Η αγορά δεύτερου πουλιού τόσο γρήγορα σίγουρα δεν είναι η λύση. Όταν αγοράζουμε ένα νέο πουλάκι θα πρέπει κατά τη μεταφορά το κλουβί του να είναι σκεπασμένο διότι στρεσάρεται. Φτάνοντας στο σπίτι, βάζουμε το κλουβί σ΄έναν ήσυχο χώρο, με τις 3 πλευρές του κλουβιού σε τοίχο (ή σκεπασμένες με πανί) και δεν ασχολούμεθα συνεχώς μαζί του, μέχρι αυτό να γνωρίσει τον χώρο και να αισθανθεί ασφάλεια...
Τι απ΄όλα αυτά έγιναν 😉... Μην ασχολείσαι συνεχώς μαζί του, βγάλε τις κουτσουλιές φωτογραφία
Επειδη μένω μόνη μου το σπιτι εχει ησυχια γενικα, και ουτε μπορω να πω οτι το παρακολουθω συνεχεια. Μολις εβαλα και μια κολα Α4 και μολις δω κουτσουλιες θα τις ανεβασω σε φωτο
 
Καλημερα σε όλους
Το παπαγαλακι μου χθες εφαγε επιτελους 🙂
Ανεβαζω και φωτο με τις κουτσουλιες του
 

Συνημμένα

  • 20150909_101341.webp
    20150909_101341.webp
    7 KB · Προβολές: 62
  • 20150909_101353.webp
    20150909_101353.webp
    6,2 KB · Προβολές: 63
Μαλλον το πουλακι ηθελε να εγκληματιστει, πραγμα που πηρε τον χρονο του.
Για τις κουτσουλιες, δεν βλεπω κατι, αλλα περιμενε και τους πιο εμπειρους.
 
Παντως οι κουτσουλιες δεν μοιαζουν και πολυ σε αυτες που εκανε τις προηγουμενες μερες και αυτο θεωρω οτι οφειλεται στο οτι εφαγε. Τρωει την τροφη που μου εδωσαν στο pet shop, παπαγαλινη.
 
Παντως οι κουτσουλιες δεν μοιαζουν και πολυ σε αυτες που εκανε τις προηγουμενες μερες και αυτο θεωρω οτι οφειλεται στο οτι εφαγε. Τρωει την τροφη που μου εδωσαν στο pet shop, παπαγαλινη.
Τι εννοείς; Είναι δηλ καλύτερες;... Τι τροφή σου έδωσαν από το pet shop;. Γίνε πιο σαφής
 
Τι εννοείς; Είναι δηλ καλύτερες;... Τι τροφή σου έδωσαν από το pet shop;. Γίνε πιο σαφής
Εννοω καλυτερες από την άποψη ότι δεν είναι τόσο νερουλες..
Οσο για την τροφη στο pet shop μου εδωσαν παπαγαλινη χυμα, δεν πηρα καποια συσκευασμενη
 
Από pet shop το πηρες; αν ναι είναι φυσιολογικό γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει περάσει!
 
... Μου εδωσαν παπαγαλινη χυμα, δεν πηρα καποια συσκευασμενη
Να αγοράζεις πάντα συσκευασμένη τροφή (βλ ημερομηνία λήξεως), οι χύμα τροφές μπορεί να γίνουν επικίνδυνες για τα πουλιά μας.
 
Back
Top